Píše se rok 1951 a hollywoodský scenárista Peter Appleton dostává předvolání, aby se dostavil k výslechu před Výbor pro vyšetřování neamerické činnosti. Appleton však náhodou havaruje s autem a při nehodě ztratí paměť. Skončí v městečku, kde ho považují za pohřešovaného válečného hrdinu Lukea Trimbleho. Všichni, včetně Lukeho přítelkyně, oslavují jeho návrat, vojákův otec (oscarový vítěz Martin Landau) šťastně vítá svého "syna". Společně opraví a dají do pořádku místní kino The Majestic, ale když Appleton uvidí film, k němuž napsal scénář, paměť se mu vrátí. Nyní stojí před nelehkou volbou - zda se má navrátit k bývalému životu nebo zůstat v tom novém, který si zamiloval. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Frank Darabont se proslavil, jako dokonalý vypravěč nehororových příběhů Stephena Kinga (Mlha přišla později) ale v případě "Majesticu" se vydává úplně jinou cestou způsobu vyprávění. Přináší retro příběh úspěšného scénáristy, který při dopravní nehodě v malém městečku ztratí paměť a jeho obyvatelé ho mají za místního mladíka, vracejícího se z války. Darabont je výborný vypravěč, Carrey nevtipkující a okouzlující, atmosféra, jak vystřižená z dobového snímku ale délka zbytečně brzdí dobře rozehraný začátek, který diváka krásně uvede do příběhu, zaujme ale nedokáže ho udržet do konce. Přesto příjemný a po všech stránkách pěkný film. Silné 3*. ()

classic

THE MAJESTIC je vlastne KINO v malom mestečku, ktoré sa volá Lawson. Voľakedy patrilo k vychýrenému kultúrnemu a spoločenskému podujatiu, kam prichádzalo množstvo divákov, na vtedy populárne filmy. Väčšinou a určite na Nemé filmy, aké sú dnes v roku 1951, už dávno zastaralé, lebo DEJ je situovaný do obdobia, keď sa nielen hollywoodskym scenáristom podlamovali kolená z výsluchov pred Výborom pre vyšetrovanie neamerickej činnosti. Podozrenie z KOMUNIZMU. Tam sa akurát nachádza aj scenárista béčkových filmov Peter Appleton, ktorému sa tým pádom zastaví kariéra, lebo nikto z Hollywoodu nechce mať nič spoločné s týmito nebezpečnými živlami. Peter pôjde raz večer svojim autom cez úzky most, na ktorom dosť hazarduje so životom, lebo ak z neho spadne do rozbúrenej rieky, ak ešte k tomu začne lejak, ako z krhle, tak je vysoká pravdepodobnosť, že mu niečo vojde do cesty, a nehoda je na svete. Stalo sa mu presne, čo vystihujem pár viet pred týmto textom. Prebudí sa, kdesi na pláži so stratou pamäti, keď si nepamätá, kto je ? Jeden starší pánko so psom, ho privedie do mestečka, ktoré uvádzam na začiatku. Spletú si ho so synom majiteľa kina - The Majestic, s Lukom Trimble, veteránom z druhej svetovej vojny, ktorý zachránil niekoľko svojich kamarátov z tohto mestečka. Dlhý čas sa neukázal, preto sú všetci šokovaní, keď sa zrazu objaví vo svojom rodisku. Bohužiaľ, ani sám Peter nevie, kto je, a tak začne na chvíľu veriť tomu, čo všetci hovoria. Dostáva novú IDENTITU. Odteraz je Luke. Má krásnu frajerku s tvárou Laurie Holden, s ktorou bol zasnúbený, ešte pred svojim odchodom na západný FRONT. Páči sa mu to. Všetci ho uznávajú. Niektorí, už dávno vedia, ako sa veci majú, ale spoľahlivo mlčia. Dajú do poriadku kino Majestic. Vedie pohodlný a dokonalý život, ale dokedy ? Raz táto BUBLINA musí prasknúť... FRANK DARABONT je parádny režisér, ktorý nakrúca zriedkavo, a to je škoda - preškoda, lebo má potenciál. Jim Carrey nie je len šajo typu Maska, alebo Ace Ventura, dokáže sa prevteliť do charakterných postáv, ako Muž na Mesiaci, či Truman Show, Jim podáva vierohodný výkon - dvoch rozdielnych postáv. Obsadenie je vskutku lahôdkové, sympatické, Marty Landau, ako jeho imaginárny otec, je zapálený pre vec. Prišiel som si i ja na svoje, ako horlivý fanúšik classic hollywood, som vedel, o čom sa bavia, na čo sa pozerám, čo uvádza The Majestic. Je to pomerne zvláštny snímok, aj dlhý, ale nemám dojem, že by som pri ňom zíval. S trojice Darabontových a najznámejších snímkov, nie je tak uznávaný, ako ShawShank a The Green Mile, ale aj tak si myslím, že nie je čo riešiť, to treba vidieť ! Mne to bez problémov sadlo ! Takmer dokonalý snímok s geniálnou atmosférou a réžiou, komponovanie záberov, je unikátne. Frank je fanúšikom Franka Capru, tak to má byť... ()

marhoul

Nekonečný, pěkně natočený, pěkně zahraný cajdáček. Až tak mě to neohromilo, Jim Carrey je můj oblíbenec, ale tady jeho jiskra blikala vcelku sterilně. ()

heyda

Už jsem měl za sebou Shawshank i Zelenou Míli, tak jsem si říkal, jestli je vůbec možné, aby Frank natočil další filmovou bombu. A odpověď je asi taková. O bombu se nejedná, ale rozhodně si u mě pověst nepokazil. Majestic je nádherný dobový a stylový snímek, který pomalu plyne od začátku až do konce a postupně rozvíjí příběh jednoho scénáristy, který ztratí paměť a nechtěně se dostane do městečka, kde se stane brzo hvězdou, protože si ho tamní lidé pro jeho vzhled spletou s jistým Lukem, který byl prohlášen během války za mrtvého. Bohužel se ve filmu rozvine dějová linie týkající se FBI a komunistické propagandy, která mně pokazila dojem z jinak krásného snímku. Je mi jasné, že to chtěl Frank okořenit nějakou zápletkou a vložit do filmu americký patriotismus, ale já nesnáším komouše a nesnáším nespravedlnost a tady je té nespravedlnosti na mě příliš. Naštěstí to zachraňuje vyšperkovaný konec v soudní síni a vřelé přivítání v městečku, ale přesto to stálo tenhle film jednu moji hvězdičku. Každopádně Frank opět dokázal dvě věci a to výbornou práci s herci a neskutečný cit pro kameru a hudbu. Tam se s ním může málokterý režisér rovnat. Pokud tedy máte asi 2 a půl hodinky čas a máte náladu se podívat do 50. let v USA, tak si pusťte Majestic. 8/10 ()

sharky

Nádherný film, jehož poetiku rozmetá na kusy destiminutový typycky americký vlastenecký projev Jima Carreyho, tohle opravdu nemusím, ale jinak je to řemeslně dokonalé, Jim ani nepřehrává, takže víc než jednu hvězdičku ubrat nemůžu. ()

Dr.film

Trochu zvláštní film člověk to pozoruje a uvažuje kde se stala chyba. Nefalšované tvůrčí aspekty jako je inteligentní scénář, šikovná režie nebo hezké taky kamerou nedokáží vystrnadit přebytečnou zdlouhavost a pocit nudy. ()

Roman.Ticka

Jeden z filmů, který za svou načančaností skrývá mnohem závažnější záměr. Někteří naivkové si myslí, že Darabot vybočil z řady, ale není tomu tak. Pomalu plynoucí epická freska o jedné osudové události, která změnila život pár lidičkám je příjemná na pohled a vyvolává pocit sladkého nevědomí. Taky jsem se nechala nachytat skvělým výkonem Jimyho co umí okouzlit nejen širokým americkým úsměvem. Do této zdánlivé idylky režisér umně zakomponoval historickou podstatu fungování mašinérie politické zvůle. Ona symbolika perzekuce a manipulace, které krásně nahrává pokrytecké davové šílenství, jsou motory k udržení moci stejně silné jako čistá a nehynoucí láska, která je tou pravou svobodou a smyslem života. Protože ta jediná je opravdová (snad). Nejlepší scéna - vroucné objetí hlavních hrdinů v kině s kulisou krvavého válečného konfliktu. ()

poz3n

To co tady vlastně všichni povětšinou kritizují, jsem si já absolutně užil. Pokud totiž současná světová kinematografie má svého Capru, pak je to určitě právě Frank Darabont. A není to jen díky Majesticu. Vždyť přeci Shawshank i Míle jsou jako vystřižené z Caprova idealistického rukopisu. Samotný Majestic pak funguje jako jednoznačná pocta tomuto tvůrci a já můžu akorát se smutkem prohlásit, že se bojím toho, že dneska už by podobný film nikdo nenatočil. Třeba si ale časem uvědomíme, že každá doba svého Capru potřebuje. 8/10 ()

MM11

Sentimentální, ale moc mazaně... Majestic se odehrává ve dvou "světech" a je veskrze o dvou věcech. Zobrazuje v nich boj proti netoleranci a ukazuje lásku k filmu (a ke klasickému způsobu, jak si ho vychutnat). Darabontův film je opět nesmírně propracovaný, ale naštěstí ne tak nápadně vypiplaný jako předchozí vězeňská dramata, neboť by zde narazil na hranici kýče. I tak je samozřejmě otázka, jestli se musí v každém díle s nádechem „cinefilie“ nacházet taková spousta de facto umělých odkazů na další kusy. Některé jsou funkční, jiné pro odškrtávající znalce, další variováním lehce banální (další "Homer" s umělými údy podle Nejlepších let našeho života...). Co se doby týče, tak mám pocit, že Darabont kritizuje jen její "výstřelky" a z principu se na ní kouká nostalgicky, což signalizují i některé skoro až technicolorové záběry. Je roztomile naivní, protože všichni záporáci jsou jako u Capry (výzor předurčuje tvůj charakter) a veškerý rozevlátý děj se vyvíjí podle přímky v sekundových intervalech. Není to nutně zápor, ten film je moc hezký a do jisté míry magicky působí po celou tu dlouhou dobu, jenom naprosto chápu, jestli někomu ze srdce vadí. P.S. - kdyby tohle (názorově) natočil Capra v roce 1951, tak by si vysloužil další nesmrtelnost, tentokrát od perzekuovaných levicových umělců té doby. Ale je dobře, že alespoň po půlstoletí nastala ta "správná" doba. ()

Coleator

Přeslazené, až z toho skoro bolí zuby... Carreyho vážné role mě ale baví tak moc, že to tady snad tvůrcům i odpustím... Na druhou stranu stopáž by asi nebyl problém film zkrátit alespoň o půl hodiny... ()

Gary

Dobrý, nadprůměrný. Napodruhé ale už ne tak strhující. V kině by ho stejně asi moc lidí nenavštívilo, proto se stal tím lepším, co nabízí vedopůjčovna. A Jim Carrey ? Opět dokazuje, že je dobrý herec a dramata mu v poslední době sedí víc, než jeho komedie. Po Muži na měsíci, Truman show a Eternal Sunshine další skvělá role. Jednou ta Oscarová nominace musí přijít. I když upřímně nevím, co pořád máte všichni s Frankem Caprou. Já jeho filmy nijak nežeru. ()

maseer2

Frank Darabont prostě neumí natočit špatný film a Jim Carrey skutečně není jen hercem komediálních rolí.. film i přes opravdu dost dlouhou stopáž a poklidné tempo relativně svižně plyne a než se divák naděje, je tu dojemné finále, které sice působí poněkud nereálně, ale mně to v tomhle snímku ani trochu nevadilo.. 4* :) ()

PROROK14

Carrey je skvelý herec, a týmto filmom si to u mňa len potvrdzuje. To že tam hrá aj Andrea som nevedel, ale na ňu sa stále dobre pozerá. Príbeh bol pekný, s dobrým záverom, s dobrými hercami a hlavne nenudil. ()

Lacike

Tak ani na nejaky piaty pokus som tomu neprisiel na chut. Stale pokladam za zbytocnu uvodnu dvadsatminutovku a mrzi ma, ze od zaciatku vieme, ze Carrey nie je Lukom. Vdaka tomu je minimalne prvu polovicu film dost nudny pretoze neponuka nic, cim by zaujal. Teda az na tu otravnu liniu s protikomunistickym honom na carodejnice. V druhej polovici sa uz konecne zacne nieco diat aj v mestecku a cele to korunuje finale pred sudom v ktorom ma Carrey emotivny prejav. Nikdy som nevidel ziadny film od Franka Capry, ale pokial malo byt hlavnym zamerom tohto filmu vzbudzovat v divakovi lepsie vlastnosti a pôsobit pozitivne, tak sa mu to dari bohuzial iba vo finale. Vsetko co mu predchadza pôsobi, jak keby isli vsetci len na pol plynu. Najväcsi problem vidim v nudnom a nevyraznom scenari, ktory ani nedava prilezitost vyniknut hercom. V predoslych Darabontovych filmoch dokazali zaziarit herci aj v epizodnych ulohach. V tomto filme pôsobia nevyrazne aj hlavne postavy. No a naviac mam osobny problem s Carreym. Ako komika ho zboznujem, ale v dramatickych ulohach mi nikdy nesedel. Vysledok je pre mna priemerny film s emotivnym zaverom. Jednoznacne najslabsi Darabontov film. 6/10. ()

BigDeal

Keď sa na to človek pozrie z diaľky, je to ďalšia darabontovská bomba. Veľa zaujímavých postáv, príjemná retro atmosféra, akési iné prostredie a dlhý čas, počas ktorého je rozprávaný príbeh nejakej osoby. Ale keď som tento film sledoval, moje pocity neboli zďaleka také, ako pri predchádzajúcich Darabontových filmoch. Tentokrát akoby sa len snažil Majestic podobať na Shawshank, či Zelenú míľu. Toto snaženie bohužiaľ vidno až priveľmi a s nie veľmi dobrým výsledkom. Myslím, že to bolo práve kvôli scenáru, v ktorom je veľké množstvo klišé a dialógy tak aj napriek prítomnosti Jima Carreyho vyznejú umelo. Na druhej strane sú tu niektoré scény, ktoré sú výborne natočené (pád auta z mostu) a je z nich jasné, že toto mohol byť skvelý film, nebyť príliš často vyskytujúcich sa drobných chýb. 70% ()

Terva

Scénář: Michael Sloane. Kamera: David Tattersall. Hudba: Mark Isham, Erich Wolfgang Korngold. Postava Jima Carreyho během filmu navštíví klub Coco Bongo. Stejný navštíví Carrey i ve filmu Maska. Spíše dramatický než romantický, ale Carrey to zvládnul na absolutní jedničku, tedy pětku. ()

Do třetice (opět) všechno dobré

Do třetice (opět) všechno dobré

20.10.2006

Frank Darabont je snaživec, i když to tak na první pohled možná nevypadá. Často se totiž pohybuje ve filmovém zákulisí buď na postu producenta či scénáristy a na objektivu kamery má zatím jen tři… (více)