Hranice ovládání

Hranice ovládania

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2009, 116 min

• anais

Krásná vizualita často čerpající z dobře vybraných obrazů architektury, skvělé obsazení, lynchovské rébusy, příjemná hudba. Opakující se dějová struktura ale po chvíli začne neuvěřitelně nudit.(12.7.2009)

Parádní a skrz na skrz čistá filmařina, ve které není klíčová otázka "co", ale "jak". Film plný osamělých postav uvězněných v síti rituálů a rutiny a které jsou rády, když si mohou s někým popovídat. Jenže hlavní hrdina si povídat nechce. Je to profesionál a nedělá chyby. Stejně jako Jim Jarmush...(10.7.2009)

Trochu zbytečně tajemné, ale i Jim má nárok na úlet. Jinak je to krásná podívaná, výtvarný zážitek a hudební labužník si taky užije. Milé pokoukání(11.2.2010)

Věděl jsem, že pták létá, že ryba plave, že zvířata běhají; ale zvířata lze chytit do pasti; ryby do sítě; ptáky lze zasáhnout šípem. Pokud se týká draka, nevím nic, jen to, že létá do Nebes, vynášen mraky a větrem. Dnes jsem viděl Jima Jarmusche. Je jako drak.(16.9.2009)

• bassator

36. LFŠ UH 2010 - INVENTURA - Filmová čítanka - film noir (The Limits of Control / THE LIMITS OF CONTROL / Hranice ovládání)(3.8.2010)

• - Na zápalkách, ktoré Isaach De Bankolé (Samotár) vymieňa, je obrázok s nápisom Le Boxeur (boxér), čo je aj meno hercovej postavy z filmu White Material (2009). (Georgei)

• - V jedné z intelektuálních diskuzí ve filmu je rozebírán původ slova Bohéma. Přestože o tom filmová postava vyjadřuje své pochybnosti, termín je opravdu odvozen od francouzského názvu Čech neboli Bohême. Francouzi v 19. století označovali jako Bohémien obecně kočovné Rómy z východní Evropy odvozením od názvu Čech, odkud někteří Rómové pocházeli. Toto označení se následně rozšířilo také na umělce, kteří se stěhovali do sousedství Rómů a přejímali jejich nevázaný životní styl. (mcleod)

• - Fínsky film, o ktorom sa zmieni muž s gitarou (John Hurt), sa nazýva Bohémsky život (1992). (Georgei)