Funny Games USA

• USA Funny Games (více)
Drama / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francie / Velká Británie / Rakousko / Německo / Itálie, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiální text distributora)

Ratemus

Tohle už nechci nikdy vidět. Je to násilné, pobuřující, podlý a mrazivé...ovšem skvělé. Ne, tohle fakt ne, to a jedním zamává ()

Tomco

Originál som videl a páčil sa mi. Potešujúce zistiť, že sa dá aj dvakrát vstúpiť do tej istej rieky a nemusí to hneď znamenať pohromu. Herci výborní, maximálne presvedčiví, Haneke, ako vždy nadčasový s desiatkami detailných vychytávok. Vyžívam sa v dlhých, psychicky vypätých scénach a Haneke je na toto boh. Originál dostal odomňa štyri, americká verzia plný počet - zrejme to odzrkadľuje len to, že na druhý pokus táto maškrta chutí ešte viac. Výborné! ()

Slarque

Mohl to být thriller, mohlo to být drama, ale nakonec je to jen jakási umělecká masturbace. Film nepříjemný, otravný, nekonečný, nudný. Škoda tak kvalitních herců na zbytečné remaky. :((( ()

Arsenal83

Psychologicky v prvej polovici veľmi účinné, inak ale obsahovo prázdne a druhá polovica zbytočne naťahovaná. Otec v hlavnej roli je bezduchý idiot, ktorý nedokáže ochrániť rodinu pred dvomi zasranmi a kecá dokola hovadiny, logicky mu to nemyslí. Lezie divákom po celý čas kvalitne na nervy, a preto to nemohla zachrániť ani Naomi Watts. Možno pôvodná rakúska verzia má niečo viac do seba, ale po pozretí americkej si ju určite nepozriem. ()

Willy Kufalt

Michael Haneke je režisér, který se může před divákem proměnit v krutého ďábla... To se mi nejvíc ukázalo při původních Funny Games z roku 1997, což byl jeden z prvních Hanekeho snímků, s nimiž jsem měl tu čest a zcela zhnusen ho ohodnotil odpadem... jenže Haneke se rozhodl být ještě krutější a natočil stejný film po 10ti letech znovu, čímž nakonec tohle jeho dílko nejen získalo širší publikum, ale evidentně nakoplo mnoho diváků onen hnusný film, který by si dobrovolně pustil znovu asi málokdo, odsledovat minimálně ze zvědavosti ještě jednou – v nové verzi. Vůbec bych si nepomyslel, že mě většina Hanekeho tvorby zaujme natolik, že si nakonec tento remake pustím rovněž. Podle možností jsem trpce na dálku úspěšně prožíval drsný thriller na půdě jednoho domu, s ještě hořčí pachutí jsem se pak „pobavil“ na dvou, třech originálních pasáží, kdy drsný thriller přechází s promlouváním psychopata k divákovi do parodie a zatímco poprvé mě tento nápad svou myšlenkou hodně naštval, tentokrát se mi ho podařilo vstřebat s nadhledem a více v závěru vnímat kritický tón filmu... kritický i směrem k divákovi. Moje dojmy byly o něco pozitivnější, za což asi může i ten fakt, že jsem věděl, do čeho jdu, poznal již celý průběh filmu a nic mě nemohlo tolik zaskočit, možná i obsazení Naomi Watts, která mi v hlavní roli byla sympatičtější oproti své rakouské předchůdkyni a také působila od první chvíle zranitelněji, což celkový dojem zesilňovalo... možná že, jak napsali jiní, má tato americká verze skutečně méně syrovou atmosféru, díky čemuž byl remake pro mě ztrávilnější a celkový prožitek mi už nebrání ocenit vybrané kvality filmu. Thriller je to působivě drsný, parodické vsuvky vhodně rozložené tak, aby dramatický ráz snímku úplně nenarušily a závěr značně originalní. Přesto mi na tom filmu pořád pár věcí překáží, abych mu dal vyšší hodnocení, mj. ukrutná nataženost děje na téměř 2 hodiny. Přičemž jednou se tu dění na můj vkus dlouho překlopilo až do samoúčelné tyranie diváka a ubíralo během dlouhých statických záběrů nejen na napětí, ale i na mé pozornosti, kdy jsem se už na tu šílenost, uvízlou pár minut v monotónním bezvýchodiskovém zoufalství, nedokázal dívat. A bohužel během dlouhých 2 hodin občas ten film vážně nemá nabídnout nic víc, než vesměs tradiční „home invasion“ horor/ thriller (byť v rámci svého subžánru asi stále jeden z těch obstojnějších) v umělečtějším kabátě + jedním provokativním nápadem navíc, v rámci remaku pak z 95% nic, co bychom neviděli už v původní verzi. Kdežto psychologie postav se tu sice opět hodně soustředí na aktuální prožitek, ale během dlouhé stopáže film postavy mimo pár základních informací více nepředstaví. Přesto tentokrát, smířlivě za 3*... [55%] ()

Bachy

Aha, tak jestli se takto chová i uživatel golfista, tak to potěš pánbůh. No, je to psychárna. Nápad je výborný, ač jde o remake, tak hodnotím originalitu snímku velmi kladně. Herci také paráda. Jen škoda těch šíleně dlouhých záběru. Chápu, že to pak působí realistějč, ale zároveň film trošku ztrácí šťávu a vždy, když se do něj ponoříte víc, tak z toho vypadnete. Hodně oceňuji pohledy přímo do kamery. Ta hudba mě zabíjela, což byl sice asi účel, ale mě ničil. Asi nakoupím plata vajec, kdyby přišli golfisti. Je to někde na rozmezí 3-4 hvězd. ()

eLeR

Herci boli excelentní, predovšetkým Naomi a Tim. Haneke to všetko parádne ukočíroval. Veľmi drsný film, a pritom z celého filmu vidíte poriadne len jednu facku. Ja som asi celých 111 minút dýchala len veľmi plytko. ()

klerik

"Predlohu" som nevidel ale aj napriek tomu U.S. je to stále Haneke, kto sa pokúša diváka šokovať. A pri mne mu to vychádza, napriek tomu, že UTAJENÝ je podľa mňa lepším filmom... Mrazivý chlad a réžia sú dve veci, ktoré tento režisér dokonale ovláda a dovoľuje mu to experimentovať a pohrávať sa s divákom. Toto opäť raz nie je film o príbehu či postavách, je to o atmosfére a vyhraní sa s formou. Lynch je len jeden, no Haneke mu šliape na päty, aj keď používa pomerne odlišné prostriedky... ()

iamek

Šílenost ! Potkat na ulici Michaela Pitta a Breda Corbeta tak položím peněženku a utíkám co nejdál. Haneke, který remakoval svůj originál z roku 1997 zvládl tenhle remake na jedničku. Hlavní magoři Pitt a Corbeta se do téhle role hodí jako málo kdo a film táhnou hlavně oni. Snímek má krásně děsivou a mrazivou atmosféru, kde nevíte co čekat. Naomi Watts a Timem Rothem předvedli tradičně solidní herecké výkony. Podle mě dost nedoceněný film, který si zaslouží větší pozornost. ()

Chrustyn

Haneke a prakticky doslovný přepis jeho brutálního díla, které v roce 1997 natočil v rodném Německu. Brutální, cynická a nepříjemná podívaná, která si s diváky hraje stejně jako ústřední dvojice se svými mučedníky. ()

SeBig

Šíleně klidný, ale přes to dost napínavý thriller, který se jen tak nevidí. Ty dva zabijáci byli super, pár dobrých hlášek a mě to bavilo od začátku do konce. Supr thriller, který nenudí a není nijak zbytečně natahován. Chvalím i originalitu. ()

Crocuta

Velmi dobře napsaný, natočený i obsazený snímek - pohříchu naprosto zbytečný pro ty, kteří už (stejně jako já) viděli o deset let starší rakouský originál od kterého se liší pouze těmi dvěma písmeny v originálním názvu a tvářemi aktérů. Žádný posun v ději nebo překvapivá změna ve kterou jsem tajně doufal se zkrátka nedostavila. Neříkám že to byla ztráta času - prostě jsem se podíval podruhé na jeden zdařilý a originální film. Neznat původní "Funny Games", tak určitě silné 4*, takhle je to čistý průměr. ()

bassator

Konečně se našel film kde ukázal Michael Pitt takovou tvář, do jaké se hodí. Pro mne nesympatický slizký herec kterého nemůžu a nechci vidět v kladných rolích... - 50% ()

classic

Už legendárny britský režisér Alfred Hitchcock nakrútil Muža, ktorý vedel príliš veľa - dvakrát, a tak sa nie je, ani čo čudovať, že Michael Haneke sa rozhodol po desiatich rokoch oprášiť kontroverzných Funny Games, tentokrát v americkej verzii, s krásnou Naomi Watts, ktorá bola momentálne na roztrhanie ! A dá sa povedať, že nakrúca takmer na vlas rovnaký film, ako predtým, s miniatúrnymi odchýlkami, viem to posúdiť, už len z toho prostého dôvodu, že som včera pozeral pôvodných „hráčov so smrťou” , pričom v recenzii je poznať, podľa výsledného hodnotenia, že sa mi pozdávali, oveľa, ale oveľa VIAC a lepšie ! Najväčší problém vidím v obsadení „náruživých psychopatov” , ktorí s tými ich veľkými očami, pôsobia divne, alebo sú si dosť podobní, čo má rušivý charakter, a ružovo to nevidím ani so sexy blondínkou Watts, ktorá nedokáže stelesniť svoj predobraz tak intenzívne, ako Susanne Lothar v nemeckej verzii. S celkovou atmosférou sa tu pracuje na polovicu, nezdalo sa mi, že by som mal taký nepríjemný pocit, akoby som spočiatku mal mať, a veru, že som veľmi chcel. Haneke vstúpil dva krát do tej istej rieky, v ktorej sa takmer utopil ! ()

Marze

Jenomže svým snímkem Michael Haneke (Pianistka, Utajený) zároveň předvídal, že se dívat budete, protože vás to přece jen zajímá. Někde v nás je ukrytý voyeur, malý sadista, který nechce odejít a odvrátit zrak. K tomu, abychom si tuto drobnou perverzi v sobě dovedli omluvit, potřebujeme ale zástěrku dobrého konce, potřebujeme vidět potrestání zla. Haneke tak před nás klade zásadní dilema: chceme se dívat na násilí, abychom pochopili jeho příčiny a následky, nebo se na psychické a fyzické utrpení díváme z čiré fascinace a touhy po "silném zážitku"? Film jim však neposkytl odpověď a nedal jim prožít katarzi, kde spravedlnost zvítězí. Výsledkem bývá rozhořčení a znechucení. Filmové výrazové prostředky ovšem volí zcela provokativně opoziční - absence hudby, statické záběry, prázdné prostory, čekání, bolestné ubíhání reálného času… Žádné zkratky, dynamické jízdy, atraktivní úhly záběru, podpora emocí silnými melodiemi. Lidé jsou totiž ochotni akceptovat násilí, pokud jsou schopni jej zároveň bezmyšlenkovitě konzumovat.Funny Games nám to nedovolují, zviditelňují a reflektují běžný stav, který v nás navozuje sériově dělaný krvák. Vrazi zde několikrát komunikují přímo s divákem, když se na nás obrátí do kamery a činí z nás své komplice. ()

lena60

A Funny Games CZ natočeno v českém prostředí a pro české diváky by k mání nebylo? Těm, kdo viděli originál, doporučuju, aby u této věrné kopie neztráceli čas. Zkazí vám dojmy z původní verze a jako bonus vás pořádně namíchne a otráví. Proč??? Tohle snad Haneke zapotřebí neměl. ()

heyda

Před týdnem jsem viděl originál, tak mě zajímalo v čem to Amíci oživí, třeba přidají nějakou tu hru navíc, ale kdepak. Je to úplně přesná kopie originálu. Většina záběrů je totožných, jen herci se změnili a jazyk se změnil. Takže rozdíly byly pouze v tomto a musím teda konstatovat, že ta němčina je rozhodně lepší a úchylnější a ti 2 borci rakouský byli nepochybně lepší. Tak, jak tedy ohodnotit film, který jen okopíroval originál a herci byli horší než originál? Bohužel musím dát 1 hvězdičku a to jsem ještě mírnej. Pokud se tedy rozhodujete mezi touto opotřebovanou kopií nebo originálem, rozhodně šáhněte po originálu - je zaprvé původní a zadruhé má lepší = úchylnější = zábavnější herce! ()

VenDulin85

Na rovinu říkám, že tento typ filmu není moje parketa, jakmile se někde děje něco hnusného dětem, tak si musím opakovat mantru "je to jenom film, je to jenom film" a stejně to nepomáhá.. Ono je to totiž slušné psycho, víme? Nic pro slabé povahy, prostě přesně jak se uvádí v tagu- dům, rodina, strach, násilí, rukojmí, mučení, vražda. Co mě úplně dostalo (jako by toho nebylo i tak dost), byly otázky jednoho rukojmí přímo do kamery na diváka. Celkem mám problém snímek ohodnotit, protože mi z něj bylo špatně, ale zase na druhou stranu mi bylo špatně, protože to bylo natočeno dobře. Každopádně vím, jak se zachovat, když by si ke mně někdo přišel půjčit pár vajec.. ()

mcb

Překvapivé a rozhodně haluzní. Z dálky obyčejné, z blízky vyjímečné. Pod slupkou rutinního survival příběhu se totiž skrývá prvotřídní a bravurně natočený psychický/fyzický teror s minimem hudby, střihu, zato s pořádnou dávkou znepokojivosti a sugesce. Celou stopáž jsem jako přimražený sledoval velmi autentické dění na plátně. Zvrácené, podlé, kruté i zbabělé, brutální, šokující, vyvolávající silný dojem a tlačící na emoce diváka. Bezmocnost titulní rodinky nejenže vidíme, ale i cítíme. O to hůř se vyjevuje fakt, že postavy a veškeré jejich motivace jsou vlastně ovlivňovány samotným režisérem. Haneke drží nad postavami svou ruku a určuje chod děje a může s ním jakkoli zahýbat, je to totiž on, kdo určuje pravidla. Celými svými krutými hrami hraje hru ještě vyšší - tu s divákem. Dává mu totiž možnost volby určit směr, jakým se bude dění na plátně ubírat. Aby mu pak ale ukázal, že stejně by jeho počínání bylo nesmyslné a zbytečné. Proto v různých částech filmu promlouvá přímo do kamery k divákovi, aby věděl, čeho se účastní. Právě podobné trademarky udržují velmi silné divácké očekávání a doslova šokují. Možná trošičku narušují intenzitu skoro bezchybné thrillerové jízdy, ale nakonec proč to neocenit v takovém dravém filmovém experimentu? Pro mě naprosto dostačující jako seriózní umělecké dílo a zároveň jako prostý thriller, o kterém bude řeč v širším okruhu lidí. Nevím, jak to Haneke udělal, ale naprosto přeboural všechna žánrová klišé a naservíroval nám syrový psychothriller, který díky již zmíněným trademarkům, režijním postupům a celkově i pointě, ne a ne vyhnat z hlavy. Baví se na náš úkor a my na jeho. Někdo z toho ale radost mít nebude... ()

Nettrass

Americká varianta filmu Funny Games. Myslel jsem, že i zrůdnost má své meze, zřejmě ne. Bohužel tohle se opravdu děje a přibývá toho. Rozmazlení nynánci, znudění tím, že mají všechno a žijící v degenerativní realitě stupidních počítačových her. Si chtějí zahrát ,,na živo,,. Lituju hlavně staré a bezmocné lidi. Společnost z nich dělá hloupé a otravné příživníky a podobných forem násilí vůči nim přibývá.Tenhle film není pro normálního diváka a jak to už napsal Tom Hardy odsuzuje a ironizuje i ty kteří se na násilí rádi dívají. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu