2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

posh.exe

Br00tální efekty, to se musí nechat. A pak sada americkejch epic failů a ruskejch děvek. Závěrem největší americký klišé - zničili jsme planetu, tak si počkáme, až voda opadne, a půjdem ji ničit znova. Achjo again. ()

Ziggy Zagg

Když maj hlupáci peníze trikaři maj pré. Už dlouho jsem neviděl takovou snůšku zhovadilých dialogů , zabalenou do trikových orgií. Kdyby to šlo jak u lékařů, odebral bych mistru Emmerichovi licenci a přesunul ho mezi pacienty. Jak se tak koukám, už toho má v diagnóze dost (Den poté, Den nezávislosti a jiné bobnbónky). ()

Stíba

Nevím jestli to byl záměr, ale stupitida některých scén opravdu neznala mezí, což přispělo k tomu, že místy jsem se bavil mnohem více než u mnohých komedií, i když v trochu jiném směru. Stejně tak rádoby srdcerivné a filozofické scény, které absolutně postrádali smysl, nicméně i u těch jsem se několikrát hodně zasmál, hlavní díky hláškám, které jsme s kamarádem v kině, ke každé takové scéně plodili (nekonečné úprchy o chlup, fakáč na arše, vylézání ze všech možných propadlin apod.). Každopádně co s týče katastrofických konstrukcí tak to byla pastva pro oči a nesmírně jsem si je užil, což film hodně vrací do hry. Zvláštní to polozábavná polokatastrofická mixáž :-). ()

Kryat

Film byl přesně takový, jaký jsem od katastrofického filmu (které mimochodem miluju) made by Emmerich očekávala. Slabý scénář, od začátku do konce průhledný a stejný jako u desítek jiných katastrofických filmů, ale se sympatickými postavami a klasickým happyendem (kde už jinde čekat happyend než u těchhle filmů, no ne?). A co se týče akce a parádní vizuální podívané... ta byla dokonce lepší (neříkám uvěřitelnější) než jsem čekala. Takže uděluji čtyři čisté hvězdičky a těším se na další stejný a přesto jiný katastrofický film. ()

Dimo

Hromada špatných momentů, hromada blbých situací, nereálných scén a nesmyslných výjevů. K tomu mnoho, ale opravdu mnoho těch nejtypičtějších klišovitých řečí, z kterých jsem zprvu vyvracel oči vsloup, poté už jen zíval. Štěstí, že se najdou momenty, které tak nebolí, naopak pobaví, pár katastrofických scén dobrých, i když pořád málo těch zapamatovatelných. Je to prostě klasická USA katastrofická jízda se vším, co byste od takového filmu mohli čekat, v tomhletom ohledu "Meričani" neudělali ani krok kupředu, ani náznak vývoje, furt stejný schéma !!! (Tatík, manželka, rozvedení, nevlastní tatík, dcerunka (ano, s vřískotem), nasraný klučík, věděc, dobrák, prezident, zlý papaláš... no, mám pokračovat? OK, tak ještě bodří cool Rusáci, přísní Číňani, scéna se zachycením na poslední chvíli, nejtěsnější úniky před vším, čímkoliv a kdekoliv... uffff a ještě dál a dál...) Občas velkolepost strhne, ale občas je pěkně trapná, jako například "cool scéna" si žádá vrtulník a podobně. Pohádka pro 14 - 19 letou mládež. Ta si to užije asi nejvíc. Nic víc, bez ambicí, bezzubé, bezbolestné, bez krve, bez hloubky. Už 20 minut po projekci zapomínám. Přesto vše asi nejlepší USA velkorozpočtový (komerční) katastrofický film, kterej jsem viděl. Nicméně, pořád nuda. ()

Knight12

Film 2012 (2009) - Emmerich se tentokráte vyznamenal. Patriocismu ubral volume o 50% a celkově ději zase přidal o 50% na svižnosti. První 2/3 filmu jsou jako BUM CHIKI BUM BUM a zbytek je již pouze ve znamení BLA BLA BLA HAPPY END. ()

Modus

Když to vezmu kolem a kolem, tak můj jediný oblíbený katastrofický film Den poté, je oproti tomuto jen pohádka...Nicméně jeho menší "devastace" planety byla pro mě víc než reálná...Oproti tomu snímek 2012 je opravdu přitažený za vlasy, je pravda že konec světa si člověk může představit různě, a toho se asi Roland drží...Co mi přišlo až moc, je vlna která pohltí Himaláje, tak velká vlna by se nezvedla snad ani po dopadu nějakého vermírného tělesa, ale...Kdo ví???Nicméně digitální stránka filmu, mě přesvědčila že jde pořád dopředu, v roce 2009 je to vidět hned několikrát, Terminátor, Transformers, 2012 a nejlepší Avatar...Den poté, ukazoval zkázu světa na více koutech Země, když pominu zřícení baziliky sv. Petra ve Vatikánu bylo to asi jediné co jsme viděli ze světa, všechno ostatní se věnovalo USA...Je to pořád dokola, otec zachraňuje rodinu, hlava státu nepřežije, poctivý vědec, sobecký politik...Ale přesto jsem měl sevřený žaludek při všech důležitých momentech kdy šlo hlavním hrdinům o kejhák!!! ()

Petyas

Na tenhle film jsem se opravdu velmi těšil. Bohužel ani ne po půlhodině filmu mi bylo jasné, že na tehle film se vícekrát koukat nebudu. Nádherně efektový film, plný výborných hereckých výkonu se zajímavým příběhem. Jinak ale jedno velké hollywoodské klišé od začátku do konce. Tak spatlané dialogy, takové nesmysly ve scénáři. Škoda, že se tvůrci filmu soustředili pouze na efektovovou část filmu, nikoliv také na pořádný scénář. To jak hlavní hrdinové ,vždy opravdu jen o chloupek uniknou smrti, bych čekal od kreslených Disneyovek, a ne od filmu, který se chce řadit mezi akční thrillery. Dvě a půl hodiny. Kdo vymyslel takovou stopáž pro tento film je šílenec, a kdo by tenhle film zvládl více než jednou, ještě větší.Opravdu miluju takové ptákoviny, jak se všechno hroutí, lidé umírají a někdo si tam něco musí nejprve vysvětlit, aby mohl jít udělat to co se od něj očekává. A poté samozřejmě všichni musí tomuto skvělému výkonu zatleskat a začnou se objímat a brečet. Ach jo, to byla hrůza. ()

foundation

kliche kliche kliche prakticky kazda druha scena. naivita ,povrchnost. To ze v niecom takomto nebude cas na postavy sa dalo jasne cakat a tentoraz som sa na to dobre pripravil takze mi to viac menej nevadilo. Dobre sceny striedaju slabsie a tak to ide skoro cele dve a pol hodiny. Film ktory by som bezne hodil do vreca priemernosti ma ale asi zastihol v nejakej dobrej nalade pretoze prakticky od zaciatku ako som si k tomu sadol nic necakajuc som sa skoro skoro cely film dobre bavil. A pri scene s lietajucimi slonmi a zirafami som sa musel zasmiat aj nahlas. Nejedna sa o ziadnu dramu,v niektorych momentoch jasne zamerne komedialne prvky ale spravne nacasovane a spravne nadavkovane. Velmi vela logickych kiksov v scenari uz je jaksi samozrejmostou. Vsetko toto som ale dnes vecer ochotny prepacit pretoze mi to vyslovene sadlo. Niekedy treba jednoducho na taky film chut. Druhy krat uz si to ale pre istotu nepozrem lebo to hodnotenie by slo rapidne dole. Cisto objektivne sa odvazujem dat slabsie tri, dneska jasne prevladla moja subjektivna nalada a preto trochu slabsie ale predsa 4. Pre mna najlepsi Emerichov film od cias Stargate a Dna Nezavislosti. ()

Yojimbo

Vtipnější, než jsem čekal. Od katastrofického filmu nikdy nečekám nic extra, od Emmericha už vůbec ne, ale tentokrát mě mile překvapil. Film příjemně ubíhá a na tricích nešetří - co víc chtít od tohoto žánru? ()

guri

Viac-menej klasicky Emmerich... Vratane jeho megalomanstva ci jednoducheho (a niekedy stupidneho) scenara. Film sa tvari velkolepo (ved aby nie, ked to je blockbuster) a Emmerich opat sleduje dianie cez uzku skupinu ludi. Na tom by nebolo nic az tak velmi zle, keby to nebola akasi zazracna a neznicitelna skupinka, ktora vyviazne z hocicoho. Jedno klise strieda druhe a vlastne cely film 2012 by mohol kludne mat podtitul Den potom 2. Ked vsak viem, ze idem na Emmerichov blockbuster, nemozem cakat nejake filmarske zazraky. A pozeralo sa na to vlastne celkom dobre... ()

aR3Zz

Geniální grafické a vizuální provedení, které ale naprosto sráží primitivní a místy až debilní scénář. Děj díky akci není nudný, ale nesmíte moc poslouchat, o čem se ve filmu baví. Napadá mě možnost vypnout si zvukovou stopu dialogů (a monologů) a ponechat pouze zvukové efekty, pak by zážitek z filmu mohl být lepší. Když však překousnete srdceryvné americké proslovy, nevnímáte ekologický podtext a ke všemu uctíváte americký model rodiny (=> nejlépe tedy pokud jste americký patriot), pak film zcela jistě doporučuji vidět v kině, budete nadšeni! Jinak budete mít pocity smíšené, řekl bych až rozmixované jako já. 50% PS: Za ten "dvojitý konec" (kdy se všichni na lodi radují podruhé) bych scénaristovi usekl obě ruce! A malíček u nohy! Levé i pravé nohy! ()

kuces

Ta obrovská tsunami málem spláchla vše dobré co jsem si o režísérovi myslel... Šanci mu dám i příště, ale vše ná své meze. ()

pepa3rd

Hezky se usaďte do křesla s obrovským kornoutem popcornu, velkým kelímkem coly a klidně vypněte mozek. K tomu, abyste uhodli kdo přežije, ho potřebovat nebudete a k vnímání toho ostatního vám bez problému budou stačit i primitivnější funkce. Nejedná se v podstatě o nic víc, než o jednu velkou show, kde v hlavní roli vystupuje Země a 101 způsobů, jak uklidit na jejím povrchu. Pokud se budete řídit radou v první větě, bude se vám film líbit, pokud budete očekávat cokoliv víc, máte smůlu. 60 % ()

Mr.FreeZer

Strhující efekty, které mne zavalily už od začátku filmu. John Cusack zde vystupuje jako ,,Superman´´. Trochu pokulhávající příběh, ale takhle skvěle zachycené katastrofy na plátně si nechám líbit. ()

Dárius

Mě to naprosto dostalo.Nejlepší katastrofický film všech dob.Efekty-prostě ůžasné.No jo-co dokáže dnešní technika a prachy. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)