Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

Dartdevil

Třetí televizní film podle Plochy je jednoznačně nejzdařilejší, co se atmosféry týče. Tomuhle prominu všechno, lacině vypadající triky, lehce otřesné golemy, i horšího představitele lorda Vetinariho. Je to televizní film, a spíš než hořekovat nad tím, že to nikdo neprotlačí za velký prachy na velký plátno, je třeba poděkovat alespoň za to málo. Takže díky za tu atmosféru, velké díky za Claire Foy, a za skvěle slizkého a chladnokrevného (většinou) Davida Sucheta. A taky díky za přípravu adaptace dalšího dílu. ()

ER

Hned na úvod podotýkám, že ta čtvrtá hvězdička je za zpracování, které je v rámci TV produkce vynikající. I samotný film je v rámci adaptace slušně zvládnutý a herci nezůstávají pozadu. Obzvláště D.Suchet nebo Ch.Dance, kteří do napjaté atmosféry souboje dvou "komunikačních" společností vnáší tu správnou atmosféru. Bohužel, ne vždy se dostaví pocit, že sledujete přesně to, co nabízí román T.Pratchetta. Chybí tu trochu větší cit pro výběr těch momentů, které příběh posouvají k většímu diváckému zážitku,ale nejde o nic zásadního. V konečném součtu se trochu náročnější divák bude bavit. ()

kukkik

Kéž se magickému a geniálně vymyšlenému světu Zeměplošskému dostane brzy většího prostoru ve zpracování přinejmenším tak věrném a kvalitním, jakým bylo toto. Opravdu nádherná podívaná, věrná předloze, skvěle obsazená.. až ss člověku nechce věřit, že jde jen o televizní adaptaci. Na takový rozpočet neskutečně mnoho muziky. Víc takových filmů, prosím! 5/5 ()

Oneiros

Jedna z mých nejméně oblíbených Pratchettovek převedena na filmové plátno. Dlouho jsem uvažoval, ale nakonec jsem si film pustil. A nelituji. Perfektní herecké výkony, věrnost předloze a dokonale barevné vystižení knižní atmosféry. Otec prasátek i Barva kouzel jsou dobrá díla, ale z hrané trilogie je Zaslaná pošta rozhodně nejlepší. ()

maruli

S hodnocením váhám a váhám, něco mezi Shadwellem a Arbiterem - Pratchett je prostě Pratchett, tato jeho adaptace rozhodně potěší, vzhledem k tomu, že je jediná, je také nejlepší. Se Shadwellem souhlasím v tom, že Discworld si zasluhuje být mezi nejvýraznějšími fantasy díly, zasluhuje si vyrazit do kin a mít astronomické rozpočty. Na druhou stranu /a tady se začínám přiklánět k Arbiterovi/ se mi Going Postal prostě a jednoduše líbilo, televiznost z toho alespoň pro mě nečiší, duši mou to potěšilo velice a ani jednou jedinkrát jsem při koukání nebyla nespokojená, bylo mi to prostě fuk. Jen s jedním si dovolím nesouhlasit, místo Adory bych totiž domů brala Rosreta. Z fleku a hned :-)) ()

LetztesBiest

Knižní předlohu jsem sice nečetl (ale někdy v budoucnu bych tak rád učinil), ale film hodnotím velice kladně. Líbí se mi na něm to, že se odehrává ve vlastním fiktivním světě, je tam trocha fantasy, trocha humoru (a povedného, je to ten humor, který vyplývá ze situace nebo z dobré hlášky některé z postav a ne z toho, že ze sebe postavy dělají idioty) a celé to má takovou sympatickou atmosféru, která mě pohltila natolik, že ty tři hodiny uplynuly jako voda. Hlavní postava je sice tak trochu "záporák", ale časem vidíme jak si své činy uvědomuje v širším kontextu, což zapříčiní hlavně jedna postava, která se mi na tomhle filmu líbí nejvíc - sarkastická a krásná Adoráta, která je opravdu skvěle zahraná a snad ani nejde se do ní nezamilovat ^^ Snad jen škoda, že je to jen TV film, klidně bych na to zašel do kina. ()

nenet

Výborné, i když poněkud komorní, zpracování knižní předlohy. Zdá se mi to u hraných filmů podle Pratchetta skoro pravidlem. Působilo to na mne spíš jako divadelní hra. Před výkonem Davida Sucheta smekám, znala jsem ho dosud hlavně jako Poirota a tady jeho Nadosah Pozlátko žije ve zcela jiném vesmíru. Prostě dokonalé a kromě toho velmi poučné, zvlášť co se podnikání týče :-). ()

viky13

Poutavý příběh a skvěle vybrané obsazení způsobyly ,že mě film první půl hodiny navnadil ,ale jak děj pokračoval nudila jsem se čím dál víc. Nevím možná je to havně délkou filmu ,ale co vím ,je to ,že mě příběh dostal hlavně díky kouzelné až pohádkové atmosféře ,ke které neodmysliteně patří třeba i velmy nezviklá jména. ()

Lennie

Menší hodnocení ani dát nejde :) Zaslaná pošta je Pratchettovina jako vyšitá, díky jejíž knižní předloze jsem získala slabot pro pana Rosreta a golemy. Filmový přepis byl krásnou třešničkou na dortu se vším všudy. Přestože se knihy nedržel tak poctivě jako Hogfather, vypíchl to nejdůležitější, dal tomu Zeměplošský nádech skvělým scénářem, kulisami, hereckým obsazením, efekty a hudbou, a některé maličkosti se mi líbily i více než z pera pana Pratchetta (nepříklad fakt, že pošta nebyla zpožděna o více než sto let, ale o čtyři roky (přestože to pak zastínilo vtípek svatby Tomáše Úpravníka :)), nebo závěrečné rozdělení majetku (SPOILER: Původně dostal celou semaforovou společnost Vlahoš, ve filmu převzala semafory Adoráta a Vlahoš zůstal u pošty), nebo drobnost, že trhání známek nevymyslel Vlahoš, ale Slavoj). Skvěle bylo vybrané i herecké obsazení, obzvláště Krasomila Adoráta Srdénková (Claire Foy) a Nadosah Pozlátko (David Suchet). Hlavní hrdina Vlahoš von Rosret v podání Richarda Coyla se mi do této role zpočátku příliš nehodil, ale teď už si tam neumím představit nikoho jiného. Snad jediný herec, který mi prostě nezapadal je Charles Dance jako Vetinari...prostě tam pořád vidím Jeremy Ironse. A vlastně mi už vůbec nevadí, že Zeměplocha nemá takovou popularitu jako třeba Pán Prstenů nebo Harry Potter...kdyby z toho byly komerčně propagované filmy, asi by trochu ztrácely na hodnotě. ()

Scorp11

Zatím nejlepší Pratchettovka, ani chvilku jsem se nenudil. Golemové jsou super. Jen tak dál, doufám, že příště už se dočkám kapitána Elánia a jeho noční hlídky. ()

jafuska

film možná pro náctiletý, možná pro dospělý, ale není to vlastně jedno? podstatný je, že tento film je něčím zvláštním, až uhrančivým filmem, plným zvláštních efektů, od golema s jeho jasně pronikavými jasnými očima, až po duchy, které se objevují jen jednomu člověku, dokonce snad i napětí v některých momentech, odehrávající se děj v minulé době, kde se nosily zvláštní oděvy, zvláštní rozprávka mezi lidmy, nechyběly ani v tomto filmu filmové triky, které byli chvílemi dobré, chvílemi nudné, ale co na tom záleží? důležité je, že tento film se povedl, herecké obsazení docela fajn, i když bych si představovala trochu jiné, trochu drzejší, trochu impulzivější, trochu láskyplnější, ale nebyl by to pak kýč, kdyby tohle všechno dal režisér do tohoto filmu? kdoví, co by z toho nakonec vylezlo, raději ani nedomyslet na důsledky, takže na závěr hodnocení filmu, směle do toho, a dodívejte se, stojí to za to a nebo ne? otázka otevřená, každý at si udělá obrázek sám o tomto filmu ()

Kubi21

Zeměplochu znám jen z doslechu. Možná jsem měl číst než hned koukat na film. Ne že by byl špatný, ale jaksi mi chyběla dramatičnost a nějaké vyvrcholení. Film, dá se říct, plyne v poklidu. Chvíli jsem se slušně bavil a chvíli jen sledoval co se děje. Na televizní produkci je to stále nadstandartní počin, ale mne bohužel film nepřesvědčil, abych si nějakou Zeměplochu přečetl. Možná časem ta rozladěnost z filmu opadne a já se odhodlám pro knihu. ()

Revivup

Z těch čtyř zfilmovaných pratchettovek je tahle nejlepší. Film si udržel svůj vtip i kouzlo, jaké má kniha a dokázal zachytit Ankh-Morpork takový, jaký je. A co je podivnější? Toto dílo mě zaujalo více v té filmové podobě než v knižní, což se mi snad ještě nestalo. Bylo to hereckými výkony, nebo snad tou dějovostí, která mi v knize občas scházela? Kdo ví... Jedno je ale jisté: Pratchettovky si zaslouží více než jen televizní zpracování. ()

kristyy

Od tohoto televizního filmu jsem moc nečekala. Dvakrát 90 minut děje vypadalo docela hrůzostrašně, ale s tím, že to teda zkusím jsem film pustila. Překvapilo mě magické pohádkové prostředí a chytlavý děj. Herci byli také povedení. Film jsem sledovala s nadšením a úplně mě okouzlil svou atmosférou. Zaslaná pošta je jako stvořená na plátna kin a označení TV film si nezaslouží. ()

obscurite

Nadosah Pozlátko je sakra dobrej padouch, něco jako Mrakoplaš a Ebenezer Scrooge dohromady. Kostra příběhu je docela jednoduchá, ale styl, jakým režisér uchopil složitě a dokonale napsaný román pana Pratchetta, sedí filmu dokonale. Je plný vtipu a postav, které jsou už samy o sobě nadsázkou, která vás bude bavit! ()

Stejšn

Oproti Otci prasátek a Barvě kouzel to má dva zásadní posuvy: mnohem méně se to drží knížky a mnohem lépe je to natočené. Herci co umějí hrát, kameraman co umí točit a především režisér co to umí ukočírovat jsou důvod, proč Zaslaná pošta celkem dobře funguje jako film. Resp. dvojfilm, který se dá hodnotit (očima čtenáře Zeměplochy) asi takto: první půlka je moc pěkná, knihy se drží z nějakých 80 procent a odchylky jí klidně mohu odpustit, protože jsou v rámci zachování svižnosti filmu. Jenže když jsem pak viděl druhou část, už od prvních minut ve mně vzbuzovala nervozitu, která se pak transformovala v rozpačitost až částečnou otrávenost. Knížky se drží sotva z půlky, což by tak nevadilo, kdyby všechny ty změny v ději, které režisér provedl, nezpůsobovaly že film místy vůbec nedává smysl. Druhá půle sráží tu první tak výrazně, že bohužel musím jít s hodnocením až na úroveň Otce prasátek, který je sice jako film špatný, ale knižně a dějově věrný. ()

Gallienus

Celkově vzato mě to pobavilo, ale přiznám se, že jsem čekal mnohem víc, knižní předloha je úplně jiná liga. Zklamání z mé strany je dáno i kulisami města Ankh-Morpork, ale především kostýmy se tedy moc nepovedly, především ty dámské. Adoráta Krasomila slečna Srdénková měla mít přiléhavou tuniku, která měla zvýraznit její vnady a ne tu obludnost, co nosila ve filmu, copak žila ve Viktoriánské Anglii, přesto musím přiznat, že Claire Foy vypadala dobře a její výběr na tuto roli byl správný. Charles Dance je skvělý herec, ale já mám patricije Vetinariho spojeného s Jeremy Ironsem, ten mi na tuto roli seděl mnohem lépe... ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)