Adaptace románu jednoho z nejslavnějších spisovatelů generace beatniků Jacka Kerouaca. Hlavními hrdiny jsou Sal Paradise a Dean Moriarty, kteří odmítají žít spokojeným konvenčním životem a spolu s dalšími kamarády se vydávají na bláznivou cestu po Spojených státech. Sal je spisovatelem a žije v New Yorku. Dean je dítětem ulice, často pobýval v polepšovně a živí se hlavně krádežemi. Oba jsou svobodní a tak pro ně není problém sbalit si věci a vyrazit. Nakonec se dostávají až do Mexika. Během svých cest si užívají absolutní svobody a volnosti, navštěvují večírky, užívají si alkoholu, drog, sexu a jazzu. (Creony)

Vironey

Smutný. To je asi ta nejvíce převažující charakteristika filmu, která mi při sledování probíhala hlavou. Soudě podle filmu, tak rozervaní beatníci byli z převážný části nešťastný prázdný nádoby snažící se samy sebe naplnit povrchníma a pomíjivejma prožitkama. Žádná zodpovědnost, žádná disciplína, žádný ohledy, žádný povinnosti. Svoboda? Nikoli, vězení sebe sama je asi to nejhorší. Film plyne lehce, krkolomně, v souladu s knižní předlohou, jen ta melancholie je křečovitá a hluchá. Tak nějak se nemůžu zbavit dojmu, že všichni ti tvořící a publikující beatníci byli jen pozéři, tudíž jakákoliv jejich adaptace je jen pozéřina na druhou. Dnešní hipsteři to ale budou milovat. Jako sonda do lidský psyché průměr, jako film podprůměr. ()

Mythago

Před pár dny jsem dočetl knížku a byl jsem z ní, no, unešenej zrovna ne, vlastně si myslím, že Kerouac má i lepší počiny než tenhle, přesto jsem byl na film akurátně natěšenej. Ačkoliv Kristen Stewart mezi hlavníma rolema mě zrovna nepotěšila, ale jak se nakonec ukázalo, upíři ani vlkodlaci jí nezdegenerovali natolik, aby nebyla schopná vojet někoho ve volných chvílích nevypadajícího jako vlk nebo bez pigmentu a špičáků. Jinak si myslím, že film ani zdaleka nedokázal zachytit jakoukoliv část knížky a to především postavu Neala Cassadyho (ve filmu Dean Moriarty ml.), kterej byl zosobněním ryzího žití (tím ani zdaleka nemyslím čistý život bez chlastu, drog a s celibátem, ba právě naopak), byl jako vybuchující ohňostroj mezi ostatníma lidma, kteří tvořily akorát temnou noční oblohu, jenže ve filmu byl spíš pouhou světlicí. Věřím, že Garrett Hedlund ho zahrál nejlíp jak moh, ale to je právě ono, Cassady se musí žít. Navíc bych řekl, že ten, kdo předlohu nečetl, se bude ztrácet, protože některé scénky a situace s knihy jsou tu jen nárazovitě zachyceny a pak se to zase někam přesune (např. Terry), u Kerouaca měla ale každá jedna postava nějakej smysl. Problém je i u režiséra, který místo toho, aby si pohrál s drogovými scénami a vytvořil pořádně mimózní atmosféru, jen ukazuje, že teď si dali Benzedrin, potom si zahulili atakpodobně, tady by to vyloženě potřebovalo ruku Gilliama, možná, že i prst dva by stačil. Nebo spojení Malicka a Gilliama, to by teprv uvrhlo tenhle film do jiný dimenze, ale tohle je až moc naivní sen. Ale abych ho ještě doplnil, kéžby Kerouac žil, aby k němu napsal scénář, to by byla naprostá bomba. ()

Babous

Že by Kristen Stewart přeci jen uměla hrát? Na rozdíl od fantasy filmů jsem jí tentokrát Marylou i věřil! On the Road je moje nejoblíbenější kniha vůbec, a tak jsem si přirozeně nemohl nechat utéct film. Sice se asi nezařadí do mých top filmů, ale jde o důstojné ztvárnění knihy. Moc se mi líbilo ztvárnění Deana a Carla. ()

OughJay

Kerouac je moje srdcovka a jsem moc rád, že se někdo konečně pokusil převýst ten jeho nekonečnej svitek na filmový plátno. Určitě to pro Sallese nebyla snadná látka, vždyť ta knížka je prakticky celá jen o vandrování, chlastání, šukání a bohémství obecně. Jenže on jí ztvárnil asi nejlíp, jak to šlo, a proto moc nechápu zdejší hodnocení. Vyložit si to jde pouze tak, že většina knihu nečetla a film jí pak přišel o ničem. Přesně tak. On neměl žádnej směr (když neberu v potaz směr New York - San Francisco), pouze loudavý tempo a sem tam nějaký ty zážitky z cest... Ale o tom právě byla i předloha. Prostě jen tak chytnout stopa a někam se zdekovat. Nestarat se jestli máma koupila rohlíky nebo jestli jste náhodou někomu nezapomněli popřát k narozeninám. Nestarat se o nic a bejt aspoň na chvíli fakt svobodnej. Vždycky, když se mi On the Road dostane do rukou, tyhle pocity mě zachvátěj. A to samý se stalo i u filmu. Herecký obsazení bylo naprosto fantasticky věrný - Hedlund jako pravá múza, Riley jako tichej pozorovatel, v kterym se občas tak nějak vidim, Kristen jako neochvějná femme fatale a Kirsten jako hysterická stíhačka... Nikdo neměl chybu a já bych si ten film moh pouštět pořád dokola... Sal Paradise: "I first met Dean in New York not long after my father died. I was a young writer trying to take off. Dean just raced in society. He had just married a 16-year-old chick named Marylou. Becoming a Dean Moriarty began the part of my life I could call my life on the road." ()

danca044

Řekla bych, že na můj vkus byl film až příliš zdlouhavý a jednotvárný. Ovšem herci jako Garrett Hedlund a Sam Riley mi ho příjemně zpestřili a dokázali tak, že se mi i přes některé chyby film líbil. Kristen Stewart samozřejmě svým výrazem ani vzhledem opět nikoho nezaujala a raději bych jí ve filmu neviděla. Film je hezký pokud si chcete ukrátit dlouhou chvíli a nemáte nic lepšího na práci. Nechybí zde sex, láska, drogy, hazard, chlast ani blbiny. Prostě parta kluků co si naplno užívá života. ()

McLovver

Na začátku filmu mi vše přišlo lehce kýčovité, ale průběhem se to zlepšuje - nebo jsem si zvykl. Kerouackova kniha je zde citována téměř doslovně. Někteří zde kritizují děj, což je podle mě dost blbost, když je to podle knihy a ještě k tomu podle autobiografie. Prvně si to přečtěte. ()

velkyvezir

Ne že by to bylo špatné, atmosféra konce 40. let je dokonalá, ale kdysi před lety, když jsem četl knihu, byla pro mne strhující, což ten film není. Aspoň ale teď vím, že je na čase si knihu znovu po těch 15 letech přečíst. ()

DavidS.

Road movie bez myšlenky a obsahu...Kerouac napsal svůj román na "jeden nádech", ale u filmu budete mít pocit, že trávíte roky...Zmatený trip po státech, večírcích, noclehárnách s nezajímavými lidmi a pořád podle stejného vzorce...To, co funguje na papíře, na plátně v tomto případě ztrácí... ()

Benedygtus

Predlohu neznam a velmi me prekvapuje tak nizke hodnoceni. Ikdyz je to silne osobity snimek, mam pocit, ze necim zajimavy muze byt pro hodne lidi. Me se proste pohled na rozjarene a silene mladi se vsemi svymi nastrahami i slastmi velmi libil. ()

klukluka

Výjimečně hodnotím ještě před koncem. Ten už možná vůbec neuvidím. Jsem asi v polovině a vůbec (!) mě to nebaví. Nudí mě to a irituje. Dlouho jsem si říkal, že je to proto, že se filmařům sice podařilo zachytit dobovou atmosféru, ale že je ta éra passé, že ke mně už nepromlouvá. Teď si ale myslím, že je ten film jen špatně udělaný. Ty dialogy jsou hrozně fádní, ty lidi, kteří mají být úžasní bohémové, jsou ukrutně nudní ("přes den dělám v obchoďáku a večer si žiju svůj život", "na ten auťák jsem si našetřil, dělám automechanika za 400 měsíčně"), herecky je to o ničem (hlavní hrdina dostal jedinej povel- cigáro nevytáhneš z huby), příběh zmatečnej, furt se jen někam pro někoho nebo za někým jezdí, přičemž neznáme ani toho, kdo někam pro někoho jede (Ed), ani tu, kterou si tam má vyzvednout (Galatea), kecy, že mi to hlava nebere, scény, který ubírají i z posledních zbytků sympatií (krádež benzinu), prostě navoněnej shit, kterej se tváří, jako že je hrozně intelektuálskej a vznešenej. A o to je to pro mě horší sračka. Možná že nakonec ještě jednu z těch dvou hvězdiček sundám. O tom rozhodne ta druhá půlka. Snad ji ještě někdy dám. Budu se ale muset hodně nutit. ()

Zagros

Jacka Kerouaca, jeho dílo a vůbec celou volnomyšlenkářskou generaci beatníků jsem nikdy moc nemusel. No a filmová adaptace jeho nejslavnějšího románu to jen potvrdila. S postavami jsem společnou řeč najít nedokázal a po celou dobu jsem jen znuděně sledoval, jestli z nich vypadne alespoň něco zajímavého. Moc toho nebylo a pochopení pro jejich hlubokomyslné debaty a myšlenky, které pronášeli povětšinou zfetovaní a opilí někde na mejdanu, se nedostavilo. Ani se nedivím, že byli neustále vnitřně rozervání, když například ve vztazích dělali to, co dělali. Nechci moralizovat, ať si každý žije dle svého vlastního přesvědčení. Pokud s tím neotravuje ostatní. Ale zpět k filmu. Nebudu jej nijak kriticky rozebírat, jednoduše mě nebavil, měl nesympatické postavy, nulový příběh, žádné napětí, žadnou pozoruhodnu myšlenku a byl dlouhý, což samo o sobě není chyba. Jen v tomto případě mě nebavil delší dobu. Jsou to slabší dvě hvězdy bez doporučení. ()

Oxy

Herci dobří, o tom žádná. A ostatní? Kde je stopování? Kde je cestování? Kde jsou úvahy? Kde je "beat"? Během pěti minut z jednoho pobřeží na druhé. Na vykreslení nějaké pořádné atmosféry ani nebyl prostor. Pokud někoho nebavila kniha, chápu, ale pokud někdo nečetl knihu a hned se dostane k tomuto filmu, tak z toho pochopí akorát to, že beatníci akorát chlastali, kradli a píchali. Musel jsem se u toho opít, abych to vydržel. Chápu, proč to nikdo nezfilmoval dřív. Prostě to nejde. Nikdy víc. ()

Hanys_

Walter Salles mě chtěl zabít. Unuděním k smrti. A jestli je knížka stejný paskvil, tak díky pěkně. Ani "sexu s mladými kluky chtivý Buscemi" to zachránit nedokázal. ()

LittleMonste

Nezajímavá báchorka u které není šance se na ni dodívat. Jediné, co mě na filmu lákalo byla vedlejší role božské Amy Adams, poté co její postava zmizela z děje, jsem popadl ovladač a mé utrpení skončio. (30 %) Už nikdy víc ... (14.6.2014 - možná tomu dám ještě šanci :D ) ()

farfalla

Četla jsem knihu a tento film se jí ani nepřiblížil. Na to, že režisér obsadil tolik známých jmen, jsou postavy v podstatě bez emocí. Všechno je vyjádřeno mluvením. A obrazy i postavy jsou příliš hezké. Chtělo by to přidat trochu charakteru každé postavě a příběhu trochu více člověčiny. Snad jen Dean Moriarty (Garrett Hedlund) dostal díky většímu prostoru i větší náboj. ()

Pretender

"The only people for me are the mad ones, the ones who are mad to live, mad to talk, mad to be saved, desirous of everything at the same time, the ones who never yawn or say a commonplace thing, but burn, burn, burn like fabulous yellow roman candles exploding like spiders across the stars." ()

kolemjdouc odpad!

Tady si přijdou na své milovníci hudebního žánru asi to byl spíš jazz než beat.Těšila jsem se na moje oblíbené  Kirsten Dunst a Mortensena.Filtr na kameře jako by měli všichni žloutenku to mě znechutilo  natolik ,že jsem to vzdala.Stačila by dvoutřetinová  stopáž.Některé záběry byly evidentně, lišácky, natahované. ()

decay

Fúúú...zapeklité...ťažko čosi k tomu napísať...ale musím. Jack Kerouack resp. celá Beat generation bola mojou inšpiráciou a chlebom po dlhú dobu a do určitej mieri stále je. Nikdy nezabudnem ako a kedy som čítal Podzemníkov, moju prvú knihu od Kerouacka, potom niekedy neskôr Na ceste, pri ktorej som miešal jednou rukou čosi na sporáku na večeru a v druhej som držal TÚ knihu a nemohol sa od nej odtrhnúť. Ale k veci. Postavy tu nemajú žiadnu zjavnú motiváciu, je to celé také poskladané jak dáky patchwork alebo čo. Vypichnuté len highlighty z knihy, oprostené o atmosféru, skutočný život, ktorý z nej sála. Jasné, nie je proste možné sfilmovať Na ceste, lebo je to viac život než v podstate kniha asi. A pre diváka, ktorý nečítal Na ceste a dokonca mu to nič nehovorí, to bude asi dosť zvláštny film, ktorý sa snaží čosi povedať, ale necháva to nedopovedané, asi aj úmyselne, lebo si s tým režisér jednoducho nedokázal dať rady. Prosto to vhodil do takej na oko opulentnej slučky, ktorá začína na začiatku.....I first met Dean not long after my father died.....a končí tak isto na konci...a ktorou to celé strašne zjednodušil. ()

Viggo Mortensen opět na cestě

Viggo Mortensen opět na cestě

07.08.2010

Snad není potřeba vysvětlovat, že nepůjde o pokračování postapokalyptické Cesty. Viggo, přestože nedávno plánoval seknout s hereckou kariérou, se připojil k obsazení adaptace slavného románu Jacka… (více)