Televizní film podle románu Terryho Pratchetta Hogfather (česky Otec prasátek), kterýžto je osmnáctý v pořadí jeho velké fantasy série Úžasná Zeměplocha (Amazing Discworld). V předvečer Hogswatch (Svátku prasečí hlídky, zkráceně Prasečnic), které jsou jen náhodou malinko podobné zemNEplošským (tedy zeměkoulním) Vánocům, nastane absolutní nedostatek tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje dárky. Zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana Stohelitská (Michelle Dockery) ho musí najít, jinak nejenže bude ráno bez dárků, ale ani nevyjde slunce. Jejími pomocníky jsou havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. Naštěstí ale zeměplošský Smrť (Ian Richardson a Marnix van der Broeke), Zuzanin dědeček, zvládá chvíli dělat dvě práce zaráz. Šíří se podivné zvěsti, dějí se podivné věci, a nakonec jsou do toho zapleteni i mágové za zdmi Neviditelné univerzity a jejich myslící stroj Hex. Jak to všechno dopadne, proč a jak je v tom angažován dosud úspěšný člen Cechu vrahů Jonatán Časnačaj (Marc Warren) a kdo za tím vším stojí, se nechte překvapit. Pokud se vám ovšem kýve nějaký zub, buďte velmi opatrní... (Honza dAve)

Shakaar

Po Going Postal jsem se podívam i na další zfilmovanou tvorbu Terryho Prachetta, Hogfather. Znovu jsem se bavil. Předlohu jsem nečetl, ale po dvou filmů vážně uvažuji že si to pořídím. Pokud kniha bude přinejmenším tak dobrá jako filmová verze budu spokojen. Vánoční atmosféra, smrtka která zaskakuje za nepřítomného Hogfathera a k tomu příjemný britský humor...no a samozřejmě hudba. Výhodou filmu je navíc fakt že ho rozdělili do dvou 1,5 hodinových částí, což pro knihu, která určitě není málo obsáhlá strašně důležité. To vše zdobí tenhle film. Na to že se jedná o TV film si viditelně na to dali záležet. Takže pokud chcete se podívat na kvalitní trochu netradiční pohádku, tenhle TV film rozhodně doporučuji a hodnotí 4*. ()

Oonika

Hodně jsem se bála, jak zde bude předvedena postava Smrtě, ale rozhodně mě to nezklamalo! Tato zfilmovaná kniha se mi líbila víc než předchozí Barva kouzel, ale pro náhodného diváka asi spousta věcí zůstane nepochopena. Ale pro nás Pratchettovce to rozhodně nemůže být zklamání. ()

Sykon

Knížky Terryho Pratchetta mám velice rád, ale ke zfilmované verzi jsem přistupoval trochu se skepsí. Zbytečně, protože jsem se i přes tu opravdu dlouhou stopáž nenudil, naopak jsem okouzleně koukal, jak byly mé oblíbené postavy uvedeny v život. Jen škoda že Krysík se tady tentokrát jen mihl. Uznávám, že kdybych chtěl hledat nedostatky, asi by se jich pár našlo, ale já nechci, protože s výsledkem jsem nadmíru spokojený. Protože v okamžiku, kdy (a jestli vůbec) budou podobně dobře vypadat i televizní filmy natočené v Čechách, se asi začnu víc dívat na televizi. ()

art

Film který osloví pravděpodobně jen ty co knihu četli, ale ty určitě osloví pořádně. Byl jsem a ž překvapen výpravností, což bych u televizního filmu nečekal. Kdyby se trochu prostříhalo, mohl by zřejmě úspěšně i do kin. Mně ale dlouhá stopáž vyhovovala a to že se děj držel knihy...tak přeci je to ten příběh tak proč ho upravovat? To už by pak nebyl Hogfather. Jedinou výtku bych měl k Smrťově hlasu, který jsem si představoval daleko hlubší a dunivější. Ale to už je na osobním vkusu :) A tak trochu nechápu, proč se tady ten film jemnuje jinak než ve skutečnosti, tedy Terry Pratchett's Hogfather... ()

apollines

Bohužel jsem knihu nečetl, tak to je hlavní důvod proč nižší hodnocení. Děj je s knihou dosti provázaný a bez těchto znalostí unikají některé klíčové myšlenky. Na druhou stranu je to velmi promyšlený film s geniální zápletkou a hlubokou myšlenkou. Ti co neviděli, doporučuji... Těšte se na SMRT.. :-) ()

iKosser

Nevím, já to nečetl a nechci se v tom proto moc rýpat, ale na film mi to přišlo složité. Určitě tu byla spousta knižních odkazů, ale pro fanoušky zase film neměl tu šťávu, protože věděli, co se stane...tak pro koho vlastně byl? ()

Peck

Na televizní film je to opravdu velice slušná podívaná, kterou bez výčitek svědomí hodnotím 75 procenty. Kvalitně obsazeno, dobře zahráno, i když by se to někomu mohlo zdát příliš dlouhé. Výborní byli Michelle Dockeryová v roli Zuzany, Marc Warren coby pan Časnačaj, pobavil mě i Nicholas Tennant jako Noby Nóblhóch. Dokázal bych si představit seriál, který by byl věnován ankh-morporské Městské hlídce. ()

Amadeo

Konečne sme sa dožili filmovej podoby Prachettovej Zemeplochy. Otca prasiatok považujem za jednu z najlepších kníh celej série, ktorá trochu odhalí Smrťovo súkromie. Možno sme tentokrát mali šťastie, že sa knižka nedostala do rúk hollywoodskym majstrom a zostala v televíznej produkcií, kde s podstatne nižším rozpočtom bez hviezd typu Tom Criuse uzreli svetlo našeho sveta Veľká A´Tuin a jej štyria sloni nesúci Zemeplochu. Perfektné obsadenie rozprúdilo krv nielen v zbore mágov na Neviditeľnej Univerzite ale aj v domčeku víly Zubničky či vdýchlo život do mravčej farmy samotného Hexa , nádherné scény z Ankh-Morporku striedajú krásne zábery zo Smrťovho sídla. Jedna krásna hláška, strieda druhú. Krásna malá TV produkcia, ktorá stojí za všetky drobné. PS: Najkrajšia scéna - Zuzanka, kutáč a monštrum v pivnici :o) ()

_-0-_

Zpracovat ne zcela mainstreamovou předlohu je vždy problém - fanoušci se bouří, protože měli jinou představu a diváci, neznalí předlohy, se ztrácejí v detailech a narážkách, pro které je nutné předlohu znát. Adaptace románu Hogfather je ale jednou z nečetných výjimek - jednoduše se povedla. Měl jsem obavy z toho, jak vyzní Smrť, ale ani ty se nepotvrdily - dojem byl téměř stejný, jako při čtení knihy (opakuji TÉMĚŘ). Celková stopáž bude pro některé diváky na obtíž, osobně jsem ji uvítal - překvapilo mě, že se v jejím rámci podařilo stvárnit předlohu tak, že jsem neměl obvyklý pocit, že něco chybí. Fakt, že si ve filmu zahrál Terry Pratchett, nejen potěšil, ale navíc dával pocit jeho supervize. Musím ještě pochválit dialogy - Hogfathera jsem četl naposledy před několika lety a tak si jej nepamatuji do detailů, ale nenašel jsem jediný moment, kdy bych měl pocit, že jsou výrazně pozměněné. Nakonec ještě poznámka - pochvala - titulky byly tentokrát vytvořené s citem a láskou, přesně, bez stupidních gramatických chyb - nadchlo mě, že se jednalo o tak kvalitní překlad (možná většinově převzatý z CZ ver. knihy). Ať již byl jejich původ jakýkoliv, tak dosáhly téměř nedostižných kvalit titulků u Červeného trpaslíka, nebo Monty Pythons. Pro milovníky Pratchetta je shlédnutí povinností. ()

vitac.

Z Fotra prasátek mám trošku rozporuplné pocity. Nejsem sice zaníceným čtenářem svitků Terryho Pratchetta, nicméně pár (odhadem pět) jich za sebou přeci jen mám a času jim věnovanému rozhodně nelituju. Takže na převod na plátno jsem se těšil. První polovina (díl) mě zklamala, humoru jako šafránu, prapodivné střihy, ... a hlavně lehká nuda. Druhá polovina (díl) mě naopak velice bavila. Tak nevím kde je chyba. Co hodnotím kladně jsou herecké výkony a vůbec ztvárnění postav (hlavně Susan a TimeToTea), výprava, grafika, triky také slušné (třeba myslící stroj - jak namáčí inkoust a vysune při přemýšlení přesýpací hodiny:)). Suma sumárum bych to viděl na tři hvězdičky, na televizní film určitě nadprůměr. A taky z něj číší láska k tématu a čistá snaha zprostředkovat Zeměplochu divákovi, takže za to ještě půl hvězdičky. 3,5. ()

Lennie

Terry Pratchett je člověk s naprosto neobvyklou fantazií, takže jsem měla trochu obavy z přenesení jeho díla do filmu. Myslím, že se to povedlo na jedničku :) (Nezastírám, že hodnotím i pod silným vlivem literárního podkladu, který je prostě skvělý.) Velice mě potěšilo, že se tvůrci nesnažili obsáhlý děj nacpat do jednoho filmu, ale rozdělili jej na dva devadesátiminutové snímky. Jediné co mě zamrzelo, bylo snad téměř nulové marketingové zpopularizování, protože něco tak krásného a pohádkového by jistě mohlo zaujmout. Celý film je nádherně výpravný, velmi mě potěšily kulisy, které téměř odpovídaly mým představám, a stejně tak i postavy, z nichž vyniká (již téměř tisíckrát zmíněná) figura Smrtě, jejíž hlas zní úžasně. Skvělá je i Michelle Dockery jako Zuzanka Stohelitská či Ča-snač-aj Marca Warrena. Zajímalo by mě, jak film působil na diváka, který je neznalý předlohy. Občas se mi zdálo, že některým věcem bylo věnováno málo pozornosti (napřiklad paradox potomka Smrtě, který napadl i mou malou sestru) a jiným sice hodně, ale mohly být nepochopitelné (vesměs všechny pasáže z Univerzity). Ale jako celek hodně slušné. HO. HO. HO. :) ()

Zaplo05

Neuvěřitelná sprcha nápadů a vodopád originality, za kterou sice stojí Terry Pratchett, ale přesto je vynikajícím kouskem. Není to veledílo jako pán prstenů ale o to více na oko působivých nápadů zde najdete. ()

jafuska

tak za prvé nečetla jsem knihu a myslím, že ani nebudu číst, tento film je neskonale nudný, zbytečně dlouhý, fajn kostýmy by ještě ušly, ale co to ostatní? pro mě nezáživný film a tečka. ()

yaqwsx

Upřímně; čekal jsem něco horšího. O to více jsem byl překvapen, jak mě to bavilo. Dokonce na to i slušně dívalo. Převedení postav na plátno se dle mého názoru povedlo. Tak proč dává jenom 3 hvězdičky? Ano film mě bavil - ale jen svou první a poslední půlhodinou. Byl neskutečně natáhlý, stopáž byla vylněna nudnými scénami, které k filmu stejně nic pořádně něřekly. Kdyby měl tento film 90 minut... ()

Starbuck

Zapomeňte na realitu a vykopněte dveře do světa fantazie, do místa kde můžete potkat nájemného psychopatického vraha Čas na čaje, naprosto bezkonkurenční Smrť a spoustu dalších vyšinutých potrhlíků, kteří vám ale po pár krocích budou připadat naprosto skuteční. Lidé potřebují fantazii, aby byli lidmi, aby se udrželi tam kde se setkává padající anděl se stoupající opicí. Potřebují věřit ve věci, které nejsou pravdivé, jak jinak by se totiž mohly stát... ()

Veniss

Příběhy ze Zeměplochy ke mně promlouvají z knih, divadelních prken i z TV filmů. Otec prasátek je někdy delší než by musel být, po prvním zhlédnutí jsem z něho nebyla zas tak nadšená, ale při dalším jsem si už vychutnávala drobné nuance filmu. Časnačaj je bezchybný. Marca Warrena jsem znala odjinud, nedokázala jsem si představit, jak se popere s touhle rolí a ejhle, jiného bych tam už vidět nechtěla. Smrť je chlapík k pohledání. Přála bych si vidět zfilmovaného Morta. ()