Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

wendelin9

Jeden z těch válečných filmů, kde válka hraje vedlejší roli a naopak pocity a myšlenky obyčejných vojáků hrají roli hlavní.. Věčná otázka, která se objevuje v knihách i filmech již od světových válek: "Jak vojáka změní válka?"... Nemohu tento snímek nesrovnat s filmem natočeným podle předlohy spisovatele z tzv. ztracené generace Na západní frontě klid, který se zabývá stejnou otázkou. Jediným (i když podstatným) rozdílem je fakt, že ve snímku Smrt čeká všude se armáda skládá čistě z dobrovolníků. Ale změny, kterými vojáci v průběhu jejich působení ve válce projdou, nejsou o nic menší... Věčné téma, které bylo, je a vždy bude neustále dokola omýláno, ale vždy přinese něco nového. 5* ()

Splasher

Samozřejmě, geniální Joanně Newsom stačí v písni "What we have known" prostor pouhých 5-ti minut k výstižnému popsání války v Iráku - ještě k tomu ve verších. Ale ani Kathryn Bigelow ve svém 2+ hodinovém filmu neodvedla špatnou práci. Jenom se divím, kolik režisérů si chce v poslední době dokázat, že umí "zkrotit Merchantovskou kameru". ()

StanislachKo

Prečo som dal kedysi 4*? Ako som mohol?? Katkino najlepšie dielo doposiaľ. Skvelí nenápadní herci, pár dvojminútových výstupov súčasných veľkých mien (Guy, Ralph, David...) aby sme sa nenudili a dokonalá "rozhŕkaná" atmosféra. Žeby ženy točili vojnu lepšie? Kvôli tomuto kúsku si to minimálne overím! ()

dr.fish

Myslím, že tohle se paní režisérce povedlo. Někteří možná budou kritizovat malý spád, málo akce, moc keců atd. Když přijde na akci, je ale syrová a ostrá jak břitva, ta beznaděj té země se povedla navodit moc dobře. Tahle válka se nedá vyhrát, ale odejít z Iráku znamená ještě větší prohru pro ty, kteří tam zbydou. Psychický tlak je ohromný, rizika veliká, ale i to může fungovat jako droga. Dá se ještě vrátit domů do pohody naleštěných ulic a obchoďáků? Těžko...80% ()

Swansea

Výborný film pro ty, kteří mají rádi tento žánr; film, který odráží každodenní stres a pro někoho i způsob života plný adrenalinu. Ne, neuvidíte rychlé akce a zběsilou kameru, ale každodenní rutinu lidí, kteří dobrovolně nasazují krk, získávají nesdělitelné zkušenosti (škoda, že filmy nedovedou být "pachové" ), ale tím i přicházejí o partnerské vztahy a "obyčejný " život se svými rodinami a dětmi. Skvělý film od začátku do konce ; film, který musíte vidět. ()

TomStall

Bezesporu výborný válečný snímek, který na hlavních postavách dokonale ukazuje, jaké typy lidí se také účastní zahraničních misí a z jakých důvodů (alespoň já jako laik si dokážu představit, že co se týká hlavní postavy, její motivace je velmi reálná, i když v důsledku tragická). Po formální i obsahové stránce těžko co vyčítat, věřím že Hurt Locker je přesně takový, jaký ho K. Bigelow chtěla. Líbilo se mi velmi, ale film roku a taková oskarová žeň? Kdeže.. ()

Cedr

Přiznávám, že již od začátku jsem byl k filmu velmi skeptický. Nicméně nechal jsem se strhnout hypem a chtěl na vlastní oči zjistit, co vlastně způsobilo takový rozruch. Doufal jsem, že budu třeba mile překvapen... ale bohužel. Asi musíte mít příbuzného vojáka nebo minimálně být Američan, abyste tento neskutečně nudný a zbytečný snímek dostatečně ocenili. Nejsem zahořklý fanoušek "poraženého" Avatara (haha) ani odpůrce Oskarů nebo cen BAFTA... je mi to vážně fuk. Nemám rád jen jednu věc - hloupé filmy jako je tento. ()

hans500

Realisticky působící válečné drama s excelentní režii Kathryn Bigelow. Oscar za nejlepší film zasloužený (film jako takový jistě lepší než Avatar, ale režii měl přeci jen lepší Cameron). Výborně zahráno. ()

Doudis19

Nervydrásající pohled na pirotechnické jednotky v Iráku, se sice vydal cestou spíše zkráslenějšího Černého jestřába, nežli realistického Mariňáka, ale pro dnešního diváka je to spíše pozitivum. Hurt Locker podává přesně to, co každý chce od filmu o bombách-Výbuchy, zneškodňování, stříhání drátků. Konec se lehce snaží poučovat, ale v celkovém dojmu krásně dotváří, ze začátku nepochopitelný charakter hlavního hrdiny. Spolu s Avatarem a Hanebnýma Panchartama, nejlepší film jinak na hity chudého roku 2009. ()

Remivsremi

Pro mě osobně celkem nuda. Příběh nikam nepostupoval a stále se plácal a převaloval na jednom místě. Aspoň se u každé bomby odehrával zajímavý sled událostí. Postrádal jsem nějaké kouzlo, které by mě přimělo se na snímek podívat co nejdříve znovu. James byl neskutečný magor a občas už mě prudil. ()

chelseaman22

To člověk nepochopí. Kdykoli Amíci natočí něco o válce či hrozném příkoří (vůči nim), tak je z toho Oscar. Takže nelitujme Iráčany či Afghánce, litujme Spojené státy americké, kterým se už pěkných pár desítek let daří pořádat invaze do různých koutů světa. Nemohu se ubránit srovnání se snímkem The Black Hawk Down. Ten byl nejenom díky hudbě o celou třídu výš. Ale i přes tutuo skutečnost to bylo fajn: párali se břicha, střeva lítala a nekvalitní DVDS se prodávala. A ceny akademie přišlo, aniž to „NĚKDO“ čekal. 80% ()

LeoH

Film v moderním, atraktivním obrazovém kabátku o válce jako nepřehledné adrenalinové zábavě na způsob ruské rulety, s letmo načrtnutými postavami kluků, kteří neválčí ve jménu jakýchkoli ideí, ale čistě z nedostatku lepší práce/zábavy/smyslu – možná je to tak jen v dnešní době a možná to tak bylo vždycky, za kteréžto připomenutí paní režisérce dík, i když zas takový objev to není. Pak už jen párkrát zdařile polechtané nervy, což mi k opravdovému zaujetí nestačí, snad že mě válečné situace jako takové zajímají leda tak jako podklad pro osobní dramata nebo nějaké to „filosofování“ a tady se mi obojího dostává opravdu jen v minimálním náznaku. ()

st.jim

Dělat to, co dělá Jeremy Renner, tak bych měl fakt velkou spotřebu pemprsek. Každopádně jsem si uvědomil, jakou mám pohodovou práci. Moc pvedený válečný snímek. Skvělě natočeno a zahráno. ()

capák

Kathryn Bigelow má cit pro válečné filmy jako málokterý její mužský kolega. Už dlouho jsem neviděl válečný snímek, který by mi připadal tak realistický, u kterého bych měl pocit, skoro jako bych byl sám členem oné pyrotechnické jednotky. Toho je mimo jiné dosaženo také velmi dobrou prací s kamerou a minimálním použitím hudby. Smrt tady čeká skutečně téměř v každé scéně a napětí tak nepolevuje po celé více než dvě hodiny sledování, a věřte, že s nějakým volnějším rozjezdem nebo odpočinkovými scénami se tady tvůrci nemažou, takže oněch 130 minut je opravdu intenzivních. Film se naštěstí nesnaží zaujmout k americké invazi do Iráku nějaký postoj, ale soustřeďuje se čistě na mise jednotky a pocity její členů. Jen škoda, že jednotlivým misím chybí nějaký výraznější spojovací článek a celý snímek je tak jen sledem několika akcí. Dějová odbočka s Beckhamem navíc do celku příliš nezapadá. I tak ale film rozhodně doporučuji, protože mezi ostatním válečnými snímky plých amerického patosu a akčních scén, které sice na plátně dobře vypadají, ale nepůsobí příliš reálně, je to vítaná změna. ()

Sokkk_y

Hned na začátek, nejsem nějak extra velký fanoušek válečných filmů, obzvláště ne těch, které se odehrávají v Afghánistánu, Iráku či jiných arabských zemích. The Hurt Locker ale u mě tvoří celkem velkou výjimku, protože je něčím odlišný od ostatních typical amerických válečných dramat. Kathryn Bigelow má jakousi schopnost podat tento žánr v absolutně jiném světle než ostatní hollywoodští režiséři a tvůrci. Výsledkem jejího snažení je hodně slušná práce bez jakékoliv špetky přehnaného patriotismu, který je tak pro válečné snímky typický. Ba naopak. Kathryn zde spíše Ameriku obviňuje z psychické újmy těch několika desítek tisíc vojáků, co působí ve válkách. A má absolutní pravdu. Když pominu tu filozofickou stránku (jestli se to tak zdá nazvat) a zaměřím se na stránku filmovou, není zde prakticky možné hledat nějaký souvislejší děj. Je to spíše změť záběrů na zakrvácené, špinavé a zpocené vojáky, kteří chtějí jen jediné. Přežít. A ti mamlasové stejně do tý války jdou. Válka je zkrátka droga. ()

prizdisrac

Téměř žádný příběh, jen scéna za scénou ve které US hrdina odstraňuje jednu bombu za druhou a dělá to pokaždé jako čím dál tím větší frajírek. Atmosféra slušná, ale snaha těžit z všudypřítomného strahu ze smrti mě vážně nebavila. Smrt čeká všude v káždém válečném filmu ať jste řadový voják nebo "elitní" pyrotechnik, ale postavit na tom celý film? Každopádně chápu proč se snímek zamlouvá americkému publiku, je to prostě další hrdina akorát s jiným kostýmem. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

15.07.2011

Bin Ládin zemře koncem příštího roku

Bin Ládin zemře koncem příštího roku

26.05.2011

Aby pak za to mohl dostat Oscara na jaře 2013. Samozřejmě mluvíme o projektu původně nazvaném Killing Bin Laden, který bude pravděpodobně přejmenován. Nic se ale nemění na tom, že půjde o další… (více)