Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

Kira Reborn

Konečně po dlouhé době vtipný film nepostavený na pitomých romantických hláškách...bez happy endu a rádoby plynoucí odnikud nikam...film jehož krása vám dojde až pár dní po shlédnutí, kdy zatoužíte se na něj podívat znovu anebo možná se na všechno vykašlat a odjet někam hodně daleko :-) ()

joseee

Dlho som nemal vôbec chuť Darjeeling Ltd. pozerať, ale nakoniec som sa odhodlal a musím priznať, že ma tento film príjemne prekvapil. Nie je to nič náročné, zvládne ho aj divák odrastený na TV NOVA, či Markíza, ale nie je to film pri ktorom môžete úplne vypnúť rozmýšľanie a nastaviť sa na hypnotický mód. Áné, film má slabé stránky, o ktorých tu iste veľa ľudí popísalo riadky a riadky. Dobrý nápad bolo natočiť úvodný krátky film Hotel Chevallier, režisér mohol spraviť obdobné kraťasy aj v prípade ďalších dvoch bratov. P.S.... a povedal som si, že sa musím do tej Indie ísť pozrieť ()

BarVo

Občas mi hlava zastaví nad tunajšími hodnoteniami. Uznávam, že Wes Anderson je veľmi osobitý, ale minimálne absenciu zmyslu pre humor mu nemožno vytknúť. Keď sa k tomu ešte pridá farebný svet príjemnej hudby a absurdných situácií /škoda, že sa nerozvinula línia s ľudožravým tigrom/, nemožno odolať. Dokonca som po dlhom čase vzala na milosť aj Owena Wilsona, s ktorým mám inak celkom problém. ()

Kalda69

Puvodne jsem chtel dat jen 3* ale po precteni komentu Enšpígla a uvedomeni si, ze jsem na to koukal s chuti znova s pritelkyni a opet se bavil nad volneji bezicim dejem nez je u ostatnich filmu obvykle a rozhodne jsem se bavil vic nez u Zivotu pod vodou. ()

Dawydov

Nepobavilo mě to tak, jako Moonrise Kingdom, ani tak vizuálně neuhranulo, jako Grand hotel, ale je to o to spirituálnější a osobnější (i když ne nijak extrémně). A pořád je to typicky Andersonovsdky napůl silly. Našel jsem si v tom dost zajímavého. Pár postřehů zde: https://www.youtube.com/watch?v=kOzJcb1BLvM ()

Karin00

Obrazově nádherné, super. Příběh jednoduchý :) Výkony mých oblíbených herců Adriena Brodyho a Owena Wilsona se mi líbily. ()

Tomas_PO

Taká trochu absurdná krejzi komédia, ktorú som omylom pozrel vo francúzskom dabingu, čo však filmu vlastne dalo celkom logiku. Zaujímavé by bolo porovnať to s originálnou anglickou verziou, no na druhýkrát ma to už pozrieť neťahá. 4 hviezdy idú defacto len za humorné a bezslovné poňatie množstva špecifík života v Indii, ktoré pochopí len ten, kto tam bol. Veľmi príjemná spomienka na Indiu, no trochu romanticky filmová. ()

tomino28

Wes Anderson asi takový, jakého ho známe. Nekonvenční, točí úsporně a po svém, postavy nechá konverzovat a divákovi zase nechává spoustu prostoru, aby si film tak nějak "dohrál" ve své hlavě. Někomu to vyhovuje více a stane se režisérovým fanouškem, někomu naopak méně a bude Andersonovy filmy záměrně vynechávat. Já jsem konkrétně u tohoto snímku někde na půli cesty. ()

ste

Krásný melancholicko-úsměvný film o cestě tří bratrů za duchovním poznáním. Žádná řachanda, ale usmívala jsem se i několik hodin po shlédnutí. Pro mě nejlepší film od Andersona, nejvíc se mi trefil do noty. Jen jsem se nemohla rozhodnout, který z bratrů je sympatičtější, nebo dojemnější. I když úžasné psí oči, které nasazuje Adrien Brody mají k dokonalosti zatraceně blízko. ()

MIHLIK

Ale toto je ale chujovina myslim že si to nezaslouží ani ty dvě hvězdičky 90 minut ve vlaku plným chacharu a kde nic tu nic . ()

NaTe

Tentokrát mě režisér Wes Anderson opravdu zklamal. První polovinu filmu se nic neděje a trojka celkem sympatických ujetých hrdinů cestuje po smrti svého otce za matkou, ze které se stala jeptiška, ve vlaku. Čas se vleče a vleče, a vleče a vy se nudíte, nudíte, nudíte a jen každou chvíli doufáte, kdy už se konečně něco stane, aby se příběh alespoň trochu rozjel. Druhá půlka filmu už je ale o něco zábavnější, kdy trojku sourozenců vyhodí z vlaku a oni po sléze zachraňují tonoucí se děti z rozbouřené řeky a seznámí se s jejich příbuznými. Nejstarší bratr, kterého hraje Owen Wilson otcovsky komanduje a drezíruje své dva mladší bratry a snaží se je znovu dát dohromady. Poté se nakonec shledávají se svojí matkou, která je hned po prvním večeru opouští. Tento film od nudného propadáku zachraňují charizmatičtí herci, kterým nejde nefandit a celkem slušný scénář napsaný k tak chabému námětu. Pokud jste neviděli, nebo se vám nelíbily filmy, jako je Taková zvláštní rodinka, nebo Život pod vodou, tak vás tento film ničím neoslní a nechá chladnými. ()

Ondra111

Musím říct, že moje pocity jsou velice rozpolcené. Darjeeling je bezvadný, téměř skoro stejně bezvadný jako Život pod Vodou (ta drobná nedostatečnost je ale vinnou prostředí a hereckého obsazení, které se mi nezdá tak přitažlivé jako v případě Života pod Vodou. Murraye s kulichem a němčoura Dafoa fakt nic netrumfne ), problém ale je, že je až moc jako Život pod Vodou, což je sice můj nejoblíbenější film,...... ale přesto mě to štve. Čekal sem totiž něco nového, Wes je nápaditý a originální režisér. Úžasnými nápady Darjeeling jen překypuje a je jedno jestli jde o umělecké ztvárnění nebo o příběh, ale když se to všecko sečte, tak je to prostě uplně to samé jako Život pod Vodou, akorát že neni pod vodou, ale v Indii....Dětsky čisté vztahy a emoce. Spusta prapodivných postaviček a měnících se prostředí, pak ty normálně znějící, nenucené přesto absurdně zábavné dialogy... Krásné Barvy! Nikdo neumí lepší barvy než Anderson, všechny políčka filmu vypadají jak fotky z luxusního kalendáře. Vlastně žádná pořádná dějová linie. Prostě óda na hravost a tvořivost, na krásu žití a sílu přátelství. Musím ale dát jen čtyři, protože sem čekal něaký tvůrčí posun a toho sem se nedočkal. 8/10.................Jinak kolování farmaceutického fetu a denní rozpisy fakt neměly chybu ()

drkva

Bláznivá komedie? Bezbřehá a trapná nuda! A přitom ze základní myšlenky šlo vytřískat tak mnoho. Nakonec je z toho jen další promarněná příležitost... ()

badett odpad!

Tak tento film mě dostal. Myslel jsem, že se podívám na dobrou komedii a za celý film jsem se ani nezasmál. Nevím do jaké žánru bych tento kousek zařadil, ale myslel jsem, že se na to ani nedodívám. Proto to bylo dodívání spíše z nutnosti a víckrát tento film doufám neuvidím. ()

lada32

První polovina nebo snad dvě třetiny byli opravdu vynikajíci,ale pak se to sesypalo jak domeček z karet.Nesmírná škoda.Do záchrany těch kluků to fakt fungovalo.Sledovat ty tři týpky v kontrastu indického prostředí,to mě bavilo víc než celý opěvovaný Milionář z chatrče,když už třeba srovnávat.Hudební doprovod se mi taky moc libil. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona