Křišťálek meč (TV film)

Pohádka

Česko, 2007, 57 min

• swamp

Na pohádku možná až příliš nepohádkové. :( A já se tak těšil. Jen díky tomu, že námětem byla pohádka Karla Šiktance, a tudíž je vše zahalenou poetickou clonou, nespadl tento počin Jitky Němcové až na samé dno.(3.1.2008)

• Beckett51

Tento film mě dalo by se říct ničím nezaujal. Snad jen pěkná krajina, hrad a Roden vypadající jako Gary Oldman. 20%(15.4.2010)

Hlavně zásluhou zkušené režisérky Jitky Němcové a jejího citu pro vedení herců se tahle pohádková balada nezvrhla v něco nekoukatelného. A dívalo se mně na to v pohodě. Dávná kletba, která jednoho dne podle pohádkových pravidel musí být zlomena není námět překvapivě nijak extra silný nebo nápaditý, ale je zpracován příjemně a divácky. Hraje hudba se středověkými motivy Olina Nejezchleby, zpočátku se vše odvíjí v pochmurné atmosféře, do toho se objevují na scéně velmi dobře herecky disponovaní Holub v roli kováře, Marian Roden jako vévoda nebo práskač Vladimíra Marka. Tyhle postavy vydrží jen asi do poloviny než jsou scénáristkou Němcovou odklizeny respektive zemřou a nastupuje poněkud rozvláčnější druhá polovina s neohranou dvojkou Hampl & Řehořová, která se postupně sbližuje a kletba rozhněvané hory pomine. Němcová rozhodně není tak zdatná scénáristka jako režisérka. Například závěr filmu a právě zlomení kletby a opětovné spojení meče s křištálovým kamínkem považuji ze nepříliš opodstatněné, přijde tak nějak rychle a celkově tedy si mohla dát víc záležet jak závěr podá. Na televizní film je k vidění hodně lokací, a nějaké romantické atmosféry se v nich také občas dosáhlo. Herci přirození, nejlépe si vedla Bydžovská a Hrzánová, překvapila Bočanová jak na malém prostoru zvládla roli vévodkyně, Řehořová hot a Hampl také nic nekazil. Výprava a kostýmy v rámci televizních poměrů předčily očekávání, ale kompars byl naprosto nepřirozený a nebylo vyjímkou, kdy jejich neherectví bylo přímo do očí a stejně tak se nijak nepodařilo docílit té správné vřavy při přepadení vévodovy kolony. Jinak jsem byl s výsledkem spokojený a vznikl mírně nadprůměrný televizní film. 60%(29.4.2012)

Pěkné baladické verše Karla Šiktance rámují průměrný příběh, výprava odpovídá "studiovému" pojetí. Herecky zaujme především Zuzana Bydžovská.(2.8.2014)

• Ilicka

Nemastné, neslané, ale koukatelné. Opravdu děsivě monotónní hudba.(26.12.2007)