Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

santosz

Idiots, idiots everywhere! Docela mě udivuje kolik lidí má touhu vyznat se zde, že film vlastně vůbec nepochopili, a že je to blbost. Být váma dost bych se styděl. Je to sice podobenství (což znamená, že je třeba se do děje hloubějí ponořit) ale na druhou stranu není to žádný filozofický blábol s vykonstruovanou pointou. Podobenství je krásně čitelné a jasné. Sauna je vlastně pohádka, pohádka ponurá a místy děsivá. Formálně je film zpracován skvělé, finštína ponurá jako celý příběh. ()

Maraboy

Nevim jak to popsat ,prostě severskej "black metal". Atmosféra filmu je poměrně hororová a místama se člověk bojí i na lekačku občas dojde,chladné nehostiné prostředí,pochmůrné počasí ,jako celek to funguje . Konec filmu at si každý asi vysvětlí po svém. ()

Kakofon

Tento film mě mile překvapil. Skvělá atmosféra. Vynikající kamera. Děsivé tajemství teprve v závěru filmu odhalí svou pravou tvář. Spojení historického filmu a hororu se tady povedlo na výbornou. 80% ()

Foogas

Mytický historický horor. Syrovost a depresivní atmosféra z toho přímo čiší, při sledování jsem měl chuť si podřezat žíly. Do uší mi vjel i fenomenální hudební podkres. Film jako celek sice není tak celistvý a přímočarý, ale silnější momenty bohatě přebijí ty slabší. Takže za mě dobrý. ()

punco

Sauna je pre mňa úplne rovnaký prípad ako The Witch. Na jednej strane pekné dobové lokácie na film podobného druhu, no na strane druhej aj napriek kratučkej stopáži nuda, nuda. Asi dva svetlé znepokojivé momenty z toho plnohodnotnejší horor veru nerobia. Eggers sa zrejme poriadne inšpiroval od fínskych kolegov, no mňa neoslovil ani jeden zo spomenutých snímkov. ()

Easykill

Saunu jsem tak dlouho odkládal, že jsem ji měl radši už nechat odloženou navždy. Kdybych to neviděl asi by mi bylo líp. Čekal jsem všelijaké psycho, ale že to bude tak zmatené a ne příliš herecké, to ne. Jediné co se musí nechat je prostředí (lokace) a atmosféra, kterou si to dokáže i přes ty blbosti udržet. Snaha o art by tu sice byla, ale nějak to na mě nezapůsobilo. ()

Miroslav.Zac

Tenhle finský film mi ukázal, že artově podanému hororu já prostě nikdy rozumět nebudu. Nebo nerozumím Finům. Ale vizuálně to bylo velmi dobře zpracované. Film jsem viděl v originále bez titulků, takže o nějaké hlubší pointě si můžu nechat leda zdát, na hodnocení jsem to ale nepromítl. ()

Terrorko

Ja absolútne netuším o akej atmosfére je tu vôbec reč, okrem toho príbeh nula bodov. Film je nudný až otravný, akurát výkony hercov poešili. ()

silencewater

Pani, ten film byl divnej. Zacatek dobry, prostredek dobry, ale pak se zacnou dit divny veci a najednou je konec...ale vlastne to konec ani nema, je to proste divny ja to nepochopila, jsem asi natvrdla. Nemuz rict, ze by se mi to nelibylo, melo to kouzlo, atmosferu, emoce ale zaver-divnej. ()

violik

Zajímavý dá se říct psychohoror s notnou dávkou syrovosti a deprese. Inteligentní a nevšední pointa, která vás zavede do neutuchající temnoty se záchvěvem očistce. ()

Sremac

Budu opakovat již popsané. Atmosféra. To je to, co tento film umí. Bezesporu hluboký zážitek kazila jen nezvládnutá práce na kostýmech/zbraních. Nebýt filmu zasazeného do historických reálií, dal bych pět hvězd. Perkele. Ale ten film není ani historický, ani horor. Hudba, obrazy, atmosféra. Artová věc. Mám podobný pohled na Valhalla Rising. Stojí to za zkouknutí ()

TylerD.

Nerozumím, proč na sebe někteří potřebují upozorňovat hodnoceními s hromadou vykřičníků, otazníků a osočování jiných. Někteří dokonce tučně. Že tohle není horor? No jistě, tvor bez tváře chrlící krev na zmítající se, křičící dítě je typická scéna například z rodinné komedie. A film? Překrásná drsná krajina snímaná krásnou kamerou. Dobrá hudba i většina herců. Jen bych ocenil víc doslovnosti. Nemám tyhle nevyřčené pointy moc rád. Obvykle mi to přijde jako zadní vrátka tvůrců. "Pochopte si to jak chcete. Že na tom něco neštimuje? No to není náš problém, asi jste to pochopili špatně." Nějak jsem to pochopil a dokonce se mi to i takhle líbilo ale divák si podle mě nemá říkat, že to asi pochopil. Proto dám jen o dva dvě procenta víc než aktuální skóre. 60 %. Snad ale potkám víc takových originálních filmů. ()