Televizní film podle románu Terryho Pratchetta Hogfather (česky Otec prasátek), kterýžto je osmnáctý v pořadí jeho velké fantasy série Úžasná Zeměplocha (Amazing Discworld). V předvečer Hogswatch (Svátku prasečí hlídky, zkráceně Prasečnic), které jsou jen náhodou malinko podobné zemNEplošským (tedy zeměkoulním) Vánocům, nastane absolutní nedostatek tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje dárky. Zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana Stohelitská (Michelle Dockery) ho musí najít, jinak nejenže bude ráno bez dárků, ale ani nevyjde slunce. Jejími pomocníky jsou havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. Naštěstí ale zeměplošský Smrť (Ian Richardson a Marnix van der Broeke), Zuzanin dědeček, zvládá chvíli dělat dvě práce zaráz. Šíří se podivné zvěsti, dějí se podivné věci, a nakonec jsou do toho zapleteni i mágové za zdmi Neviditelné univerzity a jejich myslící stroj Hex. Jak to všechno dopadne, proč a jak je v tom angažován dosud úspěšný člen Cechu vrahů Jonatán Časnačaj (Marc Warren) a kdo za tím vším stojí, se nechte překvapit. Pokud se vám ovšem kýve nějaký zub, buďte velmi opatrní... (Honza dAve)

Skawin

Terry Pratchet mě doslova okouzlil. Můj šálek čaje. Úžasný anglický humor, podle mě dobrá kamera, výtvarné zpracování - prostě toto dílko se opravdu povedlo. ()

char_t

Pro mě horší než Colour of Magic nebo Going Postal. Ostatně ani mezi zeměplošskými knížkami tahle zrovna nevyčnívá. Obsahuje kupu narážek na ostatní díly, prolíná se tu několik linií, založených v jiných dílech, a tak si věci neznalý divák nemůže vychutnat zdaleka všechno. Ale pokud předlohu znáte, klidně si jednu hvězdu přihoďte, na dokreslení je to parádní - Warren je skvělý a Smrt stojí za to jako vždycky... ()

Ben Nevis

Knihu jsem četla nedlouho před shlédnutím filmu. Díky tomu jsem si mohla všimnout, že je to více méně věrný přepis, i s hláškami. Jako by se režisér bál hněvu Mistra. Stejně dopadly první knížky Harryho Pottera. Je tu stejná potíž jako se zfilmováním Stephena Kinga. King umí psychologii postav, která se nedá zfilmovat a Pratchett (+ překladatel) si zase umí hrát se slovíčky, aby to bylo vtipné. Pratchettem nepolíbený manžel u dívání usnul, což říká vše o chybách, kterých se tvůrci dopustili. Jinak se mi film moc líbil, i když své oblíbené postavě bych dala temnější HLAS. Zeměploše ostudu nedělá. ()

Raaavenek

Pratchett se proslavil geniálním vypravěčským stylem, který dokonale padá filmovým zpracováním. Bez něj jde jen o relativně slabý příběh... Navíc Smrť je zahrán opravdu mizerně, bez jakékoliv mimikya s hrozným hlasem, nadruhou stranu Časnačaj a Noby jsou zvládnuti bravurně. Tři hvězdičky dávám jenom proto, že je Otec Prasátek vedle Zajímavých časů má nejoblíbenější Pratchettovka. Jako film ale nestojí za nic ;) ()

Tryman

Otec prasátek je jedna z mála knih Terryho Pratchetta, která mi dosud uniká. Přesto však nelituji shlédnutí tohoto filmu, který nadmíru překonal mé očekávání. Postava Smrťe byla dovedena k téměř totožné dokonalosti, kteru se pyšní v zeměplošských knihách, potěšila mne i Terryho role obchodníka. Michelle Dockery vypadala v roli Zuzany úchvatně. Možná dávám ***** také na základě nostalgie, ale Hogfather si je podle mne zaslouží. ()

pepa3rd

Nikdy jsem žádnou zeměplochu nečetl a i když jsem o těchto knihách hodně slyšel, nedovedl jsem moc představit o čem mohou pojednávat. Musím ale říci, že tenhle svět mě hodně překvapil a to příjemně. Celý děj filmu je tak trochu postavený na hlavu a vy jen sledujete, které ze všech těch pravidel korespondují s naším světem a stále jste překvapeni, že vlastně nic není tak, jak bychom očekávali. Film prostě musíte dokoukat, už jen proto, abyste zjistili, co se to tam vlastně ksakru děje:). Garantuju, že určitě nezapomenete na srmtku, která je dokonalá po všech stránkách a nesmím zapomenout ani na Zuzanu (Michelle Dockery), která je pro změnu skvělá :). No i hlavní "záporák" je opravdu chladnokrevně strašný. 70 %. ()

MartX

Mám rád fantasy.....Mám rád Terryho Pratcheta.....Tento snímek je spojením obou dvou hlvních faktorů. Čas u něj mi utekl jako voda. Příběh je dokonalý a postavy mají skvělé charaktery, třeba takový vrah nebo smrťova vnučka Zuzana ()

matous4

On sira Terryho Pratchetta jsem četl mnoho knih a tuhle jsem si přečetl až po tomhle filmu, který mě natolik zaujal, že jsem tu knihu prostě musel vidět. Je neuvěřitelné jak je tento televizní film dobře udělaný. Velmi dobře vymyšlené kostýmy, atmosféra Zeměplochy a některé postavy ztvárněné podle mých představ (např. Smrť nebo Susan). A Mr. Časnačaj, který se ovšem čte Čas nač aj :) je tak děsivý, že jsem se ho bál i já. Naprosto skvěle podařený film s ještě lepší předlohou. ()

Kissak

Mé první setkání se Zeměplochou. K pěti hvězdičkám chybí jen o trochu lepší efekty. Filmové zpracování s pořádným rozpočtem by bylo určitě lepší, ale jinak je film skoro dokonalý, dobré herecké výkony a pan Časnačaj nemá chybu. ()

snoodles

Terryho mám hodně ráda. Bohužel obecně nemám ráda filmové adaptace knih, které mám přečtené několikrát, a tedy mám přesnou svoji představu o tom, jak by měl vypadat Smrť, a ten se jim fakt nepovedl. Za to hvězda dolů. Jinak mě to příjemně překvapilo, ačkoliv Going postal se mi líbil ještě o něco víc. ()

arkie

Ak neprisaháte na všetky diely Terryho Pratchetta, tak vás bude tento TV film silno nudiť - zdĺhavé, zbytočne podrobné v nepodstatných postavách a naopak nevysvetľuje niektoré základné veci (ktoré automaticky vyplývaju z iných kníh - napr. slovo "inhumovať"). Prachett je proste majster slova (ikeď všetko s poradovým číslom nad 10 je už podobne zdĺhavé a málo záživné), a tak mi filmová podoba jeho diel nepríde zaujímavá. Triky tiež nič moc, je to viacej konverzačka, niektoré postavy sú zaujímavé - ale tiež len na chvíľku. ()

Respex

Musím říci, že jsem nečekal tak povedený film. Po všech stránkách jsem zpokojen. Samozřejmě, že knihy od Terryho Pratchetta jsou na zfilmování velice náročné, ale zde se s tím tvůrci poprali téměř na jedničku. Herecky velice překvapivé. Výkony jsou kvalitní a nejvíce mě oslovil Craig Conway. Příběh má spád a vtip. Těším se na další filmy podle knih Terryho Pratchetta. Za mě 4*. ()

Rincewind

Každý film natočený podle knihy bojuje (svým způsobem) se svou předlohou a kdo zná obě látky, musí chtě nechtě porovnávat. Originálního a skvělého Terryho Pratchetta mám moc rád (včetně této knihy), proto jsem se na film rozhodně těšil. A byl jsem trošku zklamaný. Chápu, že téma Vánoc bylo asi hlavním motivem, proč převést na plátno (resp. na televizní obrazovky) zrovna tenhle díl Zeměplochy. Ale právě tenhle díl se mi zdá dost specifický a třebas díky pasážím v hradu víly Zubničky, úvahám o víře nebo minulosti Otce prasátek nesnadno převeditelný do filmu, kde není moc prostoru na klasické knižní vysvětlování a popis. Ale možná jsem jen byl z literární předlohy příliš namlsaný. Tvůrci se rozhodně nemají za co stydět, právě naopak. Mnohokrát mě velice příjemně překvapili, Smrť byl skvělý, mágové Neviditelné univezity také a o Ča-snač-ajovi v podání Marca Warrena se nemusím ani zmiňovat. Nadšený jsem bohužel nebyl, ale velice spokojený rozhodně – 80%. A dva detaily na závěr. Za pravé jsem byl moc rád, že tvůrci nevynechali ani mou oblíbenou postavičku krysího Smrtě:-) A za druhé…takhle nějak jsem si vždycky představoval desátníka Nóblhócha:-) ()

Dartdevil

Zeměplochu mám přečtenou kompletě a humor Terryho je mi blízký. Ale takhle doslovná adaptace na druhou stranu asi také není to pravé ořechové. Trochu střihu by prospělo... ()

RajAthen

Jak jsem psal u předchozího, dle knižního řazení, filmu, zfilmovat Pratchetta je jednoduše nemožné, jelikož autor si předně své čtenáře získává svými průpovídkami, zkrátka tím JAK je kniha napsána. Děj bývá kolikráte podařený, ale není to hlavní. Na druhou stranu klobouk dolů před tímto, navíc televizním pokusem o ztvárnění. Líbila se mi hudba, výprava i herci, zde předně Zuzana, která skutečně odpovídá knize. Na druhou stranu musím říci, že tento film mě na rozdíl od Barvy kouzel místy nudil (zvláště jakmile se dostaneme do hradu Víly Zubničky) a také je vidět, že některé propriety z knihy zde přebývají. Také si nejsem úplně jistý, jak někomu neznalému přijdou takto podaní Auditoři. Přesto se obdivuji vcelku vydařené snaze o ztvárnění knihy (i když nevím, proč zrovna tento titul), proto dávám o bod více, než by si film asi objektivně zasloužil. Ať zfilmují raději Noční hlídku! ()