Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

hygienik

Zlatý kpmpas je v porovnaní so seriálom Jeho temné esence naozaj zlatý. Úžasný casting, zvlášť Nicole Kidman a Dakota B. Richards sú super. Film má lepšie triky, krajšie prostredie a nerozrieďujú tu dialógy, ako v seriáli. Vďaka Zlatému kompasu som sa dostal k Pullmanovej trilógii, ale hlavne film opäť potešil moju fanúšikovskú dušu sklamanú zo seriálu. ()

Lennnnna

Začíná mi ze všech těch podivných mutantních dílek (a to jak v knižní, tak filmové podobě) pro děti a infantilní dospělé být mizerně. Všechny tyhle Zlaté kompasy, Narnie, Kroniky rodu Spiderwicků a podobné slátaniny se svými fantaskními světy, příšerami, dětmi hrajícími si na hrdiny atd. by se daly shrnout do jednoho pytle a poslat expres poštou do filmového sklepa s nálepkou "jednou a dost !". Všechny jsou jako nějaký nepovedený kříženec, s opakujícími se shodnými rysy. Berou si na paškál příliš témat "k řešení", okouzlují prostředím, které by nám svou velkolepostí mělo zavřít tlamičku pro případné protesty, objevují se zvířátka "pro hravé" a všechno se to nahustí do nepříliš povedeného a mnohdy velmi zbytečně složitého děje a pustí v tisících pokračováních do světa. Grrr. Zlatý kompas má naštěstí plus v tom, že jeho "zlatý obleček" je opravdu slušivý a tudíž spoustu nedostatků zamaskuje a taky má mnohem příjemnější a zkušenější herce než jeho kolegové, i když výrazně pochybuju, že se z malé Dakoty Blue Richards vyklube pro příští léta nějaká výrazná herecká osobnost. Bohužel jinak je to stále stejně nemastné neslané průměrné pohádkaření. ()

Parlay

Dlouho jsem přemýšlel o tom, zda nemám pouze povolat do služby kouzelnou formulku „ctrl+v + ctrl+c" a zkopírovat tak můj komentář k "Narnii".... Bylo by totiž vystaráno :-) Oba snímky se vyznačují krásnou výpravou, vizuální stránkou a hudebním doprovodem. Zrátka slušné fantasy pohádky... Pullmanova předloha se mi ovšem zdá být mnohem dospělejší než Narnie C.S.Lewise a snímek též. Velmi příjemným shledávám výkon mladičké D. B. Richards, jejíž výkon společně s perfektně zpracovanými ledními medvědy představují asi největší trumfy snímku. Nejedná se o čisté čtyři hvězdičky, ale tři mi zase přijdou málo. Místní procentuální hodnocení a komentáře jsou dle mého názoru až přespříliš kritické a případným druhým dílem nepohrdnu. ()

Huntelaar

Zákaz vstupu všem starším 10 let. Proč, proč, proč? Nechápu jak někdo mohl tak slibný námět (doopravdy mám ten pocit) tak zmrvit. Děj odvyprávěnej jak z Pendolina, s přechytralou hlavní hrdinkou, kterou bych zakázal, herecky taky nic moc. Druhá hvězda za vizuální efekty. ()

Sheldra

Jak se někomu podaří takhle zmršit tak báječnou knížku, která si přímo říká o zfilmování, to vážně nechápu. A přitom měl režisér všechno jak na zlatém tácu: výborné herce (Lyra je prostě fantastická), solidní rozpočet a snové technické možnosti. Bohužel mu ale jedna věc chybí, a to věc zásadní: talent. Pokud někdy budou chystat pokračování, ať to probůh svěří někomu, kdo dokáže natočit aspoň reklamu na prací prášek! ()

fallangell odpad!

Digitální Teletubies aneb audiokniha s vyrenderovaným obrazem. Narozdíl od nich ale Weitz nepochopil, že hloupý, odrecitovaný scénář pro děti do 3 let zkrátka nemá velkou cílovou skupinu, a proto se do něj nevyplatí strkat velké. ()

dee-key

Z nějakého důvodu mě ten film nesmírně nudil a nemohl jsem si ho užít. Nevím čím to, protože tenhle styl mě vždycky docela bral a sama myšlenka, že duše člověka žije částečně v těle jiného tvore mi přišla docela sympatická. Ale nevzalo mě to, snad kvůli nesympatické hlavní hrdince. A ta scéna "Jsem tvoje matka", ale prosím vás... Takže ačkoli tam bylo pár originálních nápadů, mytologie světa byla příliš prostá a řekl bych plochá. Dal bych tři, ale nechat konec takhle otevřený, to je blbost. ()

maverick10

No jo pane Weitz, ona samotna perfektni predloha a parta digitalnich magu nestaci. Dokonce ani herci vam neudelaji film. A libi se mi jak ze zaporaku udelal pan reiziser particku neschopnych zlych desetiletych chlapecku na piskovisti, kteri nejsou schopni ani rozslapnout babovicku. Navic nerozumim moc tomu proc byl Ch. Lee na ctvrtem miste v zaverecnych titulkach, kdyz byl v zaberu 15 sekund a pronesl jednu vetu holou. Jakoby pan reziser vedel, ze tento snimek bude jenom slatanina scenek, bez duse a proto se snazil lacine lakat divaky na zvucna jmena.Popravde pevne doufam ze se producenti neodhodlaji k natoceni pokracovani.To by se rovnalo padu po hlave z pateho patra zemljanky :-)) ()

Kate...

Ani přehlídka skvělých herců a prostředí plné ledových kostýmů nedokázala zachránit fakt, že v tomto zpracovaném příběhu jsem se poněkud ztrácela a přestože jde zcela o určitě zajímavou fantasy, chybí mi tu ta pravá magická atmosféra nebo jí je tu jen málo, ale je ztracena v této trošku chaotické jinak docela milé podívané. ()

easaque

vizuálně působivý, ale většinou vyumělkovaný - stejně jako pohádkový příběh (předlohu neznám, tak nemůžu srovnávat). Herci hrají dost nepřesvědčivě a děj nestojí taky za pozornost. Něco mezi 1-2 hvězdičkami. [ PŘÍBĚH: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Hees

No zlatý kompas vyhral Oscar 1 : Vizuálne efekty.Čo ja viem ja by som to filmu nedal asi preto,že ako celok nie je dosť dobrý alebo podobne.Ale okej efekty boli pekné.Deti sa chvíľkami bavia a to je hlavné asi u tohoto filmu.Ja som sa teda bavil len občas a to u takého drahého a kvalitne obsadeného filmu je málo. ()

Chen

Místy zbytečně komplikované fantasy, které se v určitých momentech podobá Narnii a v jiných hraje na dospělou notu. Slušně zvládnutá je finální scéna (ať žijí Divoženky) a za povšimnutí stojí i bitka ledních medvědů, ale to je asi tak vše, co vám utkví v paměti. Zlatý kompas je překombinovaná podívaná ve které se člověk občas docela ztrácí, ale nakonec u mě převládá (i když mírně) kladný pocit. ()

ZoltanCZ

Přes všechny zápory jsem se bavil docela dobře. Svět Zlatého Kompasu je výborný, stejně jako příběh má něco do sebe, ale tak nějak se z filmové adaptace dalo vytřískat daleko víc. Chris Weitz rozhodně nebyla správná volba, nejspíš to chtělo zkušenějšího režiséra se smyslem pro gradaci a schopného převést na plátno alespoň nějaké emoce, což filmu bohužel dost chybí. 6/10 PS: Dakota Blue Richards nejlepší článek hereckého obsazení. V té holce něco je! ()

lekr

Úžasně nemožný film který vykrádá Letopisy Narnie a Harryho Pottera. Nesmyslný příběh který se během filmu horší a horší až film dospěje k absolutně pitomému konci. Šokuje mě účast takových hvězd jako jsou Nicole Kidman a Daniel Craig...no zkrátka řečeno hrůza a jeden z nejhorších filmů roku 2007. Jediné co se mi ve filmu líbilo byl medvěd ale to na víc jak jednu hvězdičku fakt nestačí. Sorry méďo.... ()

rakovnik

Přesně jako vyjadřují mnozí uživatelé, chybí i mně ve filmu nějaká "duše", něco, co by mně oslovilo. Lidi mají svoje daemony (významově ale jinde, než nám název evokuje), někde pobíhají - většinou po ledu, bojují aby nebyla válka, sem tam zemře digitální zvíře, tu člověk, ale příběh mě nikterak za srdce nevzal. A ponaučení na konec? Duši a tělo nelze oddělit bez následků. ()

Martin741

Firma New Line Cinema si po LOTR-ovi povedalo, ze sci-fi filmy su v kurze, ale trzby zo Zlateho Kompasu tomu nenasvedcuju ani zdaleka, ako pise kolega T2 podo mnou. No nic to, v kine som takmer zaspal, lebo takyto ciry priemer som uz dlho nemal sancu vidiet. 50 % presne ()

dezorz

Kde bolo tam bolo, bol raz jeden zlaty kompas, ktory dokazal pravdivo odpovedat na vsetky otazky. Stacilo sa len spravne spytat. Napr. Za co stoji film Zlaty Kompas? Za deravu cizmu. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách