Kronika rodu Spiderwicků

• USA The Spiderwick Chronicles (více)

Po rozvodu rodičů se desetiletá dvojčata Jared a Simon nastěhují s třináctiletou sestrou a maminkou do zchátralého domu pratety Lucindy. Ta je zavřená v blázinci, protože tvrdí, že jejího otce Arthura unesli elfové. Při průzkumu domu objeví Jared Arthurovu pracovnu a v ní podivnou knihu, nazvanou Klíč k určování kouzelných tvorů kolem nás. Přestože je u ní varování, aby ji nečetl, chlapec neodolá. Dozví se tak o světě neviditelných, kteří se maskují různými kouzly a vidět je může pouze ten, kdo vlastní magický kámen nebo získal schopnost zření. Dočte se také, že některé bytosti jsou hodné a přátelské, jiné protivné a některé přímo nepřátelské. Nejstrašnější z nich je prý obr Mulgarath, který se chce knihy zmocnit a s její pomocí ovládnout svět. Díky knize Jared pochopí, že rozhněvali domácího skřítka, a pokusí se znovu získat jeho přízeň. Od něj se pak dozví, že Jaredovou vinou se k domu stahují příšery ve službách Mulgaratha a brzy dům napadnou. Jeho slova se potvrdí vzápětí, když Simon překročí Arthurem vytvořený ochranný kruh a skřeti ho unesou. Jared ho běží zachránit a objeví hejkala, uvězněného v kleci. Osvobodí ho a na oplátku od něj získá schopnost zření. Společně se Simonem, kterého obr poslal pro knihu, zjistí, že z domu vede tajná chodba do blázince. Vydá se s Mallory za pratetou, zatímco Simon doma připravuje rajskou omáčku jako obranu proti skřetům. (TV Nova)

moviesfan

,,Normální" fantasy snímek, který rozhodně ničím nepřekvapí a už vůbec neuchvátí. To ale nemění nic na tom, že se dá na Kroniku v pohodě mrknout, pokud nechcete zrovna nářez v podobě nějaké mega fantasy. Film docela uteče, Freddie hraje tak jak hraje. Jako dětskou hereckou hvězdičku ho docela beru. Kronika vcelku není špatná. Jen působí trochu obyčejně. Neříkám, že je to v tomto případě špatně. Hodnocení: 60% ()

JohnCZ

Jako pohádka pro děti to v pohodě obstojí, ale jako fantasy pro všechny věkové kategorie už tolik ne. Největší problém vidím v tom, že fantasy svět je v tomhle filmu rozebrán děsně povrchně. Máme tu nějaké magické bytosti - ty dobré a ty zlé a nic víc o nich nevíme. Celá fantasy zápletka je šíleně podprůměrná a všechno se děje jakoby náhodou a nalajnovaně, za což asi může i knižní předloha, která bude pravděpodobně ryze dětská. Na druhou stranu tu máme sympatické obsazení - od mamčy Mary-Louise Parker, přes menší roličku Davida Strathairna, až po vcelku známé mladé tváře. Nechybí ani nějaké ty rodinné problémy a troška osudovosti v závěru, ale jinak to není nic jiného, než hezká dětská pohádka, i když se film místy zjevně snaží být i něčím víc. ()

Crazer

Zřejmě něco na úrovni Zlatého komapsu, možná o chlup lepší. Stejně je to pořád na to samé téma, které mě už začíná unavovat, jděte radši ven. ()

sidzej

Rodinné fantasy filmy zbožňujem, no Spiderwickovcom akosi chýbalo kúzlo (s výnimkou scény vykrádajúcej Väzňa z Azkabanu) a atmosféra. Navyše CGI priveľmi digitálne okaté. Rozhodne som očakával trochu lepší príbeh. Takto sa jedná o mierne nadpriemerné fantasy akých sú v dnešnej dobe desiatky. Taký Peter Pan alebo prvá Narnia sa mi páčili podstatne viac. Kronika má celkovou štylizáciou bližšie k hororu než rodinnému filmu čo je presne to, čo na fantasy rád nemám (teda okrem Faunovho labyrintu kt. mal skvelý príbeh, vizuál aj spracovanie) Po hereckej stránke však nadpriemerné + horší dojem napravil aj príjemný happyendový záver a vcelku slušná Hornerova kompozícia (hoci chcelo by to trochu priebojnejšie a pamätnejšie melódie) 65% ()

ConanVJ

Pěkný fantasy film, který je vhodný pro celou rodinu. Má pěkný příběh, parádní efekty a příjemnou hudbu. Pro mě 75% ()

Květula

Nechápu, opravdu nechápu, jak může mít tenhle nádherný film tak nízké hodnocení. Chybí mu snad obrovská reklama nebo superslavná literární předloha? Každopádně v mém srdci Spiderwickové bez problémů překonali jak Narnii, tak pana Pottera. 95 minut jsem seděla s otevřenou pusou a zírala na ten krásný svět. Nikdy jsem nezažila, že by publikum v kině reagovalo takhle spontánně. Ze všech stran se ozývaly výkřiky jako: "Ježiš, já se bojim!", "Jééé, ta je krásná!", "Utééééč!". A nebyly to výkřiky dětí. Celé kino se najednou spojilo a povzbuzovalo herce na plátně. Co musím vyzdvihnout, je humor. Ještě dlouho po tom, co jsem odešla ze sálu, jsem se prohýbala smíchy. Takhle jsem se nenasmála snad u žádné komedie, obzvlášť Hejkalovy hlášky by se daly tesat do kamene. Kronika rodu Spiderwicků vás během pár vteřin přesvědčí o tom, že všude kolem se ukrývají úžasní tvorové a strašně moc si budete přát, aby se na plátně ještě jednou mihla ta nádherná květinová víla, aby jste ji mohli spatřit ještě na pár vteřin a pořádně si ji prohlédnout... A kéž by tak před vámi letěla doopravdy. Kolik fantasy filmů tohle dokáže? ()

baribal

Hezky zpracovanej film, dobře se na něj kouká a nic na něm netahá za oči... ve své podstatě je bezchybný. I přesto všechno mám výhrady, a né málo... Tak za prvé si myslim že film tohohle typu by měl mít větší počet postav a to lidských i pohádkových. Pohádkové postavy omezené na skřety, pak toho prcka na půdě, gryfa a elfíky nebyly vůbec využity. Za druhé délka, hodina a půl je hooodně málo, netvrdim že když je film krátkej je blbej, ale takovej film by si zasloužil dvě hodiny. Záporák, v podstatě o něm nic nevíme a v akci ho vidíme vlastně až na konec. Celý film nám je vyprávěno jak je krutý a zlý. Ale ve výsledku to jsou jen slova. Když režisér řekne že film bude i pro větší, tak čekám akci s koulema, chtěl sem říct s krví... Tý akci prostě něco chybí. Nehorší část filmu je podle mě ta, kdy se děti setkají s praprastrýcem. Opravdu mizerná scéna... řekl bych až zbytečná. Ale abych jen neházel špínu, animace potvor byla úžasná, je vidět práce ILM. Ten troll hrabavej byl výbornej, do detailu propracovaný všechno, málokterej film se může pyšnit takovym zpracovánim příšer... Ve výsledku sem váhal mezi 3 a 4 hvězdama. Nakonec dávam tři, protože jsem čekal něco jiného, čili 65% ()

Z0oMb3E

Rozprávka typu Narnia, Harry Potter, Fantaghiró... Pre malé deti je to nevhodné, lebo sa budú báť tých zmutovaných žiab, väčšie deti to už nebude baviť vobec. Pre nás dospelých ako útek z reality a návrat k detskej fantázii budiž. Nieje to však až taká hrôza, ako to na prvý pohľad vyzerá. ()

Paxxx.cz

Stručně řečeno pro děcka skvělý film, pro dospěláky film na jedno podívání, který nezklame, ale ani vyloženě nenadchne 6/10. ()

mysiak

Najlepšie spracovanie fantasy knihy, kde zachraňuje dieťa...aj keď Freedieho Highmorea nemusím, tento film bol dobrý, zaujímavý, nečakaný a som zvedavý na dvojku...táto séria sa uberá dobrým smerom asi ako jediná ()

Praxis

Efekty moc fajn, ale zbytek je takovej těžce předvídatelnej rodinnej fantasy akčnák :-) Děti mě herecky nepřesvědčily a tak se mi asi nejvíc líbili uřvaní elfíci... 45% ()

Lamiczka

Začátek navnadil na příjemnou rodinnou fantasy podívanou. Bohužel, zhruba od poloviny snímku dochází scénáristům dech a to dost razantně. Konec a vůbec celková pointa filmu tak vyznívá do prázdna, vyvrcholení přichází v podstatě jen tak mimochodem, zkrátka dost blbě. Čekala jsem mnohem více, knižní předlohu si určitě přečtu, protože to vypadá na zajímavý literární počin. Bohužel filmově se vůbec nevydařil, nezachraňuje to Freddie v hlavní dvojroli, ani další kolegové a kolegyně z branže. ()

Jillen

Měl jsem strach. Nemalý. Spiderwičáci mě ale jako jediní ze zástupců fantasy od doby, kdy po kinech běžel Harry Potter a Věžeň z Azkabanu dokázali přesvědčit. A to prosím především o tom, že když se sejde parta skvělým mladých herců, jeden schopný režisér a parta trikařů z ILM dá se i s haprujícím scénářem natočit svižná, zábavná a velice kouzelná pohádka pro celou rodinu. Jen by mě zajímalo jak je možné, že ty tržby neodpovídají ohlasu...to bych pochopil u Narnie, ale tady? Lidi nemaj vkus. Dávám 80% ()

Tony.cs

Jen na úvod : Nathalie - Je to pro děti, ty nerozlišují hranici demence a idiocie ( zřejmě jsi myslela idiotismus), a David82 u tohoto komentáře strávil asi víc času než u celého filmu ( takže jednou tolik ztraceného času). Mě se to zdálo celkem příjemné a pohádková říše je taková jak má být. Děcka určitě nebudou zklamaná, vzhledem k tomu, že já v jejich věku měl jen Dráčka Šikuláčka a Nekonečný příběh :) . ()

blackrain

Fantasy žánr za posledních pár let získal pověst továrny na peníze. Filmaři si uvědomili, že tento žánr dokáže přitáhnout diváky do kin a naplnit tak jejich kasičky. Proto se vyrojilo hned několik filmových pokusů. Některé byly velmi úspěšné, jiné už méně. Spiderwickové patří k těm lepším. Příběh se točí okolo jakési tajemné knihy, která funguje jako klíč do světa fantazie. Knihu chtějí samozřejmě získat stoupenci zla. Dále vám víc prozrazovat nebudu. Myslela jsem si, že film je zaměřen spíše na dětského diváka, ale opak byl pravdou. Já jsem si v něm také našla své. ()

kaylin

Další z řady těch filmů, které se dají nazvat jako pohádkové fantasy rodinné příběhy. A zase jednou Freddie Highmore, který zazářil především ve filmu "Karlík a továrna na čokoládu", v poslední době byl pak asi jediným pozitivem dvou pokračování snímku "Arthur a Minimojové". "Kronika rodu Spiderwicků" je vlastně ve skutečnosti hodně podobná filmu "Artur a Minimojové", což je trochu škoda, protože to film docela sráží. Hlavní hrdina, který je tu dvakrát, protože Freddie hraje dvojčata, ale zase objeví něco, co je někde ve světě hned vedle nás, který je ale dost jiný. Počítačové efekty jsou v tomhle případě docela hodně dobré, což docela přidává vyznění fantasy. Když se objeví nějaké ty prvky z pohádek, je to hezký film. Jenže u toho zůstává, je to jen hezký film, který zase nemá tolik čím zaujmout. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/06/past-na-zraloka-21-jump-street.html ()

Protivný sprostý nemrtvý holky

Protivný sprostý nemrtvý holky

05.02.2013

Nemáte dost zamilovaných upírů? Blbá otázka, já vím. Všichni jsme si oddechli, když Twilight sága přestala otravovat na plátnech kin... no, možná ne úplně všichni. Pro ty z vás, kterým žánr… (více)

Problémové filmy

Problémové filmy

10.02.2008

Mezi námi kluky

Mezi námi kluky

17.07.2007

U sledování traileru na fantasy Kronika rodu Spiderwicků, v níž Freddie Highmore opět objeví na zahradě úžasný svět kouzel (nedávno něco podobného zažíval v Athurovi a Minimojích) se člověk ptá, kde… (více)