Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka

• USA The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader (více)

Vraťte se do světa zázraků a kouzel C.S. Lewise ve třetím pokračování oblíbené série mísící prvky fantasy a dobrodružství Letopisy Narnie. Jednoho dne Lucinku a Edmunda Pevensieovy společně s jejich bratrancem Eustacem spolkne obraz a přenese je zpátky do Narnie. Tady se všichni tři s králem Kaspianem a jeho urozeným myšákem Reepicheepem nalodí na velkolepou loď Jitřní poutník a vyplují na cestu k tajemným ostrovům. Odvážní mořeplavci se utkají s mystickými tvory a znovu se shledají se lvem Aslanem na misi, jejíž výsledek určí osud celé Narnie! (HBO GO)

MartinezZ

29.1.2011 ~ Edmund a Lucinka znovu v Aslanově říši, nově se svým zfackováníhodným bratrancem, nečekaní, ale Narnii znovu spoluzachraňující. Rozhodně horší než první díl, rozhodně lepší než druhý díl, jednoduše fantaskní průměr. ~ Lucinka s Edmundem hnijí stále v Anglii u příbuzných, Lucinka dospívá a ráda by se líbila chlapcům a také by byla ráda tak krásná jako starší sestra Zuzana, Edmund tenhle reálný svět nemá rád, je tu jen klukem a poskokem, kdežto v Narnii byl váženým Králem a vůdcem. nu a jejich bratránek Eustace (kurnik, kdo vymýšlel ta jména, Lewisi!) je nesnáší a je fakt dost nerad, že je musí trpět ve "svém" domě. No a když se ti tři takhle jednou v pokoji hádají, začne se z obrazu na stěně valit moře a netrvá dlouho, všichni tři jsou znovu v Narnii, tedy až na bratránka, ten je tu prvně a nějakou chvíli mu trvá pochopit, že tenhle svět je jiný, že ho nikdo neunesl a zvířata tu mluví. Tedy jen některá. ~ Objevují se tak u prince Kaspiana na lodi Jitřní poutník na cestě za nalezením sedmi ztrativšími se lordy Narnie, kteří se vydali do neprobádaných končin už vlastně ani nevím proč a taky to není vůbec důležité. Důležité je, že se za chvíli zjistí nutnost porazit zlo usídlené na dalekém skrytém ostrově a to položením sedmi mečů ztracených lordů na stůl na nějakém jiném ostrově. Lordi samozřejmě neměli meče uschované v jednom bankovním boxu, ale každý měl ten svůj s sebou. Je tak třeba najít je i jejich meče a zlo tak porazit. ~ Zlo je tady až na finální scénu takřka za debila, protože se nijak moc neprojevuje a oddělat se taky nechá skoro zadarmo. Vůbec příběh je tu jen na oko, země postav a stvoření, na které lordi dopluli, jsou tu tak krátce až zbytečně, že by jeden plakal a tak jediné, co jde vypíchnout, je fantasie světů, hezké záběry a komornost. ~ Všechno tu působí dost komorně, což je asi důsledek minulého zbytečného dílu a očekávání aktuálních výdělků. A právě ta rozumná komornost bez gigantických záběrů a epických bitev se mi líbila. Bohužel to celé bylo dost málo na to, aby film za něco stál. A to, že vznikl zřejmě hlavně proto, aby se svezl na již upadající vlně 3D, raději pominu. Ve 3D jsem to neviděl a jsem přesvědčen, že jsem o nic nepřišel. ~ 2,5* ()

Pirkaf

První Narnia byla fajn, druhá už byla horší a tahle je opravdu hodně špatná. Naprosto sterilní podívaná, navíc s nesnesitelným bratránkem, kterého měli nechat utopit hned na začátku. ()

Macejko

Najlepšia Narnia... čo ale nie je bohvieaká pochvala. Apted na režijnej stoličke síce odviedol omnoho lepšiu prácu ako Adamson v prvých dvoch dieloch, ale aj napriek tomu nedokázal priniesť niečo lepšie, než obyčajnú a schematickú rozprávočku pre deti s tonou ponaučení ("maj rád sám seba takého, aký si") a klišé (z ufrfľaného mamrda sa stane milý a chápavý chlapec). Od minula navyše došlo k znateľnému zhoršeniu trikov (drak je nielenže kópia Draca z Dračieho srdca, ale je navyše asi desaťkrát nekvalitnejšie vyrenderovaný) a celkovo pôsobí tretí diel až odpudivo lacno a televízne (hoci vynikajúcej kamere sa našťastie darí čo-to zachrániť). Každopádne - hlavným problémom narnijskej trilógie nie je a nikdy nebola neschopnosť tvorcov. Tým je samotný nápad spracovať hlúpučké, kresťansky agitačné rozprávky ako veľkolepé trikové fantasy. Pretože Lewisove knihy sa za fantasy považovať jednoducho nedajú a nikdy sa ani nebudú dať. Kto tvrdí opak, uráža samotnú podstatu tohto žánru. ()

Tirion

Není to snesitelné, není to nesnesitelné, je to nijaké. Beztvaré cosi, u kterého je znát, že tomu někdo zavřel kohoutky. Laciné scenérie, laciná kamera a digi vizuál a navíc nesnesitelný bratránek, kterého bych nejraději viděl mučeného na skřipci. Chabá zápletka a naprosto směšně vystavěné charaktery a jejich pohnutky. Dialogy tomu rozhodně nepomáhají. Do toho ještě tragický casting herců ve vedlejších rolích. Jejich strategie byla zřejmě taková, že to, co šlo poblíž studia, tak popadli a postavili před kameru. Film se odpadnímu hodnocení vymaňuje jen Liamem Neesonem a jeho Aslanem. Nicméně se Neesonovi docela divím, že v tom jede dál a dál. Jen ho dopředu lituji, pokud má smlouvu na další a další pokračování. ()

kaylin

Knižní sérii "Letopisy Narnie" se prorokovalo, že z ní bude nový "Pán prstenů". Začaly se natáčet filmy podle této septalogie s tím, že se očekával podobný úspěch jako u trilogie podle díla J. R. R. Tolkiena. Úspěch se nedostal, alespoň ne takový, aby se na filmy stály fronty. Už byl natočen třetí film - právě tento, který recenzuji - a mluví se o čtvrtém a pátém. Budiž jim přáno. "Letopisy Narnie" se snaží být epické, chtějí nám představit krásný svět, pohádková a nádherný, ale těch biblických odkazů je i ve filmu možná trochu moc. Proč tím zatěžovat mysl dítěte, pro které jsou očividně příběhy točeny? A proč tím otravovat dospělého, který si Aslana neustále musí představovat jako takového Mesiáše? První díl měl ještě celkem švih - alespoň jako pohádka. Ve třetím díle se vracejí některé "oblíbené" postavy, ale pro mě osobně to byla docela nuda a musím říct, že se mi více zamlouvají drsnější fantasy než tohle jemné dětské podání. Asi se bude jednat o snahu být věrný předloze, ale nebál bych se trochu přitvrdit. Zaujalo by to víc dospělé. Proč ne? U Pottera to fungovalo. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/06/karate-kid-parchanti-hromy-blesky-uca.html ()

MultiTobi

Tento díl už jaksi stojí za nic, oproti předešlým dílům slabý odvar, ale těžko v příběhu něco pozměňovat, když se točí podle knižní předlohy a kniha se v tomto díle zaobírá víc filozofií než příběhem. ()

Philcze

Jsem nadmíru spokojen, očekával jsem hnus největšího kalibru (jako byli předchozí dva díly), ale dostalo se mi kupodivu celkem slušné rodinné fantasy. Chvílemi nuda, chvílemi celkem příjemná Aptedova režie a hlavně zajímavé finále, které by se s přivřenýma očima dalo označit za "dobré". 50% P.S. Odkaz na všemohoucího ale sucks... big time. ()

Helo

Jako kniha snad společně s Poslední bitvou nejlepší díl. A jako film asi také. Přesto by to bylo asi jen na 3*, nebýt ovšem postavy Eustace zahrané tak, jak jsem si ho při čtení knížky skutečně představoval. 72% ()

Thomassi

Letopisy Narnie jsou pro mě takovou oddychovkou po Harry Potterovi. Jednička byla vceklu dobrá, dvojka trochu horší, ale třetí díl s podtitulem Plavba Jitřního poutníka se povedla navísost dobře. A vůbec jsme nečekal, že po problémech, které provázely vznik třetího dílu, by mohl vzniknout možná nejlepší díl. Za prvé, je kratší než předchozí, a možná proto jsem se u něj vůbec nenudil. A za druhé, je napěchovaný vším možným. Od lodě, přes dobré souboje až k drakovi a mořským nestvůrám. Příběh se nese v klasickém duchu této série, takže se žádné překvapení nekoná. Dva ze čtyř hlavních představitelů minulých dílů se zde neobjeví, zato tu máme jednoho nováčka, který, i když byl protivný jak prase, dokázal zaujmout. Pro děti je to rozhodně koukatelný svět plný fantastických stvoření. Pro mě Letopisy vždy zůstanou tříhvězdovou záležitostí, ať se povedou nebo ne. Tento díl ale u mě dosáhl nejvyššího hodnocení: 65 - 69%. ()

Lucjen

Druhé pokračovanie Narnie sa veľmi nevydarilo. Toto tiež nie je o veľa lepšie. No pre mňa aspoň o trochu. Jediné, čo mi je ľúto, že už to proste nie je Narnia! Prvý diel som videla ako menšia, vtedy bol tento film niečo úžasné. Takmer som verila, že keď vstúpim do svojej skrine, tiež sa tam dostanem. Dvojka však bola temná, Ben Barnes to zväčša zhoršil. No v trojke sa aj on ukazuje ako sympatickejší a krajší. Je to pre mňa akési ukončenie niečoho, čo bolo mojou súčasťou. Ak má byť aj 4, naozaj ma to veľmi neláka. ()

runner85

V poslednej dobe sa mi zapáčili celkom aj rozprávky, dej filmu ma aj celkom bavil lenže tým dráčikom a morskou obludou to ako úplne zabili ... ()

*Elfík*

Tohle že je podle knížky? Všechno je upravené, aby tvůrci náhodou nevyhodili moc peněz za film. Kdyby vynechali ,,strašlivého'' mořského draka, tak by se jim vůbec nic nestalo. A co je to za herce, ten Eustace? Sice vypadá, jako by ho přejel parní válec a ještě na něm skákali ,,jednonozí'', ale hraje rozhodně lépe než všichni ostatní. A u Rípčípa si mohli animátoři trochu dát záležet na jeho tělíčku, protože když ho Lucka objímá, tak má ruce v jeho plicích a kdyby to bylo opravdové zvíře, tak je dávno mrtvý. Pokračujme dále. Konec je strašně natahovaný, stejně jako začátek, tam by neuškodilo pár scén vymazat. Je to takové strohé a nucené. Plavba mohla klidně trvat déle, zastavit na dalších ostrovech, jak je to v knížce, by neuškodilo, ale velice prospělo. Zde platí poučení, že pokud je film točen podle velice dobré knížky, pak od ní neodbíhat a nevymýšlet si zbytečné kraviny! ()

kinderman

Méně akce a více myšlenek, které ovšem tuzemští ateističtí rodiče se svými dětmi po návštěvě kina těžko p(r)oberou. Narozdíl od většiny zde komentujících ani nadále namám s filmovou podobou Lewisovy alegorie problém. ()

dee-key

No já nevím, ale mě se to líbilo. Bylo to prezentované jako pohádka a byla to pohádka. Navíc s velmi hezkými exteriéry a krásným výběrem kostýmů. Velký plus (překvapicě) pro mě byl ten malý uřvaný skrček. Sice je to ta nejotravnější postava, ale své role rozmazleného zbabělce se zhostil dokonale. Nebudu tu rozebírat nějaké poselství filmu, abych snad nenaštval nějaké křesťanofobní uživatele, ale omezím se na závěr, že jako pohádka na jedno kouknutí veřer s přítelkyní to je to ideální volba. ()

maverick10

Jsem moc rad ze se Apted nevydal cestou temna ala Henry Trotl a ze jde vyslapanou Adamsovou cestou, plnou detinskosti, hlouposti a naivity. Tohle dospely divak nikdy neoceni pokud se na to bude divat jako stredoskolsky 70lety ucitel matematiky v osumtelem bavlnenem svetru s opatlanymi brylemi a rakoskou v ruce neschopen uverit nicemu co nema realny zaklad v zabehlem stereotypnim svete plnem pretvarky a falesneho soucitu. - Dlabu na ten nas posahanej svet, kde se tolarenace laska a spravedlnost krci pred kusem papirku s tvari Emy Destinove ci T.G.Masaryka. A jelikoz jsem hloupej, naivni a detinskej trouba chci zit v Narnii!!!!!!!! ()

Cl3ricK

Tak máme tady třetí díl Narnie. Je to sice hezká pohádka s docela dobrým příběhem, ale u mě převažují negativa. Takže bylo to zdlouhavé a někdy nudné. Často dětinské. Ale nejhorší je, ten ohavný look, díky kterému to vypadá jako arabský film. Digitální kamery mi opět dokázaly zhnusit zážitek. Jinak se mi líbily digitální efekty, až na odbytého a hnusného draka. Jinak mi to přišlo na stejné úrovni jako Kaspian. Takže 2 a půl. ()

M.i.k.e

zatím asi nejlepší díl série.Už Princ Kaspian se mi po bídném prvním dílu líbil a Jitřní Poutník ho ještě lehce překonává.Škoda,že si tvůrci nedokázali odpustit některá klišé a životní moudra (které mimochodem předává 14ti letá Lucinka zhruba 9ti leté "kamarádce").Celkově tedy povedené,nicméně stále se jedná spíš o pohádku,než plnohodnotnou fantasy.3D zpracování je slušné a rozhodně povedenější než např. u Alenky.60% ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Narnie dostane další šanci

Narnie dostane další šanci

02.05.2017

Z Letopisů Narnie měla být fantasy série konkurující Harrymu Potterovi, bohužel to ale nevyšlo. Studio Disney značku zařízlo poté, co měla dvojka málem poloviční výdělky, a prodalo práva 20th Century… (více)

Zlatý glóbus 2011 - výsledky

Zlatý glóbus 2011 - výsledky