Funny Games USA

• USA Funny Games (více)
Drama / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francie / Velká Británie / Rakousko / Německo / Itálie, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiální text distributora)

Tomas_313

Precizní dávka zvrhlosti a krutosti, která se od ostatních podobně drastických thrillerů odlišuje svou krutou realističností a naprostou bezvýchodností. Již od začátku se buduje mrazivá atmosféra nutící diváka stále očekávat nějakou zvrácenost, ale i přesto sledující naivně doufá, že ti dva slušně vyhlížející chlapci budou opravdu tak milý, jak zprvu vypadají. Ale oni nejsou. A svou znuděnost si vybíjí velice originálně, protože vědí, že je potřeba se bavit, nejlépe s celou rodinou. Režisér skvěle přibližuje a zároveň kritizuje nesmyslnou a bezdůvodnou brutalitu naší zhýralé společnosti. Mimo jiné se "opírá" i o diváka, který znechuceně sleduje všemožné zvrácené hry, ale když kamera zkoprní a upře přihlížejícímu pohled na zvrhlé a brutální scény, diváka to trochu mrzí a přeci jen by se chtěl také "pokochat". Dokonce i dosti propírané záběry na mladé tyrany, kteří lišácky hledí do kamery a promlouvají k obecenstvu, perfektně zapadají do téhle sadistické podívané a připomínají, že i vy jste její součástí. Herecké výkony všech zúčastněných jsou velice vydařené, především Michael Pitt "válí" jako nikdy. Geniální, povýšenecké a nekompromisní dílo s ďábelským režisérem. 90% ()

petrzelus

Já nevím. Já prostě nevím... Nebýt toho ovladače dalo by se to nějak přejít, ale takhle to vyznívá úplně jinak. ()

stuj

Bullshit. Příjemní herci, ale odpadový děj. Nevidím smysl, proč takový film vůbec vznikl. Vývoj postav žádný, průběh děje zcela jasný, konec absolutně nepřekvapující. Trapné. Shrnuto v kostce: Dva bezemoční mladíci chladně terorizují tříčlennou rodinku v jejich venkovském sídle. Rodinka se nemá jak bránit, jelikož tatínek je hned na začátku zmrzačen. Terorizovaní mohou tedy jen trpět, nic víc. (Ne, psychologické rozhovory a rozebírání postav se nekonají). Jak to tedy asi skončí? Zbytečný film. ()

Ganka odpad!

Naprosto odporné! Čím vyšší hodnocení bude tenhle film mít, tím víc lidí ho uvidí a nebude to mít daleko k tomu, aby se našel nějaký chorý mozek, který se touhle hovadinou inspiruje. Těchhle 111 minut života už mi nikdo nevrátí. ()

PietroRose

Po shlédnutí bych popřemýšlel o psychickém zdraví režiséra a scénáristy. Skoro by to chtělo neplánovaný pobyt na psychiatrii - taková míra agrese a sadismu. Byť ne všechny vraždy jsou na kameru ukázány - díky Bohu! Jasně je dána předloha, že tady se fandí těm dvěma hajzlům v bílém. Zabít malé dítě a psa bylo fakt dost mimo. Za nejlepší scénu bych dal, kdy Naomi Watts zastřelila toho grázla. Bohužel tady se na slušnost nehraje! ()

dranesy

Kvalitní film, který i bez dojemné hudby ve vás vyvolá emoce. Ano, přejete si ty zmetky při každé větě natáhnout mezi oči a tak nějak doufáte, že se z toho ta rodinka dostane. Tohle ale happy endem nekončí. Dva rozmazlení spratci znudění životem si řeknou, že by mohli vyvraždit sousedství. Inu proč ne ? Je to fajn nápad. A velice koukatelný nápad. Rodince jejich trápení je věřit, vystrašený syn, bezmocný otec, ponížená matka, jen u kluků není v očích tolik toho psychopata, jinak jejich výkon je velmi dobrý. OBROVSKÝM mínusem tohoto filmu je ovladač. Skvělí psychologický thriller, který pokazí fantasy prvek a následné okecávání hrdinů na loďce. Člověk překousne když mladý Pitt mluví do kamery, ale scéna z ovladačem bere celému filmu jednu hvězdu. ()

StanleyZ

Násilí, psychologická hra, brutalita, šok, bezmoc a mnoho více. To všechno člověk zažije při sledování tohoto filmu. Hltal jsem každý okamžik tohoto filmu. Podruhé se na něj však už nepodívám. ()

venedikt

Abych to zhodnotil, za mě trochu žablaf. Jak vždycky člověk čeká, zda z toho vyváznou živí. Nejlépe všichni. Filmu nechybí napětí, hlavně když se kluk schovává v sousedním domě před těmi dvěma. Jestli přežijí, neprozradím. Za mě hnusné nelidské ztvárnění hry dvou mladých psychopatů. Film se trochu vysmívá násilí, očekávání diváka. A poukazuje na to, že některé otázky nemusí vést nutně k odpovědi... Že to, že je někdo nadprůměrně inteligentní z něj ještě nedělá dobrého člověka... Že někdy víra a modlení nepomůže, že realita je krutá jak nejvíc umí být. Celou dobu se nebráním pocitu, že člověk je v nebezpečí vlastně zbabělec. Ti dva psychopati, nemocní bez sebemenšího pocitu lítosti s oběťmi zachází jako by se nic nedělo, bez vysvětlení proč a motivu. Vyvrací to domněnku, že takový lidé nejsou s krásnou tváří, nebo že neumí být slušní, a že jsou hloupí. Je tam moment, bod zlomu, kdy si rodina uvědomí, že je hodně zle. A to tak, že pochopí, že těm dvěma chybí jakékoliv vnímání pocitů. V tu chvíli měli vsadit život a s větší odvahou riskovat, mohlo i nemuselo se jim to vyplatit. Ale příležitostí tam bylo hodně, kdy ti můži byli beze zbraně a spoléhali na jejich vlastní strach. Že strach o život a šok je ochromí na několik dlouhých hodin, kdy mají čas se ke svým obětem beztrestně vracet, měli tito dva vypočítáno... Pořád si říkám, být v jejich situaci, snažil bych se jednat chladně a zapomenout na oběti, vyváznout nebo utéct, a pak své blízké mrtvé pomstít, až bych byl z toho venku. Nebyl čas na pláč ani šok, litovat se, být ochromený, plakat se dá i potom. I když těžko říci, jak by se kdo v ohrožení života choval. ()

Antimat

Psycho teror je vo filme celkom pekne vymyslený ..... Film sa javil aj začne javiť veľmi ambiciozne,vyzeralo to na skvelé dielo na spôsob mechanického pomaranča... Ale možno len prvú pol hodinku Postupne sa tam začalo viac kecať ako niečo robiť a sem-tamný záblesk brutality to nezachráni....Tak neviem o akom filme nevhodnom pre slabé povahy tu niektorí píšu Za skutočne dementnú považujem scénu s ovládačom - pokazila mi celý dojem z filmu čo sa týka filmov kde nieje signál v mobile a preto si musia ľudia poradiť sami považujem za gýč ktorý by mal byť v kinematografií pochovaný.... Rovnako gýčovitý mi prišiel únik našej drahej pani ktorý bol pre mňa strašne čitateľný ako dopadne... Záporáci svoje role zahrali naozaj brilantne ,vyzerajú fakt neškodne a nevinne tých musím pochváliť žiadna hudba ktorá by dramatizovala situáciu nebola potrebná . ()

Rise.Fall

Nejvíc mě nasralo absolutně nelogický chování postav na obou stranách a to, že celá rodina prakticky rezignovala se svými životy v momentě kdy mohli něco udělat. Tim Roth v roli pussy roku. Když ti rodinu ohrožují dva teplouši, tak kurwa přepni do rage-beast modu a pak je nech umírat pomalu... Sídlo u jezera jako kráva a nemáte alarm nebo náhradní telefon?! ()

Charliesed

Je zvláštní, když jsou agresoři tak zdvořilí a tváří se, že jsou přátelé, přitom je rodince jasné, že jsou v hrozné situaci a že jim něco provedou. To je zajímavé. Vážně mě to bavilo. Zábavné psychologické hry. Statické záběry k tomu sedí a chápu, proč jsou použité – divák se plně soustředí na teror na obrazovce a přidává to na pocitu strnulosti. Není to skoro vůbec brutální a režisér nás nutí si představovat některé akty, což mi osobně vyhovuje. Později to trochu ztratí na účinnosti, když z obrazovky na čas zmizí oba narušení a opakovaně se probourává čtvrtá zeď, kdy kromě dívání se přímo do kamery a scény s ovladačem, spolu ještě ti dva polemizují nad otázkou, co je realita a moc očividně odkazují na sebe sama; to vše ale na finálním dojmu, zvláštnímu pocitu z psychologického teroru, neubírá. ()

bycer odpad!

zcela nudný Thriller. Už jen úvodní titulky naznačují, že to bude divný. Slabošký papa, který není schopen ochránit rodinu před dvěma divnýma dětma. Celé mi to přišlo strašně utahané, bez nápadu a vyznění celého filmu je o ničem, prostě jen oslava násilí. Těžko uvěřitelné scénky. Ztráta času a nechápu hodnocení nad 70%, protože tenhle brak si to nezaslouží. Nevidím ani jeden klad. NIC ()

Nag0

Why are you doing this?...Nie som si istý, čo má cítiť divák, ktorému je odopreté vysvetlenie motivácií postáv, či jasné odkrytie posolstva snímku. Veľa krát som zažíval pozitívne pocity, keď mi bolo v rámci deja ozrejmené, prečo sa veci udiali tak, ako sa udiali a prečo sa niekto choval tak, ako sa choval. Znalosť okolností zdá sa veľa ľuďom prináša kladný zážitok, otázka prečo, je v nás od útleho detstva, no ako sa odpovede a pochopenie stávajú zložitejšími, tak sa aj znižuje naša vôľa na pýtanie sa a odpovedanie na túto jednoduchú otázku. Požadovať teda od filmu vysvetlenia, pričom sme zvyknutí, že naša existencia nám ich prirodzene odopriera, je pre mňa na teraz zaujímavý paradox, ktorý ale určite zjemňuje naša schopnosť subjektívnej semiotiky, skoro bez akéhokoľvek ohľadu na zvolený súbor znakov. V každom prípade, bez vysvetlenia alebo s ním, načrtnutá brutalita prináša istú správu, a zdá sa mi, že pre niekoho môže byť jej obsah vcelku nadmerný, pri správnom rozpoležení však surovo trefný. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu