Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

TomasKotlant

I přes místy Ocarovou patetičnost a slabší místa v první půlhodině je film udělaný tak precizně, že by se člověk nejradši viděl mezi postavami a dýchal krásu celuloidu. *** Ve zkratce: Krásné vyznání lásky k filmu. ()

Viperine

Pokoukáníčko - oku velmi lahodící, skvěle ozvučené, propracované a precizní, nevtíravě milé až dojemné, celou dobu zábavné, moc dobře zahrané. Víc takových "pohádek". ()

goniss

poutavý a zajímavý příběh. Jsem bohužel všimavý tvor, a neunikla mi zmínka o Davidu Copperfieldovi, který se v téhle době ještě ani nenarodil, zahrabaný klíč mezi kamením pod vlakovými koleji, načež po zohnutí pro něj dolů ho Hugo zvedne z prkna, a ten mega vyšlechtěný doberman z hodně urozeného původu mi do téhle doby už vůbec nepasuje (byl sice vyšlechtěný 70.let 18.st., ale zjevněj takovou dorůdu najít v téhle době...)a je toho mnohem víc..bohužel ale to jsou prostě ty kousky, které mi v celek to krásné puzzle nesloží.. Jinak je to příběh nádherný, doslova i vytvořen ze sna. Hodně je ve filmu cítit i jakýsi 'deppovský' nádech. ()

ASSBURGER

Jedná sa o daľšiu parádnu Scorsesovku s Asamom Butterfieldom, Chloë Grace Moretz, Benom Kingsleyom. Scorsese ma u mňa schovanú veľkú poklonu ktorú si získal filmom Taxikár (Taxi Driver) a ostatnými filmami... Tento bol v skutku jedným z jeho podľa mňa najlepších aj ked som dal 4/5 aj tak to bolo perfektné. ()

Brusíček

Já v tomhle filmu viděl podobnost s Městem Ember, nicméně pouze v audiovizuálu. Tyto filmy jsou si podobné právě v tomhle, oba mají podobný námět a hlavními hrdiny jsou děti, nebo mládež chcete-li, jenže Město Ember je parádní příběh s dechberoucí akcí, spolu se skvělou hudbou a hlavními hrdiny kteří táhnou film, a tady máme hlavního hrdinu, který mi přijde že se celý třese a bojí se snad i promluvit, prostě ta role mu vůbec nepadla, vedlejší role byli osobitější a silnější než-li jeho hlavní, a bylo to opravdu vidět, film měl velký potenciál, ale podání hlavního hrdiny to celé shodilo, zachraňuje to celé pouze nádherné zpracování vizuálů a hudby včetně vedlejších rolí, škoda. 40%. ()

Vrata88

Do kouzelného světa skutečného génia výroby filmů nás pan Scorsese uvádí ve svém filmu, který se vymyká jeho dřívější formě filmů. Vcelku jednoduchý příběh malého chlapce v samém centru krásné Paříže se v průběhu filmu dostává do pozadí a hlavním objektem zájmu se stává již několikrát zmiňovaný kouzelník a filmový režisér. V důsledku toho se pak z filmu stává (tedy alespoň pro mě) dvouhodinová připomínka filmových počátků s mnoha odkazy, které jsou vytvořeny tak, aby si je užila většina dnešního filmového publika. Nemělo by se zapomínat na kameru, která i při sledování na malém monitoru počítače bez 3D naprosto bere dech. Oranžovomodrý modrý nádech, různé neustále se pohybující prvky oživující záběry (ozubená kola, pára, ...) to jsou prvky, které činí z Huga nezapomenutelnou vizuální podívanou. ()

inachisio

Nemůžu si pomoci, ale tento snímek miluju. Snad to dělá starý film, který mě neuvěřitelným způsobem okouzluje, snad to dělá pro mě velice přitažlivá a krásně ztvárněná doba nebo naprosto skvělý herecký výkon hlavního hrdiny - i ostatních. Je to pohádka nebo snad sen, a já jsem jím totálně okouzlená. ()

Brtniik

Báječně snová záležitost. Čekal jsem, kdy navzdory příkoří (často právě proto) propukne nějaká love, ale asi bychom tomu nevěřili – holčina jim trochu přerostla. ___ Docela by mě zajímalo, čí byl zabavený zápisník. Otcův (dělal si poznámky k opravě) či bývalého filmaře (studie ke konstrukci mechmuže, jako činíval božský Leonardo)? ___ Mrštný kluk se ve vteřině nevyhrabe z kolejiště, když tam byl zmerčil poklad či zachraňuje mechmuže? Chápu, nebyl by adrenalin a zásluhy zapšklého dozorce. Na americký film špica. ___ Edit: V komentářích se připomíná, že film byl oslavou kinematografie, tož abych nebyl pozadu: Při stavbě vlastního kinematografu (oni Lumiérové obojetný aparát samosebou prodávali, ale asi až později) budoucí filmař z mechmuže vyjmul maltézský kříž – takto srdce klasické kamery i promítačky. Jen se mi zdá, že ve filmu byl nezvykle mnohoramenný – klasický bývá čtyřramenný. ()

hazaba

Nádherná pohádka a zároveň pocta začátkům filmu, která nenudí, rozvíjí fantazii, má jak smutné tak veselé okamžiky, výbornou hudbu a skvělé herce. A jako by to nebylo od Scorseseho... ()

Radek.SCH

Čekal jsem fantasy "za zrcadlem" pro celou rodinu (=hlavně pro děcka), ale dostalo se mi oslavy počátků kinematografie a dobrodružství s ním spojeného. Scorsese v poslední době točí filmy jak za mlada (co do počtu), ale stále ne a ne mě nadchnout. Chloë opět sympatická. Srdceryvné výlevy nemusím. Happyendů víc než dost. - 60 % ()

Wolvie

Už jsem si myslel,že Prokletý ostrov mě se Scorsesem usmířil.Mýlil jsem se... Hugo je pocta kinematografii obalená v hávu hřejivého pohádkového dobrodružství,ale nějak mi uniká ta nadhodnota,kvůli které je tak opěvován a sesbíral tolik oscarových nominací.Rodinný standart se slušným 3D a nulovým potenciálem dozrávat.Zklamání. ()

Colleague

Scorsese nevytvořil špatný film, ale já jsem šel do kina na 11 oscarových nominací a z tohoto úhlu pohledu jsem čekal daleko víc. Některé scény byly až moc předvídatelné a některé moc americké (uměle vyvolané dojáky). Možná jsem se měl víc zasnít, což se mi bohužel nepovedlo. Jsem přesvědčený o tom, že i když teď je to asi nejlepší volba na co jít do kina za 2 roky už si na to nikdo nevzpomene. ()

Rokle

Jakoby se chtěl Martin Scorsese rozloučit s filmem jako takovým a toužil položit odkaz současným i budoucím filmařům. Nejlepší záběr je hned na začátku, kdy kamera proletí vlakovým nádražím a ukáže krásu celé Paříže (vzpomínka na Ratatouille). Obrázky jsou vůbec hezké a v 3D ještě více vynikne ono prostředí, ve kterém Hugo žije. Jenže pro mě hezké pouze naoko, nikoliv uvnitř. Celou dobu se mi to nedostalo pod kůži, působilo to na mě chladně a upřímně ten jeden hudební motiv (který je dokola opakován) mi docela vadil. To vážně Howard Shore nenašel nic jiného? Z hereckého obsazení jsem měl nejlepší pocit z Chlöe Moretz. Pokud budu hledat krásný filmový odkaz, pustím si znovu Burtonova Eda Wooda. ()

owwidius

Pekna nuda. Doslova pekna, lebo vizualne zaujimavy filmik, ale prva polka bohuzial neskutocna nuda. Neviem preco ale stale si myslim ze ten film bol animovany. Pripominalo mi to Tintina, pekne, deje sa tam daco, ale proste nuda. Druha polka je uz zaujimavejsia, ta myslienka ako pocta filmov sa mi paci, ale nic viac. Len dalsi z rady Scorseseho filmov co ma minul... 6/10 [#21/2012, kino #8] ()

char_t

Příjemné, pohodové. Škoda trochu ospalé první třetiny a možná zbytečného (byť bezchybného) 3Dčka. Krásně zachycená atmosféra meziválečného nádraží, fajnová pocta průkopníkům kinematografie. Skvělý Baron Cohen a Chloë Moretz. Dobrá práce, pane Scorsese. ()

bulbasaur

videne 2x 3D v kine... na prvy krat skvele, na druhy krat dokonale. Dobrodružstvo. poklona filmovemu umeniu, poklona Georgeovy, poklona divakom. Technicky dokonalé, prakticky taktiež. pár negativnych drobností by sa našlo, avšak prevaha geinality formy a obsahu neda inak ako hodnotit maximalnym hodnoteni. Martin proste nesklame, ako aj plejada hercov ktory oživili Paríž 30 tych rokov tak pôsobivo... Filmy pre detskych divakov nemusim, toto však zmenilo moj nazor. PS: Sasha Baron :)))) OK ()

rekkky

Oceňuji části věnované Moliesově (Ben Kingsley) tvorbě, které vyčnívají hlavně svým vizuálním provedením nad vcelku nezáživným průběhem příběhu mladého kluka, který po záhadné smrti otce hledá otázku na to, za jakých okolností a proč tak náhle zemřel. Sirotek žijící na pařížském vlakovém nádraží v závěru nakonec dostane indicie k odpovědím a zároveň obnoví již zašlou slávu jednoho z největších tvůrců historie kinematografie. Specifické dlouhé záběry umocněné velice pestrým prostředím vlakového nádraží vytváří v některých scénách nádhernou podívanou. Rozhodně nejsem nadšený z hereckých výkonů představitelů Huga (Asa Butterfield) a Isablle (Chloë Grace Moretz), protože lze vidět jak emoční projevy nehorázně přehrávají. Nemá cenu polemizovat nad výbornou schopností Scorseseho vyjádřit pointu filmu, ale snímek obsahuje spoustu hluchých míst, kvůli kterých podstatně ztrácí na kvalitě. Ve zkratce lze říci, že jde o poctu kinematografii obalenou zbytečně nafouklým příběhem. Kvantita předčila kvalitu a to je v tomto případě škoda. 11 oskarových nominací působí jako lákadlo, ale ve výsledku hodnotím jako zklamání. Doposud projekt utržil 100 000 000$ ačkoliv rozpočet je stanoven na 170 000 000$ tudíž to nahrává tvrzení, že studio Paramount Pictures bude film hodnotit jako výrazně ztrátový. ()

Brousitch

"Dostat se do mysli dítěte a ocenit jeho úžasnou představivost, to je myšlenkou tohoto filmu. Často totiž zapomínáme tahle nevinná léta chránit a tvrdá realita přichází celkem brzy... a navíc mi říkali, abych už konečně natočil rodinný film." - Martin Scorsese ()

Pr4d3d

Překrásný snímek. Pan Scorsese dal vzniknout filmu, jenž oslavuje film jako takový a diváka zahřeje u srdce a pohladí na duši. Pocta filmům, filmařům, hercům a filmovým divákům, kteří jaksi na tento film zanevřeli. ()

Wargoo

Za prvé: film som videl v HD rozlíšení, ale nie v 3D, takže to pravdepodobne ovplyvnilo moje hodnotenie. Za druhé: Nečakal som, že sa pri Scorseseho filme budem takto nudiť ! Absolútne nezáživný príbeh, mne osobne nesympatický a otravný mladý hlavný hrdina, a všetko to v celku pôsobilo na mňa až príliš strojene, umelo... až neverím, že to točil ten slávny a môj obľúbený režisér. Smutné, ale tak to je. Myslím, že na Oscraoch budem fandiť niečomu inému, niečomu, čo ma zaujalo príbehovo a nenútilo ma niekedy posunúť film trošku dopredu... Hm, taký Help mi napadá !!! Škoda pán Scorsese, možno (verím !) nabudúce ! 2** za krásne natočené a za Kingsleyho. 39,194% ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz