Životopisní snímek Amazing Grace se zabývá osobností Williama Wiberforcera (Ioan Gruffudd), který byl významným politikem a hlavně bojovníkem za zrušení otroctví v Anglii na přelomu 18. a 19. století. Film ukazuje část jeho života, začíná v jeho 34 letech, kdy unavený nekonečnou snahou o změnu práv černochů odjíždí na venkov, potkává krásnou Barbaru (Romola Garai) - ženu (a budoucí manželku), která sdílí jeho názory. Film střídá vyprávění Barbaře a současnost, která končí rokem 1807. W. Wilberforce zemřel roku 1833, pouhý měsíc před odhlasování zákona zakazující otroctví. (xjane)

ddf76

Vyborny historicky snimek o zruseni obchodovani s otroky ve Velke Britanii. Herecke vykony jsou vyborne Gruffudd v roli Williama Wilberforce a Benedict Cumberbatch v roli Williama Pitta jeho velkeho pritele. V tomto snimku hraje cela plejada vynikajicich britskych hercu, ale nechce se me je vyjmenovavat, kdyz tak si je najdete na imdb. Prekvapila me ucast zpevaka Youssou N'Doura. Romola Garai v roli budouci manzelky Williama Wilberforce je na platne jen velmi malo. Jinak se me libila i hudba k tomuto filmu. Chtel bych videt, kdo z nasich poslancu se na tento snimek podiva :))))). ()

Narciska

Otroctví. Mysl se zdráhá přijmout, že se něco takového kdy dělo. A že teprve v roce 1833 bylo zrušeno. Vzpomeňme si na to, až zas budeme vynášet západní civilizaci do nebes. Náš pokrok je zaplacen krví tisíců bezejmenných, co se dřeli, zatímco západní země bohatly. Vzpomeňme si, že ty milióny bezejmenných stále tvrdě dřou na rýžových plantážích, smrdutých koželužnách a v coltanových dolech, abysme my na západě měli co vyhazovat do kontejnerů. Vzpomeňme si, až zas budeme ostře soudit ty necivilizované barbary, na naše vlastní krutosti. Vzpomeňme si na nezlomnou vůli Williama Wiberforcera, až zas budem klesat na mysli. ()

hororwatch

Kdybych byl s probíraným tématem seznámen podrobněji asi bych tak shovívavý nebyl, protože se mi to zdá až příliš přeslazené na to, aby to byla pravda. Nejspíš to byla čistokrevná politická bitva o čistě osobní zájmy, než-li poslání udělat svět lepší. Ale film má tu výhodu, že je zajímavě a pěkně natočen s dobrým hereckým obsazením a Londýnské kulisy dýchají dobou což přidává na atmosféře. Za mě lepší 3-4* ()

agassi68

Na prelome 18-19.storočia sa odohrávali zaujímavé boje v britskom parlamente. Jedným z najvýznamnejších bol boj o zrušenie otroctva. Ako historická freska to bolo trošku naivné, ale ľudsky prístupné s rozprávkovým záverom. Keďže som to pozeral na štedrý večer tak aj s vianočným bonusom. 75% ()

Hovado

Když se chci kouknout na nějaký film tak si o něm něco přečtu abych věděl do čehu jdu. U tohohle filmu jsem to neudělal a myslel jsem si, že to bude nějaká historická romance z Anglie. I když ona to romance byla, ale k odhodlání dělat činy v které člověk věří, Amazing Grace je film, který nás donutí si aspon zasnít nad tím co by jsem JÁ mohl udělat pro svět. Je to příběh o muži, který svůj boj proti nelidskému chování nevzdal do konce svého života. Není to žádný drsný vazoun, ale je to muž, který si prošel se svými démony těžkou cestu, ale nikdy se nevzdal, bojoval do konce. Hrůzy otroctví nebyly vykresleny brutálně, ale přiměřeně a to stačilo k tomu aby jsme si politovali. Film se nese v klidném tempu, které má neustále stejný rytmus a filmu to nevadí. Jako obraz z historie je to geniální a postava Ioana Gruffudda je zahraná skvěle. Líbí se mi comeback. Přerod. ()

Biopler

Plejáda veľmi dobrých britských hercov sa zišla, aby vdýchli život príbehu pre mňa neznámeho Wilberforcea, bojovníka za zrušenie otroctva v Anglicku. Je to pekný film, ktorému však chýba osudovejšie rozprávanie a gradácia k samotnému finále, ktoré končí krásnou rečou jedného z popredných poslancov. Z vedľajších postáv je najzaujímavejší premiér v podaní Cumberbatcha a Clarkson v podaní Sewella. Zamrzí ľahkovážne odstavenie postavy Equianoa, ktorý patril k úzkemu okruhu spolupracovníkov. Poteší však svojské rozprávanie a prelínanie minulosti so súčasnosťou. Keby sa spracovania chytil režisér zvučnejšieho mena, dostali by sme lepší zážitok. ()

Trias

Jak vypadá film, který přináši poctu významnému státníkovi či významné politické události? Hollywood nás něčím takovým zásobuje se sobě vlastní pravidelností, zatímco Evropa v tomto směru dosti mlčí. Jsou německé filmy orientováné nacionálně? Podle filmu Der Untergang můžeme tvrdit, že nikoli. "Pokrok" v tomto směru učinil film Amazing Grace, který ač vznikl z koprodukce USA/VB, přináší trochu toho anglického nacionalismu. Hlavní postava tohoto filmu abolicionista William Wilberforce je zde vykreslen ve školometském stylu přelomu 19. a 20. století: Dějiny našeho národa nám slouží k tomu, abychom si zapamatovali velké postavy našich dějin. Wilberforce je zde vykreslen jako čistý charakter, kterého nemůže zkazit ani korupcí prošpikovaná tehdejší anglická nejvyšší politika. A tak zatímco některé jeho - v rámci politiky běžné, v rámci lidské praxe ne úplně přijatelné - počiny film opomíjí, jeho hlavní přínos, tj. zrušení otroctví, je zde vyzdvihován. Zde bych nechtěl tvrdit, že mu nešlo o správnou věc, přesto je nutné W. Wilbeforce vidět takříkajíc ve světle událostí jeho doby a ne jako bezmezně ideálního člověka. Pokud má tento film vychovávat, tak prosím. Pokud se však má podobat historické rekonstrukci či dostát určitého filmového žánru, musí zůstat vyhraněnější. Film Amazing Grace zůstal kdesi na půli cesty, i když ho kromě velice podařené výpravy šlechtí i několik podnětných okamžiků. ()

Gardenboy

Návod ako vybojovať práva pre potláčanú menšinu ľahko a rýchlo ... no dobre, nie tak celkom, ale musel som filmpozerať na dva krát ... ()

stuplik20

Zaujímavý snímok o človeku ,ktorý zasvätil svoj život zrušeniu otroctva. Film zachycuje však iba politickú sféru tejto v tej dobe veľmi obtiažnej otázky. William Wilberforce sa pohyboval na tenkom ľade ,ale pred všetkými jeho životnými skúškami obstál a nakoniec dorazil do vytúženého cieľa. Z pohľadu histórie veľmi dôležitá osobnosť britského impéria ,ktorá určite má môj obdiv. Napriek tomu film o jeho živote ma moc nezaujal z pohľadu filmárskej stránky samozrejme. Jeho životný príbeh nie je možné spochybňovať. konečné hodnotenie 3*. ()

Maniik88

Všetci poznajú Napoleona, Hitlera, či iného šialenca, no málokto by poznal meno William Wiberforcer. Po nich ostali milióny mŕtvych a samá vojna a utrpenie, po ňom sa zrušil obchod s otrokmi, otrokárstvo, zlepšili sa práva pracujúcich a zvierat. V podstate zakladal svet v ktorom teraz žijeme. Pieseň Amazing Grace zrazu získava úplne iný rozmer. Herci dobrí, faktografia skvelá, fakt sa dozvieme o veľa zaujímavých postavách. No film bol akosi moc televízny a nudný, málokedy napínavý.. až na jedno hlasovanie o zákone proste márna snaha. Myšlienky filmu: "lepšie zlé riadenie ako žiadne" - týkalo sa to FRA revolúcie. Proste každá revolúcia prináša skazu a zníženie kvality riadenia. Nikdy to nebolo inak. Ďalšia vec, prerozprávaná mojimi slovami: každá, hoci aj najskvostnejšia myšlienka, ktorá prináša veľké zmeny (zrušenie otroctva, green deal..) musí najprv dozrieť a musí sa udiať postupne, inak sa systém bráni a môže sa zrútiť. Proste hurá systém nefunguje. To bolo vidno ako najprv fintou obmedzili obchod a prepravu s otrokmi a nakoniec nebol problém to odhlasovať. No keď to chcel mlaďoch hŕŕ presadiť, stretol sa len s odporom a hrozil pád impéria. Oplatí sa pozrieť už len z pohľadu histórie. O tomto sa proste u nás neučí. ()

Felisr

Zajímavá dobovka s jako vždy okouzlujícím Ioanem Gruffuddem. Jen střihač by zasloužil zmrskat, že na začátku filmu usekl tu poslední cca 1,5 vteřinu - poslední slovo ve sloce nezapomenutelné písně Amazing Grace! ()

Welulu

Za formu vyprávění bych nejraději dala slušný 3*, kvůli tempu, který zpomaluje víckrát, než je příjemný... Jenže obsah a poselství Wilberforcova příběhu je natolik silný, že spolu s hudbou a výborným Ioanem Gruffuddem celý film zvedá na 5*. Více takových hrdinů, prosím! ()

Miloško

Klobúk dole pred takým pekným,poctivým filmom ako je Amazing Grace.Životopisné filmy bývajú občas nudné,ale tu to neplatilo.Výborné výkony hercov na čele so sympatickým I.Gruffuddom,ktorého poznám z Fantastickej 4 ma dostali.Potešili ma aj ďalšie účasti skvelých hercov ako napr.M.Gambon,A.Finney,R.Sewell....Veľká škoda,že podobné typy politikov ako bol W.Wiberforcer už neexistujú.Tí čo sa nazývajú "politikmi"v súčasnej dobe sú v skutočnosti,hlavne na Slovensku mafiáni,ktorým ide len o zbohatnutie.[DVD,08.05.2008] ()

kiararaftl

Takže abolútny skvost pre milovníkov histórie podanej anglickými tvorcami. Ioan Gruffudd je vynikajúci herec, čo opäť dokázal a ja mu naozaj prajem naďalej kvalitné role. Bohužiaľ, takých sa mu dostávalo len v Anglicku, v USA je to už omnoho horšie. Každopádne celá plejáda kvalitných hercov, vynikajúci scenár a hoci bol preslov na záver v snemovni klišovitý, nesmierne ma dojal a ja s tým úplne súhlasím. There are great men and great men. ()

emma007

Ja viem, že to nie je historicky presné. Viem, že Wilberforce nebol až taký veľký hrdina a k dokonalosti mal ďaleko - ako každý človek. A predsa mám tento film rada, pretože nič nemám radšej ako filmy, kde sa bojuje za veľké veci. A čo je viac ako sloboda? Teda, okrem viery, nádeje a lásky? Amazing Grace, how sweet the sound, that saved a wretch like me... I once was lost, but now am found... was blind, but now I see... ()

david666

Ani nenadchl ani úplně nezklamal. Projednávané téma je silnější než podaná forma. Příběh mě trošku uspával a herecky jsem se taky nějak nebyl unesen. Standard. ()

Judhisthira

Až příliš průhledný historický film s velice profláknutou kostrou, kde není místo na silné momenty či nějaká překvapení. Hlavní hrdina bojuje za ušlechtilé věci a chce něco změnit, ale všichni se mu smějí a házejí klacky pod nohy. Hrdina to psychicky nezvládá, stává se z něho nevyrovnaný podívín, což samozřejmě upoutá rozkoušnou slečinku a brzy se vezmou. Přes všechna úskalí svoje poslání dokončí a celý kongres, včetně jeho nepřátel, mu se slzičkami bouřlivě zatleská. Tím film končí a já neskrývám zklamání. Tohle už jsem sakra někde viděl. Taková minisérie John Adams toho nabídne mnohem více a to samozřejmě ne jenom díky delší stopáži. Herecky a řežijně slušný film s pěknou výpravou, ale obsahově hodně provařený čajíček. Ioan Gruffudd je kvalitní herec, ale potřeboval by pro svůj um poněkud lepší filmy. 60% ()