Nutné k přežití

(pořad)
  • Česko Boj o přežití (více)

Série(7) / Epizody(67)

Bývalý elitní voják Bear Grylls bude vaším průvodcem divočinou. Ukáže vám, jak přežít na těch nejvíce nehostinných místech naší planety. To všechno bez pořádné výbavy, jídla i pití. Půjde mu při tom o život... Zkušený dobrodruh a expert na přežití v divočině Bear Grylls cestuje po světě a na nejméně pohostinných místech naší planety se zas a znovu pouští do tuhého souboje člověka s nespoutanou přírodou. To, co by jiné spolehlivě zabilo, je pro něj příležitost vychutnat si natáčení napínavého televizního průvodce extrémního cestovatele. Bear Grylls sloužil ve speciálních jednotkách britské armády a má za sebou zvláštní výcvik přežití v nejtěžších podmínkách. V první várce epizod se mimo jiné ocitá uprostřed ničeho v kanadské části Skalnatých hor, na poušti Moab v Utahu, v nitru deštného pralesa na Kostarice, na ostrých hřebenech aljašských hor, na vyprahlých pláních Sierra Nevady nebo ve sluncem spalované africké savaně a vyzbrojen jen naprostými nezbytnosti k přežití si musí najít cestu zpátky do civilizace. (TV Prima)

mikulíšek

Místo poučné příručky pro přežití se mi dostává exhibice adrenalinových šíleností balancující někde mězi bláznovstvím a hrdinstvým. Čekal jsem více, než někdo, kdo ma speciální výcvik, řekne "tohle je životu nebezpečné", a pak to udělá. Kdyby se "obyčejný" člověk někde ztratil a choval by se takto, tak si během první hodiny způsobí tak vážná zranění, že někde bude další dva dny v bolestech umírat. Je hezké co všechno Bear Grylls umí a co dokáže sníst, ale většina lidí neumí lézt po kluzké sklále, skákat z 5 metrů a dělat parakotouly. Takže co se týče přínosu k tématu přežití, tak je možná i skautská brožurka poučnější. Jako seriál o bláznovi, co rád předvádí čeho je schopen, to funguje. Občas štvou opakované záběry nebo podezřelá "realističnost", ale vzásadě je to napínavá podívaná s atraktivními scénami z atraktivních prostředí. ()

BMAJTZ

Dalo by se říci, že tento pořad a jeho konkurenta z téže televizní stanice Discovery, který se jmenuje Survivorman, sleduji současně. Hodně lidí tyto dva pořady srovnává a abych pravdu řekl, je to stejně dobře jako špatně. Les Stroud v Survivormanu se snaží ukázat dokumentárním způsobem přežití v přírodě tak jak by ho nejspíše prožívala většina lidí, je nutné říct, že podstupuje mnohem větší ryziko než Bear Grylls, ale na druhou stranu nedostanete tolik cenných informací kterými vás naopak zahltí v Man vs. Wild. Druhá vec je ta, že rozdíl těchto dvou osobností (Beara a Lese) je tak markantní, že Bear se naprosto drží svých zásad zatímco Les je mnohdy dohnán i k tomu co Bear káže jako špatné. Pravdou je hlavně ta, že nikdo by se asi nechoval v téhle situaci tak jako Bear Grylls. Nyní se ale zaměřme hlavně na tento pořad. V prvé řadě je neduskotovatelné, že pan Grylls je tak trochu šoumen a snaží se pořad prodat svým akčním provedením, ať už někde pobíhá po lese nebo požívá něco co bych v živodě nestrčil do pusy. Informativní hodnota tohoto pořadu je ovšen vysoká, nejde jenom o samotné přežití, dostane se vám poměrně rozsáhlého výkladu o fauně a floře jakožto i jejich detailních informací o kladech a záporech. Je sice fakt, že úroveň nebezpečí našeho hrdiny je skutečně diskutabilní, když má za sebou minimálně pětičlený štáb, ale přesto si myslím, že je zde 85% situací, které rozhodně vymyšlení nejsou. Je třeba podotknout, že Bear se snaží ukázat i situace do kterých se vůbec nemusíte dostat, jako pád do ledové pukliny, nebo propadnutí ledem do zamrzlého jezera, čímž simuluje velice nebezpečné situace. Man vs. Wild je rozhodně extrémnějším a akčnějším bratříčkem Survivormana, z níž si ovšem odnesete taky spoustu užitečných informací a rad. Mimochodem jedna věc me na Man vs. Wild vytáčí hodně, když už Bear skočí do vody a vyleze z ní úplně promočnený, nechce se mi věřit, že své oblečení usuší tak neskutečně rychle. Vadí mi jedna věc, kterou je výbava Beara, vždy si sebou bere křesadlo nůž a čutoru a tím se mnohé scény v jednotlivých dílech dost opakují. Jindy zase na místo spadne padákem a ač je tento nástup efektní výsledek je vždy stejný. Bear rozřeže padák a veškerou záchranu postaví na tom, že má šňůry a plátno z padáku. Otázka tedy zní kdo proboha má v pustině padák? Mimochodem hodně se kritizuje nečestnost stanice Discovery kdy všechno v pořadu mělo být autentícké, ale nakonec byli dohnáni k tomu připustit, že mnohé scény jsou prostě jenom na oko. Etickou stránku komentovat nebudu, je ale třeba přiznat, že jde spíše o simulaci a návod k přežití (pokud se vám to nelíbí jděte do Survivormana). PS. Nemívám žaludek na vodě, ale při jezení jačího oka mě vyloženě natahovalo. ()

dita.krizova

Nevím, jestli mě víc uhranul Bear Grylls a nebo jeho schopnost přežití. Každopádně mě to donutilo koupit "nouzovou krabičku záchrany " a příručku o přežití (a to ani nikam nejezdím). U každého dílu se skvěle bavím, i když některé části, kdy jí něco živého nebo nechutného, přetáčím. Tenhle pohledný a zdatný Anglánek byl po jistou dobou mým ideálem. http://www.youtube.com/watch?v=oVD26SRqDVc&feature=related - povedená parodie na tenhle pořad (Kyanid & Štěstí) ()

fox171cz

Zajímavý počin, který už mám skoro celý zhlédnutý a každý díl má něco do sebe. Ještě navíc když je tam skvělý dobrodruh a obchodník na internetu "Bear Grylls". Mimochodem věděli jste, že prodává např. svoje nože a mačety a spoustu dalšího ? Proto to přiřazení k obchodníkovi na internetu. ()

civrss

Od survivora Jeffa Probsta jsem se posunul do trochu jiné dimenze přežívání. Bear Grylls musí přežít opravdové nástrahy naší planety, než šampóni Probstovy reality show. Ale samozřejmě, že tady nechci Survivora pomlouvat, tohle bylo spíš jen tak trochu pro porovnání nesrovnatelného. Man vs Wild je nádherná podívaná plná přírody, impozantích výhledů a zároveň strašidelných míst, kde bych rozhodně skončit nechtěl, protože ulovit jediné zvíře či postavit jediný přístřešek mi připadá tak nemožné, jako vylézt na všechny osmitisícovky jako jeden z největších českých frajerů, Radek Jaroš. Celkem bych si poslechnul rozohovor těchto dvou, jestli by si měli co říct. Bearovo cestování je také za prachama, o tom žádná, všechno v pořadu není tak jak ve finální sestříhané podobě vypadá, ale to nemění nic na tom, že mě sledování baví a z postele a tepla domova se na Gryllse dívá s velkou úlevou, že jsem tam kde jsem. ()

velkyvezir

Ten maník je naprostý magor:-D Výborná podívaná na maníka, který si je schopen s kudlou, čutorou a křesadlem poradit v jakékoliv situaci. Co díl, toť otázka: co zase sní?:-D ()

bruceman7

zatim jsem neviděl v bedně nic lepšího, asi proto že nic lepšího tohodle druhu neexistuje...no, hlavně že to má dost protejnů ()

Spike23

Dokumentární seriál v hlavní roli s nadčlověkem, který pro přežití dokáže udělat naprosto všechno. Rady k přežití jsou užitečné a když náhodou některé jsou velmi obtížné, je alespoň zábava se na ně koukat. Za celých 5 séríí jsou zde nastíněny veškeré možné situace ve velkém množství klimatických podmínek všech podnebných pásů. Někteří mohou mít za zlé, pokud jde o autentičnost, že Grylls v tom není opravdu sám a má s sebou bandu kameramanů, ale zamyslete se jaká by to byla nehorázná nuda, kdyby vše bylo natáčené z jedné kamery, kterou by vlastnil. I když se to zdá celé nahrané, větší množství kamer je pro tento seriál naprostou nezbytností. ()

Giggs

Sotva budem niekedy niečo z toho potrebovať. Aj keď, v sučasnej finančnej krize by sa mohlo hodiť vedieť, ako prisť zadarmo k vydatnemu jedlu. :-) Pozoruhodne! ()

I.AM.NOT

Magor, který se musí brát s rezervou, pokud však na to koukám doma z gauče, piju teplý čaj a jím sušenky zabalen pod dekou, tak je pořad výborný, šokující a absolutně nenudí. Nevím jestli někdy rady Beare Gryllse ocením, ale kdo ví... ()

legatio

Tohle téma je mi blízké, ale seriál jako takový mě zklamal. A ještě víc mě mrzí vysoké hodnocení zde. Doufám, že všichni hodnotíte jistou zábavnost a ne ten scénář, který asi nemá být vidět, ale je do očí bijící. ()

kery-

Seriál je fakt super a "skautské" návody jsou parádní, ale autentičnosti lze vzhledem k všudypřítomnému štábu jen těžko věřit. To je moc velká škoda, ten pocit že "když se něco podělá tak nic mu nehrozí" je pro diváka prostě špatný. I tak se na to ale skvěle kouká a některé chvilky prostě berou dech. ()

J.Bourne

Dneska sem viděl třeba díl, kde poobědvá skunčí maso a vypije vlastní moč z hadí kuže. Je třeba něco dodávat? Prostě Bear je pro mě největší mazák. Žádnej díl nenudí. Pět hvězd bez debat. ()

Paity

Naprosto bomastický pořad, ve kterém se dozvíte jakl neumrznoust, nespadnout do rokle, nepřehřát se, neuvařit se, neumřít na malárii či úplavici, prostě PŘEŽÍT! ()