Warcraft: První střet

(neoficiální název)

Warcraft: Prvý stret

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 123 min

Ale jo, jako úvodník do potencionální, nové série to funguje bez problému, byť by rozhodně pomohlo, kdyby byla historie světa trochu lépe vysvětlena, ale holt je dnešní trend rychlého a naspeedovaného nástupu vidět zcela všude, ne jen zde.. Ale dost tohoto, nechť jsou adorovány cgi barvičky! No, po pravdě, cgi je to sice technicky dobré, ale za srdce zrovna nechytí a interakce něčeho cgi a reálného herce na pár místech povážlivě hapruje (Ragnar Lothbrók a jeho Gryfon). Takže ještě jinak, všichni se snaží, od herců po režiséra a výsledek je kvalitní béčko. A proč je to béčko? Protože herní Warcraft prostě jiný příběh, než béčkový nenabízí, což je sice na jednu stranu škoda, na druhou je to i tak o mnoho lepší, než jiná fantasy produkce v podobě sedmého syna, Lovce čarodejnic, nebo podobných natupělých žánrovek. Scény s hordou o něco zábavnější a těším se na prodlouženou verzi, na pár místech bylo zkrácení z původní veze o hodinu (!) až příliš vidět.(18.6.2016)

Hru jsem nikdy nehrál, takže moje orientace v ději byla z počátku hodně složitá. Proto jsem si film po hodině, pustil raději celý znovu od začátku. Hodně se povedl casting. Pro mě zcela neznámí nebo ne moc známí herci hrají uvěřitelné postavy v naprosto funkčním světě, který mě bavil a strašně rád bych se do něj co nejdříve znovu vrátil. Letošní hodně slabý rok, kde není nouze o propadáky, si tedy může připsat i jedno významné plus. Warcaft je super a budu se moc těšit na návrat. Pravděpodobně nejlepší videoherní adaptace. 80%(3.10.2016)

Ten film je fakt strašná pitomost. Hlášky typu "Tohle to ještě nikdy neudělalo!" a "Napáchal jsem tolik strašných věcí, ale všechny jsem zapomněl!" u mě okamžitě zlidověly a já se opravdu nemohl dočkat, kdo plácne jaký nesmysl dál. A to myslím vážně - ten film mě v podstatě bavil, užíval jsem si ho. Je dělaný se skutečným (nebo dobře imitovaným) zájmem a co dokázal Jones za 100 mega, je obdivuhodné. Působí to teda možná dojmem, že někdo vystříhal polovinu scén a naplácal dohromady dvakrát víc postav a směšných cizích slov, než měl, zároveň mě to ale svou béčkovou naivitou okouzlilo. Hodnocení je kříž - ze čtyřech hvězd vyplývá, že Warcraft je dobrý film. To asi spíš není, je ale kouzelně sympatický pitomostmi, které ti talentovaní lidé naplácali (a mezi tím nabídli i několik zajímavých nápadů). PS: Hru jsem nikdy nehrál.(7.6.2016)

Na základce jsem poprvé hrál dvojku. Zvuky jednotek se mi za ty desítky hodin krvelačnýho běsnění vpálily do mozku. Když si čas od času pustím gameplay, abych si stařecky poplakal, a slyším umírat Footmana, v břichu mi z toho příjemně zašimrá. Chci jen říct, že jsem skromně očekával pouhou nostalgii. Ta se v této v mnoha ohledech rutinní (byť lehce nadprůměrné) fantasy příliš často nedostavila. Nejsilněji asi když běžely závěrečné titulky, což o něčem vypovídá. ___ Herní svět dokáže poměrně lehce docílit toho, že se hráč ztotožní s děním na obrazovce. Je tomu tak především díky interaktivní formě a díky luxusu, který si filmové plátno nemůže dovolit: desítkám hodin časové dotace. Po tolika dnech klikání se vám zkrátka dostane fantaskní svět pod kůži, byť je třeba sebepitomější. S filmovým časem to Warcraftu příliš nevyšlo. Myslím, že se toho na jeden snímek dělo příliš mnoho a v záplavě postav se neznalý asi trochu (alespoň zpočátku) ztrácel, rozhodně ale neměl příležitost se s postavami ztotožnit, poznat je a vnímat jako silné osobnosti s životním příběhem a motivy hodnými pozornosti. Pozvolnější tempo by poměrně povedenému scénáři náramně slušelo. Prý bude DC verze a já v ni doufám, protože právě oněch slibovaných 40 minut by snímek mohlo v tomto ohledu posunout o třídu výše. ___ Děj hodně čerpá z knihy Poslední strážce, jednoho z mých nejoblíbenějších guilty pleasure braků. Pamatuju si, že přesně tuhle knihu jsem si od jejího přečtení přál vidět na filmovém plátně. Na scénáři filmu se podílel šéf tvůrčího oddělení Blizzardu a je to vcelku znát, stejně jako Duncanova láska k předloze (mrká na nás skoro v každém záběru). Některé pozměněné části mě ale.. zkrátka víc baví v původní verzi. ___ Díky za místy překvapivě nesmlouvavou brutalitu. CGI je krásné, i tak bych ale byl radši za méně zeleného plátna. Soundtrack lehce zaměnitelný, byť pracuje s herními motivy. Nejpromarněnější postavy: Garona, Medivh. Nejhorší casting: Khadgar, král Llane. Největší sympaťák: Doomhamer, Draka. Celkově zkrátka lehce nadprůměrná zábava. Mimochodem, ještě jsem nebyl v kině za větši prachy. Imax v Kodani. To mi ho vyndej.(8.6.2016)

Překvapivě dobrá práce. Bez vytáček a zaváhání táhne na bránu s razancí Hordy, aby chvílemi zapojila nápaditost Aliance. V prvním případě nabízí monumentální a přehlednou řež, v tom druhém zase fajnové osobní momenty, hlášky a dokonce i emocionální vrcholy hrdinského sebeobětování. Jonesův biják by sice zasloužil ještě půl hodiny nášup, aby ten svět představil ještě o chlup podrobněji a divák mohl lépe proniknout do vnitřních nitek každé strany sváru, ale chápu, že studio chtělo spíše vějičku, která zaboduje lépe, pokud diváka budou balamutit trikaři a Djawadiho hřmotné vibrace, aby nám mohlo díky výdělkům naservírovat osobitou trilogii. Za dobré adaptace her stále považuji už Mortal Kombat a Silent hill, ale Warcraft snad ostatním rozrazí žánrová stavidla do quality cinema.(5.8.2016)

• - Tvůrci se na Blizzconu nechali slyšet, že chtějí, aby film po stránce kostýmů a triků připomínal něco mezi Avatarem (2009) a seriálem Hra o trůny (od r. 2011). (KREI)

• - Pro tento film vytvořili animátoři od ILM studio speciální program, který se zaměřuje pouze na animaci vlasů a chlupů orků. (Jokerada)

• - David Bowie, otec režiséra Duncana Jonese, před svoji smrtí viděl film Warcraft. David Bowie dojetím slzel a byl na svého syna moc hrdý. Stačil mu to říct, než skonal. (Yoshitsune)