Tragikomédia zo súčasnej Bratislavy o rozpade vzťahov a hodnôt, o miznutí elementárnej slušnosti z nášho života. Sympatickí a úspešní štyridsiatnici sa v zajatí každodennej banality s ľahkosťou a šarmom – akoby mimovoľne – dopúšťajú drobných podrazov, klamstiev a nevier, až sú náhle konfrontovaní s neúprosným odhalením. Autor s jemnou iróniou a humorom zachytáva rôzne bizarné, smutnosmiešne, provokujúce i nebezpečné pokusy ako prekryť utajované pocity úzkosti a nespokojnosti s osamelým, vyprázdneným životom. A pritom niekde celkom blízko nich uteká pred skutočným násilím nelegálna imigrantka z Arménska...

Majiteľ prosperujúcej firmy Viktor náhodou zachráni mladú ženu pred utopením. Vysvitne, že zachránená Mia len experimentovala s fotografovaním svojho autoportrétu vo vlnách Dunaja. Ženatý muž sa do nej zamiluje, hoci študentka fotografi e žije s výstredným muzikantom a ošetrovateľom laboratórnych zvierat Konzim a je pritom aj rebelujúcou dcérou Viktorovho priateľa z mladosti Patrika a jeho ženy Bibi. Hlavný hrdina sa zapletá do nerovného vzťahu stále viac, zatiaľ čo jeho osamelá, bezdetná manželka, bývalá lekárka Karla hľadá východisko z depresie, ktorú jej komplikuje oddané dvorenie neúnavného Valéra ako aj kleptomanské výstrelky problematickej mamy, snažiacej sa takto upútať jej pozornosť. Viktorov únik zo zabehaných vzťahov potvrdzuje aj odchod obchodnej partnerky, niekdajšej milenky z firmy. A tak sa mu postupne „zosúva“ jeho schizofrénny život až po nečakane definitívne finále... (oficiální text distributora)

anderson odpad!

Rád to opäť zopakujem a aj keď mám TÁŇU rád, poviem to vulgárne: Slovenská kinematografia je v hajzli a nezachráni to ani TÁNINA sexi riť(ka). :-) (smiech cez slzy) A absolútne súhlasím s užívateľom -Mates-. A prisahám Vám, že ak na Slovensku raz vznikne nejaký zmysluplný hraný film, pošlem jeho tvorcovi blahoprajný telegram a zadarmo mu budem robiť reklamu. (5.2.2009) ()

Mordenroth

Už som prišiel na to, prečo sú naše filmy také... ehm... nedokonalé. Vieme točiť, ale nevieme písať. Preto bude vždy víťaziť forma nad obsahom. Z hovna sa totiž bič upliesť nedá. Nechcel som byť vulgárny, ale v Polčase rozpadu je tiež veľa vulgárností, takže som si to nemohol odpustiť. Po technickej stránke sa nedá filmu prakticky nič vytknúť (vyzdvihol by som predovšetkým vynikajúcu kameru). Problém predstavuje "len" debilný scenár. Už dlho som nesledoval tak slaboduchý príbeh a nepočul tak príšerné dialógy. Čo sa týka castingu, obsadenie Janka Krónera do hlavnej úlohy nepovažujem za najšťastnejšiu voľbu. Typovo bol značne nepresvedčivý, ba dokonca miestami nechcene smiešny. S ostatnými hercami som v zásade problém nemal. Ale aby som to zhrnul do jednej vety – toto je ukážkový príklad dobre (kvalitne) natočenej slovenskej nudy. Možno, že ide o polčas rozpadu (alebo rozkladu?) slovenskej kinematografie a práve na to sa snažili tvorcovia filmu v skrytej podobe upozorniť. Mimochodom, Pauhofová má pekné prsia. 30%. ()

jhrasko

ONA: Čo s nami bude ? ON: Ja neviem ani, čo bude za 10minút. ONA: Ale ja viem. Odchádzam. "Zajtra je to stretnutie s ľudmi z ministerstva. Dúfam, že ho neprespíš alebo aspoň nepretrtkáš.." "Človek je chvíľu na čerstvom vzduchu a hneď ma dodrbanú pleť." CHCETE EŠTE VIAC? JA NIE! P.S. GP ak niekedy, a verím, že čoskoro, tak nie prosím takto ! ()

Mulosz

Několik silnějších scén v čele se zahájením výstavy fotek jedné z ženských hlavních postav (T.Pauhofová) a spousta dalších hezkých ženských nespasí jinak průměrné vztahové drama, místy směřující do husté šukačky. ()

Marek1991

Chlap s krízou stredného veku, ktorý sa zaľúbil do mladého dievčaťa. Dievča ktoré robí projekt, nemá jasno vo svojom živote, proste si ho len užíva a nad vecami často nerozmýšľa, je prelietavá a ľudia ktorí sa správajú ako pubertiaci alebo neschopní rodičia. Takýchto naivných komédií sa v našej krajine natočilo viac a vyznačujú sa najmä tým, že často ich hlavný dej prebieha len tak pri prežívaní života, z ktorého sú mnohí často frustrovaní, je v ňom mnoho zbytočných scén a postáv a mnohým ich správanie neveríte. Táňa Pauhofová je herečka, ktorá sa mi veľmi páči, hrať vie veľmi dobre, no táto rola bláznivého dievčaťa jej podľa mňa nesedela. Niekedy sa tento film menil priam v erotický, lebo si to často rozdávali ako králiky, ale všetko také pomalé romantické, v našich filmoch divoký sex totiž často nevidieť, samozrejme všetky tieto scény potom rozoberá na svojich stránkach bulvár. Inak mám pocit, že Táni tam bolo vidieť aj nahé pohlavie. Koniec bol ozaj šialený, že som mal pocit, že sa to hralo na nejaký smutný balkánsky film, ale tí takéto filmy aspoň vedia robiť. Tie naše sú mix rôznych zlých bodov z filmov iných krajín. Po vzhliadnutí tohto sa budete cítiť trochu trápne, či po videní tých rodinných vzťahov, či tej hudby a diskotéky, ale aj sexuálnych dráždení a narážok sekretárky, či u domácej paničky. Aj tí, ktorí na to mali, boli uvrhnutí do slabého scenára tejto tragikomédie. Síce to bolo lepšie než mnohé iné naše filmy prvých rokov nového milénia, ale stále to bola veľká slabota. ()

curunir

,,MÔŽEM ŤA CHYTIŤ ZA VTÁKA?" ,,TU?" ,,A ČO SI SI HO NECHAL V AUTE?" __ Sám neviem aké stanovisko mám k filmu vlastne zaujať; vydám sa však radšej ,,zlatou" strednou cestou čím vlastne trocha prilepším. Námet je síce (dá sa povedať) ošúchaný, no beztak so silným potenciálom, no rovnako silno je aj režisérsky spackaný. A celkom solídny scenár mohol predsa len niektoré deje buď zlikvidovať alebo rozpracovať lepšie. Krónerovi a Pauhofovej skrátka trvá ich zbližovanie až sakramentsky dlho (celú filmovú hodinu v 103 minútovom filme), potom zrazu začnú spolu tak rýchlo fungovať až sa človek nestačí čudovať a navyše ,,dobrácky Janko" mi do úlohy takého záletníka priveľmi nesedel a duplom v milostných scénach. Niektoré postavy sú vlastne zbytočné (Janžurová...) a jasným prešľapom je rozhodne línia utečenky z Arménska, ktorej jediné opodstatnenie správne vystihol užívateľ Flego. Núti aj mňa podotknúľ, že Rózsov soundtrack je absolútne otrasný, vydaril sa akurát v mrazivej scéne z vernisáže. Inak punkerka Tánička je v tomto filme naozaj prekrásna a okrem toho podáva aj najlepší výkon zo všetkých zúčastnených. Fotka na VŠVU sa však študuje v ateliéri na Drotárskej ceste a nie na Hviezdoslavovom námestí, ako je to tu ukázané. Zvláštny prešľap. (635. hodnotenie) ()

mysiak

Tento film ma šokoval, nie tým, že je slovenský (čo už nie cudzie slovo), ale tým, že bol veľmi dobrý. Celkom dobré obsadenie, príbeh sa dal na európske pomery aj ten koniec bol nečakaný. Proste pohodička, ktorá sa dá pozrieť aj viackrát... ()

hygienik

Tak Táňa Pauhofová bola super. Scenár na Slovenské pomery kvalitný, záver neočakávaný. Odporúčam pozrieť si to. ()

rastlinka

Tak toto pôsobilo neskutočne silene, akoby sa všetci snažili silou-mocou tlačiť na emócie diváka, no tu to nefungovalo ani náhodou (aspoň nie na mňa). Ukážka toho, že máme krásne a sexi herečky, charizmatických hercov, ale to je asi tak všetko... A milostné scény Pauhofovej s Kronerom - totálne neprirodzené medzi týmito dvoma hercami! ()

Martin741

Ak sa na tento film mame pozerat z uhla pohladu toho, ze ma divakov odplasit z kina, tak film FUNGUJE VYBORNE a niet mu co vytknut. Ak ma film ale tendenciu nalakat divakov do kina, tak je to len dalsi z radu podpriemernych filmov, ktore tu mozeme lopatami prehadzovat. Dejovou liniou sa zase rozumie len prazdne tliachanie o medziludskych vztahoch a + pripadne vyzmykanie vsetkych moznych emocii. 2 % ()

bourec

Film se solidním hereckým obsazením,a ze začátku taky poměrně svižný vyprávění,i když občas trochu rychlej střih,takže nikde jsme na jednom místě nevydrželi příliš dlouho.Jenže pak se dali dohromady Kroner-Pauhofová a film šel do kopru.Hysterie,melodrama,a úplně debilní konec,asi sem se neměl smát,ale nemohl jsem si pomoct.40%. ()

lilina133

Fuuu...Tak pri tomto filme som nevedela, či sa mám smiať, alebo radšej plakať...Dávala som slovenskému filmu nádej, aspoň malú iskričku nádeje, tá však zhasla asi po piatich minútach...Slováci (aspoň v posledných rokoch...) filmy jednoducho točiť nevedia, vedia akurát človeka poriadne vytočiť:-)) Môžem povedať, že to bolo hrozné, od hroznej (nervydrásajúcej a uši trhajúcej) hudby, cez väčšinou príšerné výkony, neuveriteľne drastický strih (som mala pocit na začiatku, že mám amatérsky prestrih aspoň štyroch filmov dohromady..) až po úplne neznesiteľné "posteľné " scény, ktoré sa v ňom tvorili ako na bežiacom páse, a človek so znechutením čakal, že kto si to zase s kým rozdá...Proste nemám slov...A ten bombastický záver...ten radšej nekomentujem...Po tej ohromnej reklamnej kampani človek odchádza z kina viac než sklamaný a nabudúce si to sakramentsky rozmyslí, či sa vrhne do vĺn slovenského filmu... ()

Juto

Rovnako ako v mnohých romantických filmov zo Slovenská aj tu sú muži vykresľovaní ako suroví, opití hajzli, ktorý myslia len na seba. Kronerovi chýba charizma na to, aby mohol hrať postavu Viktora a predať ako očarujúceho sukničkára. 2/10 ()

emo odpad!

Toto sa azda ani nedá nazvať filmom a úroveň tohto projektu (scenár, kamera, strih, réžia, hudba, (ne)herecké výkony) je jasnou správou o stave súčasnej slovenskej kinematografie... Ak na toto išla koruna zo štátneho rozpočtu, opäť by som zaviedol tresty smrti... ()

majo25

Znova sa ukazuje, že slovenskí autori majú problém natočiť moderný film o modernom svete. Modernú dobu hľadajú v sexe, nevjazaných vášňach a vulgarizmoch. Naštastie užívatelia csfd zaradili tento film presne tam, kam sa s tou ich pofidérnou modernou tematikou autori môžu strčiť - do priemeru. 1* navrch za kvalitnejšiu technickú a hudobnú stránku. Hodnotenie: 55% ()

angel74

O tom, že jsou ti čtyřicátníci sypmatičtí a úspěšní, by se dalo hodně pochybovat, stejně tak jako o kvalitě téhle tragikomické vztahovky. Nicméně nelituji času, který jsem jí věnovala, i přesto, že několikrát sklouzla do hlubin trapnosti. Člověk si totiž při jejím sledování uvědomí, jak neskutečně malicherní někdy jsme a jak dokážeme nesmyslně lpět na absolutních zhovadilostech, jež jsou úsce spjaté se současným divným fungováním společnosti. (50%) ()

SeanLSD

Ech, tá stará dobrá dekadentná a utrápená stredná trieda Slovenska! Aká je len búrlivá a živelná vo svojom prázdnom zúfalstve a permanentnej kríze a pritom taká obmedzená a hlúpučká! Och, ten zradný Chtíč, čo ľuďom rozvracia životy a zároveň im jediný dáva zmysel! Ach, ten prekliaty Osud, ktorý nám nedopraješ šťastia v priepastiach samoty! A ty, Mladosť, krásna ilúzia, taká neodolateľná v očiach starších, a u mladých nenaplnený mýtus nepatriaci nikomu! Pekelné Pokušenie, čo sa skrývaš na samom dne ľudských sŕdc a neprestaneš striehnuť na potenciálne obete! Láska, chiméra čo večne unikáš.... ale dosť bolo poézie, kurva, na programe sú starosti z bezstarostnosti a poriadna trtkačka! ___ Iným slovom - VZŤAHY. Náplň filmu je vyslovene seriálová, presne to, čo sa skloňuje a dookola prepiera vo všetkých tých žuvačkových telenovelách domácej televíznej produkcie, stelesňujúca všetko to, čo sa na Slovensku akosi považuje za "kultúru". V porovnaní s nimi ide ale ďalej a dôslednejšie, scenár je uvedomelý a jasne vie, čo chce povedať a forma je vynikajca. POLČAS ROZPADU bol prvý slovenský film, ktorý som videl v kine a zároveň prvý z tejto novodobej konjunktúry, čo ma nesral od prvého okamihu absolútnou neprofesionalitou, príšernou remeselnou stránkou a panákovitým herectvom. A nakoľko od tej spomínanej slovenskej "kultúry" obvykle utekám, ako sa len dá, raz za čas dokáže aj taká trochu trápna, trochu depresívne vyprázdnená a trochu fatalistická vzťahovka zaujať. Zostala mi v pamäti aj po rokoch a ani opätovné pozretie neznížilo jej dojem. Prečo? Zaznel tu kdesi chytrý názor, že filmy o kríze stredného veku môžu zaujať iba ľudí v kríze stredného veku. Vzhľadom k tomu, že ňou trpím asi od dvanástich, ale pritom som si stále nevyriešil ani pubertálne nejasnosti, som zrejme ideálny kandidát na diváka, keďže sa mi ľahko stotožňuje s oboma stranami príbehu. ___ komplexnejšie nahliadané, ponúka sa otázka, či sme my - Slováci skutočne tak melancholickí a svoje každodenné zúfalstvá schopní riešiť len chľastom a šukačkou (prípadne natáčaním filmov a škrabaním kníh = tvorbou "kultúry" o nich ), ako naznačuje naša súčasná audiovizuálna tvorba? Asi nie, ale zrejme sme trochu obmedzení, závistliví a pritom nafúkaní a hrajúci sa na svetových. A to sa odráža v tých "moderných" filmoch a knihách a spätne to formuje značnú časť populácie do ešte väčšej debility. Avšak! - Hocijaká téma sa dá znázorniť nespočetným množstvom spôsobov a pri porovnaní POLČASU ROZPADU s ostatnou slovenskou produkciou posledných rokov, z ktorej som časť videl, trpel pri nej a hanbil sa za ten primitivizmus, z toho vychádza ako ucelené a jasné dielo. Prenasledovaná Arménka a metač granátov, hoci sú tam zjavne navyše, slušne kontrastujú s utrasenou prázdnotou a banálnym trápením ostatného a dodávajú filmu punc presahu a spoločenskej zodpovednosti, že sa neriešia len súkromie a egá dobre situovaných buržujov. Výbušný záver je navyše, evidentne riadený túžbou šokovať, ale pridáva lesk osudovosti, ktorý spätne osvetľuje udalosti, ktoré by inak boli tak trochu triviálne. Pretože veď, čo keby všetky tie zážitky z dneška boli posledné...? Aby sme si uvedomili, že práve tie veci, ktoré sa všeobecne označia za „banalitu“ majú pre jednotlivca zásadný, až životný význam, vyťahujú nás zo zameniteľnosti jedného z druhým a vlastne robia zo života zázrak - pričom ktorákoľvek z nich môže byť najlepšia, taká, čo sa už nikdy nezopakuje, posledná. ____ Takže - z môjho pohľadu - konečne tu máme na otrepané a devalvované témy konzistentný a účinný príbeh, konečne našli slovenskí herci pred kamerou svoju prirodzenosť a konečne našiel slovenský film vo svojej tradičnej téme formálne dobrú podobu. Ak by mal byť POLČAS ROZPADU časťou začiatku životaschopnej znovuzrodenej slovenskej kinematografie, nemám s ním najmenší problém. Ale nemal by som ho ostatne ani v inom prípade - jeho provinčne-malomeštiacky charakter dobre vystihuje našu povahu a súčasnosť. Koniec-koncov - tým, že mi sadol, a že ma oslovil - v podstate aj moju samotnú. () (méně) (více)

tom88

Ďalší slovenský pokus s kvalitnejší film sa ako tak vydaril, pre niekoho je to viac pre niekoho menej. Rozhodne som pri tom neostal chladný čo je prvé plus a napriek dlhšej (na SVK pomery) stopáži som sa nenudil, čo je druhé plus. Navyše herci nezahrali najhoršie, nie že by som ich nejak povyšoval, ale jednoducho nie je to zlé. Obsah je rozporuplný a chvíľami môže liezť na nervy, pretože sem tam naozaj pripomína nejakú telenovelu alebo TV seriál slovenskej produkcie. V niečom ma film prekvapil a akosi nemôžem dať nižšie hodnotenie ako priemer. 50% ()