Kletba Měsíčního údolí

• Maďarsko Holdhercegnő (více)
Fantasy / Dobrodružný / Rodinný
Maďarsko / Velká Británie / Francie / Austrálie / USA / Nový Zéland, 2008, 103 min

Fantasy rozprávka, nakrútená podľa knižnej predlohy Malý biely koník, anglickej spisovateľky Elizabeth Goudge. Rozpráva o obyvateľoch tajuplného Mesačného údolia a dávnom spore dvoch znepriatelených rodov. Keď malej Márii zomrie otec zanechá ju celkom samú a opustenú. Spolu so svojou vychovávateľkou tak musí opustiť blahobyt centra Londýna a začať svoj nový život na vidieku u čudáckeho strýka Benjamina, ktorý navyše ani sám nevie, že malá Mária existuje. Po príchode na jeho nádherný statok objaví magický svet údolia, kde je Mesiac väčší ako kdekoľvek na svete. Spozná strýkových nepriateľov, ktorí ju unesú a uväznia vo svojom temnom zámku. Postupne sa začnú diať naozaj čudné veci a Mária veľmi skoro zistí, že je poslednou princeznou, ktorá tam prišla, aby zachránila Mesačné údolie pred prastarou kliatbou. Do najbližšieho splnu bude musieť nájsť čarovné perly, ktoré nikto už stáročia nevidel, a skôr než Mesiac zapadne za horizont, ich vrátiť moru. Pri svojom pátraní nebude sama, ochráni ju čierny lev a cestou ju povedie biely jednorožec. (STV)

Ilicka

Jednoznačné zklamání - od Gabora Csupa jsem po Terabithii čekala velké věci - rozhodně však ne sterilní pohádku, která ze všeho nejvíc připomíná černou tradici českých televizáren - zmatená, nudná, bez atmosféry. ()

oLí

Kdyby se mě po čtvrt roce někdo zeptal, o čem že to je, tak si vzpomenu jedině na úžasnej pokojíček a fantastickýho černýho lva... bída. [3.5 červen 2010] ()

Morholt

Nedařilo se mi udržet pozornost. Přišlo mi, že Csupo se snaží o Alenku a Hvězdný prach s kapuletovsko-montekovským podbarvením, ale v mých očích to nebylo ani jedním. Věřím, že malým slečnám se to bude líbit, ale kvalit Hvězdného prachu, kte kterému se asi tvůrci chtěli přiblížit, to rozhodně nedosahuje. 30% ()

Crazer

Nejspíš se tu budu hodně lišit svým hodnocením od jiných, ale pohádkové příběhy mě fakt berou :)) .. hlavně že to nedopadlo jako Letopisy, kde zvířata mluvila .. to už by bylo silný kafe. Ale jinak zajímavé, navíc jsem se mohl kochat pohledy na maďarskou krajinu. ()

depony

Kletba Měsíčního údolí je zároveň i kletbou pro milovníka fantasy. Zoufale utahané dialogy, nesmyslné pasáže, kdy máte sami chuť Marušku zabít a nechcete to nechal na amatérech z lesa. Herecké obsazení bylo příjemné, ale ani oni nemohli utáhnout na svých bedrech nudný scénář, kterému chybí správné napětí. Několik vtipných momentů přesto nedokázalo zlepšit celkový dojem ze snímku. ()

Tayen

Naivní dětská fantasy, v níž dospívající dívka ZASE zachraňuje pohádkovou zemi. Moralizující, kýčovité a prvoplánové. Žádná originalita, ani překvapení, jen další zbytečná pohádka bez ambicí. ()

mysiak

Nebol som nadšený ani Mostom do Terabithie...a už vonkoncom nie Kliatbou Mesačného Údolia...vyzerá to ako keby sa to točilo u mňa vzadu na záhrade....herci...možno akurát Dakota Blue Richards sa snažila, čo tu dopekla robil Ioan Gruffudd?...veľmi lacná fantasy adaptácia... ()

Popluh

Po výborném Mostu do země Terabithia jsem i přes slabší ohlasy očekával od Csupa parádní pohádkovou jízdu, které jsem se skutečně nedočkal. Terabithia přece nějaký ten úspěch měla a maďarský režisér s ní předvedl, že za málo peněz se dá vykouzlit hodně osobité muziky, a tak se mi nechce věřit, že by zrovna Kletba měsíčního údolí byla tím nejlepším scénářem, který mu prošel rukama. Ta Kletba, která je jen směsicí pohádkových klišé a karikatur postav, které mají k životnosti stejně daleko jako herecký projev Roberta Pattinsona. A označení karikatura by mohla většina postav brát jako kompliment, protože například hlavní postava filmu to nedotáhla ani k ní. A bohužel musím říct, že selhal i Csupo, který se tentokrát nemohl opřít ani o scénář ani o herce, kteří zde většinou odvádějí „televizní“ minimum. Ona vlastně celé měsíční údolí složené z jednoho lesa a dvou zřícenin jakoby svou výpravou a zalidněností vypadlo z televizní pohádky, kvalita ČT 1, vysílací čas 13:00, sobotní odpoledne. Tváří v tvář tomu ale stojí překvapivě ne úplně špatné efekty, které jsou dokonce místy na projekt podobné úrovně megalomanské. Hlavní záhadou ale zůstává, kam se poděla Csupova svěží režie, ze které nyní zbyla jen směsice neinvenčních záběrů s omšelým vizuálem a v pár flashbackových sekvencích i snahou o pohádkový look. Žádný pohádkový feeling se i přes všechny ty pohádkové trademarky do filmu vtěstnat nepovedlo. Velké zklamání. 50 % ()

lestyna

Úsměvná,milá fantasy pohádka.Já si užívala naprostou poklidnost děje a skoro žádné zvraty,ačkoliv to možná zní divně,ale mě to naprosto vyhovovalo.Nemusela jsem nijak zvlášť přemýšlet jak to dopadne,protože to bylo už od začátku dané.Ano bylo to dětské a skoro neakční,ale co?Já jsem za to byla ráda.Je to prostě úžasná oddechovka , když nechcete nad ničím přemýšlet a jen si užívat klidný děj a celou tu naivnost pohádky,protože přesně takové pohádky mají být. ()

kaylin

Rodinné filmy jsou vděčné a u toho zůstává. Rodiče na ně půjdou se svými dětmi, utratí peníze, protože chtějí ratolesti pobavit, a vůbec nevadí, že konečný výsledek je film, který mezi konkurencí neobstojí a hodí se akorát na optické disky. Film "Kletba Měsíčního údolí" je klasickou fantasy pohádkou moderního ražení, která čerpá inspiraci v "Narnii", ale nepřináší nic vlastního. Je docela smutné, jestli začneme evropskou kinematografii chápat jako tu, která pouze kopíruje americkou. "Kletba Měsíčního údolí" byla natočena jako koprodukční film Maďarska, Velké Británie, Francie, Austrálie, Nového Zélandu a Spojených států. Koprodukce docela šílená, navíc je smutné, že na něm peníze nejsou vidět. Je to film poměrně levý, a to rovnou na první pohled. Digitální triky nejsou nijak ohromující, stejně jako není ohromující příběh, který si bere z "Narnie" víc, než by se na první pohled zdálo. Máme tu lva, který je pro jistotu černý a nejmenuje se Aslan, máme tu holčičku, která nemá rodiče, ale nemá ani sourozence, potom strýčka, který ji nechce přijmout (dobře, to je spíš film "Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod"), no a nakonec tomu nechybí ani něco z filmu "Faunův labyrint". Jen ta skvělá atmosféra zde není. V konečném důsledku je to pak jenom další film, který zapadne a z kterého se nikdy nestane nic víc než jen příspěvek do filmografie několika tvůrců a nepříliš výrazných herců. Ioan Gruffudd asi nikdy nebude patřit k těm hercům, které budu uznávat. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/sherrybaby-lets-dance-unesena.html ()

PogoJoe

Neskutečně kýčovitý, neoriginální, prostinký a trapný snímek, který nezachránilo ani slušné herecké obsazení. To vlastně zajistilo mému hodnocení onu jednu hvězdičku, protože scénář, režie a výprava se zde ukázaly být jedním velkým propadákem. Proč byl tento film určen pro kina a ne rovnou pro TV mi zůstává záhadou. Nepovedlo se. ()

hygienik

Naivný príbeh, ktorého okrasou je Dakota, bohužiaľ nie hereckou. Nebyť jej tak sa na to neoplatí pozerať. škoda, že nehrala vo viacerých filmoch. ()

Sheldra

Měsíční údolí fakt stihla kletba, a to v podobě nesmírně debilního scénáře, plný infantilního humoru v kombinaci s trapnou teatrálností a nestoudně vykrádající všechno možné i nemožné, příšerné režie, která ve snaze udělat z té sračky aspoň něco koukatelného plácá páté přes deváté, efektů tak ubohých, až je to smutný, a poměrně odfláknutých hereckých výkonů. Zaplavit a zhasnout! ()

maverick10

I ja stejne jako flanker.27 se vydavam do boje za zachranu detskeho naivniho sveta pred spary dospelackeho stereotypu a uplne otupelosti pred neschopnosti videt veci tam kde je vidi deti. Ikdyz Gabor zacal velice slibne a Terabithiem si me uplne ziskal, zde jde s tou infantilnosti moc hluboko a dela z toho nechutnou frasku (viz. zaverecna scena) Ani to me neodradi a jsem schopen prehlednout i neucesany dej s nekolika nelogicnostmi. Porad je to pro me ten nejlepsi zanr z ktereho jak pevne doufam nikdy nevyrostu a radeji si poplacu i Therabithie nez u napr. Pearl Harboru. ()

berusche odpad!

Snaha byla, ovšem po všech možných hvězdných prášcích, narniích a já nevím po čem ještě se tenhle počin jeví jako naprostý propadák. Zmatený děj, který dětem nenechá vydechnout, příšerné kostýmy, otřesné herecké výkony, špatné triky (respektive minimální a v minimální míře), nudný a ohraný děj, prostě je toho spousta, co hraje proti tomuhle snímku. Bohužel, v konečném důsledku, je toho málo, jestli vůbec něco, co hraje pro tento snímek. ()

Plangi

Vizuálně celkem dobře zvládnutá hrůza, která měla tu drzost si dělat větší ambice než než na co skutečně měla. Scénář je adekvátní myšlenkovým pochodům diváků maximálně do deseti let, a to ještě těch méně náročnějších v rámci této věkové skupiny. V jádru každého člověka špetka té infantility vždy zůstane a sledováním pohádek ji někdy jistě rád na chvíli probudí. Tady to ale dost hapruje, jelikož afektovanost většiny z postav hraje neskutečně na nervy a množství zbytečností jen nafukuje stopáž, které by ta půlhodinka dolu vůbec neuškodila. Měl jsem co dělat, abych tenhle zázrak dokoukal a pohádky nechci zase nějaký čas vidět...díky Kletbě Měsíčního údolí :-/ ()