Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

Hannah1971

Drama o probuzených temných stránkách lidské duše a nekonečně vyčerpávajícím boji o dokonalost pro mě určitě nebyl filmem roku. Na rozdíl od hereckého výkonu Natalie Portman, ten byl pro mě jedním z nejlepších roku 2010 a jsem ráda, že i akademie to viděla stejně a Natálii ocenila Oscarem. Ve světě baletu, se stárne velmi rychle, je to náročný svět, plný odříkání, velké každodenní dřiny. Hlavní představitelka Nina je klasickou představitelkou dítěte do kterého zkázonosně její matka promítá veškeré své osobní nenaplněné ambice. Nina ač dospělá žije v pohádkově „růžovém vězení“ je jako ideální čistá a neposkvrněná dokonalá představitelka bílé labutě a má životní šanci dostat roli v nově připravované inscenaci, Která má být hitem nové sezóny a kterou by chtěla každá baletka. Problém je, že má ztvárnit představitelku jak bílé tak černé labuťě. Černá labuť je pravým opakem bílé a potřebnou démonickou smyslnost pro ztvárnění černé labutě však režisér v Nině nevidí. Ovšem Nina se jen tak vzát nehodlá a je ochotná pro získání role „možná“ udělat cokoli. Musím přiznat, že jsem s tímto filmem měla trochu problém a to v tom smyslu, že i když se režisér snaží diváky účelově vystresovat psycho-hororovými scénami, abychom se co nejvíce vcítili do pocitů hlavní hrdinky musím konstatovat, že paranoickým a halucinačním stavům a hrůzným představám tak jako hlavní hrdinka jsem nepropadala a výsledné stírání reality se skutečností mi ve filmu trochu lezlo na nervy a v jedné scéně mi přišlo až komické. Ale účel a režisér světí prostředky. Celé poselství filmu se dá brát také jako alegorie a konfrontace morálních měřítek jednotlivce se sebou samým a s okolním světem ve kterém je někdy velmi těžké se vyznat asi tak jako v dnešní politické situaci u nás. ()

ill

Nenaplněné matčiny ambice spolu s pokřiveným pohledem na sexualitu reflektované v labilním psyché dcery je samo o sobě tématem nadmíru zajímavým. Pokud je však tento navíc umístěn do zcela netradičního prostředí, obalen dusící atmosférou v brilantním zpracování, stává se nezapomenutelným. ()

KeiGe

Tak čekala jsem něco zcela jiného. Těžko říct jestli lepšího. První třetina mě moc nebrala (kromě prvních 5 minut, když jsem byla natěšená a zvědavá), zbylé dvě třetiny už byly lepší. Začlo to nějak gradovat. Moc nemusím takové zmatené filmy. Ale nikdy nezapomenu jak se jí měnily ty ruce... to bylo něco úchvatného. ()

SelfishMan

Pro krásu se musí trpět a pro dokonalost už tuplem. Zvláště to platí pro balet (se, kterým mám trošičku problém). Nejen v tomto filmu pak platí, že pokud chcete být na vrcholu musíte umět i být tou černou labutí, musíte mít to odhodlání se v ní umět proměnit. Aronofsky si se mnou rozehrál zajímavou psychologickou hru. Postupně čím dál více smazával tu hranici mezi realitou a snem (nebo nějakou tou schizofrenní alternativní realitou). Zpočátku bylo vše poměrně zřejmé, vše se dalo dobře odhalit, ale s postupující gradací si pohrával s mojí myslí a fantazií čím dál více. Natalie byla opravdu "perfect", byla absolutně přesvědčivá v každém pohledu, v každém pohybu. Mila Kunis na mě ale zapůsobila neméně výjimečně ztvárněním smyslného protipólu Natalii v realitě. Poslední nepostradatelnou devizou tohoto filmu je Čajkovského hudba. Mínusem pro mě byl natáhlejší a pozvolnější úvod, filmu chvíli trvalo než mě dostal, než mě patřičně zaujal mou pozornost. Celkově to dokonalé nebylo, ale určitě se to dokonalosti blížilo a Natalie si Oskara zasloužila po právu. 85% ()

Wallwyman

Po těch komentářích veřejnosti co jsem slyšel a po tom, co se celkem psalo tady jsem čekal boom. Ale nedočkal jsem se. Zhruba od první třetiny jsem věděl jak to dopadne, slizkej Cassel a po dokonalosti toužící matka... Negativní pocity. Natalie hraje výborně, hudba je skvělá ale nevím. Mám takovej pocit nenaplnění. Nedostal jsem to, co jsem čekal. ()

krt7236826

Niet pochýb že Natalie si toho oskara zaslúži ale film celkovo nieje nič moc. Kamera dobrá herečky krásne a dokonale zahrané.... krásna hudba ale tá psycho myšlienka nebola nič moc a malo to moc rázny koniec... ja som zamladi na balete neulietaval tak asi preto ma to tak nezobralo neviem no.... môj názor je taký, že bolo sa načo pozerať ale celkový dojem nieje nič moc. 3* ()

cici24

Opět film, ze kterého se udělal bublina a pak dívák čeká trochu něco jiného. Ovšem, ale není v žádným případě špatný, herecké výkony všech jsou na špičce. V průběhu filmu jsem si říkal, za co Natálie dostala oskara, ale pak mi to nějak došlo, že jsem ji vlastně takovou nikde neviděl...ale jak říkám i ostatní zahráli skvěle. Jinak výborná režie, komorní atmosféra, psycho matka a krásně gradující film s parádní hudební složkou....ávěrečná slova: bylo to skoro dokonalé.. ()

albyczech

Balet mi nic neříká, ale Natalie Portman je má top herečka a v tomhle skvostu jsem si ji opravdu užil. Film měl perfektní gradaci a držel mě celou dobu v napětí. Skvělí herci, krásná hudba, super film. Oscar zasloužený ()

jopal

Maloktory film ma prinutil precitat celu diskusiu a tolko recenzii nan ako BS. Je pravdou, ze zazitok mi malicko kazil problem pochopit, prechody medzi realitou a fikaciou, ale snad som to nakoniec zvladol. Uzasny herecky vykon a perfektna hudba zanechali vo mne hlboky zazitok. Edit 12.2018: Nechapem, preco som tomu v 2011 vycapil 4*. ()

melfea

Po nadšeném vyprávění všech, kteří tenhle film viděli přede mnou, bylo jeho shlédnutí pro mě trochu zklamání. Některé scény byly fakt super, obvykle se týkali, ale jen samotného baletu. Příběh pro mě nic moc, život baletky je drsnej, no a co? Chvílemi jsem se trochu nudila i když v některých scénách bylo učiněno zadost mé lásce k nechutným detailům. Dobrá kamera a střihy. Hudba se mi místy také líbila. ()

nettopyrek

Aronofsky dokázal neuvěřitelné. Jeho Černá labuť ožila a sledování Natálčiny transformace není jen (díky úchvatné kameře a choreografii) pastvou pro oči, ale i důkazem, že Portmanovic holka je skutečně jeden z nejpozoruhodnějších hereckých talentů současnosti. ()

Paserak

Úžasný herecký výkon....nejen Natalie Portman. Ale ten se jednoduše vypíchnout musí. Ocenění zcela na místě. Musím chválit i ostatní role, skvělé. Famozní role matky. Hluboce vystižená proměna psychického stavu hlavní hrdinky. Prohlubující se zdvojení osobnosti v kontextu černé a bílé labutě. Mistrné režisérské vedení jistě umožnil dokonalý scénář. A že měl film nízký rozpočet? O to více tleskám. Famozní dílo, které mohu jen doporučit. 5 zasloužených. ()

Mesicni slecna

Vzhledem k všeobecnému vychvalování filmu jsem čekala hodně, přesto mi Černá labuť vyrazila dech. Nina se natolik vžila do své role, až přestala rozeznávat realitu od své fantazie a já na tom byla úplně stejně jako ona - i když vždy jen na chvíli, ztrácela jsem se mezi výplody její mysly a skutečností. Byla to pekelně divoká jízda, ze které se budu ještě nějakou dobu vzpamatovávat. I přesto jak moc se mi film líbil, podruhé si ho sama od sebe nepustím - nekteré scény(především ty zrcadlové) na mě byly docela silny kafe, kterého si znovu loknout nechci. ()

gpx

Po veleúspěšném a cenami ověnčeném prvním díle s názvem Wrestler, přichází Mattel s pokračováním polodokumentárního cyklu ze života sportovců. Tentokrát padla volba na baletku (ano, baletka JE sportovec). I přesto jak krásně nás posledně svými slzami dojal Mickey Rourke, v konkurzu neměl šanci a hlavní role se zhostila Natálka Portmanů. Asi nikoho nepřekvapí, že se tradičně dozvíme jak tvrdý chleba baletka má. A nám, nadrženým divákům, nezbývá než hádat co přijde dál. Lajnový rozhodčí, luštič sudoku nebo třeba skifař? ()

musculimus

Aronofsky na scénu! Dokonalé využití kamery, skvělá Natalie Portman. Zahrát roli, to dokáže každá herečka, ale zahrát baletku není jen tak. Natalie znovu přesvědčila o svém hereckém talentu. Aronofského dvorní skladatel Mansell je tentokrát v roli DJ Čajkovského melodií, což je sice vynucené povahou filmu, ale, jakkoli je Čajkovského hudba skvělá, je to škoda. Mila Kunis mi bohužel do role přeslazené Lily nesedla, i když se na ní hezky dívá. Já osobně nejsem fanouškem psychologických dramat - toto jsem zhlédl kvůli velkému očekávání, způsobeném kladnými recenzemi a vysokým hodnocením. Některé filmy stačí vidět jen jednou a BS je přávě jedním z takových. Přišel jsem, viděl jsem, ohodnotil jsem. I(t) was perfect. ()

bezprezdivky

Tento film ve mně zanechal rozporuplné pocity. Na jednu stranu mně příběh nepřesvědčil, tedy v tom smyslu, že bych uvěřil, že někdo (byť primabalerina) se může chovat jako mentálně postižené děcko, aniž by to vedlo k její hospitalizaci; na druhou stranu ta část filmu popisující rozjezd její psychické poruchy - to je skutečná dechberoucí jízda. Natálka Portmanovic hraje jako o život (a to doslova). Celkově na mně moc (rádoby) umělecké. ()

LucMosss

Co více dodat? Aronofsky se znova překonal a svým uměním nakazil i Natalii Portman, Milu Kunnis i ostatní... Jen tleskám! (A zbytek příště.) ()

p3tulko

Jeden z najúchvatnejších filmov aké som za poslednú dobu mohol zhliadnuť. Ani neviem ako by som to presne popísal. Dej si ma upútal od prvej chvíle a nezmenilo sa to až do skvelého konca kde Natali predviedla niečo o čom mnohé herečky môžu len snívať. Skvostné herecké divadielko s úžasnou réžiou. Dráma pri ktorej tuhne krv v žilách pretože tu je vidieť kam je človek schopný zájsť pre úspech. Samotíranie v podaní ambicióznej baletky vrcholí až halucináciami a schyzofréniou. Veľkolepí príbeh o spoznaní temnej tváre mnohých umelcov nielen úbohej baletky. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání