poster

Černá labuť

 • USA

  Black Swan

 • SK název

  Čierna labuť

Drama / Thriller / Mysteriózní / Psychologický

USA, 2010, 104 min

 • Tetsuo
  *****

  Balet není krásný.(26.1.2011)

 • Flipper
  *****

  Všetci operenci, traste sa! Väčšina obyvateľstva si pri balete predstaví nechutne stisnutých vtákov v elasťákoch, alebo podvedome jauká pri pomyslení ako ten palec musí bolieť ak na ňom takto stojí. Aronofsky však vidí neskúsenú emo pannu, premeny a la Mucha, lesbické experimenty na drogách. Klobúk dole, pospájať nepospájatelné žánre s mystikou Pí a dráždivosťou Requiemu, ktorý nestráca príťažlivosť je niečo čo sa len tak nevidí. NATÁLKA je taká presvedčivá, až som miestami myslel, že krváca naozaj. Herecky vypálila rybník ani by bol plný petroleju a ak nebude mať tohto roku plešatú sošku osobne postrieľam akadémiu!(25.12.2010)

 • Faidra
  ***

  This film just wants to be perfect. Chce to příliš moc a příliš nahlas. Aronofsky nastavuje zrcadla tak usilovně, že mi jen neméně usilovný stisk prstů mého spoludiváka na mém zápěstí zabránil v zařvání "zabili Bradleyho" na celé kino. Bohužel ani nastavení zrcadla baletu ve vší jeho hnusotě se všemi praskajícími klouby, propocenými trikoty a povinným vyhladověním, ani proměna nikoli ošklivého, ale zoufale zakřiknutého káčátka v titulního opeřence, ani přesné obsazení, kde se navzdory skvělé Natalii neztrácí ani Cassel nebo Ryderová, nemůže zvítězit nad skutečností, že v Black Swan vidím především rádoby sofistikovanou nápodobu umění, která trpí přílišnou doslovností než aby mohla být brána vážně, a na béčkový horor o cizí tváři v zrcadle na téma "buď opatrný s vyslovením svých přání, mohla by se vyplnit" - kterým BS ve své podstatě je - bere zase sama sebe příliš vážně. Pro mě midcult jako vyšitý, je mi líto. Možná je smolná černá labuť zakopaná v samotné idee vydávané za revoluční, ve dvojroli Bílé/Černé pro jednu baletku, když se přitom jedná o běžnou praxi. Nicméně slovní spojení "nebuď labuť" zřejmě na nějakou dobu získá na závažnosti. P.S. Když jsem se konečně odpoutala od nastavování zrcadel, vzpomněla jsem si v závěru na cimrmanovské: "Už blouzní. Naskakuje mu husí kůže a má dojem, že mu vyráží i brka!" A nové významné tisknutí mé ruky s nevysloveným "opovaž se" bylo na světě. P.P.S. Hudba skvostná, nepoznat, kde končí Čajkovskij a začíná Mansell... mňam.(23.2.2011)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Sestra režiséra Darrena Aronofského bola v mladosti baletka a on si časom uvedomil, že práve toto umenie by rád interpretoval vo filme. [Zdroj: FilmMax] (ash99)

 • - Původní jméno Niny bylo Alexandria. (Elwanelyn)

 • - Winona Ryder byla na hodině baletu jen jednou v životě, coby malé dítě. Učitelka byla prý natolik nepříjemná, že se od té doby odmítala k tomuto tanci vrátit. (Othello)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace