Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

Švédy

co to sakra mělo znamenat? Myslel jsem že když do má být komedie, tak se aspoň jednou za film zasměju. Tenhle film je ale neskutečná nuda, ve který 3 maníci jedou vlakem po Indii.To je všechno, nic se totiž celou dobu neděje,filmu úplně chybí zápletka. nechápu to poměrně vysoký hodnocení, ja už si tenhle film nikdy nepustím. ()

Tess92

Celkově roadmovie moc nemusím, většinou je to nuda. Pohled na Indii je sice pěkný, ale čekala bych od filmu víc než jen klid bratrů a jejich usmíření. ()

tulen

Trochu netradiční road movie, příjemné pomalejší tempo, pohodová muzika, zajímavé indické exteriéry a dobré herecké výkony. Příjemný film. ()

rationibus

Taká typická Andersenovská farebná omaľovávanka. Ale áno, do Indie by som sa teraz rada vydala. Aj keď tá filmová asi so skutočnou až tak veľa spoločného nemá. ()

KraLuban

Vůbec nemám tušení, co si o tomhle filmu myslet - má to úžasnou dynamiku (někde hluboko se něco děje), ale navenek to nemá vlastně vůbec žádný děj. 3* za ten pocit. ()

Qwathemall

Tento film je považován za nejhorší film Wes Andersona (Režiséra, Scénáristu) ale dle mého se jedná o klasický film na jeho téma, a to o dysfunkcionální rodině. Klasicky je vidět posun v hledání perfektního úhlu pohledu na kameru. Ale dle mého je tento film podceňovaný. ()

Maurice

Kde začít? Je to můj první film od Wese Andersona a popravdě, kritiky nezklamaly. Je to velice podařená road movie s myšlenkou a spádem. Herecké výkony všech protagonistů jsou nadprůměrné a obrazové vnímání nabízí nevšední pohyby s kamerou, které mě zaujaly, což je vlastně v konečném důsledku vskutku rušivý element. Jinak kásný výlet do daleké Indie první třídou s menšími výkyvy tempa. Měl jsem čest být v kupé s Owenem a Adrienem v jiných polohách, než je znám a měl jsem tu čest poznat Jasona Schwartzmana. Sountrack perfektní, i když jsem z něj znal jenom jednu písničku. Zápletka? Asi nebude. A já… kašlu na zápletku, chtěl jsem si oddechnout a to se podařilo. ()

demonikus

Neviem čím to bolo ale tento štyl a celkove prevedenie my vôbec nesadlo. Mam dojem že veľa veľa vecí čo vlastne otázok zostalo nezodpovedaných. Jedine čo sa mi na tomto filme páčilo bolo prostredie kde bol tento film natočený. V dnešnej filmografii sa s takymto exotickymi filmami moc nestretavam a tieš kladne hodnotím aj obsadenie. ( sklamalo ma že Bill Muray nema čo vo filme povedať, keďže hral akusi rolu meškajuceho). Za prostredie a za obsadenie iba 2*. ()

honza1

Film o třech bratrech, kteří se po dlouhé době setkají na společné pouti po Indii. Ve filmu jsou výborně zvládnuté vztahy všech tří hlavních hrdinů, od absolutní nenávisti po bratrskou lásku. Párkrád jsem se zasmál, ale bohužel pro mě nemá film ten správný spád a odehrává se v dost pomalém tempu, možná po dalším shlédnutím to bude lepší, ale jinak je to pěkný pohodový film. Dávám průměr, tři hvězdičky ()

FireFox

Přesně vystižené (nejen) rodinné vztahy. Místy bizarní. Chvilkama úsměvné. Taky trochu smutné. Za nejlepší část považuji záchranu tonoucích a následné setrvání ve vesnici. Vadilo mi že jsem několikrát bezděky stočila pohled na hodiny, že mě film nevtáhnul do málem neexistujícího děje, takžeproto tři a né čtyři*. ()

Vandislav

Anderson. Jeho filmy začínám mít raději a raději. Darjeeling měl potenciál být ještě více ulítlejší a divnější. Maličko přesun do mainstreamu (opravdu jen maličko). Dobré výkony všech herců, Owen Wilson v roli, ve které jsem jej ještě neviděl (nesnaží se dělat srandu za každou cenu). Tři a půl hvězdičky. ()

Roper

Z filmu som mal pocit, ze sa jedna o cisto poeticky film. Musim uznat, ze sa tam nasli vesele, ba miestami smiesne momenty, ale nebolo ich vsak dostatok a z celkoveho kontextu som ani nemal pocit, ze to ma byt smiesne. Film zachranila v mojich ociach kratsia stopaz, pretoze na tak "duchaplny" dej by viac ako 86 minut bolo naozaj strasne vela... 50 percent ()

Rapollo

Nádherně poetická podívaná, až se člověku nechce uvěřit, že je z dílny amerických autorů. Nespoutaná, živelná trojka bratrů, kteří se valí Indií obaleni růžovými kufry po otci. Humor je jemný, bránici polechtá, ale nerozvibruje. Každý z herců skvěle drží svou figuru, každý je jedinečný a tragikomický. Zajímavý je i předfilm - Natálku jsem málem nepoznal, snad jen ty obnažené pozice, které měly cudnosti učiniti zadost, byly příliš křečovité. Myslím, že by bylo lepší rovnou jí nechat spodní prádlo a umožnit jí nějaký přirozený postoj. Každopádně jsem byl uchvácen a těším se zase někdy na repete. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona