Kronika rodu Spiderwicků

• USA The Spiderwick Chronicles (více)

Po rozvodu rodičů se desetiletá dvojčata Jared a Simon nastěhují s třináctiletou sestrou a maminkou do zchátralého domu pratety Lucindy. Ta je zavřená v blázinci, protože tvrdí, že jejího otce Arthura unesli elfové. Při průzkumu domu objeví Jared Arthurovu pracovnu a v ní podivnou knihu, nazvanou Klíč k určování kouzelných tvorů kolem nás. Přestože je u ní varování, aby ji nečetl, chlapec neodolá. Dozví se tak o světě neviditelných, kteří se maskují různými kouzly a vidět je může pouze ten, kdo vlastní magický kámen nebo získal schopnost zření. Dočte se také, že některé bytosti jsou hodné a přátelské, jiné protivné a některé přímo nepřátelské. Nejstrašnější z nich je prý obr Mulgarath, který se chce knihy zmocnit a s její pomocí ovládnout svět. Díky knize Jared pochopí, že rozhněvali domácího skřítka, a pokusí se znovu získat jeho přízeň. Od něj se pak dozví, že Jaredovou vinou se k domu stahují příšery ve službách Mulgaratha a brzy dům napadnou. Jeho slova se potvrdí vzápětí, když Simon překročí Arthurem vytvořený ochranný kruh a skřeti ho unesou. Jared ho běží zachránit a objeví hejkala, uvězněného v kleci. Osvobodí ho a na oplátku od něj získá schopnost zření. Společně se Simonem, kterého obr poslal pro knihu, zjistí, že z domu vede tajná chodba do blázince. Vydá se s Mallory za pratetou, zatímco Simon doma připravuje rajskou omáčku jako obranu proti skřetům. (TV Nova)

Skejpr

Kronika je přesně tím, čím nebylo žádné z dosavadních fantasy (Pottery a Prach nepočítaje). A je to nářez! Tohle jsem opravdu nečekal a chyby abych hledal pod mikroskopem... ()

Pumiiix

Než jsem uviděl více cz recenzí, vypadala KRS více než nadějně, ale i tak jsem si nechával špetku naděje, že by mě mohla zaujmout další fantasy, ale s recenzemi a konečnými výroky nakonec veskrze souhlasím. Trikově solidní, ale příběhově nevyrovnané, lepší chvilky se střídají s hluchými místy, dost nepovedených vtipů, nebo nedotažených do konce. Herecky snad i nadprůměrné, když je přece Freddie Highmore jedna z největších dětských hvězdiček v Hollywoodu a tady ho máme rovnou dvakrát, dále sestra nerušila a mamča Mary-Louise Parker - Nancy Botwinová z Weeds ;-) Žádný zázrak, ale jednou se na to podívat určitě dá. 5+/10* ()

BadoXXII

Svižne natočené. Keď sa však aj pri rýchlom tempe divák nudí, niečo bude zle. Tu je to hlavne neprepracovaný fantasy svet, ktorý je príliš povrchný a skratkovitý. Vypadá byť neskutočne miniatúrny ( vo filme len pár fantasy postáv a dajú sa spočítať na jednej ruke). Nechápem ten veľký rozpočet, to všetko išlo len na efekty? P.S.: Záver v dome ako z filmu Gremlins. 4/10 ()

Shit

Další celkem zbytečný a nudný fantasy a k tomu ještě pořád o tom stejným a stále se stejným průběhem, krom toho děti opět vysoce nesympatický, hlavně ten trapnej rádoby vůdce, co v 10ti letech komanduje matku, sestru i svýho bratra, vymýšlí plány a ještě bitkaří. A nevytrhne to ani fantasy prostředí a to z jednoho prostýho důvodu - žádný tam neni. A ty fatnasy postavy jsou díky hodně slabý animaci spíš k smíchu. Je to holt slabota, už by to chtělo zase nějaký pořádný fantasy a ne tyhle parodie ()

M.a.t.t.

Detské fantasy už začínajú byť otravné. Kým doteraz na mňa aj slabšie prírastky dokázali zapôsobiť aspoň niečím, vďaka čomu som sa na chvíľu vrátil do svojich mladých čias, pri Spiderwickovcoch bolo toto čaro defintívne prelomené. Nie je fér od filmov tohoto typu zakaždým očakávať dokonale prepracovaný Rowlingovej svet, ale niečo tak povrchné a odfláknuté sa zase až tak často nevidí. To si zrejme uvedomil aj Mark Waters, lenže ani jeho svižná réžia z veľkého NIČ nemohla vytvoriť niečo prevratné. Pár originálnych nápadov totiž kvalitnú fantasy nespasí, najmä ak je v každej tretej scéne prítomné klišé a halda neuveriteľných nezmyslov a náhod, nad ktorými ostáva aj rozum stáť. Snaha o prepojenie s rodinnou drámou vyznieva do stratena a väčšina ľudských postav iba nadbytočne dopĺňa pomerne fungujúci tím hlavných predstaviteľov. Samotní záporáci sú naviac žalostne smiešni (s výnimkou hlavného, ktorý je len žalostný) a ani pár škrabancov ma nedokáže presvedčiť o údajnej hrozbe, ktorú majú predstavovať. Takto už viac nie! ()

Psema

Nuda k zbláznění. Ten lehce vzrůstající hype, hovořící o fantasy jako víno, mi vážně nějak nedochází. Spiderwickovci jsou lepší než Terabithie? Let na grifovi úžasnější než poletování ve třetím Potterovi? A triky vypadají báječně? Ale no tak. Kronika na zabití prkenného Davida Strathaima je mnohem více než ukázkou dobrého fantasy katastrofálním příkladem odfláknutého scénáře, který po půl hodině vyčerpá všechny slušné vtipy a ve zbytku stopáže se zmůže maximálně na zoufalé vykrádačky, nad jejichž rutinním zpracováním se lze pousmát nebo usnout. S odstupem času začínám litovat, že jsem se neopřel a nezavřel oči, možná by mě teď tolik nebolelo za krkem při vzpomínce na trapného a blbě vyexponovaného záporáka, nějakého žabího poskoka a dva digitální sidekicky, z nichž jeden je se svým požíráním medu otravný už po první minutě a ten druhý, s přiškrcenou náturou Setha Rogena, nepředstavitelně zabitý a komediálně "nedopečený". Vypadá to hezky, děti jsou slušné, ale všechno okolo je jenom stupidní blivajz, kterého mám upřímně plné zuby. 5/10 s odřenýma ušima i zadnicí. ()

somnar

Konečně živelná, spontánní (a v jádru komorní) fantasy na nejedno použití, zabydlená precizně vyrenderovanými tvory, dvojitým Freddiem Highmorem a natočená imho vtipně, s elánem. Košatější děj by neuškodil, stejně tak propracovanější mytologie, Spiderwickové přesto baví podobným způsobem jako první dvě Potterovky. A ten devadesátimilionový rozpočet je na tom setsakra vidět. 70% ()

TheDarKnig

Starý vrzající dům s tajemnou a možná i hrůznou minulostí, s divnými původními obyvateli, zaprášenou půdou a temným lesem kolem. Překvapivě zábavný, obstojně akční a do dětského problému příliš nesklouzávající film, který sice na knihy asi nemá, ale hlavní představitelé jsou dostatečně sympatičtí, některé scény jen tak nezapomenete a atmosféru taky nějakou postřehnete. Bavil jsem se, a měl jsem pocit takového sympatického menšího a temnějšího fantasy. Jakoby určité osvěžení, které si na nic nepokouší hrát a podává nám přesto výsledek, který ty velké filmy často nedosahují. ()

genetique

Očarujúco skromný a lahodne pôsobiaci doplnok fantasy žánru, akási jeho chutná malá okrasa. Keď svet fantasy sa snažia dobyť monštruózne projekty, vtedy vedia dušu pookriať aj takéto príjemné, neškodné fantasy príbehy so zápletkou, ktorá nemôže nič pokaziť, prostými, ale presne trefnými fantasy postavičkami a napínavými scénami, ktorých prítomnosť a účinnosť ma na to, že je to detský filmík, vyslovene ohúrila. 70%. ()

hellstruck

Kdybych se na to dívala dětskýma očima, asi bych byla nadšená, ale takhle je to jen průměrná podívaná, i když se sympatickými herci a pěkným vizuálem. Určitě se to ale mohlo obejít bez kopírování Gryfa z Harryho Pottera. Jinak je to příjemné pohodové pokoukání s profláklým dějem, které do světa fantasy sice nepřináší nic nového,ale nijak výrazně nezklame. Líbily se mi postavy Goblinů nebo Hosqueal věčně se honící za ptáky. "Malý"Freddie byl méně otravný než obvykle, jen nějak nemůžu uvěřit, že mu při natáčení filmu bylo šestnáct let,hmm..Každopádně uvidíme,třeba se někdy dostanu ke knize,snad mě osloví víc. ()

NinadeL

Doufala jsem, že budou Spiderwickové podobně zajímavý i pro staršího diváka, jako Řada nešťastných příhod nebo konec konců Letopisy Narnie. Zkusila jsem si pročíst i knížky, ale i když jsou takové příjemné do ruky a mají kouzelné ilustrace, opravdu je to spíš materiál pro děcka do 10 let. A ani adaptace není jiná. Nicméně, pokud máte tuhle věkovou kategorii kolem sebe, nemusíte váhat . Tony DiTerlizzi společně s Holly Blackovou napsali celkem 8 dílů (5 základní řady a 3 o tom, co bylo po tom). ()

Lavran

Překvapení se k mé radosti konalo na 100%! Kronika rodu Spiderwicků dává s klidem zapomenou na zhrození po zhlédnutí Zlatého kompasu i na nenucené salvy smíchu u odduševnělého Eragona. Chválit bych toho mohl hodně, ale bezkonkurenčně největší poklonu u mě zasluhuje "design" potvor, který je jedním slovem parádní (panstvo z ILM se opět vyřádilo). Velikán Horner po letech střídmé a nenápadné tvorby vrátil úder s nádherně zasněnou (ale i pořádně dramatickou) hudbou, která dá vzpomenout na zlatou éru osmdesátých let - právě na Hornerových bedrech stojí velká část výsledného dojmu. K hercům musím říci jen to, že jsou v pohodě, Nick Nolte mě pobavil jako nikdo jiný, Highmorovi (i jeho duplikátu) jsem fandil odjakživa. Prostor se našel i na jemný humor, ačkoliv nejsilnějším atributem je opájení se krásou spiderwického světa, který je vlastně docela všední, ale přesto hravě ztrapňuje všechny fantasmagorické kolegy. Souhrnem: opravdu skvěle natočená dětská/dospělácká fantasy, rozmáchlá, atmosférická a v mnohém nevšední (jako hnidopich bych ale nějaké ty plagiace samozřejmě bez problému našel)... ()

Falko

Ako 10 rocny by som dal urcite 5 hviezdiciek a niekolko noci by som asi nemohol spavat kvoli tomu monstru na konci filmu. Ale ja som milovnik fantasy filmov a tento je natoceny pre celu rodinu, aj ked sa mozno zda, ze je to iba film pre deti. Bol som velmi milo prekvapeny na to, ze film nema v Nemecku takmer ziadnu reklamu avsak celkom dobre hodnotenie a 5 odporucani, preco by som si tento film nemal nechat ujst som sa docital v ceskom filmovom casopise Premiere. Melodicky motiv na klaviri mi velmi pripominal CASPERA (1995) s Christinou Ricci a do filmu sa podla mna krasne hodil... Reziser Mark Waters natocil aj komedie s Lindsay Lohan MEZI NAMI DEVCATY (2003), PROTIVNY SPROSTY HOLKY (2004) alebo v roku 2005 celkom sympaticku ducharsku komediu s Reese Witherspoon A CO KDYZ JE TO PRAVDA? (2005)... 26.03.2008 ________ Freddie Highmore - (Jared Grace / Simon Grace) +++ Mary-Louise Parker - (Helen Graceová) +++ Nick Nolte - (Mulgarath) +++ Sarah Bolger - (Mallory Graceová) +++ Andrew McCarthy - (Richard Grace) +++ Joan Plowright - (Teta Lucinda Spiderwicková) +++ David Strathairn - (Arthur Spiderwick) +++ (Videl v kine 25.03.2008) +++ ()

Jezinka.Jezinka

Napíšu knihu, kde shromáždím veškeré poznatky o nebezpečném paralelním světě a tuhle nebezpečnou literaturu umístím ve vlastním domě. V žádném případě si neodřeknu možnost to napsat a když už se stalo, ani mě nenapadne to zničit, vždyť všechny dostatečně ochráním cedulkou - nečti to, sic se stane cosi hrozného. Pak mě odnesou nějací pidižvíci někam a na ohroženou rodinu zapomenu okamžitě, stačí mi jen trochu zazpívat. Když člověk do zmíněné Spiderwick kroniky nahlídne tímhle způsobem, nutně si uvědomí, že už je dospělý. Jenže jak jinak, než přítomností šotků si vysvětlit, že něco, co jsem položila přesně sem tu teď není? Téma není nijak originální, což ovšem není ani mnohokrát zde vzpomenutý HP. Tři rozdílní sourozenci (pořád jsem si říkala, že ti kluci jsou si tak podobní, že to musí být dvojčata a pak jsem si připadala jako neprosté pako), kouzelný svět, dokonale tajemný dům, jen ta toporná matka, dobrá tak na zmáčknutí tabulátoru a pak shift a enter, předpoklad, že jinak bystré dítě si nevšimne rozkolu mezi rodiči a místy i pro malé děti až přílišné zjednodušení.... k dokonalosti těch rušivých drobností bylo moc, ale zas ne tolik, aby člověk hrdinům nefandil. ()

Trellíno

Spiderwickové vzali Kompas a vytřeli si s nim zadek. To vše přitom provedli s rozpočtem, který by neuhradil ani půlku ledního medvěda. O letošním natřískaném začátku roku už se toho napovídalo hodně a tohle překvápko je jenom další potvrzení. Já bych přitom na tohohle koně po traileru, ve kterym se přerazil hned na startu, nevsadil ani tu pověstnou zlámanou grešli. Ono je to přitom ještě o stupínek lepší než loňská Terabithie. P.S. Horner burácí jak zamlada. P.S.2 Seth Rogen a jeho hláškující ptákyžroucí mrňous diktuje jak sviň. P.S.3 To samé platí o tom druhym skřetovi závislym na medu. ()

Spooner

Tak a máme tu další fantasy. Tentokrát naštěstí jednu z těch povedenějších. Režisér Mark Waters( Mean Girsl, Mezi námi děvčaty..) má totiž nadání, že umí i do filmu s jakkoliv předvídatelnou a klišovitou zápletkou obdařit svěžestí, no prostě z něj udělat dobrej film. A to samé se mu povedlo i u Spiderwicků. Ze začátku to je sice nic moc a ty rodinné problémy mě moc nebavili. Potom ale velmi dobrý Freddie Highmore přečte knihu, kterou neměl číst a začnou se dít věci. Film se rázem stává vtipnou i napínavou podívanou pro děti i dospělé se svižným tempem. Film prostě jede a zastaví se až se závěrečnými titulky, takže o tom ani nemáte moc šanci přemýšlet a celé si to užijete. Taková hodně milá fantasy jednohubka. ()

gogo76

Vydarená fantasy rozprávka, ktorá sa na nič nehrá. Dokáže zabaviť nielen deti ale aj starších. Nie je to dlhé, má to spád aj humor, takže u mňa v pohode v rámci žánru, za štyri disky. Hudba od J.Hornera, ktorý opäť potvrdil to, čo sa o ňom už roky hovorí, a to, že vykráda sám seba. Tentoraz hudobný motív z filmu Casper. 7/10. ()

pepo

príjemna rodinná fantasy, ktorá bez problémov strčí do vrecka všetky narnie,eragonov apod. ale harry je len jeden 7/10 ()

Amarcord_1

35% - Trapas. Filmařský, hudební, herecký. Je mi líto zúčastněných herců, zejména Strathairna, že se tomuto paskvilu propůjčili. Spiderwick Chronicles je extrémně nelogická kombinace filmů Jumanji a Letopisy Narnie, která ani tak nepřekvapí efektním sekáním digitálních goblinů, či jejich ještě efektnějším pacifikováním pomocí něčeho, co nápadně připomínalo polévku Gazpacho. Překvapí tím, že si tvůrci potom, co vybouchli po všech ostatních stránkách, ješte lajsnou pokus o dojemný závěr se sociálním akcentem, ve kterém se má napravit hned několik rodinných křivd. Film spadá sice do kategorie "rodinný film", ale je mi líto jakéhokoli člena jakékoli rodiny, který na tuto lest skočí. Správná kategorie je totiž "akční" a nebo spíše jen "barevné a pohyblivé". ()

Protivný sprostý nemrtvý holky

Protivný sprostý nemrtvý holky

05.02.2013

Nemáte dost zamilovaných upírů? Blbá otázka, já vím. Všichni jsme si oddechli, když Twilight sága přestala otravovat na plátnech kin... no, možná ne úplně všichni. Pro ty z vás, kterým žánr… (více)

Problémové filmy

Problémové filmy

10.02.2008

Mezi námi kluky

Mezi námi kluky

17.07.2007

U sledování traileru na fantasy Kronika rodu Spiderwicků, v níž Freddie Highmore opět objeví na zahradě úžasný svět kouzel (nedávno něco podobného zažíval v Athurovi a Minimojích) se člověk ptá, kde… (více)