Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

merigieren

Potoky krve, lidi bez tváří, vraždění, mrtvoly kam se podíváte, ponurá krajina umocněná hrou s barvou obrazu do temna, tak proč sem se vůbec nebál (libovolné emoce se nedostavily)? Zpytování svědomí 73 násobného vraha uvěřit nelze. Je to historický film, který by mohl nudit za vlast. ()

FilmWave

Finská meditativní verze "Kruhu". Z počátku je to poněkud nepřehledné (i díky netradičnímu originálnímu znění), ale jakmile si člověk zvykne na tempo a styl vyprávění, doslova ho pohltí atmosféra temných lesů, bažin a nočních můr ústřední dvojice (výborné výkony mimochodem). "Saunu" je určitě potřeba vidět více než jednou. Až tak učiním, doplním komentář. ()

Andronikos

Film, ktorému dávam 4 hviezdičky, ale škrípajúc zubami (tj. jeho kvality uznávam rozumom, ale nie srdcom). Vizuálny skvost (fínske exteriéry, uhladená, ale nie skrz-naskrz umelá vizáž postáv) s pomerne malým počtom postáv (hercov) ma držal v duševnom rozpoložení, ktoré asi možno opísať ako zvedavosť, ktorej hrozí, že sa zmení na nervozitu. Strach, ktorého vyvolanie by sme a priori od hororu očakávali, som nepocítil, ale to nie je podstatné. Hlavné je, že na konci tejto zvedavosti ma čakalo sklamanie nad tým, že som film nepochopil. Nerozumiem "pravidlám", ktoré vo fungovaní filmového sveta máme predpokladať (a ktoré si asi máme z deja rekonštruovať, čo je ale nesmierne tažké). Nedokázal som sa takmer vôbec vcítiť do duševných pochodov a rozhodnutí postav. A neviem nakoniec dokonca ani to, či bolo jediné dieťa z osady chlapcom alebo dievčaťom (ktoré by bolo asi nie celkom jednoduché urobiť dedičom rodového mena). Sú to pravdepodobne moje chyby, ale pred zhliadnutím filmu by asi každý prostoduchejší divák môjho typu mal byť na tieto riziká upozornený. Inak oceňujem fakt, že originálne znenie zachováva dvojjazyčnosť - počujeme fínčinu i ruštinu (hoci podľa môjho názoru by vlastne fínčinu mala v rozhovore oboch bratov - členov hraničnej komisie, ktoré neboli určené fínskym dedinčanom, suplovať švédčina). ()

jesus666

Tak ako píše Obitus, Sauna je zrejme horror len pre skalných fanúšikov. Mainstreamového diváka bude tento film s najväčšou pravdepodobnosťou nudiť, tak ako mňa. Remeselne síce podľa mňa dobrá práca, ale inak nič moc. Aspoň pre mňa. ()

Hapretor

Horor to teda je. Ale co se týče nudy. Ani jsem to nedokoukal. Uspalo mě to. Je to spíš takový Hajaja. - nový subžánr hororu - vyděsí vás tak, až usnete. Snad jen to prostředí bylo samo o sobě temné. Jinak o ničem. ()

WillyMarks

Velice rozporuplný snímek v rukách Finských a Českých kinematografů, který je svým způsobem velice zajímavý a chytlavý, nicméně pochopení příběhu je složité, nesouvislé a ve finále takový mindfuck. Atmosféra byla na jedničku, herecké výkony, postoje a celkově pohled velice dobře zahráno. Bohužel mě zpočátku dosti znérvozňovala kamera, málo přehledných věcí a k tomu nic extra zakomponovaná hudba, tedy spíše na mě neudělala žádný dojem, jak by se třeba u hororových snímků předpokládalo. Chladné a chmurné prostředí severu dokáže opravdu zaujmout svou depresivitou. Těžko se na tento snímek dívám a těžko se mi ho podaří zhodnotit. Na jednu stranu je to určitá "perla" českofinských tvůrců, má to svůj nádech, atmosféru a zaujme, ale na stranu druhou to není zas tak napínavé, přehledné a nedokáže to vtáhnout natolik, jaký to má potenciál... Nechápu 55% ()

korok odpad!

Tento film jsem si sehnal kvůli české účasti. Už když jsem jej projížděl nabyl jsem pocitu, že to bude nuda. A bohužel se to potvrdilo. Skvělé prostředí finských bažin a lesů, které svádí k výbornému strašidelnému hororu, svého potenciálu nenabylo a to hlavně kvůli otřesnému ději, který byl prostě absolutní nudou. Ani jsem to nedokoukal do konce, proto nemohu hodnotit jinak. ()

Raziel_cz

Finský divnohoror, z jehož vyústění sice nejsem moc moudrý, ale který zvládl udělat něco, co už řádnou žádný horor ne – opravdu mě znepokojil. Velmi sirovou atmosférou, paranoidní atmosférou a nepředvídatelností čím dál vystresovanějších postav. Navíc velké plus za dobové zasazení a tématiku – Annila oboje zvládl vytěžit a ukočírovat podstatně lépe než Wheatley v A Field in England. Nevím, jestli to někdy chci vidět podruhé, ale žánrovým příznivcům by to uniknout rozhodně nemělo. ()

foundation

Po usporiadaní myšlienok a s niekoľkohodinovým odstupom musím povedať že pozitívne pocity prevládli takmer naplno a so Sauny sa stal výborný atmosférický a prekvapivo aj vizuálne skvelý film. Pomalý, ale miestami až skoro až poetický nádych , herecká bezchybnosť ( ktorá srší hlavne s Villeho Virtanena ) a nejednoznačný symbolický dej. To je Filth. Navyše úplne rozumná stopáž ( zaujímavé je že sa mi to zdalo dlhšie a NEVADILO to ani náhodou ) takže nie je čo riešiť. Podobných filmov veľa určite nie je. Nedajte sa zmiasť veľmi hlúpym obsahom tu na CSFD. Bohužiaľ niečo takéto zostane nedocenené. ()

Kingjiri

Hodně zvláštní horor, kterej se místo tekoucích proudů krve soustředí na budování atmosféry a napětí. Výprava je skvělá a výborně doplňuje drsnou atmosféru typickou pro severskou produkci. Příběh neni pro každýho a spoustu lidí určitě zklame, protože se za celou dobu nestane skoro nic a žádný jatka se konat nebudou, nicméně stopáž je víc než sympatická, takže každej určitě dokouká až do konce. Ale jak už jsem psal, tady jde předevšim o atmosféru. Jsem rád, že je Sauna dalšim z filmů, který dokazujou, že má česká kinematografie (v tomhle případě s finskou koprodukcí) pořád co do sebe, tři silnější hvězdy. ()

Charlie84

"....nacházejí bezejmennou vesnici s tajemnou a děsivou historií, pojící se k blízké finské sauně...." Muhahahaha!!!! Řeknu to rovnou, ona zmiňovaná historie je tajemná natolik, ža jsem ji neodhalil ani po opětovném proklikání zásadních scén. JENŽE, atmosféra blat je naprostá, bál jsem se jak nikdy (lekačky jsou taky, ale především konstantní pocit ohrožení se dostane pod kůži a nepustí až do závěrečných titulků), střídmá stopáž mi prakticky nedovolila mrkat, a Virtanen je cool...i s těma srandovníma homemade brýlema. Docela dobře tomu můžete napálit odpad, pokud očekáváte srozumitelný historický příběh. Já neočekával nic a opětovná projekce mě asi nemine, protože jestli Sauna něco je, tak atmosférická, originální, s parádním soundtrackem a takovým množstvím vnitřních démonů a motivů, že je to na jeden film až plýtvání...nejpříjemnější hororové překvapení roku... ()

BLabaKAn

Zpuštošená krajina, originální námět, ale u zpracování jsem na rozpacích, chvilkami jsem se ztrácel. Škoda, že potenciál filmu toho nevycucal trochu více, přitom to vypadá místy tak brutálně mrazivě. . . ()

vincchuppo

Páni, tak tenhle skvostík jsem si vychutnával. Nádherně mrazivá atmosféra, skvělí herci, kamera, nápad. Jo, takhle si představuji očistnou kůru. Krásné zamyšlení se nad svými hříchy, možnost se vykoupit. Očistit se v té nejzvláštnější sauně na světě. Nechápu, jak někoho mohlo napadnout natočit něco podobného právě na území, kde se to mělo odehrávat, a v roce, kdy se to mělo odehrávat, tedy 1500 něco, ale rozhodně to stálo za to. Temná ves v bažinách, charaktery... Darmo mluvit, to se musí vidět. Jsem mile překvapen. ()

Lichty

Ne nadarmo se říká, že největším strachem je strach z vlastní minulosti potažmo ze svých vlastních hříchů. Bohužel i když je tato myšlenka tvůrců Sauny zřetelná, její převedení na plátno místy trochu pokulhává a zanechává až příliš mnoho nevyjasněných příběhových odboček. Je to škoda, protože když chce Annila vzbudit hrůzu, skutečně se mu to daří a to vše doprovází parádní hudební doprovod. Zkrátka jen po tom posledním záběru zůstane na patře hořká příchuť, že si s námi tvůrci osmdesát minut prachsprostě zahrávali a že racionalita nakonec utekla někam... někam do bažin. ()

hero_bk odpad!

Bože můj, pochopil to někdo? Ani výborná lokace nedokáže tenhle film vytáhnout z bažiny, ve které je... ()

Zombiepod

Sauna je pomerne zložitý, depresívny a veľmi nenápadny historický filmík, ktorý na rozdiel od súčasných frašiek žánru vie byť aj desivý. Budovať hororovú atmosféru uprostred záhadnej močiarnej dediny zvláda s minimom hudby a hercov, aj keď je obrovský problém sa v príbehu pohybovať a prísť na to, o čo vlastne ide. Kratučká stopáž síce zaručene nenudí, ale po zvláštnom závere som sa rozhodol, že to proste nebolo ono a chýbalo tomu ku kvalitnému hororovému snímku ešte dosť veľa. ()

Knor

Temnota, šílenství a špinavá atmosféra působí fakt skvěle. Tenhle film se hodnotí velmi těžce, nechávám to čistě na pocitech, který se ve mě po skončení filmu neuvěřitelně mísí. ()

solaco

Pekne depresívny zážitok v severskej, nehostinnej bažine, v ktorej sú dvaja bratia konfrontovaný so svojou minulosťou. Ponurá atmosféra a zopár vydarených strašidelných scén, trošku odlišné ako bežné mainsteramové horory, no viem, že na Fínsku hororovú produkciu sa pozriem určite aj v budúcnosti veľmi rád. Viac na http://strasidelnyblog.blogspot.com/ ()