Píše se rok 1939. Anglická lady Sarah Ahleyová odjíždí do Austrálie. Lord Ashley mezitím v buši shromažďuje stádo dobytka pro armádní účely. Téměř na celou oblast má však monopol dobytkář Leslie King Carney. Sarah odveze na farmu Faraway Downs Honák, kterého jí lord poslal. Na farmě Sarah zjistí, že jejího muže podle zde žijících bělochů proklál oštěpem domorodý šaman Král George... Sarah se seznamuje s malým míšencem Nullahem a jeho matkou Daisy, kterou správce farmy Neil Fletcher zneužívá. Šaman Král George, který je jeho dědečkem, ho naučil domorodému zaklínání a dorozumívání se zpěvem na dálku. Sarah Nullaha zachrání před policií, která bere rodinám míšence k asimilaci. Šaman cítí, že Sarah zemi, kterou Fletcher proklel, vyléčí... Když Sarah zjistí, že Fletcher pro Carneye kradl lordův neznačkovaný dobytek, propustí ho. Účetní King Flynn jí poradí, aby pokračovala v manželově plánu – nahnat dobytek do hlavního města Darwinu a narušit tak Carneyův monopol pro armádu. Sarah s lidmi z farmy a Honákem ženou stádo o patnácti stech kusech k Darwinu. Fletcher jim v tom chce zabránit a zažene dobytek k útesu. Splašené stádo udupe Kinga Flynna, který před smrtí Honákovi prozradí, že lorda Ashleye zabil Fletcher... Před útesem stádo zastaví zaklínáním Nullah. Dochází jim ale voda a King George je vede přes rozsáhlou pustinu. Po písečné bouři všechny zaklínáním znehybní. V Darwinu se právě šíří zpráva, že všichni v poušti zahynuli, když Sarah.s přáteli přižene stádo do města a jako první i do lodi. Sarah s Honákem slaví vítězství nad Carneyem... Sarah s Honákem zvelebují farmu, Nullah žije u nich. Carney se pokusí farmu koupit, ale neuspěje. Fletcher dostal výpověď. Jenže se nehodlá vzdát –úkladně zavraždí Carneye, vezme si za ženu jeho dceru a dobytkářská společnost přejde na něj. Vyhrožuje Sarah, že odvede i Nullaha, když mu svou farmu neprodá... (TV Prima)

honajz

Taková kombinace Nikde v Africe a Quigley u protinožců, vyprávěná malým klukem, jehož promluvy mi lezly na nervy už na začátku. Velkolepý epos, který postrádá zajímavější scénář i postavy. Konec je v podstatě jasný po půl hodině, a tak nezbývá, než se k němu protrpět ještě dvě hodiny. ()

rikitiki

Záběry jako krásné pohlednice zvoucí k výletu do Austrálie. ALE ze začátku jsem si myslela, že je to parodie, charaktery postav jsou tak zkratkovitě načrtnuté, až to tomu nahrává: zhýčkaná lady, drsný honák, ušlechtilí divoši, zrzavý zrádce. Scéna, kdy se do půl těla nahý a vysvalený Jackman polévá vodou vypadala jak vystřižená z reklamy na nějakou kolínskou. Parodický dojem sice postupně mizí, snad přílišnou stopáží snímku, ale nechtěně srandovní scény se tu a tam vynořují v průběhu celého filmu. Velké mínus je, že přestože je Kidmanová krásná a Jackman mužný, nefunguje mezi nimi žádná chemie. Dost možná i tím, že scénář jim nenapsal žádnou silnou scénu, kdy by se mohli - navzdory povinné počáteční nevraživosti - uvěřitelně sblížit. Snímek se také neústrojně láme na dvě poloviny. /17. 11. 11./ ()

poz3n

Ve filmové kuchařce se jistojistě pod titulkem Austrálie nachází: Smícháme Vzpomínky na Afriku, Pearl Harbor, Posledního Samuraje a Piano a dochutíme Bazovými filtříky, trochou Bazového teatrálního (použití tohoto slova zde je zcela nezabarvené) humoru, ozdobíme kouzelnými očky Nicole Kidman a povaříme dlouhých 159minut. 6/10 ()

HellFire

Hned ze začátku jsem byl uchvácen australskými domorodci, krásou přírody a honáckým řemeslem. Potom se do všeho připletla romance a válka, to jsem trochu vychladl a sladký konec se shledáním rodinky mě zanechal zcela chladným. ()

Janek

Větší nudu jsem v kině letos nezažil. A coby heterosexuála mě zaráží, že jediná scéna, která se mi z Austrálie vryla do paměti je, jak na sebe polonahý Hugh Jackman obrací vědro vody. Co se to kurva děje? 40% ()

claudel

Velkolepá australská sračka a mé rozčarování a hluboké zklamání z Luhrmanna. Pitomý scénař protkaný řadou klišé a hluchých scén podtržený nesympatickou Nicole Kidman a toporným Jackmanem. Tři hodiny jsem se v kině nudil, až jsem myslel, že opravdu vysedím důlek. Když Austrálie, tak v hlavních rolích se měli objevit Naomi Watts a Russel Crowe. Už nikdy více tříhodinový australský film na téma hnaní stáda dobytka přes půl světadílu. ()

Ilicka

Austrálie mě svým způsobem zklamala, avšak jak z mého hodnocení vidno, na Baze Luhrmanna hned tak nezanevřu. Stále totiž ovládá to, co jsem obdivovala u jeho starších filmů a to vizuální stránku a vztahové jiskření mezi herci. Navíc je z každého záběru vidět, jak moc miluje svou rodnou zem a jak rád by se vyjádřil k jejím problémům a přiblížil je zahraničním neználkům, avšak ve snaze nacpat vše podstatné z let 1939 - 1945 do jednoho filmu mu vypověděly službu dva důležité faktory, a to stopáž a scénář. Austrálie je totiž příšerně dlouhá a pojímá do sebe toliko nesourodých žánrů, že se z toho slabším povahám zákonitě musí zatočit hlava. Chce být epickou romancí po vzoru Titaniku, válečným filmem jako Pearl Harbour, klasickým westernem, sociální kritikou i mysteriózním dramatem, což není právě málo. Dle mé teorie šlo o dva filmy puštěné za sebou, první konec v polovině filmu tomu i nasvědčoval, avšak i lidé, kteří se začali pomalu zvedat, tvrdě dosedli zpět na sedačku, neboť Baz rozehrál ďábelskou hru o několika koncích, přičemž každý další byl následován startem nového dějového úseku. (Delší než Návrat Krále, opravdu!) Tak, teď jsem se vypsala z nekonečné frustrace a začnu konečně chválit. Herci jsou správně zvolení, Hugh Jackman, Brandon Walters (naprosto úžasný malý aborgine), i ta mírně přehrávající Nicol Kidman, hudba se opravdu povedla, motivy Čaroděje ze země OZ se prolínají s epickými motivy a intimními tématy, přesně sedí na náladu. Velice se mi také líbila druhá půlhodina filmu, a to cesta se stádem přes půl země spolu s počátečním jiskřením mezi Droverem a Lady Ashley, zakončena plesem, líbáním v dešti a filmem o zemi Oz. *** Při přemítání nad hodnocením jsem oscilovala mezi průměrem a nadprůměrem, vybrala jsem si nadprůměr, protože Austrálie si nezasloužila takový komerční propad. ()

Sofia

Film stojí za to vidět na velkém plátně – krásná australská příroda, velkolepé scény (krávy na útesu, bombardování). Tři hodiny v kině utekly jako voda, ale příběh mě tak úplně nepřesvědčil. A taky jsem nemohla uvěřit, že to opravdu natočil Baz Luhrmann, ve srovnání s jeho staršími filmy mi tam chyběly barvy, rychlejší střihy, víc ironie. ()

ARI50

Válečná romantická záležitost ne vůbec totálně nepovedené pro mě a já nesouhlasím s filmem nuda. ()

SLOTH

nicole kidman prehrava jako pan čejka když představuje pantomimicky slepici . ale australie mela i silnou stranku a tou byla kamera ovsem kombinace asi 5ti zanru se damy a panove nepovedla ()

duklak2

Stalo se něco nevídaného. Poprvé v životě já velký duklák opouštím hokejové utkání už po dvou třetinách, protože jdu na velkofilm Austrálie. Tak doufám, že nebudu litovat. Na Vánoce mě dala bratranica volnou vstupenku na jakýkoliv film v multikinech Cinestar. Dlouho jsem vybíral, na který půjdu "zadarmo". V programu kina mě upoutal název Austrálie. Což může znamenat buď stát kdesi někde hodně daleko, kde polovinu obyvatelstva tvoří klokani. A nebo také nový film od režiséra Luhrmanna, který se rozhodl, že nám představí svou rodnou Zemi v plné parádě. A jaký je výsledek? Po zhlédnutí jsem plný emocí, což se mi už dlouho nestalo. Naposled asi u velkofilmu Titanic. Nádherná krajina společně s půvabnou Nicole vás ihned odzbrojí. Nebo to může být tím, že mám slabost pro starší ženy? Když přihlédnu k věku Nicole, tak je to opravdu něco neuvěřitelného. Vypadá o mnoho let mladší. Kamera je přímo skvělá. Hudba výborná. Díky ní je atmosféra velmi silná. Musím pochválit i neskutečný výkon Brandona Walterse. Dále se mi líbilo, že se do příběhu zapojili i australští domorodci, kteří tomu dodali rázný šmrnc. Málem bych zapomněl na malého kluka Nullaha, který se bude určitě každému líbit. Asi ho adoptuji:-) První část filmu bych nazval dobrodružnou romantickou komedií. Ale druhá část bohužel nabírá pomalejší tempo a tak se někomu může stát, že si bude dávat ruku před pusu z důvodu otvírání své pusy:-). Scény ve filmu jsou skvostné. Např. celý úvod, nebo nálet letadel ve vás zanechá nezapomenutelné vzpomínky. Nesmím zapomenout ani na velmi dobrou scénku, kdy vidíme stádo krav na útesu. Velmi doporučuji film vidět na velkém plátně v kině. Je to opravdu zážitek. Chvály si film zaslouží opravdu hodně, ale co mi trochu vadilo, tak myslím, že nejen mě, to byla dlouhá stopáž. Film by měl být asi o 40 minut kratší. Je to moc natažené. Přesně to vystihuje uživatelka Galadriel ve svém komentáři. Dále podle mě příběhu chybí trochu originality. I ty dialogy si zasloužily vetší propracovanost. Místy byly velmi jednoduché. Poslední výtku mám k digitálním efektům. Je jich tam až moc. A v tomhle filmu narozdíl od jiných to hodně vadí. Tento film řadím mezi to nejlepší, co bylo v posledních letech natočeno. Nádherná australská krajina se mi líbila natolik, že se tam chci v budoucnu podívat. Austrálii dávám lepší 4 hvězdičky a doufám, že si tento snímek v brzké době zopakuji, abych popřemýšlel o tom, jestli tu jednu hvězdičku přeci jen mám přihodit. Myslím si, že hlavně ženy z tohoto snímku budou opravdu nadšené. Takže pánové. Kdo z vás jste se s partnerkami pohádaly, tak je přemluvte a vezměte je do kina na Austrálii. ()

mm13

Mám rád príbehy. Ešte radšej mám mýty (pretože tie idú priamo na koreň). Mám tiež pocit, že Luhrmannov zámer plne chápem a v hneď niekoľkých rovinách sa mi Austrália (spolu s Nicole Kidman a Davidom Wenhamom - bol aspoň nominovaný?) páčila veľmi. Lenže sú tu aj problematické miesta, ako napríklad síce sympatický, ale ten "svoj príbeh" plne nenapĺňajúci Hugh Jackman alebo síce vedomá práca s gýčom, ktorý však chvíľami nie je ukočírovaný a vytŕča aj na miestach, kde nemá čo pohľadávať. Krásny zámer, priveľké sústo. Nabudúce viac pokory, oddanejšia služba tomu čo nás presahuje a snáď to potom vyjde. Ale je dobré, že sa komerčný film občas skúša uberať aj týmto smerom. ()

Sawy

Velmi příjemná pocta starým hollywoodskýmn dobrodružným filmům.Možná kdybych v kině neseděl v první řadě a netrvalo mi asi půl hodiny,než jsem si zvykl,šel bych ještě o hvězdu výš.I tak ale velká spokojenost.Po prvních ohlasech,které nebyly zrovna oslavné,jsem se bál,že se Luhrmann vrátí průserem.Austrálie se nemá šanci vyrovnat mému milovanému Moulin Rouge,ale to jsem po ní ani nechtěl.Chtěl jsem se v kině příjemně pobavit,trošku si zaslzet a odejít domů spokojený.A toho se mi dostalo bohatě.K tomu výborný Hugh Jackman,solidní Nicole Kidman,velkolepé záběry na krásnou australskou přirodu a dobře použitý motiv z Čaroděje ze země Oz.Zkrátka a dobře,po dlouhé době jsem zase viděl v kině pořádný dobrodružný film.A za to jsem rád.80 % ()

Kimon

Představte si, že máte jablko, které je na povrchu svěží, krásně vybarvené a láká vás k nakousnutí. Když jej ochutnáte, zjistíte, že pod krásným povrchem je nahnilé a chutná hořce. Podobné pocity jsem měl po zhlédnutí tohoto snímku. V pozadí lákavá a zajímavá myšlenka scénáře o nepřijatelných postupech bělochů ohledně snah o zcivilizování původních obyvatel kontinentu a pokusů o jejich převýchovu na křesťanskou víru byla naprosto převálcována přehnanou akčností děje z prostředí honáků dobytka a překombinovanou computerizací a kolorizací obrazu. A nebo snad téma domorodých obyvatel nemělo být tou hlavní náplní obsahu filmu a mělo jít pouze o westernový akčňák s létajícími japonskými Zery nad hlavami? Nevím, co nám tou slátaninou chtěli autoři říct. Velmi krátké, několikasekundové hlučné střihy obrazu spolu s mnoha předlouhými titulky nedovolili dostatečně vnímat obraz i děj, především v první části filmu. Jsem přesvědčen, že tento typ filmu není vhodný uvádět do kin s pouhými titulky, navíc v některých okamžicích přeloženými i dosti neobratně. Ano, ... také jsem patřil k těm divákům, kteří v průběhu filmu pokukovali po hodinkách a kteří se nemohli dočkat konce. Toho jsme se sice dočkali, ale k dovršení nasadil celému filmu pravou a nefalšovanou korunu laciného komerčního US happyendu ve stylu "všichni mrtví, jen my jsme přežili" (mé 3 hvězdičky si opravdu nezaslouží ... kdo tohle nominoval na Oscara???!!!) Koho zajímá téma a osud, který museli snášet domorodí obyvatelé Austrálie, a který v tomto snímku nevyzněl jak by mohl, nechť se raději podívá na mnohem vkusnější Rabbit-Proof Fence (2002). ()

Morholt

Když ono toho bylo moc najednou. První polovina je klasická - zhýčkaná anglická lady, ostřílený honák, averze, krizová situace, láska a očekávaný konec, kdy všechno dobře dopadne. Z počátku jsem se občas i zasmál, pak, když to přecházelo na vážnější strunu, tak mi to přišlo lehce nudné a kostrbaté, ale při honu dobytka navzdory všem už se zase bylo na co koukat. A tím pro mě skončil jeden film a začal druhý, ve kterém promlouvá do života šťastné rodinky válka, neshody ohledně míšeneckého chlapce či pomstychtivý rančer. Druhá část je už hodně nastavovaná a na mě příliš pocukrovaná. Škoda, že nedostala větší prostor válka, která se tu vlastně objevuje jen v podobě jednoho, ač vyvedeného, japonského náletu. Zkrátka měla to být Austrálie I. a II. a tak to taky budu hodnotit. Za první část 80% a za druhou 50. ()

N.Strauber

Tak po tomto úžasném filmu si už opravdu tak jistý nejsem, že Temný rytíř je pro mě film roku. Naprosto nádherný film - Bazi Luhrmannovi dlouhá pauza určitě neuškodila (o to víc se těším na Moulin Rouge, což jsem ještě neviděl). Herci byli vynikající a především Nicole Kidman do své role perfektně padla a svoji lady Ashley ztvárnila dokonale. Ona se vůbec hodí do filmů tohoto stylu a z minulosti. I Hugh Jackman jako honák (Drover) byl výborný. Ale nejpříjemnější překvapení musel všem přinést Brandon Walters jako malý Nullah - na svůj herecký debut může být právem pyšný. Ale nikdo z těch, kteří se na filmu podíleli, se opravdu nemusí stydět. Ve filmu najdeme úchvatné záběry na australskou krajinu (skvělá práce s kamerou) a hezkou hudbu. Ovšem hlavním pozitivem je příběh samotný. Kdyby se jednalo o klasickou love story, tak by se sice stále jednalo o snímek kvalitní, ale ničím výjimečný. Zakomponovat do toho problémy dětí původních obyvatel (konkrétně míšenců) kvůli odtrhávání od matky a násilné asimilaci do bělošských rodin na "převýchovu" - toto a způsob podání tento veolkofilm povyšuje. A aby toho nebylo málo, tak se děj odehrává na počátku druhé světové války, která má později na příběh také velký vliv. Zkrátka a dobře: mně se film strašně moc líbil a všem doporučuju. S délkou není problém a skoro každý by se měl do příběhu hned od začátku bez problémů a výhrad ponořit. ()

seale

Krásné scenerie.. a i ty slzné kanálky mi nevadilo vyplavit. Jen by mě zajímalo, kolik zaplatili tomu šamanskému aboriginovi za jeho roli :-D No worries, ale tomuhle filmu se to nepodařilo přesvědčivě prodat. ()

Iggy

Bohužel po všech stránkách hrozně vykalkulované, napsané a natočené čistě na efekt. Všechny scény s lady Ashleyovou jsou chladné a nepřesvědčivé, nejspíš vinou Nicole Kidmanové. Zajímavá byla snad jen magicko-realistická linie s okouzlujícím Nullahem, Králem Georgem a domorodými Austrálci. ()

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

24.02.2011

Velkolepá Austrálie sice jen s potížemi vydělala na svůj rozpočet, ale Baz důvěru producentů neztratil. Studio Warner Bros. mu na novou adaptaci legendárního románu F. Scotta Fitzgeralda The Great… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Hugh Jackman nezpívá – houká

Hugh Jackman nezpívá – houká

04.01.2009

Hlavní hvězda (promiň, Nicole) aktuálního velkofilmu Austrálie zřejmě nemá chuť na další epickou romanci. Jméno Hugh Jackman totiž už nefiguruje v zamýšleném obsazení ambiciózního 3-D muzikálu… (více)

Luhrmann a ekonomická krize

Luhrmann a ekonomická krize

23.12.2008

Velkohubá prohlášení studia 20th Century Fox o „titanicovském“ potenciálu Austrálie se naplnila snad jen v tom smyslu, že klokaní epos šel komerčně rychle ke dnu. Baze Luhrmanna to však nezlomilo,… (více)