Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

Tomasson93

Jednoznačně jeden ze tří nejlepších filmů roku 2010! Že by film oceněný i více než jedním Oskarem? Nebylo by to vůbec nic překvapivého ani nezaslouženého. Darren Aronofsky opět ukázal jedinečný um jak udělat z laciného námětu emociálně silné drama od kterého již od prvních minut neodtrhnete oči. K tomu si přidejte suverénní výkony Natalie Portman, Mily Kun(d)is, Vincenta Cassela a je tu dílo, které si minimálně toho jednoho Oskara zaslouží. It was perfect! ()

mseet

Umně natočený thriller z neotřelého prostředí. Řada silných momentů a scén, ale jako celek mě Černá labuť zcela nepohltila. Zatím velmi silné 4*. ()

Tredi

nejhorší jsou démoni v hlavě..těm člověk neuteče.. klaním se panu Aronofskymu a taktéž úžasné slečně Portmanové. ()

casyy

Takhle povrchni rozklad duse a tela Aronofsky jeste nenatocil. Co naplat, ze vizual je krasny, kdyz za nim NIC neni. Vypada to bajecne, natocene je to skvele, ale vsechny ty vize, vidiny a sny jsou zbytecne az hanba. Aronofsky si chtel natocit neco pekneho, aniz by k tomu mel skutecnej duvod. Navic postava Niny neprojde zadnym vyvojem, od prvni chvile se hrouti a hotovo. Pro me nejvetsi filmove zklamani za posledni roky. Jinak bych se sel hned podivat na balet, o tom zadna. PS: Kdyz se u Nininych snovych metamorfoz v druhe puli filmu smalo skoro cele kino, bylo zrejme, ze je neco spatne. ()

MarryW

Mrazivé mistrovské dílo, které vás vtáhne a donutí vás jen nevěřícně zírat. Neuvěřitelná hra s obrazy, postavami a hudbou. Labutí jezero dostalo nový rozměr. ()

Cimo

Tento film je presne taky isty, ako jeho hlavna hrdinka po vacsinu stopaze - jednorozmerny. Jej chybala k celistvosti moralna skvrna, filmu citovy rozmer. Po jeho skonceni je rozum to jedine, co zamestna. Len dokonalost (formalna) nestaci, podobne ako len Biela labut. ()

lob_o

Neuvěřitelná hra s chtíčem, zoufalstvím a vnitřní rozpolceností člověka , která nakonec ústila k úplnému rozložení osobnosti! smekám! ()

schwejk

Jsem nadšen z brilantního výkonu Natalie Portman, ale jako celek mě Black Swan nechává chladným. Aronofsky používá stejnou techniku jako ve Wrestlerovi - soustředí se na jednu postavu a kmitá kolem ní rozklepanou kamerou. Zatímco předchozí film byl vcelku uvěřitelný, s Černou labutí se režisér dostává na pole psychodelického dílka a svůj souboj se standardy žánru celkem obstojně prohrává. Neobratné dávkování psycho-stavů a vcelku nezajímavé zakončení - dostat tak tohle do rukou David Fincher!!! Lituji, ale Black Swan mě nezasáhla - a dovolím si předpověď - další Aronofského film bude vypadat úplně stejně. Jedna postava, velký osobní cíl, rozklepaná kamera a... zvláštní konec. Proč umí přesně tohle třeba Paul Greengrass natočit lépe? ()

Davemix

Geniální, brilantní a hodně depresivní... N. Portman předvedla oskarový výkon ! Jeden z nejlepších filmů posledních tří let. 95% ()

Jamall

Pravděpodobně jsem neviděl film s grandióznějším finále. Pro herecký výkon Natalie Portman se těžko hledají slova! Nejvýstižnější je asi dechberoucí. K tomu je ještě nutné přičíst famózní hudbu. A přesto všechno se dá říct, že Aronofsky vykrádá sám sebe, veškeré postupy už jsme viděli v jeho předchozích filmech. A proto hodnotím čtyřmi, ačkoliv je ve mě nutkání dát pět. ()

ElFifo

V čem byl Wrestler až moc obyčejný (v měřítku tvorby DA), tak je Black Swan naopak velmi neobyčejným zážitkem. Sledování je místy mrazivým, znepokojujícím až drásajícím zážitkem a tato atmosféra pulsuje celým filmem. Již dlouho mě takto v kině nemrazilo a to fakt vůbec nejsem fanda baletu. Black Swan dokáže perfektně zalézt až pod kůži a provrtat se až k morku kostí, v tomhle Aranofsky prostě exceluje. ()

Mr.Terible

Obdivuji Aronofského práci s obrazem, avšak režisér se nevyvaroval klišé zobrazení ženy jako sexuálního objektu. I když to nemusí být chyba - Nina se pokouší najít sebe samu, v čemž selhává. Ve výsledku se tak snaží uspokojit očekávání a přání šéfchoreografa Johna. Zobrazovaná rádobysubjektivita Niny tak nepochází z jejího nitra, ale ze strachu že zklame nejdřív Johnovo očekávání a teprve pak sebe sama (protože John jistě ví nejlíp jak zatancovat černou labuť, pche). ()

vancho

Týmto filmom sa u mňa Aronofsky dostáva medzi absolútnu extratriedu režisérov. Vo filme je tak veľa vecí, že je to ťažké hoci len čiastočne postrehnúť. Tak aspoň čerstvé zážitky po príchode z kina. S bergmanovskou neúprosnosťou ukázaný boj dobra a zla v človeku. Vo filme je nesmierne veľa symbolov, príbeh možno aplikovať na rôzne oblasti ľudskej existencie. Keď človek chce niečo veľmi chce a veľa pre to urobil, nevyhnutne musí bojovať aj so zlom v sebe. Niektorí sú úspešnejší, iní menej úspešní (napr. politici, ten tvoj poondiaty šéf v práci, alebo aj ja sám...ty sama? Ako každý skvelý film ani tento nemusí byť zrozumiteľný všetkým alebo dokonca nemusí byť celkom zrozumiteľný nikomu. Každý si v tom nájde niečo so svojho života. Úžasný výkon Natalie Portman a Vincenta Cassela, ale vo filme cítiť obrovské nasadenie všetkých, čo ho tvorili. A v pozadí znie majestátny Čajkovskij, ktorý môže znieť donekonečna. Je úplne jedno, či film dostane Oscara. Aronofsky sa stal súčasťou dejín kinematografie. ()

tombender

Na Aronofskyho režii se mi nejvíc líbí jeho posedlost detaily. Třeba dlouhý záběr na vrásčitá záda staré trenérky, letmý úšklebek tváře z obrazu atd. Prostě si s tím umí vyhrát, stejně tak jako s hudbou, která dokonale podkresluje děj. Novodobý Kubrick, as far as I am concerned :) ()

alica009

SPOILER ALERT. no ale volat tento film hororom, to snad nie. requiem for a dream bol teda urcite jeden z najviac nervydrasajucich filmov co som videla.. niezeby sa mi nejako extra pacil, ale zaposobil, to rozhodne. toto sa dalo pozriet. ale vela vyhrad. hlavnu hrdinku ma clovek chut nakopat do prdele aspon minilokrat behom filmu, aka je neschopna chladna matoha. akurat vo finalnom tanecku sa konecne prejavi, to hej, ale ma nato sa prejavit az potom, ako si mysli ze zakilovala kamosku. oh, pomoc. skoda tej herecky, natalie portman, nie je špatna. aj herec cassel je oka a konflikt medzi nimi spociatku vyzeral zaujimavo, ale wtf? potencial nulovo vyuzity. sceny nininych finkcii opakovane prilis vela krat nato aby sa zunovali a uz nepripadali vobec strasidelne... vztahy okrem tych realne troch co tam boli a vratane nich - nina-sef, nina-lily, nina-matka - odflaknute totalne.. vlastne kvoli comu sa to oplati pozriet je asi ten balet, v konecnom dosledku. film vychovava masoveho komercneho divaka k vysokemu umeniu. nemuseli by pan reziser rozmazavat otlcene prsty baletiek tolko a viac do hlbky ist s charaktermi, prospelo by to... oskary teda rozhodne wtf. ()

benqsiemens

Neuvěřitelně nudnej film o emocionálně nevyrovnané baletce, která chce uspět v nelehkém souboji o post primabaleríny jednoho špičkového newyorkského souboru..... Scény ve kterých Portman tančí jsou velice přesvědčivé, vypadá jako skutečná baletka kráčející na pomyslný baletní Olymp - Swan Qeen. Její ostatní výkon mě však zanechal totálně chladným, v žádném případě se mi nechce použít slov jako výborný, fantastický nebo snad dokonce excelentní. Prostě jako ušlápnutá chudinka kuňkala, že jí rozumět nebylo a jako černá labuť byla hysterická jak ta co jí vypneš Ordinaci v růžový zahradě. Čekal jsem daleko větší a originálnější maso, možná mam jen k takto propagovaným vysokorozpočtovým filmům přehnaně vysoké nároky. Nebo s náma filmaři jen vyjebávaj, hrabou prachy a nechce se jim vymejšlet něco na úrovni...? Celkově moc nic. ()

Skretule

Zajímavý nápad a pojetí, ke kterému mám pár výhrad (hlavně svižnější tempo a gradaci, závěr až moc předvídatelný), ale za skvělý herecký výkon Natálie Portman veliké plus a celkově positivní dojem. 70% ()

Czudas

Natalie Portman exceluje, umocněno tím že jsem to viděl v kině. Nina moc chce vyniknout v baletu, touží po hlavní roli, balet je její žoivot. Je jí nabídnutá šance v baletní kalsice, je šťástná, ale snad ani netuší jaké břímě bere na sebe. Moc moc chce, má strach že ji roli vemou, v každém člověku vidí svého soka, někoho kdo ji chce kariéru zhatit, má šílené vidiny až někdy ztrácím co je skutečnost a co je realita. V tomto stavu se připravuje na svůj životní výstup. Aby dostála důvěrného ztvárnění 1/2 role - Černé labuti, přistupuje na rady režiséra - a dělá věci, které jsou v rozporu z její povahou. Je potřeba snížit se pod svou důstojnost a zásady aby docílila úspěchu v tak prestižní roli? Na druhou stranu ta hra, jako většina her má svoje poslání potřebuje předat své poselství. Opravdu po shlédnutí si v roli Niny nedokážu nikoho jiného představit. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání