Warcraft: První střet

(neoficiální název)

Warcraft: Prvý stret

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 123 min

Až nečekaně povedené. Warcraft sice má svoje chyby, ale získal si mě i přes prvotní nedůvěru. Hodina by tomu filmu pomohla jako sůl, takhle je všechno trochu moc klopotné a těch zvratů je na tak malém prostoru docela dost, ale všechno i tak funguje téměř výborně. Vizuálně jde o špičku, i když mám velký problém s lidskými kostými (to stylyzované brnění mi tam prostě nesedí i když věrnost hře je obdivuhodná). Orkové boží, dokonalá mimika, věříte každému pocitu. Jejich scény jsem si vysloveně užíval. Fantasy atmoféra z toho padá po kilech, díky Duncanu Jonesovi, za to. Akce není moc propracovaná, přesto poměrně fajn a i když se tam hodně kecá, funguje to. Za mě velká spokojenost a nečekal jsem že to řeknu, ale hodně se těším na další díl.(17.6.2016)

Kočkopes, který není ani dostatečně špatný, aby byl ve své nechtěné debilitě směšně zábavný (byť přeplácaný vizuál či kouzlení neonových run stylem, kdy se vrhají krhavé pohledy, zlotřile se komíhá prsty a šušká něco ve stylu "breptybreptyčárymáryžbluňk" k tomu mají nebezpečně blízko) a zároveň není ani dostatečně dobrý na to, aby bez výhrad obstál jako kvalitní žánrovka a ne pouze jako video(herní) béčko v áčkovém hávu. V zásadě platí, že když se vykreslují panoramata, postavy drží hubu a bitkují se "padni komu padni", tak to funguje. Jinými slovy ano, funguje to především pokud je to ve své podstatě variace na animačky, jak je známe přímo od Blizzardu. Navzdory tomu, jak moc se to bere vážně, tak to funguje také v pasážích s orky, ve kterých je to přesně tím, čím měl být filmový Warcraft jako celek. Ovšem vše z pohledu Aliance je čiročiré peklo. K tomu v každé druhé scéně nebývale bije kyjem do očí, jak moc se krátila stopáž (údajně až o čtyřicet minut), ale na škodu to paradoxně není. Evidentně se krátilo především v oblasti keců, keců, keciček. Tedy v tom co je na filmovém Warcraftu k uzoufání nesnesitelné; a i tak je jich tam více než by bylo záhodno. Celkově to má potenciál, zajímavě rozehrané linie, solidní bitevní výjevy, sympatickou nekompromisnost k hlavním postavám, ale zrovna tak to má céčkové dialogy, toporné herce (ti skuteční působí oproti CGI orkům bez života), otřesnou (jakkoli předloze věrnou) stylizaci i gala přehlídku těch vůbec nejotřelejších a nejsměšnějších klišé z ranku "fantasy pro uhrovité panice".(18.6.2016)

Děj sám o sobě celkem ušel, ale přehnané množství patetických nechtěně vtipných frází ("když jsem byl/byla malý/malá, zjistil/zjistila jsem, že jsem jiný/jiná než ostatní"), klišovitých řešení ("budu tě chránit" - "ne, jsem velká holka, umím se ochránit sama") a neplynulé vyprávění film velmi sráží dolů. Na posledním se asi podepsalo stříhání, možná eventuální režisérská verze tohle odstraní, ale strašně rušilo, když nějaká postava v jedné scéně zaujme určitý postoj k věci nebo jiné postavě, aby v další scéně měla postoj přesně opačný, aniž by ta změna měla nějaký vývoj. Pokud jde o akční scény, když jde o souboje jeden na jednoho, jakž takž, ale hromadnější bitvy jsou naprosto bez choreografie, nepřehledné a zmatené, prostě na sebe dvě armády naběhnou a hotovo (u filmu podle RTS bych čekal, že si s taktikou a strategií trochu pohrají). Nakonec stejně sledujeme boje hlavních bijců obou stran s bezvýznamným komparsem v pozadí. Aspoň můžu pochválit design trpaslíků, kteří jsou daleko podobnější sami sobě než to cosi v Hobitovi (jehož druhý a třetí díl Warcraft trumfuje, je tak fifty fifty s prvním dílem). Tak 50 %, když mě film nenaštve, bývám obvykle milosrdný, tudíž dám ***, ale myslím, že Duncan Jones má talent na víc.(12.6.2016)

Něco na tom asi bude, že sem potřeboval ten třítejdenní internetovej hejt, než sem se na nejryzejší fantasy od LotRa (tak dobře, od Hobita) vypravil osobně... aby mi pak Warcraft hrozně sednul! Skvělej Azeroth, výborně zpracovaná magie, dostatek blockusterové akce, neskutečně návyková hudba a dokonce i ucházející herci a super triky. Čekal jsem průser a vono to je nakonec víc než koukatelný. Je to zábavný! Hodně!(2.7.2016)

Ale jo, jako úvodník do potencionální, nové série to funguje bez problému, byť by rozhodně pomohlo, kdyby byla historie světa trochu lépe vysvětlena, ale holt je dnešní trend rychlého a naspeedovaného nástupu vidět zcela všude, ne jen zde.. Ale dost tohoto, nechť jsou adorovány cgi barvičky! No, po pravdě, cgi je to sice technicky dobré, ale za srdce zrovna nechytí a interakce něčeho cgi a reálného herce na pár místech povážlivě hapruje (Ragnar Lothbrók a jeho Gryfon). Takže ještě jinak, všichni se snaží, od herců po režiséra a výsledek je kvalitní béčko. A proč je to béčko? Protože herní Warcraft prostě jiný příběh, než béčkový nenabízí, což je sice na jednu stranu škoda, na druhou je to i tak o mnoho lepší, než jiná fantasy produkce v podobě sedmého syna, Lovce čarodejnic, nebo podobných natupělých žánrovek. Scény s hordou o něco zábavnější a těším se na prodlouženou verzi, na pár místech bylo zkrácení z původní veze o hodinu (!) až příliš vidět.(18.6.2016)