Fimfárum – Do třetice všeho dobrého 3D

• Slovensko Fimfárum (více)

Stručně o nových pohádkách: V pohádce Jak na Šumavě obři vyhynuli se štáb filmového týdeníku vypraví do šumavských hvozdů odhalit pravdu o tom, zda tam opravdu žijí nebo nežijí obři, hrající pradávnou hru „na většího“.
V pohádce O kloboučku s pérkem sojčím aneb Král měl syny, zavolá si ale pouze dva, neboť syna Honzu nikdo nebere vážně. Vysoko v horách si zapomněl klobouček se sojčím pérkem a teď se mu po něm ve stáří zastesklo. Cesty do hor jsou však složité a je otázkou, zda dojede Rychlomilův Bugasseratti nebo Bull-Bagr Speciál královského syna Siloslava. Nebo že by přeci jen moped třetího Honzy? A může se královský syn stát absolutním mistrem světa všech závodů a všech kategorií?
Nejdelší pohádka Rozum a Štěsti řeší kardinální otázku, zda se dá žít bez Rozumu nebo bez Štěstí. Když pak spolu pan Rozum a pánisko Štěstí uzavřou sázku, rozhodnutí o jejich nepostradatelnosti má potvrdit hloupý pasák prasat Ludvík.

V novém Fimfáru jsou vedle tradičních fimfárovských tvůrců (tandem Vlasty Pospíšilové a Petra Poše) úplně mladí, začínající tvůrci, pro které je to příležitost prokázat svůj talent a ukázat poprvé svoje nadání divákům ve všech českých kinech i v zahraničí. Nejkratší pohádku natočilo mladé dámské duo Kristina Dufková a Denisa Grimmová Abrhámová. V nejdelší pohádce se pak režisér David Súkup spojil se španělskou výtvarnicí Patricií Ortiz Martinéz. Je to první Fimfárum, ve kterém jsou ženy v přesile. Vedle Jana Wericha tentokrát tvůrci vyzvali ke spolupráci např. Otu Jiráka, Jiřího Macháčka, Miroslava Krobota, Romana Říčaře nebo Miroslava Vladyku. (oficiální text distributora)

VasaX

Do třetice tři příběhy, první nikterak chytlavý a rádoby vtipný, druhý zase poměrně pohádkově-klasický, ovšem už více líbivý, což ho od slepého stereotypu nezachránilo, a třetí, asi ze všech nejlepší, i když také nikterak inovativní, avšak nejlíbivější. Po technické stránce, konkrétně 3D efektu, to bylo nad míru dobré. Co se týče výtvarné stránky - je poznat, že se na celku podílí více autorů, a mnoho z nich jiných. Bohužel mě nová krev celkem neoslovila, pouze malými detaily. Navíc mi připadlo, že v tomto Fimfáru se vypravěčství v kontrastu s vizuální stránkou často místy ztrácí, a to je škoda. ()

Vodou

Viděl jsem to bez třetího D. Během filmu jsem si říkal, proč je to tak rychlé, střih střídá střih v opravdu rychlém tempu. A taky, nějak už mám pocit, že takovéto využívání současných prvků zasazených do fantazijního světa, začíná být vyčerpané. 3 nebo 4 hvězdičky. Ještě popřemýšlím. ()

Master19

Je dosti odvážně vzít geniální dílo a nějak ho rozšiřovat. Přesto jsem spokojený, nejlepší mi přišlo sojčí pérko, možná proto že z Fimfára je pro mě tahle "pohádka" jedna z nejoblíbenějších. ()

Killda

Pohádka Rozum a štěstí to prostě o tu jednu hvězdu zvedá... dokonalá animace, skvěle odvyprávěné, krásný příběh a spousta podtextů. Tohle jsem čekal už u jiných dílů Fimfára, ale dostal jsem to až v posledním kousku toho třetího. ()

latvar

Dnes jsem navštívil místní letní kino a plný očekávání jsem čekal, co se vyklube z třetího dílu Fimfára. Nebyla to špatná podívaná (kromě první půlhodinky), ale kvality prvních dvou dílů to určitě nemělo, postrádalo to trochu svěžesti a víc komických scén. S čistým svědomím dávám 3* a 65%. ()

standsiller

Zďaleka nie tak dobré ako Fimfárum Jana Wericha z roku 2002 a takmer o triedu horšie ako Fimfárum 2, ale napriek tomu, i keď som si vedomý mnohých odnoží, vďaka ktorými toto dielo utrpelo, sa mi nesmierne páčila posledná poviedka o Rozume a Šťastí. Tá vizuálne dobre korešpondovala s časom a textom. Ale napriek tomu by som jej kolonku Jana Wericha nepripisoval. Do tretice už si asi každý režisér mohol skúsiť radšej spraviť niečo na vlastnú päsť. ()

Melios

Do tretice všetko dobré? No nepovedal by som. Po druhom diely som čakal nejaké suprové finále ,ale dočkal som sa len obrovského sklamania. Miesto nejakých super poviedok som tu dostal nejaké nezmysly z moderného diania ( u druhej poviedky ma išlo od hnevu roztrhať ) a jediná poviedka ,ktorá za niečo stojí je tá posledná. Tiež môžem svoje povedať k 3D animácii ,ktorá je tu zbytočná a hlavne je neskutočne nevkusná a odporná. Vlastne nechápem kde sa stala chyba ,všetko vyzeralo tak očarujúco skvele a nakoniec to dopadlo tak ,že sa z nejakých záhadných okolností už nepodarilo spojiť víziu filmárov a Wericha. A ja stále nechápem ako je to možné! Veď to už v minulosti dokázali! Ale úplná katastrofa to nebolo ,len z toho bohužiaľ vznikol ťažký priemer a vrchol rozprávkového nevkusu ( urobiť stredovekú rozprávku s modernými vymoženosťami a poviedku kde sa neudeje nič je teda fakt úroveň :/ ). Za super poviedku o šťastí a rozume dávam slabých 60% Not great, not terrible....Čo by si o tom asi pomyslel Werich? ()

Michelle75

Pro mě asi nejslabší ze všech Fimfár..., ale přesto velmi slušné a zábavné. A navíc ten Werichův hlas a způsob natáční, klobouk dolů. Která z povídek se mi líbila nejvíc, netuším, ale z postaviček to byli asi obři a panáček rozum. ()

Lisabellla

Rozhodně zdaleka nejhorší z werichovské trilogie. Příběhy nudné, fádní, šedé, nevýrazné .. postavičky jakbysmet a o vyprávění ani nemluvě. Proč se rozhodli podkreslit právě takovými nelíbivými tóny je pro mne záhadou .. Byla jsem smutná, zklamaná, rozmrzelá, znuděná. Dvě hvězdičky snad jen za to, že samotné příběhy z knihy doopravdy znám a jako takové se mi líbí. Velmi mne mrzí, že z nich udělali ... právě tohle .. ()

Benedygtus

Ikdyz mam Fimfarum strasne rad, tohle uz bylo trochu neco jineho.. Jedina posledni povidka-pohadka(Rozum a Štěsti) byla opravdu dobra, jinak to bylo hodne spatne. Jendoduse nevtipne, zdlouhave a takove...takove nijake oproti prvnim dvoudilum ()

Zagros

Třetí díl má ode mě o jednu hvězdu méně. Sice platí stále to dobré z prvního (a druhého) dílu, ale už je to taková nastavovaná a pořád stejná kaše. Což je vidět na kratší délce. Tvůrci už neměli kde brát? To nejlepší z pohádek už bylo vybráno a možná i proto, mi ty ve třetím pokračování sedly méně. Přesto je to stále pěkná podívaná a někdy v budoucnu s dětmi se na trojku asi ještě mrknu. ()

MTHRFCKR

Co k tomu říct? Taková pecka jako první díl, dva to rozhodně nebylo. Přiznávám, že 3D zpracování jsem neviděl, ale na tom zas tak nesejde. Myslím, že 3 hvězdy dávám právem. ()

MareT.

Poslední díl je určítě nejslabší. Samotné příběhy jsou méně zajimavé a celková animace je trošičku více "experimentální", což mi přijde u Fimfárům líto, protože předešlé dva díly jsou svižné a hlavně mají tu starodávnou atmoféru. Nevím, jestli se tvůrci snažili vyjít vstříc modernímu diváctvu, ale gúgl.com, ČT v televizi a hlavně budtekralem.com je krok vedle. ()

Savel

Co se mého vztahu k Werichovým pohádkám týče, takřka jsem na nich vyrůstal. Jsou to nostalgické střípky vzpomínek, praskající zvuk starých půdních LP. Musím přesto konstatovat, že, stejně jako u Fimfára 2, jsem tyto pohádky neznal, což je znevýhodňuje o tuto nostalgickou protekci. Fimfarum 3 by ji totiž v mnoha ohledech potřebovalo. Jak na Šumavě obři vyhynuli * Snaha o osobité pojetízazdilo pohádku pana Wericha a člověk se nestačil orientovat mezi nabytou akcí loutkových herců a klidným hlasem vypravěče, jehož vyprávění nemělo s vizuální podívanou nic společného. Obry (velice pěkně udělané animací hlíny/modelíny) zde záhlédnem v loutce pouze parkrát, za tu se tu vykouří krabka cigaret. K dabingu Oty Jiráka (nebo lépe řečeno k šumům) přibily i další hlasy, což je z mého hlediska spíše na škodu, teprve když se až po 5ti minutach po začátku rozmluvil Werich, tak jsem se uklidnil. Výtvarno precizní, provedení podivné. O klobouku s pérkem sojčím ** je poměrně přesně odvyprávěná pohádka s hezkým, přestože lehce nemoderním (loutky nemají mimiku), výtvarnem Petra Poše. Zde je škoda, že tvůrci zbytečně dlouho pohádku trochu nepokrátili, vyhnuli by se nepovedenému experimentu s kombinací loutky a reálných archivních záběrů a velice ošklivé 3D kytek na louce. Rozum a štěstí**** Ten patří pravděpodobně k nejlépe zpracovaným fimfárovským příběhům vůbec a to nejen díky vynikajícímu burtonovskému výtvarnému doprovodu Patricie Ortiz Martinéz. Kino se smálo a bylo opravdu čemu, protože chytrých vtipů v animovaných filmech člověk moc nenachází. Co mi také příliš nesedlo byla hudba, především absence jakékoli české tradice (přeci jenom je to ryze české dílko), výběr známého námořnického popěvku mi trochu uniká. Rozum ve stylu hippies (proč doprčic?!) a další výše zmíněné přešlapy působí, jakoby si každý z režiséru vyráběl tajně epizodu bez dozoru dramaturga a producenta a pak se to prostě nějak slepilo. Fimfarum 3 není prostě film, je to exhibice 3 výtvarníků, kteří se snaží za každou cenu být originálnější v adaptaci vybrané povídky, než jejich kolegové. No a co dodat k 3D? To co vždycky. Máte to rádi=budete nadšeni, protože tradiční česká loutková animace v 3D se jen tak nevidí / nemáte to rádi = bude vás to štvát jako mě. Nevím jak to bude technicky vyřešeno v multikinech, ale v Lucerně prostorové zobrazení místy zlobilo, a tak se stalo, že fotka na zdi (v hospodě v druhé pohádce) se zobrazovala nelogicky 3D jako holografický snímek. ()

Greny

Werichovo vyprávění je báječné samo o sobě , ale v kombinaci s nápaditými obrazy filmu se Fimfárum vždy posune do jiné úrovně. ()

Foxhound#1

Na první díl to nemá, ale i tak vyprávění pana Wericha stále lahodí uchu a loutková animace je opět na dobré úrovni. Do třetice tedy opravdu všeho dobrého. ()

Domec

Perfetkni, takhle jsem se dlouho u pohadky nebavila! Postavicky vyborny, pribehy inteligentni. Klobouk dolu pane Werich! ()