Probuzení tmy

• USA The Seeker: The Dark Is Rising (více)

Will Stanton, nejmladší ze šesti bratrů, se s otcem, profesorem fyziky, matkou a malou sestrou Gwen nedávno přistěhoval z Ameriky do Anglie. Jako nejmladší z chlapců je terčem nejrůznějších vtípků svých bratrů, kteří si ho zrovna dobírají, že může oči nechat na hezké dívce ve školním autobusu – Maggie Barnesové. Rodina Stantonových dostává pozvání, aby o Vánocích přišla do sídla slečny Greythorneové na punč. Pozvánku předává slečnin společník a šofér Herriman. Na Vánoce přijíždí domů i bratr Max, student, a Will musí nakonec spát na půdě. A brzy nato se začnou dít podivné věci... Dva venkované – pan Dawson a starý George – předpovědí bouři a neklidné dny. V noci skutečně sněží. Will dostane jako dárek k narozeninám kožený pásek od bratra Stephena, který slouží v armádě, a jde koupit vánoční dárek pro Gwen. Je ale zatčen dvěma policisty, kteří tvrdí, že nákup nezaplatil. Podaří se mu dostat ven, na obloze se kupí výhrůžná hejna ptáků. Will pochopí, že se s ním něco podivného děje... Na návštěvě u slečny Greythorneové zajde do parku, kde spatří strašidelně vypadajícího jezdce. Brzy za ním přijde sama slečna Greythorneová, Merriman a oba venkované, aby mu sdělili, že patří – stejně jako oni – k Dávným. Je  prý Strážcem šesti znamení světla. Před tisíci lety svedlo světlo vítěznou bitvu s tmou, představovanou podivným jezdcem v kápi, teď se ale tma opět pokouší ovládnout svět. Moc světla je ukryta v šesti znameních. Pět z nich je hmotných –z kamene, bronzu, železa, dřeva a vody. Šesté je ale v nitru; snad v nitru duše? Víc mu Merriman nesdělí. Will, vyvolený Strážce, musí do pěti dnů všech šest znamení najít, jinak svět propadne zlu a pohltí ho temnota... A brzy se o tom Will přesvědčí: když si vymkne kotník a matka zavolá lékaře, přijde místo něho jezdec, který se dokáže proměnit v libovolnou osobu. Will pochopí, že nastal čas bojovat o znamení. Je mu sice divné, že Merriman hovořil, že je vyvolený „sedmý syn sedmého syna“ – a on se narodil jako šestý, matka mu ale se slzami v očích vypráví, že se narodil jako dvojče několik minut po Tomovi, který se ale brzy nato nevysvětlitelně ztratil a nikdo ho už nikdy nenašel... (TV Prima)

Madsbender

Moje podozrenie, že mi server maže určité staršie hodnotenia, začína nadobúdať desivé rozmery. Ale k filmu - naivná fantasy báchorka pre násťročných (skôr tých menších), ktorá sa snaží hrať na temer hororovo ladenú dark fantasy. Eccleston je dobrý, Ludwig neurážajúci, ale to je tak všetko. Hlavne fakt, že sa tvorcovia snažia tak vytrvalo opisovať a adaptovať aktuálne sériové teenage hity je xblití... pretože to vôbec nefunguje. Ale ako film to celkom ujde, miestami sa síce človek pousmeje nad istým "hereckým výrazom", scenáristickou (ne)vynaliezavosťou alebo nejakým tým efektom, ale dá sa to prežiť. Deckám ale radšej pusťte niečo s myšlienkou a poučením, bude to väčšia zábava ako 90 minút dokonale neoriginálnej klišé cesty za porazením eternálneho zla v podobe Ecclestonovho zlovoľného úškľabku. 30% ()

Hromino odpad!

Totální bejkárna na n-tou, která je tak neuvěřitelně špatně zahraná, zrežírovaná a sepsaná, že jsem mnohdy nevěděl, zda se mám smát nebo jen mlčky trpět. Utopit tolik peněz do něčeho, co si spíš než na akční sci-fi hraje na ódu na Matrix, je skutečně na poklonu. Scéna se sázkou a plivnutím je snad jedinou scénkou, u které jsem se měl asi smát úmyslně a zbytek je jen neplánovaný, bullet-timem přepálený paskvil. Těm, kteří se chtějí dobře pobavit a hledají humorné fantasy, můžu jedině doporučit. Jenom si s sebou vemte sluneční brýle, ať vám ty proklaté problikávací scény se žárovkou neotupí smysly s trvalými následky. ()

Deimos

DVD/// Obsazení 3/10 Děj 3/10 Hudba 6/10 Efekty 4/10/// +hudba -dějově složité, zamotané a prázdné/// Mám rád dětské fantasy. A pokud nejsou příliš infantilní tak je bez problému strávím. Zde by ten zmíněný problém opravdu nebyl. Bohužel je zde něco horšího co všeobecně dělá špatný film, nehledě na to o jaký žánr se jedná. Celé je to totiž takové prázdné, nemasné, neslané, prostě zbytečné. A to k mé smůle jsem se na tenhle film obvzlášť těšil a fandil mu. To teď skončilo. A přitom trailery jsou tak zajímavé. Tenhle film si odnáší spoustu nej:nejubožejší záporák, nejlabší obsazení, nejhorší postavy a mohl bych pokračovat, ale ostatní už to řekli za mě./// Celkem 38%/// ()

Fingon

Měl jsem po spatření místního hodnocení a komentářů trochu obavy (navíc jsem byl donucen shlédnout dabovanou verzi), ale už dřív jsem se naučil brát zdejší názory s rezervou. Společnost Walden Media produkuje velmi specifický druh fantasy, který nemusí sedět každému (a v případě Letopisů Narnie vlastně ani mně). Kdybych srovnával s předcházejícím podobným snímkem jménem Most do země Terabithia (opět - základem knižní předloha, kterou jsem nečetl, hlavní představitel je teenager a ke slovu se hodně dostávají rodinné vztahy), řekl bych, že jak Terabithia měla pomalejší rozjezd a úžasný závěr, tak Probuzení tmy má rozjezd skvělý, ale od nalezení druhého znamení mě vyprávění dost pustilo. Holt jestli místní důchodci (i když já už taky nejsem nejmladší, žejo) nezvládají rychlejší střih, to už je holt jejich problém. ()

SeBig

Sem tam to bylo fakt dost trapný, některý scény a xichty.. ale jinak to není uplně k zahození. Sice jsem čekal větší fantasy, protože fakt jsem měl chut po těch sračkách co jsem ted za poslední dobu viděl ponořit se do nějaké pořádné jak řikají někteří chytráčci ,,fantasmagorie" a ono hovno. ()

Marze

Příběh by sice mohl sloužit jako učebnice vyprávění fantasy příběhů, tedy po formální stránce. Na scénu je uveden čtrnáctiletý Will Stanton, který jednoho dne zjistí, že je potomkem Dávných, kteří staletí bojují proti zlu. V poněkud patetickém duchu je mu zjeveno, že je "hledačem" - má pár dní, aby našel šest znamení, a díky jejich magické síle se pak postavil samotné Temnotě. Will projde klasickou cestou učení, vzdoru, pochopení, smíření a odhodlání k finálními souboji. Většinu z těch formálních milníků ovšem minou tvůrci mechanicky, bez špetky zápalu a vnitřní logiky. Scénáristé naložili s  předlohou velmi svérázně, vypustili řadu nosných postav a zcela zničili jedinečné britské charisma vycházející i z citací artušovské a welšské mytologie. Chvílemi hrdina cválá kupředu tak rychle, že opomíjí dohrávat aspoň zbylé nosné motivy nebo prokreslovat charaktery, jindy se bezradný režisér David L. Cunningham zapomíná při fascinaci světlem, lesem nebo interiéry a pro samé kašírování zapomíná vyprávět příběh. Takže i beztak jednorozměrným postavám se nedostane slušnějšího představení, nemluvě o schopnosti popsat motivaci. Will má šest sourozenců, ale tvůrci si s nimi vůbec neví rady;  občas mu některého z nich připletou do cesty, aby ho pak zase nechali zmizet v temných zákoutích nelogického scénáře. Motiv ztraceného dvojčete naopak příběh rozmělňuje a brzdí. V samém závěru se ještě filmařům přimotá pod ruce, aby s ním vystavěli finále. Ale to už se soudným divákům rozkmitají koutky do smíchu: To je ještě vážně? Budiž, k pohádkám zjednodušení patří, stejně jako všechno to opakování formálních schémat a dějových motivů. Skutečný problém nastává ve chvíli, kdy snímek, který se snaží cílit na mladší publikum, dokonale nudí. Své diváky sice navnadí, ale očekávání nikdy nesplní. Cunningham se pokouší zachránit slabý scénář zajímavě zvolenými střihy, obraz se zpomaluje, zrychluje, kamera sleduje děj z  krkolomných úhlů, ale ani naléhavý vizuální styl nezmůže nic proti tomu, že děj nemá co nabídnout. Nenabízí ani nosnější akci, na které by mohl režisér odvádět pozornost k čiré zábavě. V té chvíli dosáhnou neučesaný scénář a režijní bezradnost ještě temnějších rozměrů. A jak se děj nejistě potácí kupředu, původní očekávání "ono se to ještě rozjede" pomalu střídají rozpaky. Náročnost úkolů při hledání znamení se nestupňuje, řadu z nich Will nachází velmi snadno a získává je ještě snáz. Pro některá znamení sice cestuje časem, ale v minulosti se nikdy příliš nezdrží; navíc tyto scény připomínají svou výpravou spíše nechtěnou komičnost laciné televizní produkce. ()

ARI50

Skvělý mladý Alexander který vůbec nenudil a tuhle skvělou akci jsem si užil a budu ji mít rád ještě hodně dlouho bomba. ()

MoiJe

Chudaci dospeli, cely cas museli z ust vypustat naozaj hlupucke vety, a hlavne v poslednej tretine sa to prenieslo aj na mladych... O trapnosti Jazdca a niektyorych zvratov ani pisat nebudem. Ako celok to vsak bolo pomerne lahko stravitelne a hodi sa na to obligatne "cakala som este horsie"... ()

Terva

Strašně jsem se u toho nudil. Špatný scénář, nepovedená kamera i divný výběr herců, hudba nestojí ani za řeč, prostě jen za jedna. ()

corpsy

Nudná a prepálená fantasy, ktorá v knižnej podobe určite vyzneje lepšie, ale v tej filmovej ide len o ďalší mamutí prepadák, ako napodobiť úspech filmových potteroviek a filmových YA adaptácií. Holt, keď dvaja robia to isté, nikdy to nieje to isté. ()

draggo

Byl jednou jeden páteční večer a já zas neměl co na práci, a tak jsem usedl před TV a jen tak přepínal kanály. Najednou jsem narazil na právě začínající fantasy "Probuzení tmy", která podle dvouřádkového popisku vypadala celkem lákavě. A tak jsem se na to podíval, bez znalosti hodnocení čsfd, bez toho abych vůbec věděl o co půjde. A líbilo se mi to. Prostě příjemná rodinná fantasy. Příběh je celkem zajímavý, má to spád, postavy jsou sympatické a celkem slušně zahrané, efekty sice neohromí, ale ani vyloženě neurazí. Samozřejmě, na vrcholy žánru to nemá ani omylem, ale to je snad důvod k zatracování? Podle mě ne. Přiznám se, že když jsem pak viděl to hodnocení tady na čsfd, tak jsem snad myslel, že jsme viděli jiný film. 35% si to opravdu nezaslouží. Není to top, ale lepší průměr určitě. Váhal jsem mezi 3 a 4*, nakonec když vidím tu demenci tady, přikláním se ke čtyřem. /viděno v TV: 70% a 4*/ ()

Tony.cs

Když jsem film viděl, neměl jsem ani ponětí o zdejším hodnocení, a jako takový se mi film líbil. Námět mě zaujal a atmosféra byla dobrá. Ale...jsou tu ALE!... Zbytečně zmatené střihy, na sebe nenavazující. Přetočení kamery, zbytečné zpomalování, a příliš rychle odbyté finále. ()

blackrain

Nápad považuju za dobrý, ovšem jeho provedení už nikoliv. Působilo to na mě dojmem, že je to příběh se zaměřením na dětské diváky. Chvilkami jsem se docela dost nudila, ale myslím si, že děti nakonec dají přednost něčemu úplně jinému než je sledování právě této fantasy. ()

kaylin

Dětské fantasy, které se svezlo na vlně Harry Potterů, ale vystačilo si s malým rozpočtem. Je to spíš rodinný film, než cokoli jiného, a i když to vypadá, že by se mohlo jednat o pokračování, je to první a jediný film tohoto jména. Není to něco, co vás nadchne, ale myslím, že od filmu většinou ani nebudete nic čekat. Prostě něco, co se dá naprosto v klidu pustit o víkendu. Úspěšně tím zabijete čas. Nic jiného nejspíš ani nedostanete. ()

Kreeki

Tak to bylo.. otřesné. Že tedy VIP předpremiéra stála za to, kdyby tam byl aspoň chlast, ale na ten jaksi asi nebyly peníze a vidina výdělku na tomto snímku byla jedině v nějaké alternativní realitě plné osmiletých debílků (bez urážky). ()

Damiel

20 % - Hodně nezvládnutý pokus o fantasy, přímo se mi do pusy dere slovo "odfláknutý". Ušité horkou jehlou, zcela nenapínavé, bez atmosféry, napětí a gradace. Příběhem jen proletíte a skoro nic ve vás nezanechá. Hlavní hrdina vše vyřeší ihned, znamení sbírá jako ořechy ze země po klácení ořešáku. Jediný (!) záporák má záporáckého charismatu co by se za zatržený nehet vešlo, parta ochránců vypadá jako zdegenerovaná tlupa Brumbálova pedagogického sboru vyhnaná ze Školy čar a kouzel v Bradavicích. A ty efekty? Bože, bože... Tma, která jde z jezdce, vypadá, jako když se pálí asfalt. Prostě trapné a směšné. Za poslední dobu jsem za nejslabší fantasy považoval Narnii, tu pak překonal loňský Eragon. Ale tohle oba zmíněné filmy předstihlo o několik koňských délek. ()

Vessper

Vcelku nudné fantasy s otřesným hlavním hrdinou a rádoby drsnými řečmi. Záporák byl asi duševně méněcenný a závěrečný souboj snad ani nebyl souboj. Vlastně celý film byl tak nějak špatný. Ty 2* hvězdičky dávám za výpravu, která byla slušná a sem tam na nějaký ten efekt se dívat dalo. 30% ()

dyfur

moja zaujímavosť: Will Stanton (Alexander Ludwig) nosí hodinky značky Casio G-Shock G9000-1V Mudman. (dyfur) ()