Warcraft: První střet

(neoficiální název)

Warcraft: Prvý stret

Fantasy / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 123 min

O tom, že je Warcraft nějaký pc kult jsem až do nedávna neměl ani páru, ale na druhou stranu zase znám hlavní město Kyrgystánu. Vyzbrojen těmito znalostmi jsem dopajdal na Floru do Imaxu (3d; title), abych se polaskal s filmečkem. Jako pro samej digitální efekt není kam flusnout, ale pozor světě div se, ono to funguje. Od začátku je to prostě párádní pohádková jízda pro dospělejší, kde máme dobro, máme tam zlo, máme tam i něco mězi tím a taky tam máme nějakou zubatou holku, která je taky něco mezi, ale stejně je sexy, vlastně je tam sexy úplně každej, i ty trojmetráci s vizáží prasat obecně divokých. Je to prostě svět, který si v záplavě příkazů od šefa, školních buzerací a mejdanu složenek s inkasem ve tvým kaslíku nemáš šanci vyfantazírovat a přesně kvůli filmům jako je Warcraft bereš ve svým volným čase čáru do kina, aby sis ulevil, zafandil, zasnil a alespoň na chvíli zapoměl na ten svůj reálnej svět bez jedinýho pc efektu a jediný příšerky.(15.6.2016)

Na základce jsem poprvé hrál dvojku. Zvuky jednotek se mi za ty desítky hodin krvelačnýho běsnění vpálily do mozku. Když si čas od času pustím gameplay, abych si stařecky poplakal, a slyším umírat Footmana, v břichu mi z toho příjemně zašimrá. Chci jen říct, že jsem skromně očekával pouhou nostalgii. Ta se v této v mnoha ohledech rutinní (byť lehce nadprůměrné) fantasy příliš často nedostavila. Nejsilněji asi když běžely závěrečné titulky, což o něčem vypovídá. ___ Herní svět dokáže poměrně lehce docílit toho, že se hráč ztotožní s děním na obrazovce. Je tomu tak především díky interaktivní formě a díky luxusu, který si filmové plátno nemůže dovolit: desítkám hodin časové dotace. Po tolika dnech klikání se vám zkrátka dostane fantaskní svět pod kůži, byť je třeba sebepitomější. S filmovým časem to Warcraftu příliš nevyšlo. Myslím, že se toho na jeden snímek dělo příliš mnoho a v záplavě postav se neznalý asi trochu (alespoň zpočátku) ztrácel, rozhodně ale neměl příležitost se s postavami ztotožnit, poznat je a vnímat jako silné osobnosti s životním příběhem a motivy hodnými pozornosti. Pozvolnější tempo by poměrně povedenému scénáři náramně slušelo. Prý bude DC verze a já v ni doufám, protože právě oněch slibovaných 40 minut by snímek mohlo v tomto ohledu posunout o třídu výše. ___ Děj hodně čerpá z knihy Poslední strážce, jednoho z mých nejoblíbenějších guilty pleasure braků. Pamatuju si, že přesně tuhle knihu jsem si od jejího přečtení přál vidět na filmovém plátně. Na scénáři filmu se podílel šéf tvůrčího oddělení Blizzardu a je to vcelku znát, stejně jako Duncanova láska k předloze (mrká na nás skoro v každém záběru). Některé pozměněné části mě ale.. zkrátka víc baví v původní verzi. ___ Díky za místy překvapivě nesmlouvavou brutalitu. CGI je krásné, i tak bych ale byl radši za méně zeleného plátna. Soundtrack lehce zaměnitelný, byť pracuje s herními motivy. Nejpromarněnější postavy: Garona, Medivh. Nejhorší casting: Khadgar, král Llane. Největší sympaťák: Doomhamer, Draka. Celkově zkrátka lehce nadprůměrná zábava. Mimochodem, ještě jsem nebyl v kině za větši prachy. Imax v Kodani. To mi ho vyndej.(8.6.2016)

Dostal jsem přesně to, co jsem chtěl, CGI řežbu. Duncan Jones opět předvedl skvělou práci. I když bych měl pár výtek k ději. Z finančních důvodů si asi do filmu nemohli dovolit obsadit žádné velké hvězdy, ale toto osazenstvo film utáhlo celkem slušně. Splnil se sen všech pařanů, na který čekali minimálně 10 let. Akce a efekty jsou opravdu povedené. Děj trochu pokulhává, ale s tím už se musí u takového snímku počítat. Jako pro bývalého hráče byl pro mě film téměř povinností. Takže se návštěva kina určitě vyplatila. Spousta lokací vypadá skutečně jak ve hře. Je tam i schovaných několik easter eggů, jako například murloc nebo polymorph. Opravdu to ocení spíš fanoušci, protože neznalci se můžou po chvíli v té změti názvů začít ztrácet. Herci jsou skutečně dobří. Nejvíc mě asi zaujaly postavy Lothara, Garony a Khadgara. Bitvy jsou úchvatné, takže milovníci akce si přijdou na své. Film vypadá poměrně úspěšně, takže se zřejmě dočkáme i dalšího dílu. Azeroth ještě neřekl své poslední slovo. Budu se těšit. :) "S temnotou přichází světlo a se světlem temnota." Recenze(9.6.2016)

Za Hordu život položím! A já za ty roky čekání jsem čekal daleko větší nářez, ale rozhodně nejsem zklamaný. V prvních minutách byly pocity smíšené a chvilku trvá než si člověk zvykne na tu hromadu efektů. Dále už je to jízda a na vše se dá zvyknout. Pěkný příběh i zajímavé postavy, prostě jednoduše dobře zvládnutá žánrovka. Najdeme spoustu dobré akce, magie a scén, které si rád pustím znovu. Na druhou stranu mi přišla akce místy umělá a pomalá. Warcraft zafungoval jako lákadlo na pokračování dobře a ja budu věřit, že se v několika ohledech zlepší a dočkáme se u pokračování daleko větší podívané .. 7/10 = 75%(18.6.2016)

Pro mě osobně byl Warcraft zklamáním. Celou dobu jsem měl pocit, že sleduju všechny možné fantasy propriety obšlehnuté ze všech možných fantasy snímků natočených během posledních patnácti let (leteckou kamerou jako z Pána prstenů počínaje). Skáče se z jedné scény do druhé (aneb odškrtáváme si, co ještě zbývá natočit), emoce skoro nikde, chemie mezi postavami nulová. Duncan Jones to tentokrát nezvládl ani jako scénárista (dialogy šustící papírem) ani jako režisér, což je pro mě po jeho předchozích filmech docela šok. Odsýpá to, ale to je tak všechno.(8.6.2016)