Režisér a scénárista Frank Darabont, známý především filmovým zpracováním románů Stephena Kinga Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle divákům nyní představí další zpracování povídky Mistra hororů. Výtvarník David Drayton (Thomas Jane) se společně se svým synem Billym (Nathan Gamble) a nepříjemným sousedem Nortonem (Andre Braugher) ráno po neobvykle silné bouři vydávají do nedalekého městečka nakoupit zásoby. Krátce po jejich příjezdu supermarket obklopí hustá a tajuplná mlha, která, jak se zdá, v sobě ukrývá cosi vražedného a děsivého… Ještě větší zlo se ale ukrývá v duších obyčejných lidí, kteří jsou postaveni tváří v tvář zoufalé situaci. Hrůza se pozvolna ale jistě prodírá na povrch... (oficiální text distributora)

choze

Tenhle film jsem napoprvé brutálně nedal, jsa zhnusen digitálními monstry a nechápajíc, jak si mohli hrdinové nechat přerůst přes hlavu postavu náboženské fanatičky. Na druhé zhlédnutí (a po přečtení knižní předlohy) jsem si už ani jednu z těch věcí tak nebral a užil si solidní horor, byť bych nemluvil o instantní klasice (a že ji Darabont ve spojení s Kingem umí). Výchozí situace se skupinou lidí obležených neznámým zlem v supermarketu má potenciál, který je úspěšně těžen, casting se taky povedl, jen ten konec mi i napodruhé přijde lacině rádobyšokující. ()

Sarkastic

Čekal jsem hovadinu, ale opak je pravdou. Začnu zápory filmu. Příšery a celé to propojování dimezní šlo mimo mě, ale tak je to horor a na sci-fi složku jsem se tak nějak předem připravil. Pak pár hloupých scén; 1 za všechny bych jmenoval tu s lynčovaným vojákem, který ač několiktrát (a řekl bych že téměř hned smrtelně) bodnutý, ještě stačil řvát na celý obchod, držet se všeho, co se mu pod ruku dostalo a pak venku ještě vyjít skrz mlze; takové scény upřímně nesnáčím a jsem na ně dost alergický. No a potom přejdu ke kladům, kterých je nesporně více. Hustá atmosféra (hustější než samotná mlha), která by se dala krájet, přesně takovou mám v hororu rád, pak výborně gradované napětí a opravdu propracovaná psychologie (chcete-li chraktery) postav, to se tak často v hororu nebo thrilleru nevidí. Co se týče náboženské fanatičky, samozřejmě, že mě neskutečně štvala a poslal bych jí do mlhy hned v prvním záběru, ale do tohoto filmu prostě patří a její přítomnost na nás varovně mává a upozorňuje na nebezpečí vlivu náboženství (pozor, žádný islám) i v dnešní době (zvláště, když na člověka příjde krize, a to nemyslím tu hospodářskou). No a ten konec; to byla fakt síla, nedokážu ani vyjádřit míru emocí, kterou ve mně vyvolal, to klobouk dolů pane Darabonte. Celkově hodnotím sice "pouze" 4*, ale na tento snímek jen tak nezapomenu a vřele ho všem doporučuju. ()

Dudek

SPOILER: Frank Darabont dokončil to s čím začal King již před několika lety. Fascinující povídku o skupině lidí ukrývající se v samoobsluze před strašlivým neznámem jsem přečetl jedním dechem a její adaptace jsem se pomahl nemohl dočkat. Hustá mlha bezvadným způsobem spojuje všechny divácky vděčné motivy. Otec a syn, náboženská fanatička, netušené nebezpečí nebo třeba i větší seskupení lidí. Narozdíl od knihy, která hlavně zpočátku plyne velmi pozvolna přichází nástup hlavní části děje již během chvilky. Hustá, mléčně bílá mlha zahaluje okolí a než se vůbec stačíme nadechnout a zamyslet se nad tím co se děje, do obchodu vtrhne muž varující před nadcházejícím nebezpečím. Neskutečně dynamická kamera nás přímo vybízí stát se hlavní postavou příběhu. Můžeme sledovat neznámé lidi, jejichž mysl je postupně nahlodávána nedůvěrou a strachem. Právě na psychologii je tu totiž kladen ten největší důraz. Již po několika desítkách minut se totiž stejně jako jednotlivé postavy dozvíme co se skrývá 'tam venku'. Po útoku obřích chapadel nám začně pomalu docházet, že primitivní neorganizovaná monstra jsou možná méně nebezpečná než absolutně neznámí lidé, které se pod vlivem ztráty naděje uchylují k naslouchání 'hlasu božího'. Nadcházející odchod do lékárny pro nezbytné vybavení se tak stává prvním zkoumáním terénu, které ovšem velmi chytře nechává to nejdůležitější v tajuplném oparu. Největší strach totiž plyne z nevědomosti... Otázka "Co se to sakra děje...?" má sice málo prostoru, ale i tak se jedná o jeden z tažných momentů filmu. Zatímco v knize se mnohem více spekuluje a jsou nám nabízeny různé směry, snímek se bohužel uchyluje k jasnému vysvětlení, tedy projektu Arrowhead. Přesto tu však zůstává alespoň špetka prostoru k zamyšlení se nad jinou příčinou... Zatímco se snímek klidně sune ke svému konci a postupně zodpovídá na otázky (např se dozvídáme, že 'monstra' reagují čichem), kamera se postupně uklidňuje, přestává být hlavním zprostředkovatelem a režisér postupně připravuje drsnou tečku za celým představením. Hustá mlha je rozhodně skvostně odvedeným filmem, i když se jí nedá přiřadit status bezchybného filmu, ale i tak - řekl bych - rozhodně patří mezi nejpovedenejší kousky současné filmové distribuce. Rád bych využil zbytek prostoru v tomto komentáři pro vysvětlení několika situací, které vyvolávají otázky zdejších diskutujících. Tedy otázek, na něž ještě v diskuzi nebyla položena jednoznačná odpověď nebo jsem ji přehlédl. Tím prvním je odmítnutí majitele obchodu střílet proti sklu. Přestože je výloha již dost požkozená nabízí přeci jen nějakou jistotu, pokud by vlivem výstřelu došlo k jejímu celkovému roztříštění, rozhodně by to znamenalo zvětšení nebezpečí. Druhá častá otázka byla ve smyslu: "Proč monstrum s chapadly prostě obchod nerozdrtilo..." Odpověď je prostá, proč by mělo? Monstrum si sice objektu vzhledem ke svému ohmatávání bylo vědomo, ale nemělo absolutně žádný důvod pokoušet se o jeho likvidaci. Když došlo k otevření vrat, zjistilo, že uvnitř je maso a rozhodlo se jej ulovit, ale po uzavření dveří pach zeslábl až prostě 'terč' zmizel úplně. Je třeba si uvědomit, že ve své podstatě se jedná pouze o zvíře, které jedná hlavně instinktivně, nikoliv promyšleně. Tady bych se spíše podivoval, proč nevzdorovalo tlaku dveří, který IMHO musel být velmi slabý. Popř. proč nedošlo k uzavření vrat ještě v době, kdy byl 'lovený' chlapec uvnitř. () (méně) (více)

Gilmour93

Hustá jak od Brčálníku, ale krájet se nebude. Krájet totiž bude ona.. Namlsán osobou na režisérské židli, autorem námětu i trailery jsem prožil docela zklamání a v ústech mi zůstala pachuť nevyužité šance a talentu.. Plíživá mlha se zastavila někde na půl cesty mezi psychologickým thrillerem a béčkovým hororem v líbivém kabátě a nezachrání to ani "veskrze pozitivní“ konec jako nečekaná nadstavba Kingovy předlohy. Mrzela mě především odfláknutá psychologie postav zapříčiněná místy opravdu hloupými dialogy, které se tvářily jak opsané z podprůměrného survival hororu mířícího přímo do půjčoven. Zde si Darabont evidentně nedal příliš záležet, což se mi zdá na tvůrce jeho kalibru zarážející a sráží to celkový dojem z jinak kvalitní filmařiny. U něj prostě nemůže být místo pro shovívavost. Naopak potěšil DeMunn a zejména fanatička Harden, která si za své religiózní tlachání zasloužila být omotána digitálním chapadlem jako první. Doporučuji zaměřit se na jemné detaily typu historie revolveru, který jim byl souzen, či na obří "letadlovou loď", přecházející ne příliš obezřetně silnici (pravda nefrekventovanou). ()

Psema

Jeden z těch filmů, které bych si mohl pouštět do zblbnutí. Darabont opětovně všem adaptátorům Kingových novel ukazuje vztyčený prostředníček a točí nejlepší Kingův filmový horor po Misery nechce zemřít. Béčková poetika monster získává s nedopečeností triků mnohem větší sílu (u chapadla mě díky geniální atmosféře mrazilo po celém těle), než kdyby byly vypreparované do posledního pixelu, herci jsou na své poměry (z Janea oscarový kandidát nikdy nebude) dostačující a Darabontova režie naprosto ohromující. Už strašně dlouho jsem neseděl takhle přikovaný v sedačce a neprožíval vše, co se dělo na plátně. V momentech, kdy byli hrdinové napjatí, jsem svíral opěradlo stejně jako když mi bylo osm a viděl jsem první zářez Freddyho Kruegera, jakmile na ně dolehla úleva, připadal jsem si stejně jako Laurie Strode po přežití útoku Michaela Myerse a v momentě naprosté bezmoci jsem cítil to samé, co Paul Sheldon při své nucené dovolené v příbytku Kathy Bates. Díky, Franku. ()

somnar

Darabont prozíravě nekráčí prošlapanou cestičkou laciného monster krváku, nýbrž trnitou cestou poctivého psycho-teroru, který prožívá ukázkový populační vzorek, v němž chybí jen homosexuál a hispánský napravený recidivista. Obyčejní lidé, ultraprekérní situace. Zubaté příšerky, tabulky tenoučkého skla jako ochrana a jeden fanatik kázající uprostřed strachem ochromeného davu. Tohle nedopadne dobře... The Mist triumfuje především realističností. Dialogů, postav i atmosféry beznaděje. Přehnaně digitální příšerky tak slouží jen jako záminka k strhujícímu dramatickému dění v uzavřeném prostoru. The Mist spolehlivě uspokojí i fandy lekaček a jiných hororových vychytávek, a tak mě zamrzel jen vyloženě trapný závěr. ()

TeeAge

Napriek tomu, že horor/sci-fi nie je žánrom, krorý si vezmem z police DVD-čok ako prvý, ale tento kus namňa pôsobil celkom pozitívne. Ajkeď sa vzhľadom na rozpočet a herecké obsadenie nedá povedať, že by bolo odsúdené na úspech, ale pán Darabont znova vedel prekvapiť. Prvýkrát v živote som mal pocit, že chcem zabiť niekoho na plátne, napriek tomu, že číta zo svätého písma :) Našťastie to urobili za mňa, a celkom štýlovo. Konečný vývoj ešte potvrdil, že v Hollywoode sa nemusí všetko končiť Happyendom, ajkeď tomu nasvedčuje celá idealizovaná rodinka v automobile :) ()

sniper18

Je to veľmi dobrá hororová dráma od Franka Darabonta. Má skvelý príbeh o mužovi, ktorý po hurikáne spolu so svojim synom navštívi miestny supermarket, lenže celú oblasť zasiahne neznáma hmla, ktorá v sebe ukrýva niečo tajomné a nebezpečné a tak tu sú všetci nútení zostať. No už čoskoro si uvedomujú, že problémy nie sú len von, keďže ľudia sa vplyvom takýchto okolností môžu zmeniť a môžu predstavovať ešte väčšie nebezpečenstvo. So spracovaním som nadmieru spokojný, nie je tu žiadny zdĺhavý úvod, iba rýchle zoznámenie s pár viac alebo menej dôležitými postavami a už hmla obklopí celý supermarket. Síce aj napriek tomu je tempo filmu väčšinu času skôr také pomalšie, ale tu s tým nemám najmenší problém, keďže to nie je klasický horor, v ktorom ide v prvom rade o konfrontáciu ľudí s nejakým zlom, toto je snáď na poslednom mieste, ale film sa zameriava hlavne na ten nepríjemný pocit z nedostatku akýchkoľvek informácií, kvôli čomu si postavy nemôžu byť vôbec ničím isté, ani či je ešte možnosť nejakej záchrany a skvelo je zvládnutá aj tá atmosféra v obchode a premena ľudí, ktorí postupne menia stranu, takže tu sa je stále na čo pozerať. A v poslednej tretine sa to už naplno rozbehne a celá záverečná fáza je už prakticky dokonalá, pre mňa absolútny vrchol žánru. Takže čo sa týka hororovej stránky, očakávane tu nejde o nejakú desivosť, alebo niečo podobné, keďže priority tohto filmu sú úplne iné, ale aj napriek tomu sú jednotlivé situácie s tvormi dostatočne zaujímavé, len nemuseli byť tak digitálne, čo im predsa len dosť uberá. Herecké obsadenie je výborné, Thomas Jane v hlavnej úlohe a plno zaujímavých a dobre obsadených vedľajších postáv, takže ani netreba menovať, ale za zmienku ešte stojí hlavne Marcia Gay Harden v úlohe náboženskej fanatičky. Réžia a technická stránka sa ešte dali trochu doladiť, v niektorých scénach trochu cítiť, že to nie je úplne ideálne, ale aj tak som celkovo veľmi spokojný a tá záverečná fáza je zvládnutá vynikajúco. A práve ju podporí aj skvelý výber hudby. Takže Hustá hmla nie je čistokrvný horor, ale pre mňa je to aj tak jeden z najlepších predstaviteľov tohto žánru a aj vďaka záveru je u mňa plné hodnotenie samozrejmosťou. 86% ()

genetique

To, že Darabont nebude diváka napchávať obyčajným horrorovým príbehom, mi došlo až po dlhšej dobe. Tak trošku béčkový rozmer filmu však postupne začali dopĺňať také aspekty ako skvelo napísané postavy, rozvinutý príbeh a stále nové neklišéovité situácie. Napätia má film požehnane, nejde však o klasické bezduché ľakačky, ide o tú pravú oscarovo horrorovú atmosféru, v ktorej mi veru tuhla krv v žilách. Spočiatku teda trošku trvá, kým si opäť po rokoch spomeniete na Darabontov štýl, občas treba prižmúriť oko nad logikou a hereckými prejavmi, no potom to už stojí za to. Samozrejme nemohol chýbať záver, ktorý si zaslúži absolutórium, a ktorý v priebehu pár minút (podobne ako v 'The Green Mile') spravil so mňa nemú bytosť a film posunul o niečo vyššie. 85%. ()

TheRaven

Zajímavý film, který na mě působil skoro jako dokument. Přiznám se, že jsem se trochu během filmu nudil a taky mě úplně neuvěřitelně vytáčela ta pobožná baba fanatická, která štvala asi každého, což byl jistě záměr, aby se i do hororu vložilo trochu toho lidského dramatu. Něco na tom filmu bylo docela zajímavého, ale přesto to dlouho vypadalo na tři hvězdy, ale ten naprosto geniální závěr vybojoval i čtvrtou. Snad si to nerozmyslím. Jen ty příšery byly pro mě až trochu příliš neuvěřitelné. Tohle ale určitě stojí za zhlédnutí. ()

mysicka

teda.. páááni.. pakže nedokážou natočit pořádnej hororovej nářez i pro mě!! uffff.. tohle byla vážně síla.. příšerky se určitě daly udělat lepší a strašidelnější.. ale proč tady o tom sakra plácám?! o tom to přeci nebylo.. to ta paní.. paní carmodyová.. z té šel opravdovej strach.. stejně tak jako z těch paní, co potkávám každé ráno v metru a z jejich "strážné věže" a "probuďte se" mě jímá opravdová hrůza.. doufám, že jejich okamžik nenastane a případně bude na blízku nějakej statečnej ollie..:) síla.. bez prdele, síla.. takoví jsme my! tohle z nás dělá strach a je jedno, jestli v mlze jsou příšerky s chapadýlky, bin ládin, atomová bomba nebo nějaká přírodní pohroma.. dosaďte si do mlhy podle svého.. to, z čeho máte největší strach.. a vynásobte to stem.. a představte si tu nejvypjatější situaci.. a odolejte paní carmodyové..:) ()

Hakha

Povídka i film na mě hluboce zapůsobily. Nemohu vyhnat z hlavy závěr filmu a paní Carmodyovou, kterou jsem k smrti nenáviděl. Charaktery postav, výprava a závěr jsou výborné a jedině co bych vytknul, je pomalejší rozjezd, ale Darabond umí a už se nemohu dočkat na další jeho filmy. Nejlepší psychologický horor roku 2007.... ()

Botič

Zdá se, že Darabont je z žijících režisérů nejspíše jediný, který Kingovi opravdu rozumí. Monstra svou béčkovitostí působí, jakoby utekli z jiného filmu. Mohutná chapadla, smrtící hmyz s nebezpečnými kusadly, to vše na vás čeká v husté mlze. Ale monstra nejsou to jediné čeho by se měl obyčejný smrtelník obávat. Tím největším nebezpečím je totiž člověk sám. K činům, ke kterým se uchyluje v případě nouze největší a to, že se z něj pomalu ale jistě stává manipulativní loutka. Co jsou lidé ochotni udělat pro své vlastní přežití? Mlha je psychologickou hrou v níž jsou monstra spíše jako bonus, než jako děsivý prvek. Darabont nesází na přehnanou brutalitu ale na pečlivě budovanou atmosféru strachu z neznáma a z odvrácené strany lidské duše. ()

Arachneuss

Darabont zase jednou za uherskej rok natočil adaptaci pana Kinga a opět mu to vyšlo. Slovo od slova, scéna od scény. Do puntíku přesný přepis hutné atmosféry plné strachu. A nový konec? Tak brutální, že lepší by se už ani nešel. ()

3DD!3

Věrné předloze a přesto vám to na konci vyrazí dech. Darabont má cit pro vyprávění a herci pod jeho vedením podávají životní výkony. Thomas Jane se navíc do role Davida hodil jako nikdo. Triky jsou úžasné (hlavně v mlze, protože dávají prostor představivosti), ve stylu FAUNOVA LABYRINTU a HELLBOYE. Ke konci se dá říct je to co na tiskovce řekl Stephen King: "Toho, kdo ho prozradí by měli pověsit za koule do průvanu." Vyrazí vám dech. ()

Hitman_47

Případní diváci nechť se připraví na skvělý filmový zážitek a zvláště na konec, který patří do kategorie těch velmi silných.. A taky mírně Half-Life story :) ()

kitano

Mnoho slávnych režísérov ktorý dnes točia áčkové trháky, začínali ako krvou zamazaní hororoví guru. Peter Jackson pred tým ako vykročil do Stredozeme naštartoval kosačku na trávu, Sam Raimi pred tým ako sa zamotal do pavučín naštartoval motorovú pílu, Ridley Scott pred tým než strčil do kolosea Russela Crowa s digitálnymi hodinkami predstavil mrňavého aliena, ktorý hneď pri tom ako sa narodil roztrhol hrudný kôš svojej prvej obeti. Frank Darabont to vzal z opačného konca. Natočil Vykúpenie z veznice Shawshank či Zelenú míľu, čo sú jedny z najlepšie hodnotených filmov na svete, dal si pauzu a natočil horor, ktorý akoby vznikol v 80-tych rokoch keď hororové béčka zažívali svoje zlaté obdobie. Ako hororový fanúšik ktorého už unavujú nekonečné remaky, sawy a kópie Kruhu nemôžem byť nespokojný. Karty sú vyložené na stôl už od začiatku a žiadne šokujúce odhalenie nieje šokujúce, no o tom to je. Sú tu hrdinovia, sú tu zbabelci, sú tu fanataici, každý dostane to čo si zaslúźi. A potom sú tu ešte aj monštrá, ktoré si svoje obete nevyberajú podľa morálky, ale bafnú po tom, kto sa im prvý dostane pod pazúr :). Hej vy tam, paní stojaci na výslní hollywoodu, prachy niesú všetko. Je čas znova naštartovať motorovku, či pokosiť pár zombíkov. Dúfam že nás nesklamete ;-). (9/10) ()

Kaka

Darabont neskutečným způsobem kombinuje klasickou survival vyvražďovačku s mistrně psychologickým vykreslením postav. Hutná atmosféra je tak nejen díky mlze, ale především díky jednotlivým brilantně zahraným charakterům. Dávkování obou segmentů je nutno podotknout skvělé. Ze začátku se hodně pracuje s tajemnem (výtečná kamera a střih), poté vyrukuje obluda (survival) a po zbytek filmu zde máme pobožnou fanatičku, hloupé vesničany, přechytralého právníka (střed zájmů, názorů, vyznání v přímé konfrontaci) a několik nechutných scén s příšerkami, které skutečně stojí za to. Jsem ochoten prominout i fakt, že je tu sem tam lehká inspirace Vetřelcem. Jinak ale výtečný žánrový patvar od kterého čekáte cokoliv jen ne to co nakonec dostanete. Závěr thumbs up ! ()

Spiker01

V půlce filmu jsem nemohl pochopit, jak člověk co natočil dva absolutní filmové milníky a minimálně tři skvělé filmy dokáže točit něco takového. Až posléze jsem zjistil, že se to dokonce lidem líbí a je to bráno jako dobrá Kingova adaptace. Krom Thomase Janea (kterého mam rád už od Punishera) mě příjemně překvapil už jen Toby Jones, zbytek obsazení je banda naprosto nesympatickejch vypatlanců, z nichž naštěstí většina zařve poměrně brzy. Co je pro mě ale vůbec největší problém filmu, a jsem si vědom, že Weinsteini tehdy po prodeji Miramaxu šetřili, je naprosto odporné CGI. Vážně, je to tak na úrovni zrůdností, co jdou rovnou do televize..Pro mě velké zklamání, ale alespoň už to nemusim číst (a vrhnu se na jiného Kinga). Zrovna nedávno jsem si říkal, že mi Darabont v kině celkem chybí, ale doufám, že až se jednou vrátí, tak konečně přijde s peckou. Ale musím uznat, bál jsem se..že to nikdy neskončí. První hvězda za dva zmíněné herce a brutální scény, ta druhá za konec, který je naprosto boží, milionkrát lepší než celý zbytek filmu a totálně mě odrovnal.. ()

Lavran

Frank mi několika nezapomenutelnými mrazivými momenty vynahradil i trochu násilně vyhrocený konec, kde Mark Isham kapánek přestřelil s hudbou. Rozhodně velmi milé překvapení! ()

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi