2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

BertuzziPP

Akcna drama s apokalyptickym nametom. Divaci zakladajuci si na filmove efekty, si pri tomto filme pridu na svoje. Tento katastroficky film sa zameriava na dve z mnoha moznosti zaniku civilizacie. Jednym je prepolovanie polov, u ktorych su aj dokazy, ze k nim v historii Zeme naozaj doslo a isto aj dojde. Druhym je vybuch supervulkanov typu Yellowstonsky narodni park. Ktory by sposobil dvojrocnu vulkanicku zimu a samozrejme dominovy efekt. Nametom je koniec Mayskeho kalendara, ktory si ludia vykladaju aj koncom nasej civilizacie. Tomuto filmu by som odoprel, prehnate sceny hlavnych hrdinov, kde az zazrakom opakovane uniknu jasnej smrti. Uz len mat velku plazmu a uzite si to. ()

Lonelybiker

Je sice pravda, že těch náhod, které dopomohly hlavním hrdinům dosáhnout cíle, tu je přespříliš. Mě ale nijak neurazily a po celou dobu filmu je na co se dívat a to je to hlavní, proč se mi to moc líbí. Akční scény jsou hodně zajímavý a vizuální efekty perfektní. Kdyby to natočil někdo jiný než Američani, bylo by to ještě mnohem lepší pokoukání a dalo by se i uvěřit. Ale jako celek ten film funguje a rozhodně nevadí jeho delší stopáž. 90% ()

pekkanik

Deštrukcia Emmerichovi ide... Na rozdiel od Dňa nezávislosti som sa ale dobre bavil, akurát na konci, keď som na chvíľu odbehol, som si myslel, že to niekto prepol na iný program, na ktorom ide Titanic... Klasické unikačky autom, menším lietadlom, väčším lietadlom... ako ináč, v poslednej sekunde, ale veľmi dobre urobené, v istých momentoch som ani nedýchal. Škoda toho záveru, chcel som dať tri, ale za Woodyho a Yellowstone dávam štyri. (23. 01. 2012) Edit: Práve som to dopozeral spolu so synom, a nič sa nedá robiť, je to rodinný film, napriek všetkej plytkosti dávam za plný počet. Mimochodom, tá dáma vo fialovom s Welsh Corgi bola zrejme anglická kráľovná... (28. 07. 2012) ()

mikinko51

Konečne som si film po dlhom očakávaní pozrel. Našťastie - len v TV. Keby som mal za toto platiť vstupné do kina, tak to neskončí ani na tej jednej hviezdičke. Ako veľký fanúšik tohto žánru (katastrofické, SCI-FI) som sa na film tešil a zároveň - pri mene režiséra - som mal obavy. Nanešťastie, naplnili sa len moje obavy. Prvých pár minút sa vyvíjalo celkom dobre, ale potom to už začalo byť jedno veľké klišé. Už po prvých pár minútach mi bolo jasné, kto prežije a kto nie a už sa rozbehla typicky emerichovská matlanina. Áno, tento režisér je vynikajúci na filmové efekty - tie boli v tomto filme proste perfektné (preto aj tá jedna hviezda) ale inak - hlúposť, ktorá to radí na úroveň B-čkových filmov. Chýbajúce nápady (koľko krát som už v iných filmoch videl to kľučkovanie áut medzi padajúcimi bombami/meteoritmi/kameňmi zo sopky/.....) v samotnom filme auto hlavného hrdinu stále dookola po čomsi skákalo, lietadlá zásadne štartovali len z dráhy, ktorá sa na konci rozpadá (ale našťastie každá sa rozpadne tak, že po nej nasleduje veľká diera v ktorej lietadlo naberie potrebnú výšku). A do toho všetkého akési chabé pokusy vykresliť charakter aspoň pár postáv (čo sa ale žiaľ nepodarilo), rodina hlavného hrdinu ako vystrihnutá z Vojny svetov, .... No a úplne to zabil záver v podobe Titanicu ... to som už skoro nevedel, či sa mám smiať alebo plakať (dojem z obrovskej prírodnej katastrofy bol už dávno preč). A logika - tú vo filme nehľadajte - lietadlo štartujúce z rozpadávajúcej sa dráhy, ktoré už peknú chvíľku naberá výšku a napriek tomu sa vyhýba padajúcej súprave metra, domy padajúce tak, že ako na potvoru vytvárajú crossovú dráhu pre auto, lietadlo, ktoré potrebuje tankovať už na Havaji a napriek tomu doletí až do Číny (ktorá sa síce posunula o 1800 km ale aj tak), tropické zvery prepravované podvesené na vrtuľníkoch v obrovských mrazoch horského masívu Himálají, Hrdinovia, ktorí sa zrazu ocitli na dne niekoľko stometrového kolmého skalného zrázu (podotýkam, že v Himalájach, s malými deťmi oblečení ako na nákup do hypermarketu), gigantické vráta na lodi (desiatky ton) poháňané obrovským mechanizmom, ktorý zastaví padnutá vŕtačka (a hlavný hrdina mal v pravej ruke silu niekoľko megaton, keď vŕtačku, ktorú tie obrovské stroje nedokázali proste rozdrviť jednoducho vytiahol, .....). Celkovo by som to zhrnul tak, že v tomto filme som nevidel JEDINÝ nápad, akciu, myšlienku, .... ktorá by už dávno nebola sfilmovaná, ale logických nezmyslov tam bolo neúrekom .... Takže podľa mňa by stačilo nastrihať tie katastrofické scény, vystrihúť všetkých hercov a tie ich nezmyselné bláboly a vznikol by tak cca pol hodinový dokument o predstavách apokalypsy, ktorý by stál možno aj za 4 hviezdy .... ()

vadas odpad!

tesil som sa na to, celkom oblubujem katastroficke filmy, je mi jasne, ze logika tam nehra prim, prezil som dovod katastrofy (nejake ujebane neutrina zmutovali... co??? ), ale tolko kokotnych scen v jednom filme, to sa len tak nevidi... chlapik ma na starosti dve deti, tak sup s nimi preliezt plot do zakazanej zony, dobre ze si hned na to neotrhli stehienko zo zhniteho jelena. vlada zabija vsetkych ludi s urcitymi informaciami, iba jedneho vymetenca, co hlasa tie informacie v radiu, necha zit. idiot s detmi 4x unika ci uz v aute, alebo lietadle, a vzdy je to o chlp z ohambia, dokonca sa vyskrabe z rokliny do ktorej sa strtkal s dodavkou... a nakoniec... neznicitelny idiot vyskoci z lietadla na bentley :-) teda nie nakoniec, ono tie chujoviny este pokracovali. uz davno som nebol z filmu taky rozculeny, emmerichovi by som za tych 158 minut, co mi vzal zo zivota, rozbil chrapu ()

tommco

Spôsob, akým sa podarilo ujsť rodine okolo hlavného hrdinu pred skazou z Kalifornie a potom z USA bol riadne pritiahnutý za vlasy a stopáž filmu je zbytočne dlhá, z čoho rezultuje dosť nudných pasáží. Inak je to celkom pozeratelné. 55% ()

tuberaq

Co jiného jsme čekali? Již během první půlky na nás americká produkce útočí dojemnými okamžiky, kdy např. americký prezident zůstane ve své zemi jako kdyby byl kapitánem zůstavajícím až do konce na lodi. Dále následuje několik dalších prvků americké lásky k vlasti, dějí se tam neskutečně divoké věci a nakonec se hlavní hrdinového celého příěhu zachrání jen tak tak - kdo by to byl býval čekal? Spíše než katastrofické drama e jedná o úsměvnou parodii s prvky sci-fi :-D ()

bejcak1

Já se bavil..super triky a efekty.Takle by měl vypadat katastrofický film.John Cusack mi tam perfektně seděl.Roland Emmerich prostě tohle umí ()

sigiq

U mňa veľmi nešťastne spracovaný dej. Táto téma sa dala naozaj rozobrať úplne iným mysterióznym smerom. Tipický amerikánizmus sa znova prejavil a to v úplnej kráse.Trápne unikajúci (americký hrdina) ponad padajúce mrakodrapy a úniky v poslednej chvíli pri prepadávaní zeminy.Filmové efekty síce pekné,ale príbeh u mňa zlyhal na plnej čiare.Nerealistický únik hrdinu je trápny až smiešny a keď som tento film očakával tak som naozaj čakal reálnejší príbeh a nie gíč hrubého zrna.Niekedy sa rozum zastavuje nad uvažovaním ľudí pracujúcich u takýchto projektoch. Z komerčného hľadiska povedzme ,ako zážitok skôr komédia. ()

kirmalee

Scénaristy napadlo, jak by asi mohl vypadat konec světa v tomto roce. Nechali se inspirovat kalendářem Mayů a vznikl z toho sci-fi film, který dbá na tu ,,americkou ohleduplnost,, k divákům. Přišlo mi to ale moc přehnané. Ale jinak film splňuje svůj účel: je akční, vyvolává ve vás napjetí a občas i dojme. Určitě lepší, než nějaké jiné filmy o konce světa. Mohlo být i hůř. ()

Necrophobic

Emmerichovy fláky prostě nemusím, jsou zpravidla nudné a mají stupidní dialogy i scénář .A tak jsem trochu doufal ,že 2012 bude trochu jiná káva .Bohužel se nestalo .Ed Wood nejhorší režisér? Kdepak roste mu konkurence .Hovno zabalené v celofánu :-( ()

PanPopleta odpad!

Film, který opravdu až uráží... Proboha co je to za napětí, které je založené jen na tom, že někde nejde něco vytáhnout, ale nakonec to vytáhnou a celá ta scéna trvá půl hodiny. Že někdo někam spadne, ale nakonec nespadne, protože se zachytí na místě ze kterého padal.atd atd... Ne, na to nelze koukat s ani s nadhledem a ani v kině s popcornem. Film a Emmerich vyslal do světa jediné poselství a to je: "Hej lidi, většina z vás jste totální pitomci a můžu vám nacpat cokoliv, hlavně když budou peníze" ()

Babbsi

Zdálo se, že je všechno perfektní... Alespoň do doby, kdy se táta nerozhodl vzít své ratolesti do Yellowstoneu, kde objevuje záhadná (?) zjištění o planetě Zemi. Vidím to následovně - Katastrofické filmy ve mě vždy vyvolají kousek k přemýšlení, jestli se toto někdy stane (a jestli budu v tu dobu ještě živa a zdráva). Celková vizualizace filmu se mi zdá býti skutečně precizní a propracovaná!!! Děj skvostný a kompatibilní s letošním "hlavním tématem", Jediné, co mě na tomto filmu zklamalo byl suchý americký "happy end". Ale co Vám budu nalhávat - přála jsem si aby přežili v plném zdraví. Shrnutí - po celou délku filmu jsem byla vším tím tak unesená, že se mi místy doslova zatajil dech. Tohle doporučuji! ()

facehugger

Jedna hvězdička za efekty. Jinak slátanina pro pologramotné patnáctileté puberťáky, co se v sále cpou popcornem a colou. Současná hollywoodská "new wave" ve scifi, bohužel. To už snad tvůrci ani nemohli myslet vážně: svět propadá zkáze, kontinenty se rozpadají - a pečliví rodičové mají jedinou starost, totiž kde vzít zásobu plenek pro počůrávající se dcerušku. Jo a superarchy postaví Číňani ... Bodejť by se pak ty vrata nezasekly! Ufff! ()

Kuubiisek

tenhle film nemá nic co bych vytknul.Skvělé obsazení herců dobře propracované počítačově upravené simulace a animace.docela mě i dostal ten americký prezident jak promlouval k celému národu. doporučuji.( *****) ()

TONYNKO

Priemerna hovadinka bez akejkoľvek logiky, ľahko predvídateľným dejom a slabou akciou a docela sympatickými hercami. Čistý podpriemer! 5/10 ()

Dave162

Famózní efekty, dobrá kamera a i místy dost přehnané záběry naplnili mou představu o katastrofickém filmu na toto téma. Jen by se mohla trošku ubrat stopáž :) ()

ES13

Film je to dobrý, ale zároveň se musí brát s velkou nadsázkou. Konec Světa se nekoná, nekonal a snad ani konat nebude. Herci jsou dobří, děj je takový onaký dobrý, pro někoho kdo rád katastrofický filmy. Takže já se nenudila :-) ()

Profík

Emmerich nás nešetřil, je to přesně znova tak pitomé, jak jsme čekali, možná ještě o trochu víc a co už může být vekolepějšího, než zkáza prakticky celé zeměkoule, navíc takhle epická. 90%. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)