2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

Razzor_82

"Děje se to všude." Jen další digitální apokalypsa bez špetky nápadu. Triky a efekty mají na tu dobu vysokou úroveň.  Herecké obsazení je na vedlejší koleji. Chybí tomu silnější příběh. Tuctová zkáza planety se šťastným koncem. 6/10 ()

Kingjiri

Po druhý projekci od premiéry už jsem z 2012 nadšenej o poznání míň. Povedenou trikovou stránku lze stále chválit, ale když jsem na to naposledy koukal, nejspíš jsem právě díky povedenýmu vizuálu dostatečně nevnímal scénář. Postavy se potkávaj tak často náhodně, že by se děj musel odehrávat maximálě tak na nějaký malý vesničce a ne po téměř celym světě. Dialogy často šustěj papírem, postavy jsou klišoidně napsaný a vlastně nic pořádně nepřekvapí (snad teda s výjimkou osudu postavy Woodyho Harrelsona). Objeví se i větší než nutná dávka patosu nebo americkýho patriotismu. Stopáž je na danej žánr a hlavně jednoduchej příběh fakt dlouhá, jelikož něco takovýho by nemělo mít víc jak dvě hodiny s titulkama. V destrukčních akčních scénách super, nicméně ve zbytku případů horko těžko průměrná podivaná. Třetí silnější hvězda za vizuál a pár povedenejch hlášek nebo vtípků. ()

BačaXXX

Film, kde bych po vizuální stránce neměl celkem co vytknout, ale po stránce dějové už ano. Děj filmu mi přišel velmi jednoduchý, lehce čitelný, což bych i možná přežil, ale záběry stylu ulomení kousku hory Mount Everes trupem archy a násedný pád na nerozbitné okno už ne. Následně fyzické pojmy asi režisérovi nic neříkají, což dokazují mnohé scény(přibližování se k hoře s průměrnou rychlostí 1m/s, atd.).Takové filmové nesmysly mi celkem vzato nevadí(Matrix), ale pokuď se jedná o film s předpokladem reálního vývoje, se už řící nedá(pilot, který má nalítáno pár hodin a ke konci filmu letí jako druhý pilot s bombardérem). Veliký přínos pro film byl pro mě Woody Harrelson, kterého jsem poznal nedávno díky filmu Zombieland. Celkové hodnocení 55% ()

Dan

Patetické až hrůza. Jestli bude takový jeden z konců našeho světa, tak potěš :) Ale obrázky celkem hezké ;) ()

Respex

Jsou Velké filmy a velké filmy. Toto nepříliš obratné vyjádření pro mě naprosto vystihuje film 2012. Roland Emmrich je dělník mezi režiséry a přesně ví kam jakou cihlu umístit. Téma s nádechem reality a současnosti, monumentálnost, známé tváře, mediální humbuk a na lidi to prostě platí. Při šílené stopáži se vlastně ani nestihnete nudit což je opravdu záhadné. Možná, že už jsem viděl moc podobných filmů (všechny od pana R. E. :), a tak jsem u filmu našel i čas na přemýšlení a hodnocení. To je velká chyba a doporučuji se jí vyhnout. Protože duchaplnější divák zjistí, že film 2012 je tak strašně hloupý, plný nelogičností, žánrového chaosu atd. Mohlo by se vám udělat zle… Přesto musím dát 3* a to převážně za návštěvnost, protože když přijde na tento film tolik lidí, kolik zatím chodí, tak multikina v budoucnu možná uvedou i něco alternativního (s tím, že rozdíl zaplatil film jako 2012). :) ()

cinemaboy7

Co napsat o velkolepém blockbusteru, tuctové podívané vyzdobené triky (téměř všechny povedené použili v traileru), které jsme z menší či větší části mohli vidět snad 100krát.O podstatě věci se nedozvíte téměř nic, ale nudit se určitě nebudete. Vím, že co teď napíšu bude znít malicherně a i to malicherné je. Ale když jsem vycházel z kina a doslova a dopísmene jsem se brodil po kotníky odpadky, krabicemi od popcornu,plastovými lahvemi, kelímky a popcornem samotným, jsem usoudil, že si naše slavné lidské pokolení ani nic jiného nezaslouží. ()

Veseldaa.!

Díky obrovskému klišé, způsobeného záplavou televizních pokusů o katastrofický (tudíž katastrofální) film, které se na nás v poslední době valili, se vrací odborník na slovo vzatý. A stále právem sedí na trůně. Pokud uvažujete o shlédnutí nejnovějšího blockbusteru, tak si pečlivě přečtěte jméno režiséra. Jde totiž o Rolanda Emmericha. Ano, o chlápka, po kterém málo kdy zůstane Země tak, jak jí známe. Proto od jeho 2012tky neočekávejte dílo, aspirující na Oscara. Jak je u blockbusteru zvykem, tak penězi se nešetří a to je podepsáno na vizuální stránce, plné CGI triků. I když nějaké záběry vypadají opravdu béčkově a některé zase jako ukázka z počítačové hry. Ale budiž, taková je doba. Hudba - instrumentální a sakra kůlervoucí, víc nemám co dodat. Americký prezident opět jako prezident celého světa? Bohužel, patetičnost v katastrofických filmech v produkci Spojených států je více než okatá. Pár věcí je přehnaných, některá poselství a odkazy příjemně překvapí. Kostra tohoto žánru ale moc originalit a nových věcí přinést nemůže. Abych to shrnul. Pokud máte rádi styl Rolanda Emmericha, pak se dočkáte obrovské podívané a i přes menší přebrnění sedací části těla budete ze sálu odcházet dotčeni povedeným poselstvím. A abych nezapomněl - vtáhnutí do děje vám po skončení dá chvilku práce se rozkoukat. ()

Lumberjack

Na film jsem šel s přáním vidět strhující filmové triky... ...a přesně to jsem dostal ! Absolutní vizuální a zvukové orgie a po většinu filmu slušná akce. Samozřejmě tam byly slabší "americké" chvilky jako: euforické vpuštění zbytku posádky na archu po srdceryvném projevu Chiwetela Ejiofora nebo Cusackovo tlachání, před tím než se měl potopil, aby opravil defekt na ozubených kolech... Ale to jsou jen drobnosti... 75% ()

VeeDee

Ač je film trochu přehnaný neb hlavní hrdinové jsou stejně nemsrtelní jako Chuck Norris - což dodává filmu komediální nádech - ač nakonec pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, což je jedno velké klišé - musím dát 4 hvězdičky, neb jsem se celou dobu bavila. Momenty, kdy se celá Země propadala, byly opravdu děsivé. ()

Dartdevil

Docela jsem se těšil, jak po nějaké době skáknu do kina s krabicí pop-cornu, vypnu mozek a budu sledovat hezky provedenou destrukci naší planety. Byl jsem připraven na debilní scénář s množstvím hrdinných momentů i na logické kiksy celého procesu destrukce. Tedy, myslel jsem si, že jsem. Scénář je totiž ULTRAdebilní, chvílemi jsem to prostě nerozdejchávál a až příliž často upínal zraky do temnoty stropu sálu. Ovšem nejhorší mi přišli logické kiksy. Chápu, že se to u takového filmu nedá brát jako berná mince, ale co je moc, to je moc. Prostě logika párkrát v háji v zásadních věcech + asi deset kýblů logických úletů menšího ražení. A to už je moc. Ani ty efekty už to nezachránily, nehledě na to, že byli spíše průměrné. Pro mě jednoznačně nejhorší Emmerich (neviděl jsem Godzillu a 10000 b.c.). ()

billyador

nekdo by mel Rolandovi priste priskrtit rozpocet, aby prisel o sve tradicni pozlatko v podobe perfektni vizualni stranky... pak by se videlo zda dokaze jeste vubec natocit dobry film ()

CorteX^

Když pominu fakt, že konec světa dne 23.12.2012 je poslední z 9999 možností co ten den mohou nastat řeknu si, ale co Hollywood fajn. Prní půlhodinka seznámení co a jak a poté přišla velice zábavná pasáž kde se L.A. probadá a poté výbuch supervulkánu a John Cusack s rodinkou si unikají ne, ani nemůži říct o vlásek, to bylo doslova o milimetr *10 na -3. V kině jsme se s přítelkyní smáli a popravdě řečeno, to jsem si od filmu nesliboval. Bylo to tak absorudní, že jsem si připadal jak na akčnim filmu pro 10 leté děti, které nemusí přemýšlet nad tím jak to dokázali. Vážně tam ještě nechybí žánr KOMEDIE?!!!! A nebylo to jen při téhle pasáži, ale neslo se to s celým filmem. NE takhle jsem si to rozhodně nepředstavoval. Absolutní blábol! Zachránily to jen efekty a vituální zpracování. ()

Camarro14

Tohle má být konec světa? Konec všeho? Jestli tomu tak skutečně bude, proženu si radši kulku hlavou, než abych se unudil k smrti :))) .... R.E. si natočil svůj konec světa po svém stylu, bohužel v ještě nudnějším podání, než jsme u něho zvyklí z předešlých snímků (Patriot, Den poté a 10.000 př. n. l.) ... od blockbusteru podzimní sezóny jsem čekal daleko více a jen cca 30min destrukce země (z toho tak 15min vodičkou) a cca 2hod absolutně nudných dialogů (až to bolí + přišlo mi, jako kdyby R.E. měl svých TOP x vět, které od něj uslyšíme do konce života :)) ), ovšem alespoň dobře herci zahranými (Woody H. si svou roli užil nejvíce ze všech :)) + totálně chladné akce a to zde radši ani nebudu mluvit o faktu, kdy vám stačí vidět první záběr na každou z hlavních postav a rázem víte výsledek celého filmu :))) ... co se týče digitálních efektů (orgií), nemám slov - jsou nádherně vybroušené (to R.E. umí) a určitě je to velké pozitivum (+ pár povedených fórků - převážně v ruském režii) celého filmu, jenže vše ostatní (dialogy, scénář, vztahy v rodině - lehce inspirované Válkou světů ;), celkový příběh, některé nelogičnosti jednotlivých scén, konec!) padá do hluboké propasti zvané negativum ... bohužel to u R.E. není nic nového a příjde mi, že každým dalším filmem se v této propasti propadá stále hloubš ... mě osobně chybí starý dobrý R.E. 90. let, během nichž natočil snímky (např. Den nezávislosti, Godzilla), které měly drive, nechyběla jim řádná akčnost a které byly prošpikované samými legendárními hláškami - jenže v současné době se od R.E. dočkáme pouze rozplyzlého a zdlouhavého vyprávění, běhěm něhož mě dialogy/fráze nesoucí se v duchu: rozloučení s blízkou osobou, všichni si musíme pomáhat, mějme se všichni rádi - vážně, ale vážně iritovaly !!! ... Původně jsem tomuto počinu chtěl dát 2*, ale je zde jeden (pro mě dosti zásadní) aspekt zpracování tohoto filmu, který prostě nepřekousnu - není to nic jiného než digitální kamera (raději bez komentáře) a jež mě donutil dát této filmové "destrukci" pouze 1* ... suma sumárum to má kamarádka vystihla, když jsme vyšli ze sálu, nejlépe, stručně, slušně a jednoduše: "To byl, ale blbej film!" :))) .... P.S.: Alex Proyas natočil, ač velmi krátký (leč svižný) konec světa (mám na mysli pouze 2-3minutovou destrukci), který má nejen koule, ale zároveň kdybych věděl že skutečně nastane v této podobě - vyjdu před barák, zapálím si cigárko a s blaženým úsměvem na tváři odejdu do věčných lovišť ........ a hlavně bez šnorchlu :D !! ()

Vorlon

Měl to být katasrofický film a vyklubala se z toho tak nerealistická ravina (o jedné hloupé rodince) že bych si nejradši vydloubl oči, než to znovu vidět. Amíkům ale asi stačí, když se na konci každého filmu dá rodina zase šťastně dohromady - to mě ne a jinak ten film nestál vůbec za nic. Jedna hvězda je jen za občasné efekty ()

Ceberus

Nejlepší tupý blockbuster všech dob. :-) Pokud jde člověk na film, u kterého chce být ohromený, chce se u něj bavit a ne u něj přemýšlet, pak je 2012 dokonalou volbou. Emmerich z filmu nedělá nic navíc, čím by film nebyl. Morální dilemata se řeší jen do té míry, aby se ukázalo, že by v "reálném" případě existovaly. Je to také film velmi americký, i když do patriotismu ze Dne nezávislosti má hodně daleko. Milostný trojúhelník je pak vyřešen klasickým hollywoodským způsobem, takže už téměř od začátku filmu hledáte indicie, jakže se odsune ten chudák v zájmu spárování té "správné" dvojice. ()

cyright

Film má s tématikou 2012 ve skutečnosti bohužel společné pramálo. Jedná se jen o další řadový katastrofický film, kde sledujete primárně útrapy jedné americké rodinky a sekundárně útrapy celého světa. Nic výjimečného, ba právě naopak. Vymazlené triky filmu duši nevdechnou. A umění eskapologie hlavních hrdinů by jim záviděl i Houdini. Suma sumárum ordinérní zklamání s mongolidním a trapným finále. Ale i přesto - pořád je to blockbuster na téma apokalypsa a tu já holt můžu :-) ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)