Kronika rodu Spiderwicků

• USA The Spiderwick Chronicles (více)

Po rozvodu rodičů se desetiletá dvojčata Jared a Simon nastěhují s třináctiletou sestrou a maminkou do zchátralého domu pratety Lucindy. Ta je zavřená v blázinci, protože tvrdí, že jejího otce Arthura unesli elfové. Při průzkumu domu objeví Jared Arthurovu pracovnu a v ní podivnou knihu, nazvanou Klíč k určování kouzelných tvorů kolem nás. Přestože je u ní varování, aby ji nečetl, chlapec neodolá. Dozví se tak o světě neviditelných, kteří se maskují různými kouzly a vidět je může pouze ten, kdo vlastní magický kámen nebo získal schopnost zření. Dočte se také, že některé bytosti jsou hodné a přátelské, jiné protivné a některé přímo nepřátelské. Nejstrašnější z nich je prý obr Mulgarath, který se chce knihy zmocnit a s její pomocí ovládnout svět. Díky knize Jared pochopí, že rozhněvali domácího skřítka, a pokusí se znovu získat jeho přízeň. Od něj se pak dozví, že Jaredovou vinou se k domu stahují příšery ve službách Mulgaratha a brzy dům napadnou. Jeho slova se potvrdí vzápětí, když Simon překročí Arthurem vytvořený ochranný kruh a skřeti ho unesou. Jared ho běží zachránit a objeví hejkala, uvězněného v kleci. Osvobodí ho a na oplátku od něj získá schopnost zření. Společně se Simonem, kterého obr poslal pro knihu, zjistí, že z domu vede tajná chodba do blázince. Vydá se s Mallory za pratetou, zatímco Simon doma připravuje rajskou omáčku jako obranu proti skřetům. (TV Nova)

Cortesz

Další z řady dětských fantasy adaptací, které jsou u nás málo známé, která byla zfilmována. Vím jistě, že bych to určitě nečetl, protože z toho je cítit to, že jde o dětskou knížku. Příběh je naprosto jednoduchý, splácaný, kopírovaný všech možných známějších, ale není to vůbec špatné a dokonce jsem se i bavil a vím jistě, že dětem se to určitě bude líbit. Režie, kamera, triky, vše je zvládnuté výborně, dětští představitelé, kteří se chovaj puberťácky, což je vítaná změna, hrajou skvěle v čele s vynikajicím Fredde Highmore, z kterého roste velká hvězda a ještě mnoho předvede. Film ke konci začíná kolísat a finále je sice plné napětí, ale spíše mi to připomíná starší horor Critters a závěrečná likvidace Mulgaratha byla vtipná, ale na takové obávané monstrum dosti ubohá. Děti si smlsnou, ale starší spíše přetrpí a rychle zapomenou ()

Fanak

Na to, že jde o dětský film, to bylo docela dost strašidelné. Atmosféra byla místy opravdu srovnatelná s horory. Jinak ale děj docela jednoduchoučký. Trochu ubírá na působivosti i anglosaský pohádkový vesmír. Nemohu si pomoci, ale těch gryfů, trolů, elfů a elfíků je už trochu moc a mně se začíná stýskat po českých strašidlech. Díky pointě závěrečného souboje jsem nakonec přidal ještě jednu hvězdičku. ()

zly.dvojce

Možná k tomu pomohl ten litránek červeného, nebo také těch pár špíčků, nicméně já se o půl druhé ráno dost bavil s tím, že jsem jistil, kterak je Kronika rodu Spiderwicků i celkem "drsnějšího" ražení, kdy neviditelné bytosti všude kolem nás mohou zahrát na jemnou strunu paranoie labilnějších prcků i celkem slušnou árii. No a vzhledem k tomu, že děj utíká, film má příjemnou atmosféru, hlavní hrdinové jsou sympatičtí (zejména Izabella Miko měla něco do sebe) a závěrečná bitva se skřety má šťávu dávám čtyři hvězdičky. Tedy nejen kvůli tomu, ale i kvůli faktu, že je na ČSFD tento filmeček některými rozmlsanci řádně podhodnocen, takových 70 % by mu zcela jistě slušelo a právem náleželo. JO a mohlo to vše skončit obětím po bitce a tvůrci si mohli odpustit ten lehce gerontofilní závěr. ()

Suomi

Začátek filmu je celkem nudný a hodně tahaný,beru že je to dělaný pro děti, ale i tak to chce něco víc.Záporné postavy jsou dost trapný-skřeti, kteří vypadají jako žaba-no nevím kdo bych se jich měl leknout.Skřítek nic moc,líbil se mě víc ,kdaž byl zelený.Prase co žere ptáky mě docela pobavilo, zbytek je průměr až podprůměr.Nevím proč ve filmu hraje matka-připadá mě tam jako dost zbytečná postava,jinak je to celkem koukatelná pohádka. ()

tartan

Detská hororová fantasy - nech už to akokoľvek divne znie, tak to proste je. Príbeh je celkom prostinký, herecký ansámbl minimálny (a v jednom prípade dokonca aj zdvojený), čo je však na tomto filme úchvatné, to je nepopierateľne jeho vizuál a na detský film nečakane ostrá akcia, o doslova hororovom vyvrcholení nehovoriac. Takže pre malé deti naozaj len s výstrahou! ()

Pharlap

A tohle bylo příjemné překvapení a super výlet do světa fantasie resp.fantastického světa, který je kolem nás ale my ho nevidíme.. ale on nás ano. Trochu mi to připomnělo Faunův labyrint a knížku co mám teď rozečtenou, 100 tajných dvířek. Herecké výkony spíše k průměru. Nápad hodnotím jako velmi nadějný a jistě by stál i za další pokračování, akorát to zpracování, ten scénář.. Tam mi to chvílemi dosti skřípalo. Ale co už..! Jen houšť podobným fantasy adaptacím :-) ()

Stejšn

Docela obstojný film pro odrostlejší děti, řadící se do žánru kam spadá třeba Nekonečný příběh. Pěkné triky, i když čistě jen počítačové, ale také spousta nevyužitého potenciálu (dvojčata, táta, tetička ad.), který je ale možná připravený pro pokračování. ()

adamix

Kedysi som tento film považoval takmer za vrchol filmového fantasy, dnes už len nostalgicky môžem pozerať na kedysi x-krát okukané scény a poznamenať, že sa jedná o solídny detský fantasy večerák. Za mňa 4*. P.S. - ten obrovský rozpočet je trošku moc, či? ()

ostravak30

Mark Waters má prý rád fantasy, ale do tohoto filmu natočil snad jen jednu a ani po něm se do tohoto žánru zrovna nepouštěl. Na druhé straně se spojil se scénáristy, kteří příběhy pro děti tvoří docela kreativně a i hlavní herec Freddie Highmore si v řadě rodinných fantasy filmů zahrál. Snímek měl prý konkurovat velkorozpočtovým Letopisům Narnie. Když se to vezme kolem a kolem, tak v lecčems může právě svět Narnie připomínat. Stejně jako Harryho Pottera. Existuje zkrátka svět kolem nás, o kterém běžní lidé nevědí. Jde hlavně o skřítky a různé víly. Příběh má sice dobré tempo a celkem napětí, na druhé straně mi připadá, že s ničím tak objevným zrovna nepřijde. Těch různorodých bytostí totiž také moc neshlédneme. Jinak ale triky či masky špatné nejsou. ()

lektvar

* dole, lebo vytvoriť ochranny kruh okolo domu, ktory nezahrnuje vchod do tajnej chodby, len pre dve minuty akcie, je rovnako trapne, ako zatiahnut do detskeho fantastickeho sveta maminku. Su proste veci, ktore sa nerobia. Ale na druhej strane * navyse lebo chcem dvojku. Holt, Potter konci... ()

Weissik

Řikejte si co chcete, ale mě to přišlo nadprůměrný. Děti byly dobrý a příšerky, no jak to říct, byl sem z nich unesenej. Perfektní... a nejvíc hejkal a po medu ožralej pan Náprstníček. ()

BradleyT

Tak nevím, nejprve jsem si zahrál hru, která k tomu vyšla a potom film. Musím říct, že hra byla mnohem lepší než film. Hra dozajista okořenila a zatraktivněla celý příběh. Řekl bych, že za neúspěch může krátká stopáž - nedostatečně vysvětluje okolnosti, dostatěčně se nevěnuje všem postavám a zběsile uhání ke konci. Je to, jako kdyby po Vás někdo chtěl zkrátit 3 hodinový film na 95 minut. Je to škoda, jinak to znělo slibně. ()

js79

Dětská fantasy, která má svižný děj a i herci podávají dobré výkony. Jenže poslední 1/4 filmu už tápe dějově a zbytečně sráží film do průměru. 67% ()

Protivný sprostý nemrtvý holky

Protivný sprostý nemrtvý holky

05.02.2013

Nemáte dost zamilovaných upírů? Blbá otázka, já vím. Všichni jsme si oddechli, když Twilight sága přestala otravovat na plátnech kin... no, možná ne úplně všichni. Pro ty z vás, kterým žánr… (více)

Problémové filmy

Problémové filmy

10.02.2008

Mezi námi kluky

Mezi námi kluky

17.07.2007

U sledování traileru na fantasy Kronika rodu Spiderwicků, v níž Freddie Highmore opět objeví na zahradě úžasný svět kouzel (nedávno něco podobného zažíval v Athurovi a Minimojích) se člověk ptá, kde… (více)