Bretaňská pohádka o vojáku Králíčkovi a kouzelném měšci, plášti a jablkách, které mu přinesly štěstí... Jednoho dne dojde voják (L. Mrkvička) k pobřeží. Má hlad a do oka mu padne strom s krásnými jablky. Jedno si utrhne a sní… V tu ránu mu narostou rohy. Jeho počínání sleduje dívka Čírka (L. Šafránková), která se nad mladíkem slituje – utrhne švestku a rohy mu zase zmizí. Vojáček se do půvabné dívky hned zakouká. Jenže na něj čeká jiný osud – odmala mu totiž nikdo neřekne jinak než Králíček, a tak mu bylo prý předpovězeno, že se jednoho dne stane králem. Smutná Čírka mu tedy daruje kouzelný plášť, jenž ho odnese k samotné princezně, která mu je souzená… A jak to s naším nešťastníkem dopadne? To už vám neprozradíme, na to se podívejte v dnešní pohádce, kterou napsal podle literární předlohy Ch. Deulina M. Čepelka a režie se v roce 1982 ujala S. Simonová. (Česká televize)

zdeny99

Mrkvička mi připomínal Jindřicha z PRINCEZNY ZE MLEJNA, který taky chtěl jen princeznu a ne obyčejnou holku ze mlejna, teda tady z rybárny. Pak tam měl podobný měšec dukátů jako Dlouhý v S ČERTY NEJSOU ŽERTY. Poslední co se dá zmínit, je dvojrole Šafránkové. Ovšem v celkovém kontextu studiové pohádky, která se odehrává na pár metrech s příšernými kulisami, to vypadá všechno strašně a nezajímavě. [510. hodnocení, 28. komentář, 60%] ()

Morgainne

Poměrně hezká pohádka o zlé princezně. Výborně ji zahrála L. Šafránková, která si ji vyloženě užívala, a dialogy mezi ní a Králíčkem také stojí za zmínku. ()

ostravak30

Od kovaného cimrmanologa bych čekal podstatně humornější kousek. Zápas Králíčka s meči za mříží připomínal baletní impresionistickou představu blouznícího mezulána. Libuška Šafránková byla výborná, za to Ladislav Mrkvička to trochu přeháněl s nadšením, ale protože je to výborný herec, tak předpokládám, že to je režijní nedokonalostí. Ty zahraniční pohádky nám nikdy nešly. Ono taky tvrdit, že jsme u moře rozhozením sítí a šuměním moře moc je tak trochu ohrané. Ani jsem netušil, že právě dle předlohy Charlese Deulina napsal Werich Tři veterány. Jenže tahle pohádka disponuje pouze studiovým provedením a průměrnými kostýmy. Ani ty nebyly zcela dotaženy. Když si Libuška Šafránková sundává šátek z rohů, ty se třepou jako sulc. A právě Libuši moc často nevidíme hrát mrchy. Ve dvojroli už vůbec ne. ()

Stejšn

Jedna z těch typických laciných studiových pohádek, kterých v 80. letech ČST vychrlila mraky. Děj byl o rok později excelentně zpracovaný v pohádce Tři veteráni. ()

Danulinda

Svým jednoduchým scénářem je to ideální Hodinovka pro děti, avšak i dospělý by neměl odcházet zklamaný už jen díky výborně zahrané dvojroli Libušky Šafránkové za zdatného sekundování Ládi Mrkvičky. ()

maldoror16

Velmi příjemná televizní pohádka. Jednoduché a milé, pěkně zahrané, prostě pohoda. Každopádně Libuše Šafránková má u mě velké mínus za to hrozné přehrávání a nezvládnuté pojetí proradné princezny Ludovíny, prostě na záporné role nemá... - samozřejmě role hodné a milé Čírky ji sedla skvěle, o tom žádná. ()

v3s

Od zasloužilého Cimrmana Miloně Čepelky, který je autorem scénáře jsem čekal trošku zajímavější kousek, ale možná je to "suchou" studiovou verzí a jakousi ohraností motivů z lépe zpracovaných pohádek ze stejné doby. Např. strom, který dělá rohy, vs. strom, který dělá velký nos z Tří veteránů, dvojrole Libuše Šafránkové v Třetím princi nebo cestovní plášť z Arabely. I toho Mrkvičku, který je nejdřív namyšlený a pak dostane rozum už jsem za poslední dobu viděl asi ve třetí pohádce. ()

smutnySermir

Tuhle pohadku mam hodne rad - primocare, kratke dilko, ktere se s nicim moc nemaze. Kulisy a triky spis prumer, ale skveli Mrkvicka s trochu moc odrzlou Safrankovou. Krasne to mezi Kralickem a Cirkou jiskri ... ()

Mirek555

Jednoznačnou hvězdou je Libuše Šafránková, která exceluje v dvojroli princezny a rybářky, které se v mnohém liší, ale v něčem jsou si podobné (nejen vizuálně). Myslím, že tuto pohádku si nejvíce vychutnají ženatí diváci (a vdané divačky) :-) . ()

horskejvlk

Ale jo, je to sranda Libuška jako mrcha je kouzelná a jako hodná milá. Studiovka za komančů klasika chudá na výpravu a bohatá na myšlenku. ()