Bláznovství

Svět je plný bláznů a někteří z nich jsou terapeuti. Bláznovství režiséra Jonathana Levinea se vrací do poloviny devadesátých let, přesněji do léta roku 1994, a líčí příběh dvou naprosto rozdílných postav. Čerstvý absolvent střední školy Luke Shapiro (Josh Peck) se živí prodejem marihuany, kterou ze svého zmrzlinářského vozíku dodává mj. i vyhaslému psychiatrovi doktoru Squiresovi (Ben Kingsley). Oba muži uzavřou výměnný obchod a Luke se snaží poslouchat terapeutovy rady a opatřit si známost. Zamiluje se ovšem do nesprávné dívky, nevlastní doktorovy dcery Stephanie (Olivia Thirlbyová), čímž si koleduje o problémy, před nimiž ho Squires varuje. Snímek líčí s nadhledem životní trampoty obou mužů, jejichž vlastní vztahy nefungují. Luke si nerozumí s rodiči, ani se Stephanie, a Squiresovo manželství je už dávno jen formalita, o to víc však potřebují jeden druhého.
Oba hlavní protagonisté, ale i představitelé vedlejších rolí (mj. Jane Adamsová jako umělkyně Eleanor a rapper Method Man v úloze dealera Percyho) podávají spontánní až nespoutané výkony. Scenárista a režisér Jonathan Levine má cit pro přirozeně znějící dialogy a působivě využívá atmosféru letního New Yorku a jeho okolí. Nenápadný snímek získal mj. Cenu diváků na festivalu Sundance 2008 a také nominaci na Independent Spirit Award v kategorii prvních scénářů. V malé, ale výrazné úloze narkomanky Union se objevuje Mary-Kate Olsenová, která byla v devadesátých letech společně se svojí sestrou-dvojčetem Ashley populární dětskou představitelkou nenáročných rodinných komedií. (Česká televize)

ProNotor

Dlouho jsem chodil kolem tohoto filmu jako okolo horké kaše. Byla to chyba. Film mě neskutečně bavil, zejména kvůli dialogům. Každý se staví k životu různým způsobem, někdo to v sobě dusí, někdo se svěří kámošům, někdo si najde cvokaře, se kterým se stane kámošem stejně jako ve filmu. Dopadlo to pro mě neskutečně zajímavě a když už člověk myslí, že je na dně a už ho nic nečeká, z ničeho nic může začít úplně jiná etapa života, něco nového, něco zajímavého nebo prostě jen nějaká maličkost, která totálně změní tu nudnou každodenní rutinu. ()

Andre3000

Stačili dva filmy a už žeru Bena Kingsleyho. Prostě v sobě neco má a není to jen skvělý hlas a herecký um. Celkově velké překvapení, protože když sem si film na rychlo projížděl, tak to vypadalo celekm nudně. Všechny tři hlavní postavy hráli skvěle, takže z ne úplně nejsilnějšího příběhu vytvořili skvělou podívanou, kde nechybělo vzrušení ani strach. ()

Dannysek4U

Toliko o dospivani. Moc pekny a mily, krasne drnkajici na dusicku. Uz jsem asi ve veku retra:o)... Cifix, uplne me to rozlamalo, musim pridat jeste hvezdu :o) ()

Radiq

Zpopularizované hulení trávy kombinované s hip-hopovými manýry a s otevřenou hubou (jo, narážím na otevřenou hubu toho mlaďocha, zabít). V podstatě mi to nic moc nedalo. Kromě skvělého standartního výkonu Kingsleyho. A scénář chtěl asi mužského diváka utvrdit v tom, že ženský jsou svině. Co na to říct? Někdy jo, někdy ne. To je všude. Politici jsou dycky svině, ale nevím, proč to sem pletu. Peace. ()

folťas

asi tak celé dvě scény měly jistý náběh k neotřelé atmosféře.. zbytek byl nudnej až na půdu.. nemluvě o příběhu, na který mi přišli protagonisté, ale i chraktery, trochu moc staří resp. nedozrálí.. ben kingsley byl pro mne ve finále tažnou silou filmu, pánem v letech, co by si přál trochu jinej život.. ()

danliofer

Benu Kinsleymu uvěřím naprosto jakoukoliv roli. Ten herec je naprostý chameleon, přičemž má čuch na zajímavé scénáře. Bláznovství není velký snímek, ani nemá ambice nějak ohromit, v čemž je právě jeho nejohromnější síla... Dospělí se tu občas chovají jako děti a děti se občas musí chovat dospěle... To prohazování rolí a zodpovědnosti mi připomíná prohazování rolí v době středověkých karnevalů, kdy si každý mohl vyzkoušet opačnou životní roli... možná i proto, aby lépe pochopil sebe sama... ()

dr.fish

Asi už jsem lunetik, ale jsem na to hrdej. Tenhle film mi fakt sedl. Kombinace vtipu, patosu, romantiky, nadsázky a drog mě naprosto dostala. Je možno mít tisíce námitek, ale faktem je, že jsem se báječně bavil. Když se dá Ben Kingsley jako psycholog dohromady se svým pacientem, kterej mu dává hulení místo placení terapie, nemůže to prostě bejt špatný. Je tam všechno,co chci od filmu. 85% ()

markuc

Film to neni spatny, ale muj salek kavy to teda neni - hlavne hudba (rap), te teda vubec neholduji (a neco jineho zaznelo az koncem filmu). Dale "hlavni hrdina" mi prisel strnuly ve svem vykonu, ale ostani role mi prisly zajimave. Kazdopadne Ben Kingsley je okouzlujici ve sve roli psychiatra - celkove netradicni pojeti tohoto filmu. Pribeh docela obyvejny, uz mnohokrat videny v jinych pocinech, ale zpracovani docela originalni. ()

GrooveJump

"Nikdy nevěř někomu, kdo nekouří trávu, nemá rád pláž, nebo neposlouchá Boba Dylana." Toto finální moudro tvoří pomyslnou špičku ledovce filmové "rádoby nezávislé" fádnosti a jístého druhu zapšklosti. Střela mimo terč, vyslaná s tětivy made in Sundance... ()

Sfinkter

Snímek má hodně pohodové tempo i dialogy, Kingsley válí jako vždy a cítíte se při tom docela příjemně. Zároveň to však nic extra nenabízí, prostě normální hodina a půl z normálního života. ()

Mrkvič

Sex, drogy a rocknroll. Filmy o drogách nemusím, ale zde to v nejmenším neplatí (za což může roztomilý a věčně sjetý Ben Kingsley). Pomalu plynoucí příběh dealera, který si chce vrznout, až se z toho zaláskuje. S tím mu pomáhá zkušenější, ale přesto ztracenější psychiatr. Všechno tu má svůj smysl a podporuje zobrazení protikladů i spojitostí mezi hlavníma postavama. Závěr je pěkně našlápnutý a... do konce diváka drží v napětí, jak to vlastně všechno dopadne. ()

neoBlast

Těžko uchopitelná a popsatelná atmosféra nejvíce definuje The Wackness. Zvláštní omáčka plná hip-hopu (ale i skvělé doprovodné instrumentálky), špinavosti New Yorku a originální zasněnosti; atmosféra je opravdu posmutněle jedinečná, ale ne vždy mě to během filmu bavilo. A i překvapivě Kingsley s (opět jinou) vlasovou kreací zvládá svoji podivnou roli "netrapně". 60 % ()

galba

Velice příjemný zážitek, nechápu to nízké hodnocení, pravda v jedné části už by se člověk začal málem nudit, ale to si ho jen tvůrce filmu připravoval. ()

progression

Ne že bych až tak moc vyhledával filmy s drogovou problematikou, ale upoutalo mne jméno Bena Kingsleyho. A musím říci, že jsem ani na chvilku nelitoval. Ben byl ve své roli psychiatra, který má svých starostí také až nad hlavu, ale ač utrápený svým životem, neztrácí svůj svérázný optimismus, naprosto úžasný. Své "marjánkové role" se zhostil naprosto věrohodně a i když té marjánky a všeho kolem ní bylo ve filmu habaděj, nebyla vlastně tou nejdůležitější a v povedeném snímku šlo vlastně úplně o něco jiného. A to jiné bylo díky výborným hereckým výkonům (nejenom Bena Kingsleyho) znázorněno poutavou a velice originální formou, takže se divák ani na chvíli nenudil. A občas ho napadaly i zvláštní myšlenky, kdo vlastně komu pomáhá resp. kdo je tady terapeut a kdo pacient ? To všechno díky famóznímu Benu Kingsleymu fungovalo naprosto perfektně, hip hop do filmu taktéž seknul perfektně (i když preferuji jiné styly) a "terapeutické" metody krásné Olivie Thirlby také nebyly k zahození. Ono na tom, že i když v tom reálném životě to mockrát stojí za prd, člověk by se měl zaměřit na ty pozitivní věci a naplno si je užívat, ten dopad těch průšvihů se alespoń sníží. V opačném případě to "negativní myšlení" situace jen dále stupňuje a zhoršuje a to opravdu není to správné ořechové ... ()

NoFiction

Tenhle film opravdu exceluje v různých tématech. Po celou dobu jsem měl z něho depresi a zároveň skvělou náladu. Nehledě na to, že jsem po ruce neměl jointa. Pouze jsem si musel zaběhnout do baru pro nějaký ten drink. Ben Kigsley mě opravdu překvapil, dokonce až zarazil, co dokáže ve svých x letech zahrát. ()

V.Silver

Tohle mi opravdu zvedlo náladu. Zajímavě pojatý snímek o jednom podivínském drogovém dealerovi a jeho ještě divnějším psychiatrovi. Ben Kingsley umí skvěle zahrát nejen vážné, ale i komediální role, byť samozřejmě s vážnými momenty, v nichž - jak jinak - exceluje. Bavila mě ale i kamera a celkově výběr scén, opravdu to působilo celé velice příjemně a svěže. A obří bonus za starý rap a celý soundtrack! A to rap zrovna nemám nejradši :) 80% ()