Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

májovec13

Film, který vyvolá zamyšlení, který dokáže zaujmout atmosférou. V hodnocení se dají docela dobře využít ocenění filmové akademie. Nejlepší střih - určitě ano, divím se, že film nezískal nejlepší kameru. Nejlepší zvuk a zvukové efekty - nejspíš ano, velmi pěkně podtrhují atmosféru. Nejlepší scénář a režie- no nevím, jde o slepení několika akcí, dialogy nejsou nijak originální, na druhou stranu Marc Boal a Kathryn moc dobře věděli čeho chtějí dosáhnout - tedy opodstatnění propadnutí válečnému šílenství hlavní postavy. Nejlepší film - určitě ne, tady bych viděl jiné favority (Hanebný pancharti, Avatar, nejsem si jistý zda Prokletý ostrov patří do roku 2009), ale to je jen věc názoru. Celkově technicky velmi dobrý film, kterému chybí lepší vykreslení hlavních postav. ()

komatsu

Když The Hurt Locker dostal všechny ty oscary, říkal jsem si WTF? Teď jsem viděl a můžu jenom smeknout, rád tenhle film uvidim kdykoliv znovu. ()

Martyyn

První hodina filmu je naprosto strhující a dosti převyšuje zbytek filmu a to podle mne výrazně. Jinak se na to lze dívat jako na válku v Iráku "zase" jinýma očima. Jako u Mariňáka od Mendesa se jedná o film syrový a bez příkras. Pěkný, ale rozhodně nikoliv nezapomenutelný. ()

MarryW

Hodně zajímavý snímek, ale ne až tak moc, jak jsem očekávala. Možná mi dojem zkazila skutečnost, která o tomto snímku tvrdila, že je naprosto výjimečný a že tady nic takového dlouho nebylo. Ano, to je pravda, ale stejně mi tam pořád něco chybělo, jen nevím co. Film se ale nesnaží nijak šíleně moralizovat, vše je pěkně surové a takové jaké je to ve skutečnosti. V hlavní roli frajírek, který ničí bomby, ale který si setsakramentsky uvědomuje, co dělá a co má. Rozhodně si ale tento snímek zasloužil jít do kin dříve a ne až teď. ()

Dexter666

Napínavý film hraný na nôtu aktuálnej vojny (nie na aktuálnu nôtu). Oscara za pôvodný scenár som teda nepochopil. Sú to len obrazy vojny z pohľadu troch chlapov pozliepané dohromady. Nepriateľ, ktorého nie je možné vidieť, nepriateľ, ktorý je všade a niekde a ktorého motivácia ku konaniu je často záhadou. Renner zahral dobre, nosná idea však u mňa s rozporuplným dejovým spracovaním vyprcháva a tak považujem aj označenie za najlepší film roka za značne prehnané. ()

FiFoo

Čekla jsem asi příliš. Není to dokument ani čistý drama, jenže ani dokudrama... Skvělá kamera a skvělej zvuk, jinak ale sled lehce zaměnitelných a z příběhu vyřaditelných pyroakcí bez nosné dějové linie, ani s postavami se mi nepodařilo nijak sžít. Jediný opravdu zajímavý moment pro mě byla situace, kdy James na chvíli podlehne paranoie okolo zneužití malého Beckhama teroristy. Sumasumárum mě to dost zklamalo. ()

BinLadin

Jak tento film mohl vyhrát tolik oskarů? Ještě dnes nechápu. Nemastné neslané, prach a bída. Nic mě nezaujalo, málem jsem i usnul. Pustil jsem si to 2x jestli jsem něco nepřehlédl, ale bohužel. Pro mě velké zklamání. Amíci mají asi jíné smíšlení o dobrém filmu. ()

Ruadek

Režisérsky výborně zvládnutá pecka, která na mne přesto nezapůsobila silou, jakou na mnohé jiné. Více než do poloviny pouze slušně napínavé epizodní drama, postupně více přidávající na plynu a emocích. Že válka je svině, víme všichni a to z daleko silnějších filmů, než je tento. Každopádně spokojenost - zručně natočený film z prostředí, kde si chlapi hrají na vojáky a umírají, aniž by to něco změnilo krom nich samotných. **** 23.3.2010 ()

Fosgo

Od jedné zneškodněné nálože k další nastražené... malá jednotka vojáků plní své povinnosti a snaží se přežít v ulicích Bagdádu i v jeho okolí. Docela jiný válečný film než jsou ty běžně točené, nepatetický, jiskřivě drsný a krutý, plný strachu vojáků i adrenalínové náruživosti. V několika záběrech je i symbolický : například mnohaminutový záběr na ležící muže pod palbou ostřelovačů - navozuje pocit nekonečna války, jindy zase po explozi nálože na těle jednoho domorodce výbuchem otřesený pyrotechnik vnímá dětské pouštění papírového draka – život jde dál, navzdory mrtvým. Pozitivem snímku je, že vynechává otázky po smyslu vojenského tažení, neřeší na čí straně je pravda …. dalším kladem je, že nejsou použity i některá klasická klišé vojenských filmů – zupácké chování nadřízených, okázalé mužství, americký patriotismus … Výrazně dominantním vyzněním (vedle vlastních příběhů pyrotechniků), je, že bez obalu ukazuje silné nepřátelství místního obyvatelstva i výraznou rozdílnost západního a iráckého života. Neznám (mimo běžných novinových zpráv) současnou reálnou situaci v Iráku ale pod dojmem snímku nezbývá než pochybovat o smyslu této války. ()

Mainer

nejvíc se mi to líbilo a vůbec nechápu chladný hodnocení.... oproti tomuhle je spoustu naprosto "vychytanejch" filmů a "neprvoplánovitejch"(vůbec nechápu to slovo) sračka ()

john986

koukal sem to asi natrikrat a silou se nutil dostat se do konce. Nepochopil sem, jak se ten film dostal k nominacim na oskara, to ze je nakonec i dostal sem nepochopil uz vubec... celej pribeh hlavniho hrdiny byla snuska nesmyslu a s realitou (po konzultaci s pyrotechnikem) to nemelo naprosto nic spolecnyho. ()

Johnysman

Už jsem čekal, kdy zase konečně uvidím epesní válečný film. Dočkal jsem se. Kamera, scénář, herci...prostě skvělé. Jen občas vykoukla očekávaná miniklišé...ale těch se teď u válečného filmu asi nevyhneme. Na druhou stranu, The hurt locker podává dle mého názoru válku v Iráku s nástrahami, jaké opravdu v dané oblasti jsou. Nepřehledná města s všudypřítomným nebezpečním, které se může skrývat i v podobě civilistů. Vojáci opravdu nemohou pokrýt vše a člověku dojde, jak je zhruba složité v takovýchto podmínkách exstovat, natožpak se účastnit daného konfliktu v roli vojáka (v tomto případě pyrotechnické jednotky). ()

Klariska

Naprosto úchvatný velmi realistický vhled do života amerických vojáků v Íráku. Skvěle vybrané herecké obsazení, vsadit na neokoukané tváře byla podle mně v tomto filmu výhra. Kamera nemohla být lepší a střih dobře korespondoval s aktuální situací. Hudba vždy skvěle vygradovala situaci a napnula, tak divákovy nervy k prasknutí. Film sice podle mého názoru postrádá nosnou dějovou linii, ale o tu tu nejde. Je to dokonalé svědectví o křehké hranici mezi životem a smrtí, o lidské nevraživosti a zášti, o lidské slabosti a síle. Nejvíc mně dostala scéna na konci filmu, kdy James jde koupit kukuřičné lupínky. Kontrast, který nastává v situaci, kdy vybírá s nepřeberného množství „stejných“ kukuřičných lupínků, je děsivý. Myslím, že tady zasadila Kathryn Bigelow ránu dnešní konzumní společnosti, a za to jí zuřivě tleskám. ()

Brainback

Tento film jsem viděl na Barandově a opravdu se mi líbil. Pět hvězdiček, ale dát nemůžu, protože jsem od filmu oceněného pěti oscary čekal o malinko víc akce. Jeremy zde hraje skvěle a moc se mi jeho postava zamlouvala. ()

Callie

Puzzle válečných scének s fanatickým riskovačem Jeremy Rennerem v hlavní roli. Nevím jestli na Oscara, ale mě se to líbilo. Nechtělo se mi spát, nenudila jsem se , napětí tam fungovalo, takže 75%. ()

veverysiak

Na to, že v mojej preferovanej škatuľke určite nenájdete vojnové snímky a myšlienkové pochody a pohnútky ctených filmových akademikov sú pre mňa zdrojom nevyčerpateľnej studnice smutno-smiešnych záhad, musím uznať, že ide o nadpriemerný kúsok v rámcoch svojho žánru, a až sa sám sebe divím, že mi nevadila trasľavá kamera, ani nesúrodý koktail akcií, ba ani niektoré zbytočné vsuvky, ktoré asi mali slúžiť na dokreslenie komplikovanosti psyché maskáčových hrdinov, dojem mi pokazila hŕba nelogických konaní profesionálov, ktoré v žiadnom prípade nemožno zamieňať za skratové výčiny spôsobené adrenalínovým absťákom, toto je dovolené v komerčných akčných kúskoch, v polodokumentárnom diele to nemá svoje miesto, takže 60%. ()

brasek

Tento film nie je žiadna propaganda armády, tento film má veľmi ďaleko aj od klasických vojnových filmov... tento film je zobrazením krutej reality povojnového Iraku v očiach režisérky Bigelow. Čítam v niektorých príspevkoch rozpaky, že ako tento film mohol poraziť Avatara? Jednoducho preto, lebo tento snímok nie je vymyslené dobrodružstvo na vymyslenej planéte. Mňa tento snímok osobne veľmi vtiahol do deja a prežíval som možno každú minútu... Bigelow rozohráva drámu pretkanú miestami napätím, miestami cynizmom... Bigelow dáva dokopy protiklady a s nimi tvorí zápletku tohto snímku. Hlavná postava seržant James na jednej strane hazarduje so svojím životom, správa sa ako keby mu bolo všetko jednom, na druhej strane má strach o malého irackého "podvodníka" Beckhama. Na jednej strane to vyznieva ako klišé, kedže seržant James má doma družku a syna a chová sa tak ako keby sa o nich nezaujímal. Myslím si, že Bigelow chcela poukázať, že čiastočne James si k nim cestu nachádza cez Beckhama. Sanborn neriskuje, ide podľa predpisov a nakoniec sa z neho vykľuje strach... strach o to, že nemá dieťa a toho desí, hoci celý čas sa vyjadroval o deťoch ako o nezáujme... Eldridge... mladý špecialista. Čiastočne nevýrazný, čiastočne náladový... Tieto protiklady, s ktorými Bigelow pracuje, nevyznievajú až tak veľmi, aby si ich bežný divák všimol... teda ten, ktorý očakáva akčnú pecku od prvej do poslednej minúty a preto tomuto snímku chýba ešte ten povestný kúsok, aby sa zaradil na úplný vrchol filmovej histórie medzi ostatné diela, aj keď Oscar ho tam svojím spôsobom posúva. ()

HollyMolly

Já pořád nevím... Většinou, když vidím nějaký film, si to nechám chvíli rozležet v hlavě a ikdyž jsem na něj měla zpočátku vyloženě špatný (nebo dobrý) názor, nějaký ten čas ho trošku pozmění. The Hurt Locker jsem viděla už před dost dlouhou dobou, ale pořád nevím, co si mám myslet. Celý ten koncept války jako závislosti, jiného stylu života nebo přímo drogy je velice zajímavý, líbí se mi. Ale podání filmu bylo podivně neutrální, bez života, bez zaujetí. Film podobného ražení by mně prostě měl vzít za srdce, což se zde nepovedlo. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami