Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

jakub.kuba

Nevím co na to říct, akorát že jsem se nemohl dočkat konce. A ještě navíc mi to přišlo jako zesměšňování policie. 40% je podle mě moc. .. ()

ohneta

Rozhodně velké překvapení, ještě bych JCVD nedával k ledu, ani do kopru. Snad začne zase točit dobré filmy. A tenhle patří, zatím k těm nadprůměrným v jeho filmové kariéře. ()

Barthman

Van Damme je pro mě jako kámoš, kterému jsem přál ať aspoň jednou natočí film, který mu bude i ten Segal závidět. Já věděl, že umí aspoň hrát..sám sebe. Pro mě osobně, jeden z nejlepších filmů, které jsem v roce 2009 viděl. Možná i malá jednička. A ta úvodní "ačkově" natočená akční scéna pro céčkový film s perfektní hudbou je prostě boží. Vlastně celkově je ta hudba tam boží.. Malá premiéra pro mě: jediný Van Dammův film, co jsem viděl v originálním znění. Malá prosba do budoucna: ať je taky postradatelný vedle Slye :) nebo 14. Dannyho parťá ()

Deacon59

Van Damme byl můj nejoblíbenější akční hrdina v 90. letech. Víceméně jsem na něm vyrůstal, ale to je bohužel minulost. Tenhle nový směr v jeho kariéře je zajímavý, ale není to prostě ono. ()

spike.sg

Na začátku jsem nevěděl co mám od toho čekat. Van Dammům první film, kdy všem nenakopává zadky a i když se ve filmu toho moc neděje, je i tak poutavý s lehkým nádechem humoru. Při Van Dammově monologu jsem váhal, jestli je hraný, nebo jestli to opravdovu šlo z něho, ale poprvý jsem ho viděl, že by mu ukápla slza. Celkově mám z filmu smíšené pocity, nevím co si mám o něm myslet. Jestli si Jean chtěl zahrát taky něco jinýho? Jestli se to chytne, nebo se chtěl lidem svým způsobem vypovídat?55% ()

Slavusko odpad!

Napriek mnohym chvalam mnohych kolegov z CSFD na adresu tohto filmu, dovolim si byt uplne opacneho nazoru. V tomto filme nenachadzam absolutne ziadne filmarske pozitivum, ani len miniaturne. Ziadne. Bodka. Nic. Toto bolo este horsie ako Univerzalny vojak III a mozno lepsie, akym bude Univerzalny vojak IV... : )) Urcite lepsie, ak v taktom filmovom trende bude Van Damme pokracovat... V 90 tych rokov hollywoodska hviezda a dnes je z neho hollywoodska troska... To co je toto za film? Co je to za trapny kamerovy zaznam? Horsi by bol uz len snad kamerou zachyteny zjazd komunistickej strany ceskoslovenska z nejakeho 87-ho roku... ()

Bloodoom

Supr. Úplně jiný film na který jsme u JCVD zvyklí. JCVD tu hraje sám sebe a musím říct, že velmi dobře. Jediné co bych filmu vytkl je to, kdy vyjede nad kulisy a "vylévá" si srdce. Ta scéna, dle mého, je tam naprosto zbytečná. Proto jen ty čtyři hvězdy. Jinak všem, kdo si chtějí spravit chuť na JCVD tento film vřele doporučuji. ()

Astu.

Plnohodnotný art, který nebude milovat ani jeden z Van Dammových fanoušků. _____________ Mechri většinu scén přesvětlil, dlouhé záběry byly taky trefa do černýho, totožná scéna natočená pokaždé jinou kamerou a z hlediska jiné osoby je taky super nápad. Celkově režisér zajímavě pracuje s časovou rovinou a snaží se filmu vtisknout tu dualitu filmového/reálného světa. Speciálně scéna ke konci před bankou je úžasná. Celkově je to na pomezí 3 a 4, filmařsky je to zvládnutý dobře a inovativně, JCVD dokazuje, že hrát taky umí a že to ze sebe potřeboval dostat, ale z hlediska scénáře to není zas tolik chytlavý. _________ Kvalitní, emotivní a dobře natočená zpověď jedné největších béčkových ikon Holywoodu 90. let, ale znova si to pustit nechci. 7/10 ()

blikac

Frank Dux mi tu brečí do kamery, au! Zřejmě mu lstivý Chong Li vhodil opět prášek do očí... Jsem jeden z těch kluků, co měli tvůj plakát nad postelí, tak se dej do kupy, chlape! ()

Ujo.

Více než rok se mi doma tenhle film válí, bál jsem se, že přeměna akčního hrdiny v obyčejného člověka se nepovede, leč zcela zbytečně. Velmi příjemné překvapení. ()

ouf

Přišlo mi to jako pokus o znovuzrození Belgičana ale spíš se mi zjevil v pravim světle a tím už ovšem je , bohužel stín. Postupem času zanikajícího Vadamana se nepodařilo vysvětit a vymítání ďábla z duše pomocí jakýchsi chymér v mysli a snů. Možná rehabilitace v podobě klidu by mu nejspíš udělala líp. Neustálé přiznávání se a fňukání do kamer no...zdědkovatěl. Vadaman - tvrďák navenek ale uvnitř se skrývá zranitelné citlivé srdéčko . To jsem věděl už dříve , dříve než začal vypouštět uplakané a tolik pravdivé dokumenty o sobě. ANO - NEBUDU tě litovat. Nejspíš to on sám bere jako veřejnou spověď a zároveň očistu ale-- Je dobře uvědomovat si pravdu ? Vyvrtávat kokainovou minulost a tím se vracet do depresí ? Neustále se babrat v minulosti ? Možná tohle Vadamana v přítomnosti oslabuje. ()

Lazy87

Van Dame trochu jinak, než ho znám. Těžko říct, jestli bych teď ocenil víc jeho dřívější filmy, které jsem zbožňoval, nebo tento. ()

Profík

Odvážný film, něco takového bych nečekal. Ale byl jsem dost spokojen a JCVD ukázal, že snad umí i hrát. 80%. ()

goodridge

Síce je dej veľmi zaujímavý a môžem povedať, že aj originálny. Ale stále vo mne budí dojem nízkorozpočtového akčného filmu, ale na jedno zhliadnutie úplne postačujúci film. ()

quido.morava

Van ama a filmy s ním vyloženě nemám rád. Toto je však něco jiného a vyjímečného. Nejen zvláštní pojetí několika pohledů na tutéž událost, ale i herectví JCVD mne přesvědčilo. ()

Caesarion

Ha. Tohle je jediný skutečně hraný Van Dammuv film. Je to prostě tak moc pěkný a místy tak dojemný, že ten kdo zná toho člověka, tak mi dá za pravdu, že ve scéně s policajtama když ho zabasly nepřesvědčil jako hrdina a posral se jako každej jinej člověk a pak ho odvezli a smitec. Tak jak to chodi i v realu. Podelanej hrdina, fetak, alkoholik devkar a zmrd. Dobrej film. ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)