Funny Games USA

• USA Funny Games (více)
Drama / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francie / Velká Británie / Rakousko / Německo / Itálie, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiální text distributora)

Phobia

Film patří k těm, u kterých si člověk klade otázku, co by jen dělal v takové situaci - obyčejná rodina versus dva znuzení spratci bez emocí, bez zábran, bavící se terorizováním lidí. Psychické deptání a celková (až nečekaná) brutalita filmu nebyla znehodnocena hektolitry krve. Osobně mi vadily proslovy hlavních antihrdinů přímo do kamery, pár záběrů bylo zbytečně dlouhých - přetáhly dobu, kdy ještě narůstá napětí a sklouzly do "to je nuda, bude se už něco dít?". A vrcholně mě nas*al ten závěrečný časový veletoč. Jinak skvěle mrazivý film, asi bych jen ocenila trošku konvenčnější verzi. 71% ()

darkrobyk

Hmm, takže jsem se ujistil, že jde o věrnou kopii originálu, co mě taky dvakrát nenadchl. Herecky opět příšerné - Corbet pořád někde postává a tváří se jako dement (dobře, záměr režiséra, ale mě to nebralo), Pitt hrát neumí, a tak jeho křečovité úsilí o vyjádření úlisného psychopata šumí do ztracena. Přímo odporně na mě působil Devon Gearhart, což byl jistě opět záměr režiséra. Za co tedy dvě hvězdičky? Za konec. Je sice stejný jako u původního snímku, ale jiný by snad ani být nemohl. Jestliže měl v sobě originál alespoň nějaké napětí, pak zde se táhne nekonečná artová nuda od začátku do konce. Pokud někdo uvidí variantu U.S. jako první, možná se nudou nesežere, ale za podívání to ani nestojí. Když film o násilí, tak z převelikého množství třeba Mechanický pomeranč. p.s. z celého filmu je nejhezčí úvodní scéna s autem vezoucím loď. ()

LiVentura

Stupidní chladnokrevné násilí v tomto skvěle zinscenovaném pokusu. Haneke je bravurní na prokreslené psychologické příběhy, tohle ale NE! ()

juta

Dobré, že si vlastně tak trochu hrají i s diváky samotnými. Přetočení jedné scény, kterou by někteří diváci možná upřednostnili, ale režisér jim prostě tu radost neudělá. Nejlepší herecký výkon a to v podání malého Devona Gearharta. Tomu jsem věřil všechno. Některé scény nemusely být tak natahovány, ale k tomuhle snímku to prostě patří a vytváří tu správnou atmosféru. ()

paascha

Američan je jako Číňan, co neumí vymyslet sám, to prostě ukradne. Na rozdíl od šikmookáčů ale vypasený amíci alespoň nemají ambice vše dělat sami a na něco si koupí machry, kteří dílu rozumí. To ale nesnižuje zbytečnost tohoto remaku:-) 2 tupé ladko: volečku, Funny Games US je originální asi jako džíny od vietnamců! Než zase něco vytlačíš na vzduch, zkus trochu pohonit závitek v lebičce, blbé děcko!!! Good comment : Kasugi:-) ()

Pepinec

No, nijak extra zvlášť funny tyhle hry nejsou. Pokud se tedy neztotožníte se zvráceným duem úchyláků v bílých rukavičkách. Nejslabší stránkou filmu je právě to, že pokud by měl divák někomu fandit, tak jedině těm dvěma tenistům z Wimbledonu. Chuděra Naomi, u jejíž kostýmové zkoušky bych vážně chtěl být, nemá moc velkou šanci na podporu, o bambulovi Rothovi nemluvě už vůbec. Víc by svou rodinu ochránila i dětská chůvička. Paradoxně je ale tohle všechno i stránka nejsilnější, protože všechna ta absurdita nutí člověka k úvahám, jak to tedy doopravdy je s tím propojením fikce a reality. Záleží na každém z nás, jak hodně jsme otevřeni diskuzi. Já osobně se třeba absolutně otevřel tomu, že až u mě někdo zazvoní a bude chtít vejce, maximálně ho tak nakopu do těch jeho. ()

KlárkaS

Jeden z nejodpornějších filmů, co jsem kdy měla možnost vidět. Ta nepříjemnost, beznaděj a brutalita byla cítit celých 111 minut... Silný filmový zážitek, který by s nějakou silnější (nebo spíš nějakou) pointou byl psychologický masterpiece. ()

Big Bear

Uff. Tohle mělo grády. No ono se to dalo vypozorovat už z titulků, kde operu vystřídalo cosi co bych se bál nazvat hudba. Pokud je tu řeč o násilí ve filmech, tak proti tomuhle je např. Hostel pohádka o víle Amálce... Haneke film už od začátku rozjíždí tak, že se vám na prsou už od prvního kontaktu s mladíky usadí nepříjemné dusno. A říkám vám rovnou, že bude hůř ! Pitt a Corbet hrají vyšinuté znuděné hošany s takovým přehledem, že bych se jich i v reálu bál. Nejhorší na tom je fakt, že stejně jako oběti i divák si uvědomuje patovou bezvýchodnost situace ... Sice tam bylo pár míst, které si mohli tvůrci odpustit, ale zase tam bylo i pár míst, kde divák navyklý z podobně ražených filmů očekává jisté schematické jednání, tady je nechán v očekávání jen aby zjistil, že vrazi mají situaci plně pod kontrolou. To samozřejmě diváka udržuje ještě ve větším napětí. Jediné co mi nesedlo byla ta interakce mezi Pittem a divákem a ten replay (u kterého jsem se lekl závady na té stříbrné placce v přehrávači)... Snad to mělo pošťouchnout ty některé z nás, kteří si lecos ve filmech (včetně násilí) přetáčejí a opakují. Na to navazuje i fakt, že kamera násilné scény prakticky nezabírá. Divák slyší jen zvuky. Tím je to horší. Vaše představivost jede na max. Funguje to více, než kdyby tam byl někdo po centimetrech krájen nožem a vše bylo detailně zabíráno. Beru to jako takový pohlavek od Hanekeho. Roth i krásná Naomi (fakt nemá na těle ani kousíček špeku!) hráli skvěle a velmi uvěřitelně. Závěr jaký byl divákovi naznačen aby očekával hned v úvodu se nekonal a film končí logicky ale zcela nepředvídatelně... Tohle byl po delší době hodně drsný thriller, cynický, násilný, brutální, ale po čertech dobře natočený. Čtyři golfové hole. * * * * ()

Niles

Začína sa to idylicky. Trojčlenná rodina prichádza do svojho domčeka a všetci sú šťastní. Až pokým do ich domu nevstúpia dve podivné, slizké osoby v bielych rukavičkách, ktoré si prišli zahrať veľmi nebezpečnú hru bez akýchkoľvek zábran. Zaujímavú hru s nami hrá aj Michael Haneke – filozof, psychológ, režisér, ktorý tu poukazuje na bezbrehé a nezmyselné násilie. Film má jednoduchú kameru aj strih a celú hudbu tvoria v podstate len zopár škrekov na začiatku a konci. Sústreďuje sa výlučne na násilie a zobrazuje ho bez okolkov a priamo – tak trochu mi tým pripomenul Mechanický pomaranč, no v porovnaní s ním je to ešte brutálnejšie, aj z psychologického hľadiska. Musím vyzdvihnúť výborných hercov – Naomi Watts, Tim Roth i dvaja psychopati Michael Pitt a Brady Corbet, na ktorých stojí celý film, predviedli neuveriteľne kvalitné a realistické výkony. Škoda, že niekoľko scén, v ktorých sa nič nedialo, bolo až príliš dlhých. Všetko ostatné je postupné stupňovanie napätia až po mrazivý záver. Tie občasné provokatívne prehovory a pohľady do kamery boli mimoriadne vhodnou súčasťou filmu. Divák sa tak cíti akoby bol sám účastníkom toho celého, čo len zvýrazňuje, aj tak dosť nepríjemnú a depresívnu atmosféru. Chcel by som sa ešte vyjadriť k mnohokrát spomínanej scéne s ovládačom. Bola prekvapivá a spočiatku mi tam akosi nepasovala, ale nakoniec skvele podčiarkuje obrovskú bezmocnosť a neschopnosť akokoľvek sa vzoprieť, ktorá z celej snímky vyplýva. Veľmi ťažko sa mi tento film hodnotí. Na jednej strane to nebolo vôbec príjemné sledovanie, v tak otvorenom násilí na obrazovke sa skutočne nevyžívam, ale na strane druhej mal myšlienku, ktorá je v súčasnej dobe stále aktuálnejšia. Úplne chápem také rozporuplné hodnotenia. Funny Games USA je krutou výpoveďou o dnešnej spoločnosti a druhýkrát to v najbližších rokoch nechcem vidieť. Ale myslím si, že ak vo mne film niečo zanechá a ešte niekoľko dní po jeho pozretí ho nemôžem dostať z hlavy, je to dobrý film. Shall we begin? ()

hippyman

famózním remakem vlastního, o deset let staršího stejnojmenného psychothrilleru, ukazuje pro mě dosud neznámý režisér Haneke snad nejvíce hořkou formu zážitku z filmu... bravurní herecké výkony, emoční granáty, depresivní několikaminutové pasáže bez střihu, to všechno německým mágem skvěle smíchané a podané do divákových často dokořán otevřených úst... velice silný zážitek mi trochu pokazila ona sci-fi vložka, kvůli které prostě nemohu dát plný počet. škoda. 80% ()

Pilda17 odpad!

Asi jsem jiný, ale mě tento film absolutně ničím nezaujal. Nevidím ani jeden klad a nic podobného. Žánr krimi, horor? Zajímalo by mě, kdo to vymyslel... 0/10 = 5% ()

Rosomak

"Funny Games was conceived as a provocation. My other films are different. If people feel my other films are, or respond to them as provocation, then that’s quite different. Funny Games is the only one of mine where my intention was to provoke the audience." - Michael Haneke (avclub.com) ()

666teen

Hmm, tak tohle bylo funny asi jako sprchy v Osvětimi. Další kousek, který vám rozhodně zlepší náladu. Bylo mi jasné, že je něco špatně už když se hned na začátku ozvaly libé tóny Zornových NAKED CITY. Intenzivní psycho teror. ()

Cappuccino

Funny Games USA sa so svojou brutálnosťou voči predstavenej rodinke vyhral naozaj dôkladne. A i keď mal mnohé logické nezrovnalosti, nad ktorými som len krútil hlavou (spoiler 1. ako sa tak rýchlo v noci dostali k utekajúcemu synovi 2. ako v celej oblasti dokázali nájsť utekajúcu NaomI Watts 3. ako sa mohli pustiť do tretej rodiny v rade bez akéhokoľvek spánku), zvyšný čas som sa dobre bavil. ()

-OverLord-

Tak tohle byl hodně zvláštní kousek, kterej jsem asi tak úplně nepochopil. Ono je to na jednu stranu famózní psycho thriller silně sahající až za hranice dramatu (asi do 3/4 filmu). Ale potom už je to tak trochu mimo mísu a já si nebyl vůbec jistej, jestli to co tam vidím, je pravda, nebo fikce. To samý si potom ti dva psychouši na tý lodi i vysvětlují. I přesto mam ale pocit, že jsem to tak nějak nepobral. Ale co, je to hnusný, syrový a drsný, tak jak by měla taková žánrovka vypadat. Ale do vyššího hodnocení se nepoženu. ()

S.Quentin QUALE

Kvůli obsazení jsem zvolil remake, na originál se zřejmě ani dívat už nebudu, jelikož jak tu čtu, jde o věrnou kopii, navíc stejného rejžu. No....díval jsem se na to dvakrát, protože jsem si nebyl jistý udělením plného počtu ale nakonec jsem se rozhodl nechat 4*. Od začátku velmi znepokojivá záležitost mě totiž v ne jedné scéně znepokojila hlavně svou nedotažeností, čímž otevírala dokořán vrata nežádoucí pocitové prázdnoty. Při tomto typu filmu je nezbytné nenechat diváka ani na chvíli uniknout z depresivního šoku, ba dokonce je nutné ještě stupňovat tlak na pilu. Na druhé straně ale stojí herecká parta, která ze sebe vydává první i poslední, a námět, který je geniálně zvrhlý, ponižující a odporný, za což ve výsledku platím stříbrem. Popřemýšlím ještě o tom originálu... ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu