Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

sniper18

Je to zaujímavý fínsky psychologický horor. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v časoch stredoveku na konci vojny medzi Švédskom a Ruskom, kedy obe strany vytvoria skupinu odborníkov, aby zmapovali aj posledné neznáme oblasti a určili konečnú hranicu, lenže dvojicu fínskych bratov na švédskej strane, kartografa a veterána na cestách prenasledujú hriechy minulosti. So spracovaním som spokojný, toto určite nie je žiadny klasický horor so všetkým, čo k tomu patrí, síce ešte spočiatku mi chvíľu trvalo, kým som si na to zvykol, ale asi po štvrthodine mi to už sadlo, jedine som očakával, že to bude o niečo výpravnejšie, miesto toho sa asi polovica filmu odohráva v jednej dedine, ale potom mi už došlo, prečo je tomu tak. Na prvý pohľad sa tu toho až tak moc neudeje, ale v skutočnosti je dej pomerne originálny, výrazne psychologicky ladený a je to aj dosť inteligentný film, ktorý aj kvôli krátkej dĺžke nenudí ani na okamih. A oceňujem aj, že to nie je žiadny typický film, ktorý musí všetko doslova vysvetľovať, diváka film celý čas núti premýšľať a ani na konci mu nič nevysvetlí bez námahy. Síce film neobsahuje nejaké konkrétne scény, ktoré by skutočne stáli za pozornosť, čo od hororov vyžadujem, ale toto je predsa len niečo úplne iné a film skôr zaujme ako celok. Herecké obsadenie sa mi páči, je tvorené charizmatickými a uveriteľnými tvárami, čo tu aj najviac vyhovuje a potešil ma hlavne Tommi Eronen, ktorého som si obľúbil vo Večnom bojovníkovi. Réžia a technická stránka sú vydarené, páči sa mi zaujímavý vizuál, funguje tu aj taká zvláštna atmosféra, som spokojný. Sauna určite nie je žiadny klasický predstaviteľ žánru a nepochybne množstvu divákov nesadne, ale mne sa to páčilo a myslím, že som väčšine filmu aj pochopil. 75% ()

petero

Fínska SAUNA je zasadená do zaujímavého prostredia, napätie funguje dostatočne dobre, atmosféra je chladná a depresívna, horšie je to s príbehom ktorý ubieha len veľmi pozvoľna a tak sa zdá že kratučký film je omnoho dlhším, i keď sa to došmatlá podobne ako nerozhodné postavy do slušného a ešte chladnejšieho a depresívnejšieho konca, na viac ako 3* to nie je. ()

Tom_Lachtan

Takový zvláštní pokus protknutí brakového horroru (myšleno bez nějakých negativismů, já brak, obzvláště dobový, tuze rád) s filmovým artem. Je velká otázka, jestli je tohle spojení výsledkem prvního plánu, nebo spíše znouzectnost plynoucí z mrzkého rozpočtu (film se v podstatě odehrává v lese, na bahnité louce, třech domech natočenejch z jinech úhlů a znovu v lese), každopádně je to řemeslně natočeno velmi dobře a kameraman by si zasloužil nasnímat i nějakou větší produkci, scénárista, bohužel, by takovou výsadu mět asi neměl, prvotní námět je sice super, herci se snaží, ale překonat nudné a nepříliš zajímavé dialogy a nedobře prokleslené postavy se jim prostě nedaří. Je potěšující vidět film, který je zároveň atmosfericky temný a přitom chce být přemýšlivý, přesto by si zasloužil lepší péči, nebo alespoň nějaké sedmihlavé monstrum z bažin, co ve volném čase luští křížovky pro důchodce s tajenkou o ujgurských příslovích. ()

darkrobyk

Hned na úvod je třeba říci, že obnažených severských krásek polévajících se vodou v duhových hrátkách slunečních paprsků se zde nedočkáte. Tahle sauna není o saunování (i když na něj krátce také dojde), ale o střetnutí dvou mocností, které se rozhodly ukončit dlouholetou válku. Je však třeba stanovit hranice obou říší. Sporným místem se ukáže na první pohled nehostinná bažina, jež skrývá děsivé tajemství. Není divu, že tenhle snímek poněkud rozděluje diváckou obec. Sází především na výtvarnou kameru, syrové scenérie divoké severské přírody, vhodně zvolenou hudbu, střety spíše v dialozích než v akci a nejasné tajemství, jehož hrůzy se ukážou až v závěru filmu. Dlouhé záběry, putování, bažina, dívka a záhadná sauna...tentokrát mne Seveřani potěšili! ()

paascha

Nejen, že jí nepomohli, ale jeden ji zamknul ve sklepě, aby jí druhý nezabil:-) Depresivní bažina, vlhko a smrad, jinak celkem nic ()

Beckett51

Sauna je hranice mezi filmem a uměním. Kdyby se mě někdo zeptal, do jakého žánru bych film zařadil, pravděpodobně bych mu neodpověděl. Ano, má to prvky hororu. Ale hororem bych to přímo nenazval. Je to atmosférické, strašidelné, depresivní a má to skvělý hudební podkres. Co mě ale totálně dostalo na kolena, byla práce s postavami, herecké výkony a především pointa. Závěr byl taky úchvatný. Ovšem si budu muset dopřát ještě mimimálně jedno shlédnutí, abych film plně pochopil. Ale tuším, že jsem objevil další Fontánu. První shlédnutí- 90%..... Druhé shlédnutí- 95%.... Třetí shlédnutí- 100% ()

Pilda17

Myšlenka filmu výborná a atmosféra mrazivá. V celku slušný historický film, který jsem z velké části moc nepobíral. Jako horor bych to neviděl, ale spíš jako Historické/Mysteriózní/Drama.. 6/10 = 60% ()

Ruut

Zajímavý film, u kterého je mnohem víc otázek než odpovědí. První polovina je spíš zkouškou divácké trpělivosti. Není tu žádný moc dobrý příběh. Pak se náznaky začnou rehabilitovat do živé podoby a konec je čistá deprese. Sauna je film, který zamrazí. Kompaktněji to shrnul JASM. Doporučuji to s ní nevzdat a dokoukat do konce - teda pokud to s horory myslíte vážně a dohlídnete dál než na Halloweeny a Pátky třináctého... ()

misterz

To jediné, z čoho môže tento snímok ťažiť je vynikajúca atmosféra tajomna a všeobecného pocitu nebezpečenstva. Veľkou mierou k tomu samozrejme prispelo výborné prostredie (husté lesy, samota... to je moje) a zaujímavý náboženský nápad. To ostatné...no, vážne neviem. Na to, ako bola kostra príbehu vo výsledku jednoduchá to bolo zbytočne mätúce, možno to chcelo aj lepšie zapracovať na mytologickej stránke príbehu, trošku viac pointu rozviesť. Avšak aj napriek chybám som celkom spokojný, tá atmosféra mnohé zachránila. 65/100 ()

pornogrind

Pro mě těžko hodnotitelný film.Historický hororJako určitě to má něco do sebe,ale chápu že pro mnoho lidí bude těžko koukatelný.Za sebe ale můžu říct že mě neurazil,ale že by mě nějak extra nadchnul to se taky říct nedá.Takže ho ani radši doporučovat nebudu.Každopádně zajimavý pozdrav z Finska,ale jak pro koho. ()

MaedhRos

Silná atmosféra, precizně odměřené, pozvolné tempo, výtečná hudba a skvělá práce s postavami. Tenhle film je tak krásný, děsivý a smutný jako ukolébavka, kterou vám zpívají, když vám navlékají smyčku na krk. ()

dr.horrible

Niekomu by mohli vadiť tie artové presahy. Keď ale na to pristúpite, filmu nie je v podstate čo vytknúť. Atmosféra absolútne dokonalá a po hororovej stránke je to tiež v poriadku, mimo to režisér načrtne niekoľko filozofických otázok a kto chce, môže v tom vidieť podobnosť napríklad aj s takou Vesmírnou odyseou. Samotná sauna je potom magické a strašidelné miesto a záver je zase pekne hororový, takže objektívne sú tie štyri hviezdy možno aj málo. Mne zo začiatku trošku vadilo tempo - možno preto, že som nevedel, na čo sa vlastne idem pozerať, ale to je asi moja chyba. ()

strougy

Bezesporu nesmírně atmosférické a překvapivě i po většinu doby děsivé, ovšem špatně použitá hudba mnohé scény vyloženě zabíjí. Navíc mám pocit, že končit to v momentě závěrečného vstupu do sauny, vyzněl by závěr podstatně působivěji než takto. Avšak i přes předchozí výtky se jedná o bezesporu kvalitní horor s potenciálem způsobovat útlocitným duším nepříjemné noční můry. Silné 3*. ()

Dzeyna

Takže, vážně nevím jak tohle celé zhodnotit. Bylo by to hodně kvalitní, KDYBY .. to posledních cca 5 minut nebylo až moc komické a sci-fi a kdyby to nebylo natočeno zřejmě českým kameramanem. Jelikož Češi si myslí, že cokoliv udělají zajímavější, autentičtější a lepší, když budou s kamerou pořád klepat. Aha, tak to já asi opravdu nemyslím. To jsou jediné výtky, které k tomu mám, jinak hodně promakaný příběh a skvělí herci a vynikající atmosféra. Nikdy bych nevěřila že, se spojí tyto dvě země. ()

giallo

Z jednoho úhlu pohledu jde o finskou atmosferickou bombu, z které číší smysl pro malé detaily a s perfekcionistickým přístupem je podaná každá scéna. Bohužel, z druhého pohledu příběhově nedokáže Sauna vůbec strhnout a diváka obchází velkým obloukem. Nebojím se napsat, že nejden horrorový fanoušek se v zamlžených bažinách ztratil s hlavními představiteli...Velká škoda, druhá projekce je nutností. ()

MikeCool

Finko-česky horor. Říkal jsem si, "Tak na tohle si prostě čas udělat musím!". Nakonec to nebyla bohužel žádná sláva, hlavně díky příběhu. Kdyby se se do toho nepletli všelijaké historické patlaniny a natočilo se to jako čistě ryzí horor, mohl by to být silně nadprůměrný, dech beroucí horor. ()

teutates

"Bu-bu-bu" sauna má slušnú atmosféru, vyslovene nenudí, ale ani nepohlcuje a díva sa na ňu v celku dobre. Neide o nič prevratné, ale o myšlienku sa to aspoň snaží... tajomné prostredie plné záhadných, nevysvetlitelných javov 6/10 ()

DwayneJohnson

Přemýšlím, jak popsat svoje pocity. Jsou mrazivé, děsivé a nádherné zároveň, ostatně jako celý tenhle film. Dotkl se mojí duše nesmazatelným způsobem. Naprosto přesně, bez varování mě zasáhl v celé své kráse. Možná jsem tak trošku tušil, že se mi bude líbit, ale výsledek daleko předčil moje očekávání. Ten je bezchybný a dokonalý zároveň, víc snad ani nemá cenu psát. Jen jednu věc vím skoro jistě. Už se na něj nikdy nepodívám znovu. Nemohl bych pak v klidu pohlédnout do zrcadla. Nebo snad někdy ano, ale až za hodně dlouho. Až bude ten správný okamžik...... ()