Životopisní snímek Amazing Grace se zabývá osobností Williama Wiberforcera (Ioan Gruffudd), který byl významným politikem a hlavně bojovníkem za zrušení otroctví v Anglii na přelomu 18. a 19. století. Film ukazuje část jeho života, začíná v jeho 34 letech, kdy unavený nekonečnou snahou o změnu práv černochů odjíždí na venkov, potkává krásnou Barbaru (Romola Garai) - ženu (a budoucí manželku), která sdílí jeho názory. Film střídá vyprávění Barbaře a současnost, která končí rokem 1807. W. Wilberforce zemřel roku 1833, pouhý měsíc před odhlasování zákona zakazující otroctví. (xjane)

hygienik

Wilberforcova oobnosť, jakožto anglického Lincolna a skutočne praktizujúceho kresťana, si nezaslúži tak bezkrvné spracovanie, ale blockbuster! ()

Rhyme

Musim rict, ze dlouho se mi jiz tak zadny film nelibil. Nadherne sceny, uzasna muzika. To zpracovani. Tomuto filmu bych dal nejradeji 6 hvezdicek ()

kinderman

Nechutné otrokářské praktiky zpracoval S.Spielberg v Amistadu formou soudního dramatu, M.Apted na to šel s inteligentním (historickým) dramatem politickým (podstatná část děje se odehrává v britské Dolní sněmovně), bohužel nosné téma (v Nezlomné vůli pod ním probublávají ještě mnohá témata aktuálnější) asi nenajde většinovou diváckou odezvu v zemi, kde je soudnictví plné podivných praktik a poslanecký mandát snadnou cestou ke kapsám plným úplatků. ()

Martyska

Je pravda, že od reality to má trochu ďalej ale dej je vykreslený dobre. Krásna hudba, výborné kostýmy a Gruffudd v hlavnej úlohe prekvapil. Pekný film s geniálnym koncom. Koniec je, myslím si, z celého filmu to najlepšie a vyzdvihnutý akoby o úroveň vyššie než film. Celý mi príde taký ponaťahovaný s niekedy neúplnými dialógmi ale koniec je zavŕšený úplne niekde inde. Pôvodne som chcela dať 2* ale ten koniec ma presvedčil. Inak ako životopis nie je spracovaný zle, len tie dialógy a natiahnutých 95 minút. ()

Martin741

Reziser Michael Apted /bondovka World is Not Enough, Gorky Park 1983, Gorily v Mlze 1988/ natocil vyborny film o postave Williama Wiberforce-a /24. august 1759 - 29. jul 1833/. Bol to britsky politik, viedol kampan proti obchodu s otrokmi. Su tu vyborne popisane drsne realie prevozu ciernych ludi na otrocke prace, fakt porovnatelne asi len so sovietskymi gulagmi, a to boli vyhladzovacie tabory. Tema maximalne zaujimava, dialogy su perfektne, nemal som k nim co povedat/napisat. Abolicionizmus viem co je, napokon mam prehlad asi o 140 - 150 izmoch, tak tento tam mam tiez. Ioan Gruffudd to zahral perfektne, vyborny herec, videl som aj Ciarana Hindsa a slusneho Cumberbatcha /Cambridge Spies/. Dalsi krasny, poucny fascinujuci a vseobecny rozhlad rozsirujuci film . 85 % ()

laik_60

mam rad tieto anglické filmové produkty, približujúce časy dávno minulé. Film plný skvelých hercov, s dobrou scénou. davam 4. b. ()

E=mc2

pekne. trosku hallmarkovske, ale fajn hm. produkcia terrence malick inak. je dobre ze takyto ludia existovali a existuju ") ()

elle

Příběh Anglie a její cesty ke zrušení otroctví stojí za pozornost a tento film je opravdu nádherně vypraven co do lokací, herců i kostýmů. Kamera i hudba jsou velkolepé. Vychází z toho krásný film s poselstvím, který mě natolik okouzlil, že jsem na něm okamžitě začala hledat chyby. Malou vadou na kráse jsou trochu neobratné skoky v dějových linkách, kdy až tak v třetině filmu pochopíme, komu je příběh vyprávěn. Osobu, které William Wilberforce (Gruffudd) svůj boj za zrovnoprávnění otroků vypráví, teprve v průběhu vyprávění musí potkat a pak je vyprávěcí tój bez zjevného důvodu opět opuštěn (jak brilantně je podobné zadání zvládnuto např. v Amadeovi). Tato nejednotnost trochu podráží nohy vyprávění nebo alespoň snadné orientaci v něm. Možná by příběhu slušelo trochu zeštíhlet (např. co do počtu postav), aby vynikl pozoruhodný osud pozoruhodné muže a i více vynikla jeho vnitřní motivace jako člověka. Ioan Gruffud mě velmi mile překvapil a jeho portrét až horečnatě zapáleného či unaveného a zklamaného muže byl herecky pozoruhodný. Pohled na jeho dojatou tvář v závěru mě dostla. Ač jsem se vnitřně trochu bránila zrežírované patetické závěrečné scéně, Gruffudd si s tím poradil s takovou citovou autenticitou a přitom uměřeností, že jsem smekla. Škoda, že nedostal více prostoru k tomu, aby mohl vyjádřit i ty méně svaté stránky své osobnosti. To je ale spíše věcí scénáře, protože nad tmavou kšticí William Wilberforce se skvěla nepopiratelná, nenapadnutelná, ale i trochu neživotná svatozář, která trochu zabránila, abych ho měla opravdu ráda. Romola Garai u mě má další pozoruhodný důkaz své herecké tvárnosti, charismatu a pracovitosti. Její postava je také dokonalým prototypem manželky velkého muže. Její postava měla ale takovou vnitřní pružinku, takovový neustálý otazníček nad hlavou, že tu jsem si naopak oblíbila okamžitě. Michael Gambon, Albert Finney, Rufus Sewell mají každý svou velmi zdařilou minifiguru, jen Ciarán Hinds je trochu zkratkovitě negativní. Pro mě to je téměř dokonalý příběh, jen cítím, že to mohlo být uděláno lépe. ()

Krustyburg

Dobré téma, historicky asi věrné, ten parlament je tam hezky, leč přílišně životopisné -- chyběla větší dramatičnost. Slabší 3*. ()

Seti

Vděčné téma mýcení otrokářství je v Aptedových rukou pojato o něco střídměji, než jak ho představuje Steven Spielberg ve svém Amistadu. Životopisný příběh Williama Wilberforce je hlavně politické drama, proto se odehrává převážně v parlamentních lavicích a nikoliv na palubách otrokářských lodí. Je s podivem, že se ve filmu objeví pouze 2 otroci z toho jeden bývalý, a možná právě absence živějšího vyobrazení ústředního tématu je ta věc, která mi na filmu chyběla. Samozřejmě nemám na mysli nějaké laciné záběry otrockého utrpení, jen se divím, že tak zapálený bojovník jakým William beze sporu byl, se při svých kampaních s žádnými otroky osobně nesetkal, ani se o podmínkách provázejících jejich prodej nepřesvědčil na vlastní oči. Pokud jen tyto momenty v jeho životopise filmaři vynechali, tak je to škoda, a pokud tak nikdy neučinil, tak mu to v mých očích ubírá kredit. ()

Kuny27

Podobné téma jako Lincoln. S tím rozdílem, že tento film měl více než politický zápal a protiotrokářskou tématiku. A co víc, neměl skvělého režiséra jako je Spielberg, ale režiséra, který věděl, co chce natočit - a proč. " I'm a great sinner and Christ is a great Savior." ()

dopita

Po strhující první půlhodině film postupně ztrácí na zajímavosti, aby se k očekávanému závěru spíš doklopýtal. Škoda. ()

miksacka

Komu by neimponoval milovník zvířat oblečený v elegantním kabátku, padnoucích kalhotách a vysokých botách typických pro 19. století bojující za spravedlnost? Celý svůj život zasvětit těm, kterými ostatní pohrdali. Riskoval pro lidi, které nikdy nepoznal. William Wiberforce byl vyjímečný člověk... William Wiberforce byl hrdina. ()

bloodcountes

Filmy o otrocích jinak pečlivě ignoruju, ale když Cumberbatch:)) A nejen on, také Gruffud a další hráli výborně. Film byl lepší, než jsem čekala, takže příjemné překvapení. Chytlo mě to, drželo a nepustilo až do konce. A po konci jsem vlezla na wikipedii a studovala Williama Pitta (sn. i jr.) a celou přilehlou historii Anglie. Super. ()

lucijelucije

Nevím jestli bych si tento snímek pustila třeba dvakrát, nebo třikrát, spíš ne. Těch 111 bylo opravdu poctivých, možná, že kdyby te poctivosti trochu ubrali, film by nebyl jako jedna dlouhá čára. Určitě nelituju toho, že jsem Amazing Grace viděla, ale není to ten typ filmu, který ve vás zůstane ještě hodně dlouhou dobu. ()

Matematicka

Výborný film, i když oddechový - často příliš romantický a příliš jednoznačně směřující k happyendu. Ale William Wilberforce je zajímavou a následováníhodnou osobností a stojí za to se o něm něco dozvědět aspoň prostřednictvím filmu. Pro mě je to film spíš o milosti v anglickém názvu (jak to výstižně píše ve svém komentáři yakoob), než o nezlomné vůli, jak tvrdí český překlad. Sám by to William nedokázal. "Slábne mi paměť, ale dvě věci vím jistě: Že jsem velký hříšník a že Ježíš Kristus je spasitel." ()

woodsman

silny film otroctvo bolo neskuocne svinstvo kokos tie podmienky v akych boli pri presune tou lodou masaker a ze vzdy dosla len polka živych ()

Thomm

Na plné hodnocení to není, ale Amazing Grace mě dokázal po celých 111 minut zaujmout a ani chvíli jsem se nenudil. Boj jednotlivce proti celému britskému parlamentu, plnému snobské a namyšlené šlechty, co sleduje jen svoje zájmy. Pro mě velké, příjemné překvapení. ()