Berlín roku 1936. Původem ruský malíř Salmon Sorwitsch je králem padělatelů a ve světě hazardu, sázek a lehkých žen se cítí jako ryba ve vodě. Sám si vyrábí bankovky, které pak otáčí v kasínech. Život mu ale nastaví tu horší tvář, to když je při vlně represí vůči židům zatčen a transportován do Mauthausenu. Když je po pěti letech přesunut do Sachsenhausenu, čeká už jen na to nejhorší, na svůj definitivní konec. Život má pro něho ale ještě jedno překvapení. Společně se speciálně vyškolenou skupinou vězňů je vybrán na supertajný projekt – padělání bankovek nepřátel říše. V přísně střeženém místě pracují na výrobě stovek miliónů falešných liber a dolarů, kterými chtějí nacisti zavalit zahraniční trhy a způsobit tak zhroucení ekonomiky. Pro těch pár vyvolených se stává padělatelská dílna jakousi zlatou klecí, ve které je o ně sice dobře postaráno, ale cesta odtud vede zase jen do plynové komory. Není v zájmu, aby se o tajném projektu dozvěděl svět.

Film je natočen podle vzpomínek Adolfa Burgera, který byl jedním z vězňů nasazených na tajný program a shodou velkých náhod se mu podařilo přežít. Jeho kniha ĎÁBLOVA DÍLNA nyní přichází ve filmové podobě do kin. (oficiální text distributora)

Spooner

Další z řady německých filmů, který reflektuje pohled na 2. světovou válku. Téma se mi ovšem tentokrát zdálo trochu nevyužité. Z největší padělací akce za 2. světové války se totiž dalo udělat mnohem víc. Navíc ten herec z Komisaře Rexe mi do tý role moc neseděl. Pád třetí říše nebo Napola jsou zkrátka lepší. ()

gogo76

Oscarový film rakúskeho režiséra by ste nemali prehliadnuť.Pre priaznivcov vojnového žánru povinnosť,aj keď to nie je priamo vojnový film,skôr komorná dráma odohrávajúca sa v rozhraní rokov 1936 až 1945.Vyrobiť milióny falošných bankoviek,prevažne libry a doláre,a rozvrátiť tak ekonomiku nepriateľa,to bola úloha hŕstky vybraných židov,ktorý bývali v blokoch 18. a 19. v koncentráku Sachsenhausen.Pokus o sabotáž nenadchol každého zúčastneného,napriek tomu sa im viac menej úspešne darilo naťahovať čas.Jedným z nich bol Adolf Burger,rodák zo slovenska,ktorý bol zatknutý slovenským gestapom a hlinkovou gardou v Bratislave a deportovaný do Osvienčimu a potom do Sachsenhausenu.Na DVDje mu venovaný zhruba 45min. zaujímavý dokument(dabovaný!),v ktorom sa dozviete,že to bol práve on kto pomohol odhaliť jedno z najväčších tajomstiev 3.ríše.Na základe toho čo prežil napísal knihu,podľa ktorej sa natočil tento film(s miernymi úpravami).Ostatné bonusy nepochopiteľne bez tituliek.Kvalitné herecké výkony a príbeh,ktorý má aj dnes čo povedať.80% ()

Phobia

Ty krávo - Uhři a Germáni společně vytvořili film, který mě zaujal a nenutil s despektem odfrkávat! Válečný film bez patosu, s nevšedním námětem velmi speciálních vězňů lágru a jejich práce (pro mě hodně blízké). Ach, jak se mi stýská po těch dobách, kdy jsem si tiskla měsíční kupóny MHD a padělala studentskou ISIC kartu. Ta sladká chuť zakázaného ovoce, ty strachy stažené půlky (a nahoře telátkovsky nevinný pokrfejs), když falzifikáty zkoumal revizor... S nostalgickým posmrkáváním jsem se právě rozhodla změnit zaměstnání: budu penězokaz! 74% ()

lesumir

Dvě hvězdičky, za výborný námět jsou dost málo, ale film se strašně táhl, měl nevýrazná místa a co si budeme povídat, Karl není žádný velký sympaťák! Pokud někdo říká, že mu role padla jaho Lauriemu Dr. House, tak ten to nemá v hlavě zrovna v pořádku! ()

Jamal

Snímek mě samotného pozitivně překvapil. Je to příklad toho, že se dobrý film dokáže natočit i za relativně málo peněz. Karlovi Markovicsovi sedla role Salmona Sorwitsche skoro jako Hughovi Lauriemu Dr. House.Vžil se do ní a já mu věřil že je králem padělatelů anglické libry a amerického dolaru. Jen ten začátek, který nám prakticky prozradí co bude následovat je trošku nešťastně zvolen a taky příliš rychlý konec. ()

paascha

Povedená freska ze života v luxusním lágru, ale nic víc. Postrádal jsem autentickou hrůzu a opravdovost, povrchní příběh bez hloubky na víc, jak 3* nestačí ()

Fiftis

Ďalší z rady sci-fi filmov o hrôzach koncentračných táborov, tentokrát v b-čkovom rakúsko-nemeckom podaní. Režisér si vystačí s malým počtom záporných postáv, ktoré napokon ani nie sú vykreslené až tak kruto. Viac-menej ani nie sú podstatné. Odhliadnuc od scén „pred tým“ a „po tom“, sa miesto deja nemení. S celkom slušným napätím sledujete životy ľudí, ktorí sa boria s tým, že za múrmi dielne (akejsi prvej triedy v pekle) umierajú ľudia ako oni, ktorí nemali to šťastie, aby im ich povolanie mohlo zachrániť život. Vo filme nenájdete žiadne emocionálne výlevy či dramatické zvraty a neviem posúdiť, či je to dobre alebo na škodu. Záverom treba ešte pochváliť dobrý herecký výkon "komisára Rexa" Karla Markovicsa. ()

Big Bear

Kdysi dávno jsem četl knihu stejného jména. Byla o vězních koncentračního tábora - specialistech. Nedřeli jako ostatní, relativně dobře se s nimi zacházelo a dostávali vyšší a lepší příděly jídel. Byli sesbíráni z celé okupované Evropy. Bývalí bankovní úředníci, rytci, padělatelé, specialisté na cenné papíry, poštovní známky a bankovky... Němci jim samozřejmě těch pár výsad neumožnili jen tak. Vězni museli padělat bankovky a známky všech nepřátelských států, které bojovali s Třetí říší. Filozofie byla jednoduchá. Natisknout stohy bankovek a uvést je do oběhu. To by devalvovalo danou měnu - Dolar, Libru... Jak to udělat? Stačilo nad Londýnem místo bomb shodit balíky bankovek a známek... Bankovky byly dokonalé, tak dokonalé že někteří stateční rytci pod neustálým nebezpečím trestu smrti dělali různé značky do rytých desek aby se padělky daly po válce identifikovat. Němci výsledky práce kontrolovali svými specialisty a tak nejeden pokus skončil zastřelením statečného vězně.... Některé známky a bankovky neměly přímo sloužit k placení, ale k propagandistickým účelům... Slavná je např. známka s britskou královnou a židovskou hvězdou... Většina těchto rarit má dnes velkou sběratelskou hodnotu.------ Stejnojmenný film je o takové dílně. Ačkoliv téma je silné a vpravdě originální, zpracování mi přišlo mírně ploché. I tak je to ale na 4 hvězdy. * * * * ()

forsberg

Co je správné? Postavit se osudu, bojovat a riskovat nesnáze či holý život a nebo zapomenout na hrdost, sklopit hlavu, pokusit se přežít a do konce života mít před očima ty, co takové štěstí neměli? Otázka, na kterou se velice těžce odpovídá a která neztratila nic ze své palčivost, i když válka dávno skončila. ()

Boogeyman

Film jako takový pouze hodně nadprůměrný, ale nasazuje opravdu silným způsobem dilema, jak daleko by měl člověk zajít pro záchranu svého života, aniž by pak nemusel litovat že on přežil a ostatní ne! Ba ne, ten film je špičkový! ()

k212

Námětově výtečné, herecké tváře - charismaticky neokoukané, atmosféricky přesvědčivé, dějově však slabší až lehce epizodní. Ďáblova dílna dokáže udržet vaši pozornost také (hlavně) díky dynamické formě. 70%. ()

Snorlax

Bez zbytečných efektů, bez brutality na odiv, jen s atraktivním a hlavně neotřepaným námětem natočil Ruzowitzky film, na který se divák nemusí stydět podívat. ()

kingik

Nekvalitně natočený film, ve kterém se nestane vůbec nic zajímavého. A celé to má ošklivý vizuál. Salmon Sorwitsch byl za druhé světové války králem padělatelů. Jeho židovský původ ho dostal až za brány pekelných koncentračních táborů. Tam ho párkrát přetáhli obuškem přes hlavu, abychom věděli, že život v koncentráku je krutý, jinak hodoval, náckům kreslil obrázky a posléze  na jejich příkaz pro ně vyráběl bankovky různých měn. První velká potíž nastala v samotném představiteli hlavní role. Ve tváři Karla Markovicse jsem marně hledal jakékoliv ruské a židovské rysy. A jelikož ve filmovém světě ztvárnil nacistického ministra propagandy Goebelse, tak daleko lépe by se svým vzezřením zapadl do tábora nacistických pohlavárů. A špatný výběr na hlavní roli korunovalo jeho úděsné herectví, kdy si celý film vystačil s jedním kamenným výrazem. Dalším problémem byla slabá výpravná stránka filmu. Kulisy obávaných míst sestávaly z ledabyle stlučených prken příbytků vězňů, kdy se v podstatě nevyskytoval nějaký komplexní záběr celého areálu. A nějaká hrůza z vyhlášeného místa smrti na mě fakt nedýchla a nedolehla ani omylem. Vězni dobře živení, žádné hladové dny se zrovna moc urputně nekonaly. Celý film má formát nekvalitně natočeného televizního filmu, kdy všichni účastníci odvádějí průměrné až nevýrazné herecké výkony. Z postav mně žádná neutkvěla v paměti. Dost směšně působily, to se mně opravdu chtělo smát, některé skutečnosti, jako třeba když padělané bankovky byly (záměrně) podstoupeny kontrole expertů nad experty a nikdo nepoznal, že se jedná o falsifikáty. Neskutečně debilní! Nejlepší byl námět, na poměry žánru poměrně neotřelý. To by se ale musel k jeho realizaci najít kvalitní režisér. Stefan Ruzowitzky nedisponuje zajímavým režijním rukopisem. Ve výsledku je film pěkný blábol. 4/10 ()

Šakal

Pro mě osobně velmi milé překvapení. Netradiční pohled na téma holocaust odehrávající se nejen v koncentračním táboře. Snímek je natočen na motivy knihy Adolfa Burgera ( jednoho z přeživších vězňů ) a pojednává o činnosti skupiny " odborníků " ( uzavřené v koncentračním táboře Sachsenhausen ) na " akci Bernard " , padělání bankovek ( libry, dolaru ) , s cílem ochromit světovou ekonomiku. Co všechno je člověk ochotem udělat, pro holé přežití...., ikdyž ne vše je tak černobílé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stefan Rozowitzky přetavil tento výborný scénář i s pomocí VYNIKAJÍCÍHO Karla Markovicse jako Salomona Sorowitsche v opravdu parádní podívanou. Nesnaží se diváka, za každou cenu šokovat, neútočí na divákovy city a přesto (nebo spíše právě proto ) jsme svědky takovéto silné podívané! p.s. co musím vyzdvihnout je opravdu silná Ruhlendova hudební složka, která se vám dostane " pod kůži " . 4+1/2* ()

Anderton

Jeden z najlepších filmov zasadených do prostredia koncentračného tábora. Žiadna sentimentalita ani citové vydieranie, ale napínavá krimi zápletka s morálnymi dilemami ako od Shakespeara. Hrdinovia sa ocitajú v situáciách, kedy sa môžu rozhodovať len medzi zlými a ešte horšími rozhodnutiami, prípadne trpezlivo čakať na nečakaný obrat dejinných udalostí. Kto ale dokáže mať trpezlivosť, keď vidí každý deň niekoľko spoluväzňov umierať? Karl Markovitz vo svojej životnej úlohe by zrejme, ak by šlo o anglicky hovorený film, dostal Oscara. Podľa všetkého na tejto malej ploche šlo skutočne o udalosti výrazne ovplyvňujúce priebeh druhej svetovej vojny, až sa tomu ťažko verí. ()

Dzeyna

Jsem vážně velmi potěšena, myslela jsem si, že už téma druhé světové války, nelze podat nějak zajímavě, je na ní příliš mnoho filmů. Ale zmýlila jsem se. Skvělý snímek, kde vše závisí na důvěře, zásluhách, štěstí a padělatelství- umu. Herecké výkony skvělé, prostředí taktéž. Doprovodná hudba kvalitní. Dlouho jsem se rozhodovala mezi 4* a 5*, nakonec dávám 5*, jelikož jsem po celou dobu přemýšlela, jak to dopadne a bála se, co se stane. Byla jsem překvapena a potěšena, protože hlavní rozuzlení není vůbec takové jak si člověk celou dobu myslí. ()

Sašenka165

Hodně, hodně, opravdu hodně dobrý, silný a zajímavý film. Byl drsný, jak by se od tématu dalo očekávat. Byl také zábavný a hlavně byl napínavý. Karl Markovics se mi v hlavní roli opravdu líbil. Stejně jako Devid Striesow v roli nacistického kapitána. Zaujal mě samotný smysl celého filmu a závěrečná pointa. Mohla bych tenhle film oslavovat dobu, protože jsem byla opravdu uchvácená. Tohle všechno ale neznamená, že bych měla sílu Ďáblivu dílnu vidět v nejbližší době znova. Přesto mám radost - Oscar totiž není ve špatných rukou. ()

teutates

Uznávam celkom iné poňatie danej tematiky, zaujímavé téma... ale čo ešte? Nič výrazné ani nič hlboké tuna nebolo. Priemerná kriminálka s tzv. "skrytým významom", ktorý som bohužial nepostrehol... Čerpať námet nestačí, je potreba ho dôstojne previesť na filmové plátno... Vhodne do TV 6/10 ()

nascendi

Vojnové operácie mávajú hodne podôb. A neodohrávajú sa vždy na bojisku, ale paradoxne niekedy aj v koncentračnom tábore. Jednou z nich je zničenie peňažnej meny protivníka a oslabenie jeho hospodárstva distribúciou falošných peňazí. Výnimočná operácia hitlerovského Nemecka je námetom zaujímavého filmu. Film sa odohráva na malej ploche, ak keby šlo o divadelnú hru. O to viac záležalo na hereckom majstrovstve postáv. Spočiatku som mal trochu problém, aby som z postavy hranej Karlom Markovitsom vytesnil Stockingera z Komisára Rexa. Nie celkom mi konvenovala postava naivného revolucionára stelesnená Augustom Diehlom. Celkovo príbeh, vytvorená atmosféra, primerané moralizovanie mi vystačili na slabé, ale platné štyri hviezdičky. Zaujímavými momentami filmu bol na začiatku prechod k bielo povlečeným posteliam a na konci pohľad na to, čím prechádzali ostatní väzni. ()

Slarque

Operace Bernhard byla filmařsky vděčným námětem, až jsem se divil, že to trvalo tak dlouho... Dobře vystižené vztahy mezi jednotlivými věznici ve zvláštním bloku, kde je náckové moc neprudili. Natočené na velmi slušné úrovni, ale celkově to zase není nic výjimečně strhujícího. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky