Mohli jsme to vycítit šestým smyslem, viděli jsme znamení a teď se to stalo. Na světě se objevila úplně nová epidemie – rychle se šíří a je smrtelná. Nejhorším symptomem je totiž naprostá ztráta základního lidského pudu jedince – pudu sebezáchovy. Elliot Moore učí přírodní vědy na střední škole ve Filadelfii. Když napříč státy udeří tajemná smrtící epidemie, vyrazí spolu se svou ženou Almou, kolegou z práce Julianem a jeho osmiletou dcerou na zběsilý útěk před katastrofou. Míří do Pensylvánie a doufají, že na farmách mimo dosah velkých aglomerací se jim epidemie vyhne a jim se podaří přežít stále intenzivněji se šířící hrozbu. Brzy ale začne být jisté, že v bezpečí nebude nikdo a nikde… Režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Znamení) přichází s dalším ze svých paranoidních thrillerů, které se vyznačují neočekávanými zvraty, temnou atmosférou, promyšleným budováním pocitu nebezpečí a nečekanými pointami. Film Stalo se je návratem k poetice, kterou diváci i kritici tolik oceňovali v jeho prvních filmech. (oficiální text distributora)

Sonnery

Po druhé ve svém životě jsem rád, že žiju v ČR (poprvé to bylo po Naganu), protože ať už svět mordujou teroristi nebo nasraná tráva, která už má dost toho, že si ji i ten největší patolízal usuší, zabalí do papírku a vyhulí, tak ani jeden z nich nemá páru, kde je ta naše malá prdel česká, plná piva a Klause. Narozdíl od USA se v podstatě nemusíme vůbec bát, teda až na to jak dopadnou volby. ()

Jordan

človeka zvádza prirovnať shyamalana k "novodobej, "indickej" verzii hitchcocka" (voľba žánrov, práca s napätím, hudobné asociácie, dokonca aj fakt, že si v každom filme zahrá - tento bol snáď prvou výnimkou), no mne oveľa viac pripomína soderbergha - balansovaním na hrane autorského filmu so silnou výpoveďou a špecifickým pohľadom na vec, alternatívnou optikou tvorcu a filmu mainstreamového, nasadzovaného do kín, braného ako zábava, žánrovo vyhraneného a hviezdne obsadeného; navyše má shyamalan v každom svojom diele prítomnú akúsi po indických predkoch zdedenú inklináciu k istému druhu mystiky a takmer všetky filmy majú silný "ekologický" podtext - najmarkantnejší práve v happeningu, ale silne prítomný aj v osade (a v zmenenej forme - "duchovný ekologizmus" - aj v znameniach a žene vo vode...); napriek tomu rozumne krátky (má len hodinu dvadsať) katastrofický thriller happening nedopadol najlepšie; wahlberga mám rád, no zanieteného vedca a pedagóga mu nezožeriem; zooey priam zbožňujem, no tuto podáva iba mdlú variáciu na "divnú babu" - rolu, v ktorej sme ju videli (moment, zrátam to...) milión krát; niektoré dialógy pôsobia nechcene smiešne ("trees can communicate with bushes, bushes with grass...") a záver je na shyamalana silno neuspokojivý - človek má pocit, že okrem toho, že za filmom cítiť celkom jasne autorovu ekologickú výstrahu a snahu pripojiť sa k silnejúcemu prúdu filmárov točiacich katastrofické filmy vyslovujúce kritiku západného sveta, pľundrujúceho našu matičku zem, a tiež, že je to snaha povedať to aj napriek sprofanovanosti tohto subžánru ešte ako-tak originálne - skrátka napriek tomu má človek pocit, že film nejako vyšumí, "nič moc sa tu nestane" a skončí nejako do stratena... akoby to shyamalan točil narýchlo, len tak - medzi dvoma inými projektami... je tu pôsobivá hudba, s napätím sa pracuje shyamalanovsky slušne (ostatne: pozeráme film scenáristu a režiséra šiesteho zmyslu!) a pár detailov (osamelá, od sveta odrezaná žena z konca filmu), ale po skončení nadobudnete silný pocit neuspokojenosti; škoda ho ()

Anderton

Z Udalosti na všetky strany kričí, že veľký MNS to myslel na začiatku úplne ináč. O prepisovaní scenára a jeho pôvodnom odmietnutí štúdiom ako nerealizovateľnom sa napísalo veľa a bohužial to veľmi cítiť. Všetko ostatné je na svojom mieste. Jednotlivé scény sami o sebe výborne fungujú, napríklad scéna nohy a zbraň je jedna zo Shyových najlepších. Takisto starká búchajúca si hlavu o dom je presne made in Shy. Samotná atmosféra je tiež špecifická a konzistentná. Ak by bol záver patrične šokujúci, hodnotenia by sa zdvihli o dve poschodia vyššie. Nie je zlý, ale keďže sme všetci videli prvé filmy zázračného Inda, na zadok nás neposadí. Každopádne ľahký nadpriemer. Iný režisér by si to vyžral podstatne menej. A Udalosť kladne ohodnotil Roger Ebert. ()

AppleCore

Negativa: Stalo se to moc rychle a neefektně. Zvrásněný čelo Marka Wahlberga už je vokoukaný a Zooey Deschanel neumí hrát, brutality a krve je dost málo. Zkrátka tehle film neslibuje nic co sliboval. Strach nulovej, atmosféra žádná, herecký výkony chvílema děsně trapný (Wahlberg mluví s úmělou kytkou). Pozitiva: Pěkná hudba, která se jako jediná snaží o vytvoření atmosféry (marně). John Leguizamo, kterej zahrál ze všech nejlépe i přes jeho krátkej výstup. Stará vražedná dáma 20 minut před koncem. Konec: (spoiler) Šťastný konec v Americe, z ničeho nic se z toho všeho stává ideální a krásnej svět, za to ve Francii to pěkně začíná, úplně stejně jako na začátku v New Yorku. I tak ale dávam tři hvězdy, zkrátka sem se nenudil. ()

Kothy

Bohužel, tohle je výsledek Shyamalanovy upadající kariéry. Vyzdvihnout můžu leda Marka Wahlberga a roztomilou Zooey Deschanel. :) ()

teutates

Je pravdou, že motív lásky, ktorý vyzerá ako ústredný je slabší, avšak tento snímok nieje vôbec zlý. Myšlienku to má a to hneď niekoľko (netreba ich 2x hľadať). Hlavná téma ma zaujala a donútila premýšľat, čoš sa nestáva často. Stalo sa mi vôbec nepríde trapné, skôr pokrokové (miestami). Skvelá atmosféra, nadupaná myšlienka a nadpriemerne spracovanie. 7/10 ()

swamp

Po The Village se Shyamalan trochu vzchopil, ale pořád to není to pravé.. Jak jsem četl v některých okolních komentářích, Mark Wahlberg se vyjímá v úplně jiných typech filmů, Zooey Deschanel se k němu (nebo spíše oni k sobě navzájem) vůbec nehodí, a když říkám vůbec, tak myslím VŮBEC. Jejich 'přidružená' dcera zapomene na smrt svých rodičů mrknutím oka a takových momentů je zde více. Přestože stále věřím v to, že režisér stále umí, což mi dokázal i tím, že film udržel mou pozornost celou hodinu a půl, k jeho nadprůměrným kouskům to má daleko. Alespoň ta scéna u staré babizny v domě byla něco mrazivého.. když už předtím popravil 2 kluky, ke kterým si za tu chvilku divák nemohl vytvořit žádný vztah.. ()

dex2man

Shyamalan pokračuje přesně ve svém duchu s tím, že tentokrát si vybral téma hodné spíš "blockbusterového" provedení a zpracoval ho tak, že to polovina diváků nerozdýchá. Vše v pomalém tempu vyprávění s poetickým nádechem, téměř bez akčních scén. Nenápadný vizuál (pro mě krásný) se obejde bez výrazných efektů a atmosféru vytváří velmi plíživě, jen s použitím několika náznaků. Já jí tam ale cítil po celou dobu stopáže. Deschanel i Wahlberg perfektně zapadli, protože na nějaké mistrovské herectví se tady rozhodně nehrálo a výraznější projev by mohl působit kontraproduktivně. Shyamalanův klid ve mě vyvolal velké napětí. ()

Ant

Buď to tentokrát Shymalan těžce přehnal se svým pohledem na originalitu nebo chtěl jen oblbnout diváky a vydělat si prachy. Základní premisa fimu nezní vůbec špatně, ani to jak ji režisér ze začátku ukazuje. Sebavražedné scény jsou vcelku originální a děsivé a spolu s hudbu vytvářejí slušnou atmosféru. Jen kdyby to nebyly téměř jediné atmosférické momenty celého filmu. Filmu, který trvá 90 minut a přesto se v něm najdou momenty, kdy se díváte na hodinky. Ani to šustění trávy, které Shymalanovi vždycky tak šlo, ať už to byly lesy nebo lány kukuřice, nevzbuzuje hrůzu. Ovšem k pásáži s "divnou ženskou a opuštěným barákem" mu musím pogratulovat, tam všechno pracuje jak má. Až na ty herce, ti nefungují nikde, to se týká především Walhberga a Deschanel, kteří své vykulené výrazy dokázali udržet po celý film, jako by sami nechápali, o co sakra běží. Celé to nějak nakonec funguje jen tak napůl, až mám místy pocit, že to měla být jen jakási parodie na teorii o globálním oteplování, akorát nám o tom pan režisér zapomněl říct. ()

predators

Většina filmů, ať už lepších nebo těch horších se snaží ve svém závěru předvést co možná nejlepší podívanou. Ovšem najde se i takový, který nám ukáže přesný opak. Stalo se tak v tomto příběhu, jenž nás docela slušně napíná a napíná a...a najednou? Kde je druhý díl? Nějaké vysvětlení? Jasně, příroda si s náma zahrává, ale...jedná se totiž o těžký námět. Z toho všeho mám rozporuplné pocity a někdy jsem se víc bál očí Z. Deschanel, než toho, co se všude kolem happeningovalo:-) Váhám...dvě, tři...dvě, tři...? ... za tři! Za tu odvahu toto natočit a za 50 mega vyhozených do větru :-) 50% ()

Eawy

Keby niekto teraz videl moje očné buľvy, určite by sa zľakol od toho ako sú zožšírené. Tento film je pre mňa ešte stále neuveriteľným prekvapením. Keď som ho brala na tom dvd-čku a strkala so počítača čakala som B-čkovú hovadinu, pri ktorej si troška počítam Alchymistu(Paulo Coelho). Si predstavte, že po prvých 5 minútach som knihu odložila a už som sa na ňu ani nepozrela. A od Coelha by ma odpútal málokto. Neuveriteľne na mňa dopadol tento film. Samotný príbeh vyzdvihlo spracovanie. Režisér neuveriteľne strká do deja postavy, udalosti. Nevieš odhadnúť, čo sa stane. Film nie je predvídateľný a preto sa mi páčil. Nevstala som zo stoličky ani na sekundu. Až na určité nedostatky to bolo výborné. 82,5%. ()

Němi

Shyamalan se definitivně zbláznil! Normálně bývám mírný k zatracovaným kouskům a tak jsem k Stalo se přistupoval maximálně pozitivně naladěn a bez očekávání doufal jen v to, že mi shlédnutí neublíží... Ovšem to co jsem viděl, bych si nedokázal ani představit. Kam se poděl režisér úchvatného Vyvoleného a vynikajícího Šestého smyslu, který tak skvěle budoval napětí, vedl herce, vyvolával strach obyčejnými věcmi a který se mohl stát Hitchcockem současnosti? To, co jsem viděl se nedá popsat jinak než trapná slátanina bez špetky rozumu. A co víc, Ind strhl i jinak obstojného herce Wahlberga, který si za tuhle roli dle mého zaslouží Zlatou malinu. Jeho výkon se dá přirovnat k čemukoliv od pekelného dua sester Olsenových. Ale není sám - Zooey Deschanel postavila svůj výkon na skutečnosti, že "mám obrovské modré oči, kterýma umím koulet". Jsou to už léta, co jsem vypl film a zahodil ho, Happening mělo k tomuhle nakročeno... nedošlo na to, protože jsem nemohl uvěřit těm kravinám, které mi jsou prezentovány a které pořád narůstaly. Krom toho, že ve filmu je "všechno špatně" - hnusně působící TV look, nijaká hudba, špatné efekty a vůbec všechno, tak samostatnou kapitolu si zaslouží scénář - Ach-Můj-Bože! Ani Ordinace nedělá z lidí takové kretény, jako si to dovolil Shyamalana jeho imbecilní dialogy. Kdysi jsem se pracně naučil režisérovo jméno vyslovovat, teď jen doufám, že ho zase zapomenu. Od odpadu film zachránila jen úcta k Vyvolenému a Šestému smyslu. Ind se zbáznil. ()

Arsenal83

Shyamalan natočil raz jeden skvelý film, možno pár priemerných a inak už je to len podpriemerná tvorba na úrovni študenta Masmediálnej fakulty. Tento nemá ničím zaujať, len známymi tvárami, lenže Zooey Deschnanel hrá v podstate celý čas vyhúkanú sovu a Wahlberg ju vo výhuku nasleduje. Dejovo aj pointovo inak absolútne nezaujímavé dielo, ktoré neprinesie záujem, emócie, strach ani napätie. ()

Tomco

Odhliadnuc od faktu, že od Shya už proste nemožno čakať zázraky, som sa prvú polovicu celkom slušne bavil (70%). Dokonca som aj úspešne prehliadal prehnané a miestami až otrasné a nelogické herecké výkony na čele so samotným Wahlbergom. Zhruba do 50. minúty tu máme teda celkom slušne nahustenú atmosféru a ja osobne som pociťoval aj isté napätie, ale zároveň aj obavy, kedy sa už naplno prejaví tuposť filmu (súdiac podľa recenzií a percentuálnych hodnotení na celom svete). Druhá polovica veľmi pekne odkrýva Shyaove nedostatky. Film začína pôsobiť, ako lacný TV film, príbeh razom nemá čo ponúknuť a celý projekt je len akési dohrávanie bez adekvátnej pointy a odkrytia nejakého funkčnejšieho zmyslu. Škoda. Vyzdvihnem snáď ešte posledných 15 minút, ktoré, ako tak opäť naberajú na obrátkach (SPOILER: od chvíle, keď starenka začne blbnúť a hádzať čelovky :) KONIEC SPOILERU), čo je však následne zaklincované precukreným a blbým záverom. Neviem, čo chcel režisér týmto filmom vôbec povedať, ale rozhodne mu to nevyšlo. Aj keď na druhej strane som sa (aj vďaka primeranej minutáži) prakticky ani chvíľu nenudil. To však nestačí. Asi nebudem jediný, keď poviem, že chcem už konečne starého dobrého Shyamalana! 60%. P.S. - Je ale otázne, či vôbec nová šanca príde, keďže tento Ind si v ostatnom čase nepríjemne zakopáva (kedysi veľmi schodnú) cestu ku mecenášom. ()

WANDRWALL

Jeden český textař napsal- nelituji ničeho, co jsem udělal, ale lituji toho, co jsem neudělal, protože to se tím pádem, nikdy nestalo. ()

Claw

Vynikající!! Přes vlažné přijetí tohoto filmu, já osobně ho považuji za Shyamalanův nejlepší. Téma je mi vyloženě blízké od dob Romera a Cronenberga v jejich začátcích a fungovalo výborně rovněž. Všudypřítomné apokalyptické zlo, záhadné cosi, brutální mrazivé, nepříjemné, stísněné a nepředvídatelné... Ať už jsme čekali jakýkoliv konec, tento se mi zdál nejpřirozenější. Prostě to skončilo... Vynikající atmosféra. Opravdu paráda, tyhle filmy já mohu. /80%/ ()

Vitason

Něco se opravdu stalo... Ale já se ptám co? Jestli se jenom nestalo to, že se teď bude kdysi renomovaný tvůrce plazit po kolenou za producenty a modlit se, aby se jim k němu zakutálel nějaký ten dolar. A podle mého je to škoda a děje se tak docela neprávem, protože The Happening není tak špatný film. Jenže Shyamalanovi hází klacek pod nohy fakt, že si během své strmé kariéry diváky docela rozmazlil a tak každý čeká od Happeningu převratnou pointu. Ono tomu dost pomáhá i vystavění filmu, kdy se tomuto pocitu nemůže ubránit prostě nikdo. Ale pověstná Shyamalovská otočka se nekoná. Prostě: stalo se... A dále filmu uškodily herecké výkony. Wahlberg si vystačí celý film jen se svrasčelým čelem a Zooey Deschanel je hrozně nevýrazná. Možná se ptáte: Proč tomu ten blb teda dává zas 4*. No inu ty 4* dávám za mrazivou atmosféru, která se vine celým filmem, za velmi dobře natočené sebevraždy (Poprvé se slavný Ind nebojí explicitních záběrů) a také abych alespoň trošku vylepšil dle mého trochu nespravedlivé hodnocení. ()

Bachy

Začnu pozitivy. Očekávání byla absolutně nulová. Jiná ani být nemohla po rychlém zhlédnutí zdejšího hodnocení. Jenže díky tomuto faktu jsem se bavil poměrně dobře. Respektive - odsýpáme, chvátáme, na Zooey Deschanel se kouká skvěle, na Wahlberga vlastně taky. Propadák to není, zajímavé scény by se našly, napínavé taky. Hotovo, konec a mohl jsem jít spát. Jenže když člověk trochu zapřemýšlí, o čem vlastně The Happening byl a jak se vyvíjel příběh, pak dostane velký blábol s nulovým postupem. Takže ve výsledku jsme v šedivé šedi. Nenudil jsem se, ale to mi k dobrému filmu rozhodně nestačí. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Nejžhavější scénář v Hollywoodu?

Nejžhavější scénář v Hollywoodu?

25.03.2009

Už před několika týdny se objevila zpráva, že Mark Wahlberg si zahraje v „mstitelském“ thrilleru The Prisoners o otci unesené 6-leté holčičky, který vezme spravedlnost do vlastních rukou. Znělo to… (více)

Zlaté maliny rozdány

Zlaté maliny rozdány