Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

Campbell

No teda nevím, většinu stopáže vidíme jakési lidi , co se dostaly "někam" kde je "něco" a ty lidé se snaží zjistit co to "něco" vlastně je. Hned ze začátku musím pochválit kameru která je naprosto úchvatná snímá každý detail. Dále bych chtěl pochválit herce a hudbu. Heric předvedly dokonalý výkon a hudba jen podkreslovala atmosféru u které nemůže nikdo nic vytknout. Nicméně film se děsně i na svou stopáž táhne, a může i uspat. Na Saune je nejhorší cokoliv oní číst, protože když o tomhle filmu slyšíte poprvé a zkouknete ho budete mile překvapeni, ale jakmile na něj(jako v mém případě) slyšíte chválu a nic jiného tak vás zklame. Saunu musím bohužel dát do průměrnosti. Ale rozhodně se jedná o kvalitní historický horor. ()

PetrPan

Příjemné mrazení v zádech...čistě atmosferický horor s minimem děje..na tento typ snímku musí být ta správná nálada a já ji měl:) ()

eLeR

Z každej strany na vás v tomto filme kričí tajomno, špina, chlad a hrozba očakávaného. Možno som to všetko ani správne nepobrala, ale je mi to jedno, tá atmosféra ma dokonale vtiahla. Kostýmy, herci a hudba výborné. Desať hviezd ale dávam úžasnej lokalite, úžasnej. ()

iamek

Nuda od začátku do konce. Jedinný důvod proč jsem se na Saunu odhodlal podívat bylo zařazení do historického roku. Hlavní protagonisté mě taky zrovna nezaujali a hlavně Rain Tolk mi lezl krkem od začátku do konce. Díky bohu za krásné prostředí filmu. Aspoň něco. ()

Crocuta

Opravdová "infuze hrůzy", jejíž atmosféra je stejně těžká, temná a mrazivá jako bahno močálu, jenž skrývá cosi bez tváře, cosi, co číhá uprostřed slatin, uvnitř sklepení a saun či na březích řek, aby si vás to odvedlo... Skvělá práce s kamerou i se zvukem, dokonalé lokace a výborné herecké výkony, zejména ten Virtanenův, mají lví podíl na vzniku snímku skrznaskrz ponurého, který zůstane vězet v hlavě ještě dlouho potom, co dozní řev poslední oběti. Nechá za sebou pocit úzkosti a beznaděje... (Poznámka gjjm o Tarkovském je zde zcela na místě - při sledování "Sauny" jsem si několikrát vzpoměl nejen na "Stalkera", ale i na "Andreje Rubleva"). ()

heyda

Divný horor s divným příběhem a ještě divnějšími herci. Atmosféra je opravdu neskutečná a to prostředí nemá chybu, spolu s chladným filtrem i mrazivou hudbou mě to dokázalo udržet v pozoru, ale jinak opravdu nevím, co si mám myslet. Tohle je na mě příliš velký a abstraktní hardcore. Hlavně se mě neptejte o čem to bylo. Stejně jako s pochopením, mám teď problém s hodnocením, protože bych dal nejradši celou škálu. Tohle je něco, co se snad ani nedá hodnotit. Musím říct, že poprvé jsem po dokoukáni hororu totálně zmatenej. Absolutně nevím, čeho se chopit. Vím jen, že až budu mít náladu si to zopakovat, tak se budu muset víc soustředit a snad budu i víc v obraze. Momentálně jsem mimo a z hodnocení se vylžu 3 hvězdičkami. ()

VenDulin85

Tak já nevím, asi jsem se dívala na jinou Saunu než mí ostatní oblíbení. Vůbec jsem nepochopila, o co tam šlo a to jsem se snažila.. Někdy se ten účinek a divák holt minou. ()

Flakotaso

Příběh nemá pražádnou logiku a tvoří spíše berličku než osu filmu. Tím hlavním, co Sauna poskytuje je slušná středověká atmosféra a hlavně krásná hudba Panu Aaltia, který zazářil už v Domově šedých motýlů. ()

MontyBrogan

"Kde život náš je v půli se svou poutí, mně bylo procházet tak temným lesem, že nemohl jsem cestu uhodnouti." Dante Alighieri - Peklo ... Niet takej vody na Zemi, ktorá by očistila hriechy. Niet takej krajiny, kde by sa nestriedal deň s nocou. Niet takého miesta, kde by živí žili s mŕtvymi. Niet takej obete, ktorá by našla odpustenie svojím vrahom. A keď má kat na vrube tých obetí 73, už musel v živote vidieť veľa. A tak začal očakávať čokoľvek a nič nemohol vylúčiť. Jediná smrť, ktorú ešte nestretol, je jeho vlastná a svedomie po vojne príliš ťaží. Nezostáva mu teda nič iné ako ísť tej smrti v ústrety. A našiel aj miesto, kde by ho mohla čakať. ()

jonyyy

Nesrozumitelné, ale atmosféra a brýlatý Eric ušli, atmosféra byla dokonce tak přesvědčivá, že mi během projekce byla zima. 55% ()

SOLOM.

Když jsme poslední den letošního FF naklusali do sklepních prostor místního kina a v devět ráno začala projekce tohoto filmu, absolutně jsem netušil do čeho jdu. O existenci filmu jsem sice věděl, ale nikdy jsem nějak nepátral potom o čemže pojednává. Jaké bylo však mé překvapení, když naběhly závěrečné titulky a já začal vstřebávat tuhle prazvláštní konzumaci hororové podívané. Finská tvorba je pro mne velkou neznámou a jako jediná ze severských zemí mi byla dosud nedopřána. Samotný námět je velice zajímavý a rozhodně neokoukaný. Uprostřed nebezpečných močálů a bažin totiž leží místo, které by jste v žádném případě nechtěli navštívit. Nejde o žádnou perníkovou chaloupku, nebo upíří nevěstinec, ale zcela obyčejnou smradlavou vesničku. Možná si řeknete co je na ní tak strašidelného a ono na první pohled skutečně nic, ale brzy stejně jako naši hrdinové zjistíte, že tady něco nehraje. Navíc když poblíž stojí podivná sauna, kde dle finských pověr chodili lidé smít své hříchy z minulosti. V tu chvíli se roztočí podivný kolotoč událostí, které prověří nejen vaší mysl, ale i držáky. Atmosféra jako lusknutím prstu zhoustne a zcela vás pohltí až se z toho začnete dusit. Většina sálu v tu chvíli byla úplně zticha a jen nevěřícně zírala na promítací plochu, protože na scéně se objevila opravdu pekelná podívaná. Zrovna však zapomeňte na nějaké krvavé masakry ozdobené řadou gore efektů. 7/10 ()

eraserhead666

Sauna je atmosférický parní válec, který vás nemilosrdně převálcuje, hodí zpátečku a ještě se po vás několikrát sveze, aby se přesvědčil, že máte hlavu opravdu na sračku. Já měl. Je to film, který si budu muset ještě několikrát pustit, abych doskládal dtřípky skládačky a odhalil prve neodhalené. Atmosféra hustá tak, že by se dala krájet, budovaná pomalu, poctivě a na pevných základech. Výborné prostředí, zajímavé postavy a herecké ztvárnění, úchvatná minimalistická hudba. Pokud to není výborný horor, je to minimálně zajímavý historický film. Ale ono to je obojí. I s výbornou lekačkou, která otestovala můj řitní svěrač (ještě není opotřebovaný, vydržel to, ale jen tak tak). Ani nevím, proč tomu nestřelím plný počet.... Viděno na Festivalu Fantazie 2010. ()

ARI50

Sněhový masakr se sice dvakrát nekonal ale bylo to v celku dobře natočeno a zpracováno, příběh není zly a herci taky ne ale přeci mi scházelo něco navíc. ()

ancientone

Počasie môže byť hocijako horúce, sauna mrazí a pohlcuje stopercentne. Veľké plus sú u mňa dialógy a ukončenie filmu, tiež hudobná zložka sa drží veľmi vysoko. Exteriéry neskutočne podmanivé, každý záber som si užíval plnými dúškami. Jediné čo by som vytkol...NIČ. ()

JASON_X

Seversky syrový, temně poetický, jinotajný až mysteriózní thriller, s typicky severskými introvertními výrazovými prostředky a vůči průměrnému divákovi tedy krajně "unfriendly", a tak to mám rád. Ale pokouší-li se někdo točit film s působivým obrazem a artovým ocasem, neměl by dopustit, aby ho nějaký ocas kameraman snímal z ramene; na citlivého a artumilovného jedince to totiž může působit značně rušivě. A leckterý neurvalý dřevorubec pak při jeho sledování použije množinu nepublikovatelných výrazů, souvisejících převážně s mužskými i ženskými genitály, nebo s finálními produkty trávicí soustavy. ()

Morholt

Atmosféricky dokonalé, kamera perfektní, herci výborní, ale koukám, že nejsem sám, kdo si marně láme hlavu s tím, o čem to vlastně jako celé bylo. Na druhou stranu je fakt, že mi přítomnost nějakého smysluplného děje vůbec nechyběla, což se mi stalo snad poprvé. 75% ()

HateBreeder

Tak v první řadě, Sauna má jeden z vůbec nejoriginálnějších námětů, jaký kdy kdo v horroru použil za hodně dlouhou dobu. Ze začátku působí sice rozvlekle až staticky, ale nedivil bych se, kdyby to bylo záměrem autorů a součástí jejich budování atmosféry. Asi bych měl také zmínit, že ještě po dobrých dvaceti minutách jsem kontroloval žánr filmu, který sleduji .) Temná a pochmurná atmosféra se pomalu transformovala v depresivní až bezútěšnou. Ke konci se u mě dostavil pocit, jaký tu nebyl už dlouho - strach. Žádné zhnusení nebo šoky z lekaček... ale opravdový strach. Na konci mě film pohltil... a bylo to také zásluhou uvěřitelných a nepřehrávajících herců a na horror nadstandardně kvalitní hudbou. Musím si to celé aspoň jednou zopakovat... možná, že poté půjdu na plný počet. Každopádně doporučuji ! ()

PROROK14

Výborná práca s kamerou, perfektný zvukový doprovod, skvelo vykreslené postavy, skoro bezkonkurenčná atmosféra. Na druhej strane film, ktorý neviem o čom akože mal byť. Príbeh sa prakticky nedá ani popísať. Ak sa ma niekto spýta, že o čom bola Sauna, tak moja odpoveď bude znieť, že nemám tušenia. 70% ()