Píše se rok 1939. Anglická lady Sarah Ahleyová odjíždí do Austrálie. Lord Ashley mezitím v buši shromažďuje stádo dobytka pro armádní účely. Téměř na celou oblast má však monopol dobytkář Leslie King Carney. Sarah odveze na farmu Faraway Downs Honák, kterého jí lord poslal. Na farmě Sarah zjistí, že jejího muže podle zde žijících bělochů proklál oštěpem domorodý šaman Král George... Sarah se seznamuje s malým míšencem Nullahem a jeho matkou Daisy, kterou správce farmy Neil Fletcher zneužívá. Šaman Král George, který je jeho dědečkem, ho naučil domorodému zaklínání a dorozumívání se zpěvem na dálku. Sarah Nullaha zachrání před policií, která bere rodinám míšence k asimilaci. Šaman cítí, že Sarah zemi, kterou Fletcher proklel, vyléčí... Když Sarah zjistí, že Fletcher pro Carneye kradl lordův neznačkovaný dobytek, propustí ho. Účetní King Flynn jí poradí, aby pokračovala v manželově plánu – nahnat dobytek do hlavního města Darwinu a narušit tak Carneyův monopol pro armádu. Sarah s lidmi z farmy a Honákem ženou stádo o patnácti stech kusech k Darwinu. Fletcher jim v tom chce zabránit a zažene dobytek k útesu. Splašené stádo udupe Kinga Flynna, který před smrtí Honákovi prozradí, že lorda Ashleye zabil Fletcher... Před útesem stádo zastaví zaklínáním Nullah. Dochází jim ale voda a King George je vede přes rozsáhlou pustinu. Po písečné bouři všechny zaklínáním znehybní. V Darwinu se právě šíří zpráva, že všichni v poušti zahynuli, když Sarah.s přáteli přižene stádo do města a jako první i do lodi. Sarah s Honákem slaví vítězství nad Carneyem... Sarah s Honákem zvelebují farmu, Nullah žije u nich. Carney se pokusí farmu koupit, ale neuspěje. Fletcher dostal výpověď. Jenže se nehodlá vzdát –úkladně zavraždí Carneye, vezme si za ženu jeho dceru a dobytkářská společnost přejde na něj. Vyhrožuje Sarah, že odvede i Nullaha, když mu svou farmu neprodá... (TV Prima)

Her0.89

Ačkoliv je tento film vážně nekonečný, tak mě nenudil. Hugha jsem měl rád už předtím a Nicole jsem začal mít rád už od klokanů. A jelikož je to "dvojfilm", tak jsem měl spoustu času si tuto hereckou dvojici (a nejen ji) spolu s krásnými záběry vychutnat. První konec byl parádní, ten druhý už o něco méně. Ale vím, že mé mámě by se to líbilo, takže dávám 4. ()

Macejko

Je mi úplne jasné, čo chcel Luhrmann natočiť - kryštalicky čistý, emóciami poháňaný príbeh. A hoci sa snaží žmýkať slzy naozaj poctivo, v mojom prípade sa mu to bohužiaľ nepodarilo ani raz. Pritom možno stačilo tak málo - nerozprávať príbeh z perspektívy toho malého zasrana... ()

Tirion

Film občas zavání po velmi sladkých bonbónech, občas je plný velkých klišé a občas z nás scénář dělá hlupáčky, ovšem i přesto se jedná o povedené dílko a Luhrmanovi stálo těch několik let čekání a práce za to! No a Nicol Kidman je prostě furt docela dobrá kočička! :-) ()

Tony.cs

Přes svou délku nám má Austrálie toho tolik co říci, že příběh je alespoň z první poloviny trošičku jinak odvyprávěný, než jsme zvyklí. Ale stále vkusně. Nádherné obrazy, sympatičtí herci, kterým bezkonkurenčně vládne Hugh Jackman, zajímavý příběh o minimálně dvou odlišných, do sebe zapadajících rovinách. Film se nás snaží uchvátit a to se mu i daří. Několikráte jsem měl slzy v očích. Přes tu stopáž ani na chvilku nenudí. ()

blackrain

Malý Nullah, jehož prostřednictvím jsme celý film sledovali, pronesl na konci filmu jednu výstižnou větu, která mluví za vše a vlastně komentuje celý film. Vyprávět příběh je nejdůležitější ze všeho, protože lidé, co v něm jsou, budou s námi pořád. Luhrmann nám tak odvyprávěl velmi poutavý příběh, jehož hlavními aktery byli neotesanec Jackman a anglická lady Kidmanová. ()

Bat55

Jednoducho ma tetno film nijako neoslovil a ničím pomaly ani nezaujal. Film sa hrá na emotívnu romanciu, ale mňa nechal chladným. Hugh Jackman a Nicole Kidman ako pár mi moc nesedí. Jedinou krásnou filmovou scénou tu bolo zastavenie dobytka malým chlapcom, ktorý už takmer padal do priepaste. Prvá polovica filmu sa hrá na western a je zameraná len na cestu dobytka, ktorý musia presunúť na druhú stranu Austrálie. Tá druhá polovica mi pripomína Pearl Harbor a veľkú romantickú záležitosť. Záver s oslobodením detí z ostrova, zničeným Japoncami je celkom pekný, ale to je len jedna z mála scén, ktoré sú v tomto filme zaujímavé a vierohodné. Nudil som sa a to som očakával veľkolepý dobrodrúžny film, bohužial,namiesto toho som sa dočkal filmu, ktorý sa ani nevie rozhodnúť, aký bude, či vlastne dobrodrúžny alebo romantický, či western. Tento mix Luhrmannovi nevyšiel. /65%/ ()

Makky

Až umelo dokonalý vizuál, krásna austrálska príroda, dobrý námet a skvelá ústredná dvojka (plus aj s tým malým trojka). Hugh Jackman je chlap chlapov... a tá Nicole! Ešte s tým zlatým anglickým prízvukom, no nemám slov. Film rozhodne nie je pre každého, no zjedzte konské kopytá všetci čo ste dali menej ako tri hviezdy. ()

kaylin

Každý kontinent by měl mít svůj velkofilm, řekl si pravděpodobně režisér Baz Luhrmann a natočil snímek "Austrálie", který je snímkem vlasteneckým, ale ukazuje stinné stránky, jimiž si Austrálie ve 20. století musela projít. Po prvních minutách si ale divák není jistý, co to vlastně sleduje. Má tohle být komedie, která se snaží o hezké záběry na dvě velké australské hvězdy Nicole Kidman a Hugha Jackmana? Anebo máme brát snímek vážně a počítat s tím, že nakonec toho bude přece jen trochu víc a že se můžeme těšit na nějaké to drama, které nám pořádně hne našimi emocemi? Nakonec je z toho drama, které chce být velkolepé, ale vlastně zůstává tak nějak malé. Pořád je soustředěno na hlavní herecké protagonisty a jak dobře vypadají, především pak na Hugh Jackmana, což trochu nabízí otázku, jestli Luhrmann není náhodou gay. Není, alespoň pokud můžu soudit podle toho, že je ženatý se ženou. Příběh malého chlapce, o kterém vlastně snímek je, není tak dojemný, jak asi měl být, a proto - ale nejen proto - u mě film velkou náklonost nezískal, protože na stopáž, která je téměř tříhodinová, to zas tak výjimečné není. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/05/noc-patri-nam-voda-pro-slony-posledni.html ()

MajklCZsk

Ano, Austrálie byl pěkný film, ovšem zde máme opět nějaké to ale. V první řadě je to zbytečná natahovanost. To udělají věc jednu a ještě to ZBYTEČNĚ rozpitvají věcí druhou, následujíce věcí třetí. A k tomu Jackmanovo triko, který má na sobě, když si sundá ten svůj rádoby super kovbojskej vohoz, působí rovněž jako pěst na oko. Inu je to pěkné, příběh, a tak dále. Ale scénáristi by si mohli téže uvědomit, CO vlastně chtějí mít za příběh a KDY to utnou. Není to špatné a není to ani zas až tak dobré. Zkrátka průměrná věc, která ale v televizi neurazí, ale ani zas tak nenadchne. ()

Damiel

80 % - Sedm let po Moulin Rouge se Baz Luhrman vrátil na režijní stoličku a před kameru opět postavil Nicole Kidman. K ní Hugha Jackmana a vznikl velmi dobrý velkofilm, melodrama Austrálie. Stálo to celé 130 milionů dolarů, čeká vás porce 165 minut filmu, který má po větší část grády, ale konec trochu nastavovaný. Beztak je to určitě nadprůměr. Luhrman ukázal, že udělat epický velkofilm je v dnešním Hollywoodu stále ještě možné. Krásná kamera, hudba, střih, herecké výkony… Vyprávění je velkolepé, první polovina filmu, kdy Kidman s Jackmanem ženou stádo krav do Darwinu, je maximální podívaná. Jenže poté, co je mise úspěšně dokončena a kdy by se logicky dala očekávat brzká pointa, se podíváte na hodinky a zjistíte, že vás čeká ještě hodina filmu. Tak vás napadne: a co se teď bude dít? Rozjíždí se další „fi lm“, už méně strhující, více proslazený a patetický, poněkud natahovaný a uklopýtaný. Škoda, že tohle Luhrman trochu nepokrátil. Jinak mohla být Australia druhým Titanikem. ()

Desperado

Austrália sa tvárila už dávno pred uvedením, že sa bude jednať o jeden obrovský gýč. Nemám proti takýmto filmom nič, pokiaľ dokáže osloviť aj niečim vic, než len audio-vizuálom. Ten je na vysokej úrovni. Ale to sa od Luhrmanna čakalo. Avšak takýto naivný príbeh, okorenený mystikou tradičnej kultúry tohoto kontinentu a zakončený nič nehovoriacou WTF vojnovou, spektakulárnou scénou je tak trochu faux pax od všetkých, ktorí zapožičali tomuto projektu svoje hviezdne meno. Zjavne Luhrmannovi robí problém rozprávať takýto prevarený guláš ako celistvý príbeh, ktorý by mal vziať za srdcia divákov, ale ten koniec mi ukázal, aký dokážem byť chladný a cynický. V tomto prípade určite. A tak jediné, čo sa Austrálii čiastočne darí, je bezpochyby turistický marketing a zvýšenie záujmu o tento čarovný kontinent. ()

salalala

Dám čtyři hvězdičky, ale je tam jedno velké ALE. Austrálie je vizuálně vytříbená, přírodní scenérie úchvatné, místy ale balancuje na hranici kýče. Na to, že je srovnávána s Jihem proti Severu a Casablancou, mi příběh přijde chabý. Všechno už jsme někde viděli, někdy lépe, jindy hůř. Děj je hodně předvídatelný, postavy jsou jednoduché (kdo je kladný, nemá žádnou špatnou vlastnost a naopak). Přesto je to nadprůměr kvůli Jackmanovi, Kidman a tomu malému klučíkovi....Sečteno a podtrženo: vizuálně úchvatné, příběhově prázdné, ale herecké výkony nadprůměrné + zajímavé výkony domorodých Australanů. ()

reqiuem

tady někdo přeskočil pár stránek a některý úplně zbytečně přidal a doplnil o roztomilý a až moc snaživě "pěkňoučký" scény(Luhrmann je pak zvlášť ujetej na mlhu, prt ji ve filmu bylo tolik, že už mi pak ke konci lezla pěkně na nervy)-opakovenej vtip už neni vtipem..každopádně je to asi jedinej způsob, jakým umí vytvořit nějakou atmosféru, prt jinak se mu to fakt nedaří..otázkou pořád zůstává, jestli jsou scény, který jsou na první pohled počítačově vykonstruovaný, dodány do filmu úmyslně se záměrem dostat do něj určitej druh ironie, což se mi zdá pravděpodobnější, prt u tak vysokorozpočtovýho filmu by to bylo více než podezřelý, kdyby tomu bylo jinak a nebo Luhrmann selhal jako rejža..každopádně první polovinu to funguje výborně, prt obraz je podřízeny scénaři a de s ním ruku v ruce..v druhý půlce jde všechno do háje a to tím způsobem, že teď už trapný scény zůstavaj a děj zvážní a ironie se vytratí..díky tomu pak můžu charkterizovat film jako "balanc na hranici mezi kýčem a snad historicky laděným westernem"-to ale vůbec nezní hezky viďte? ()

dawe04

Možná lehce kýčovité, možná lehce schizofrenní - první půlka taková australská komická road movie s krávama, druhá půlka zas nebezpečně padala do melodramatického válečného dojáku a v obou půlkách byl australský šaman stojící na jedné noze a pořád něco zpíval a ten malý kluk taky pořád něco zpíval.......Na druhou stranu jsem se ani chvíli nenudil, udržet pozornost po celých 165 minut umí jen dobrý režisér, což Baz je, ale příště míň "blockbusterismu." ()

m@rz

Hugh Jackmanovi určitě mnohem víc sedí drápy než bič a koňská oprať. Ale i tak se snažil. Rozhodně se mi však ve filmu nelíbily prvky kouzlení, nebo co tím chtěl autor vlastně říct. Taky bych film v polovině useknul, byl by tam hezký happy-end a nemuseli bychom se zbytečně dívat na ten zdlouhavý konec. A nebo film celkově prostříhat a tím zkrátit. Určitě by mu to prospělo. ()

FilmFan24

On (Hugh Jackman), ona (Nicole Kidman) ono (talentovaný Brandon Walters) a..."Austrálie"! Výjimečný filmový epos, který spojuje zdánlivě nespojitelné žánry, aby vznikl poutavý velkofilm, jaké se dnes točí spíše výjimečně. Hlavním tématem je tady režisérovo vypořádání se s nedávnou minulostí rodné země, kdy na základě nelidského zákona se násilím odebírali aboriginské děti jejich matkám. Obraz využívá možností, jaké nabízí jenom širokoúhlý formát. Výtvarná koncepce jednotlivých záběrů je holdem starému dobrému Hollywoodu. Namátkou zmíním třeba "Jih proti Severu", "Vzpomínky na Afriku" či britskou "Africkou královnu". Zpočátku stará omletá zápletka, kdy se ústřední dvojice vyloženě nesnáší a až postupem času mezi nimi vzniká tím, jak jeden druhého potřebují, silný vztah. Ona z hrdosti a On ze strachu si nedokáží ale jednoduše říct: "Miluji tě!" Krásnou paralelu tvoří filmový svět "Čaroděje ze země Oz". Vždyť kam jinam se dá utéct před krutou realitou než do říše fantazie, jakou nám film nabízí. Utéct před vším tím okolním marastem na skoro tři hodiny do "Austrálie" ve společnosti "Páru snů" Nicole Kidman a Hugha Jackmana mi bylo ctí a potěšením. ()

Vědma

Austrálii jsem viděla v Cinestaru a seděla jsem v první řadě, což Vám říkám nikdy nedělejte. Půl hodiny mi trvalo, než jsem byla schopna pojmout celou plochu plátna, abych věděla co se děje v kterém rohu. Ale přesto se mi to líbilo. Bylo to romantické a dostatečně velkolepé se super happy endem.(Několika). Určitě by se dalo najít spousta proti, ale já je hledat nebudu. ()

Želik

Na Austráliu som sa neskutočne tešila a dúfala som, že to uvidím v kine. Bohužiaľ, musel mi stačiť monitor počítača, a preto som nebola až taká unesená, ako som chcela byť. Krajina nesklamala, ani hudba, všetky veľké scény fungovali tak, ako mali. Keď už som si myslela, že je koniec, tak prišiel zvrat, takže fajn, ale dlhé, dlhé. ()

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

24.02.2011

Velkolepá Austrálie sice jen s potížemi vydělala na svůj rozpočet, ale Baz důvěru producentů neztratil. Studio Warner Bros. mu na novou adaptaci legendárního románu F. Scotta Fitzgeralda The Great… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Hugh Jackman nezpívá – houká

Hugh Jackman nezpívá – houká

04.01.2009

Hlavní hvězda (promiň, Nicole) aktuálního velkofilmu Austrálie zřejmě nemá chuť na další epickou romanci. Jméno Hugh Jackman totiž už nefiguruje v zamýšleném obsazení ambiciózního 3-D muzikálu… (více)

Luhrmann a ekonomická krize

Luhrmann a ekonomická krize

23.12.2008

Velkohubá prohlášení studia 20th Century Fox o „titanicovském“ potenciálu Austrálie se naplnila snad jen v tom smyslu, že klokaní epos šel komerčně rychle ke dnu. Baze Luhrmanna to však nezlomilo,… (více)