Bláznovství

Svět je plný bláznů a někteří z nich jsou terapeuti. Bláznovství režiséra Jonathana Levinea se vrací do poloviny devadesátých let, přesněji do léta roku 1994, a líčí příběh dvou naprosto rozdílných postav. Čerstvý absolvent střední školy Luke Shapiro (Josh Peck) se živí prodejem marihuany, kterou ze svého zmrzlinářského vozíku dodává mj. i vyhaslému psychiatrovi doktoru Squiresovi (Ben Kingsley). Oba muži uzavřou výměnný obchod a Luke se snaží poslouchat terapeutovy rady a opatřit si známost. Zamiluje se ovšem do nesprávné dívky, nevlastní doktorovy dcery Stephanie (Olivia Thirlbyová), čímž si koleduje o problémy, před nimiž ho Squires varuje. Snímek líčí s nadhledem životní trampoty obou mužů, jejichž vlastní vztahy nefungují. Luke si nerozumí s rodiči, ani se Stephanie, a Squiresovo manželství je už dávno jen formalita, o to víc však potřebují jeden druhého.
Oba hlavní protagonisté, ale i představitelé vedlejších rolí (mj. Jane Adamsová jako umělkyně Eleanor a rapper Method Man v úloze dealera Percyho) podávají spontánní až nespoutané výkony. Scenárista a režisér Jonathan Levine má cit pro přirozeně znějící dialogy a působivě využívá atmosféru letního New Yorku a jeho okolí. Nenápadný snímek získal mj. Cenu diváků na festivalu Sundance 2008 a také nominaci na Independent Spirit Award v kategorii prvních scénářů. V malé, ale výrazné úloze narkomanky Union se objevuje Mary-Kate Olsenová, která byla v devadesátých letech společně se svojí sestrou-dvojčetem Ashley populární dětskou představitelkou nenáročných rodinných komedií. (Česká televize)

nessbeal

Life, salvation, drugs, go ahead! Hudba kvalitna ako nikdy predtym, Biggie v pozadi. No proste krasa pozerat film a sustredit sa na to co hovoria hlavni hrdinovia bez rusivych momentov. Mat tak Oliviu Thirlby na vikend v dome niekde na plazi na ostrove, tak by som robil ine veci. K filmu: Obaja Dr. Squires aj Luke dlho nemali sex, okolo tejto temy a Lukovho dealovania travy sa toci cely film. Takze najmä za hudbu 4*. ()

frolish

Krasny komorny film, ktory som si od prvych minut zamiloval a ktory sice neserviruje nic svetoborne a prevratne, ale vdaka tomu pomalemu, nenutenemu pristupu a nadychu "zo zivota" sa dostane hlboko. Uz len to ustredne duo - sympaticky stredoskolsky looser v depresii, ktory dealuje travu a jeho streleny psychiater a zaroven najlepsi kamos v krize stredneho veku, ktory si za sedenia neuctuje dolare, ale napln do svojho bonga. K tomu pridajte kopu vynikajucich dialogov, ci uz humornych alebo hlbavych, vybornu hudbu, trochu Method Mana, stipku street artu a paradne spracovanie, od kamery az po rozne podarene rezijne vychytavky (napr. tancovanie po svietiacich dlazdiciach). Ale aj ludom, co si neulietavaju na rape, trave a podobnych somarinach, ma slusnu sancu sa to pacit. Josh Peck to zahral super, ja som mu fandil a cele sa to nesie v takej pohodovej a uprimnej atmosfere. Mam rad taketo filmy. 90% _____ Update 2017: Po druhom zhliadnuti nadsenie mierne opadlo, ale stale to pre mna zostava velmi sympaticky maly filmik s takou tou spravnou real-life atmosferou, pre ktory mam z nejakeho dovodu slabost (mozno to bude ten narativ problemov outsidera v spolocnosti). Ku koncu prebera hlavne slovo romanticka linia, co sice nie je moj top zaner, ale tu bola vykreslena tak autenticky, ze som tomu uplne podlahol. ()

panchovo

Výborně. Kingsley k nepoznání. Ideální film pro dnešní třicátníky, co maturovali ve stejných letech jako hlavní hrdina. Souboj rapu devadesátých let se zlatými šedesátými vedený na poli mixovaných kazetových pásků (ano, CD ani mobily ještě nebyly) je skvělým pozadím. Kdyby se film vyhnul doslovné do kamery polopaticky nabrané katarzi (bohužel tak častý jev amerických nezávislých filmů), bylo by to na pět hvězdiček. Ale i tak - s jointíkem a dobrým drinkem je toto absolutní nedělní pohůdka. ()

atmen

Těšil jsem se, leč dým kouře překryl těch několik životních mouder natolik, že ve vzpomínce mi zůstane jen to buřictví ve formě drogových excesů a to je trochu málo. Daleko raději mám nonkonformnost s čistou hlavou... ()

Olík

Melancholicky volnomyšlenkářská white hiphop outsider dramedie o tom, že tráva smrdí od hlavy, každej si chce vrznout, za vším hledej ženu a nuda nemusí bejt jenom v Brně. Nezávisle odvyprávěno -  špatně zahráno (Kingsley nominace na Zlatou malinu, Peck ještě horší). Téma, které nemá na to utáhnout celých 110 minut s dějovou linií, které nikoho nikam neposouvá, není úplně to, co bych si představoval, pod pojmem film talentovaného scénáristy a režiséra. Docela mne zdejší celkem vysoké hodnocení překvapuje, protože kromě přirozenosti Olivie Thirlby a zralému šarmu Famke Janssen jsem moc pozitiv nezaznamenal. ()

shudeee

Ten film má něco do sebe, má duši. Docela mě dostal. Men do the things they need to do to become the men they want to be. ()

Harts

Kdo nepochopí smysl filmu, kdo nepochopí duši filmu, kdo se nevcítí do postav ve filmu, nepochopí ani to, proč je tentro snímek tak skvělý, proč se některým situacím divák dokáže zasmát, proč je to komedie a drama zároveň a proč je to prostě úžasný film. Peace, lidi, proste drama/komedie pro inteligentní lidi. ()

TOi

Né že by to bylo něco převratného, ale je to perfektní způsob jak zaujmout mladé a nejen je... 80% ()

Skleni

Teraz musím byť úprimný a povedať pravdu. Prvý raz v mojom živote hodnotím nie až tak úplne podľa toho čo si myslím a ako sa mi film páčil. Odôvodním neskôr. Od začiatku: Film má velmi kolísavý dej a tým pádom aj nevyrovnané pasáže. tým sa dostáva nuda na miestach kde keby sa nachádzal nejaký prvok ako ..hocičo iné ako zbytočné scény so sexom...tak by to bolo super. tým film vážne utrpel na celkovom vzhľade. Ale zároveň sa dostávame k tým lepším častiam. rozhovorom cvokára a dílera sú super. Naozaj som niekedy čumel. Čo teda znamená super scenár. Miestami. Inokedy znova pochabuje. Ale záver všetko vytáča do nových rovín a ja som znova spokojný. Herecké výkony sú .. no.. zase raz kolísavé. Ben je tak z 90% nehorázne geniálny. Svojej roli sa zmocnil super a nechápem malinu v tomto prípade. Ostatné postavy kolíšu. Niekedy som nadšený a potom zhrozený ako v prípade rozhovorov medzi "zaľúbencami". Celý film je taký kolísavý. Ale ak fakt pretrpíte prvých 30 minút, kde bohužiaľ je vela vecí zbytočných (fakt by sa kratšia stopáž hodila), tak sa vám dostane ten správny výsledok. Dokonca mňa niektoré pasáže aj rozosmiali. Nie spôsobom "vtip - smiech". Ale napr. predávanie trávy so psychiatrom bol krásny umelecký prvok. Klobúk dotvára imidž psychiatra a ulízane vlasy a taška na chrbte zas dotvárajú postavu feťáka - dílera. Teraz sa cez toto všetko pozerá,m a vravím si, že ale aj tak to nestačilo. Veď nič super to nebolo a fakt to neni "pamätný" snímok. tak prečo také hodnotenie? Dôvody sú tri: 1) Scény ...predávanie trávy s Benom... plávanie na konci v oceáne... večerný výlet do baru a následná basa..sú neskutočne silné. Nevime prečo ale mňa dostali. 2) Celková ladnosť príbehu. Nič sa nedeje urputne rýchlo ani silno. Proste dej plynie a to naozaj ladne! 3) Hlášky psychiatra a aj celkový výkon Bena. Pre mňa bol Ben super!!! 87% ()

Meiers

Celkem sympatická věc, až na Joshe Pecka. Ten jeho letargickej výraz s vyšpuleným pyskem je kurevsky iritující. Naštěstí je s ním na scéně buď Kingsley, nebo ještě líp Olivia Thirlby, takže se to dá vydržet. ()

Luczynkaaa

Achjo, od The Wackness jsem čekala vážně víc. Film, který mi přijde vážně o ničem a já se těšila, až bude konec. Dávám 2* a to za Joshe Pecka, který předvedl skvělý herecký výkon a Mary-Kate, která je od malička mou oblíbenkyní. Jsem zklamaná. ()

Bird_house

Velice rozporuplný film - sám nevím, co si mám o něm myslet.. Zároveň nevím, jak s hodnocením - je to na hraně - 3,5*.. Rozhodně se mi do filmu nehodí Ben Kingsley - nejsem zvyklý u něj na takovouto roli.. Závěr filmu velice dojemný a taky díky tomu jsem se rozhodl udělit 4*.. Taky dobrá hudba, nejen na pozadí.. ()

Kingjiri

Luke hledá sám sebe a chodí si pro radu k psychiatrovi. Ten se naopak dávno našel, ale začíná při pohledu na svuj současnej život vážně přemejšlet, jestli mu takovej život vyhovuje. A tak prožívá s Lukem různý dobrodružství, díky kterejm nabere jeho i Lukův život konečně smysl. Jde o skromnej film, na kterym nejvíc zaujmou civilní herecký výkony a navíc, zhulenýho Kingsleyho jen tak někde neuvidíte. Scénář neni špatnej, ale bavil mě hlavně ve svý první polovině, v tý druhý už začal ztrácet tempo a občas nudil. Nejvíc mě potěšil nehollywoodskej (ale přesto vlastně dobrej) závěr jako ze života. Čistej průměr na jednu projekci. ()

dlouha_potvora

Na první pohled trochu fádní, ale stojí za to zkouknout. Tenhle film má několik skvělejch momentů a skvělou muziku. A Bena Kingsleyho. Který je taktéž skvělý. Tu Zlatou malinu moc nechápu, mě bavil moc. ()