Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

bouncer

Hororová pecka z Finska. Obrovské překvapení, které jen s několika herci dokáže vybudovat dokonalou atmosféru. Temné, děsivé a nejednoznačné. Nádherné depresivní lokace, děsivě dobrá kamera a strašidelně skvělá práce s herci. Takhle si představuji artový horor ze severu. Chuťovka. ()

Seabeast

Sauna po atmosférické a výpravné stránce nabízí neotřelý zážitek, ale film jaksi potrádá řád, který by diváka příběhově a vyprávěním mohl upoutat. Těžko se mi v tom dařilo objevovat skryté významy či psychologický podtext. Zřejmě je to i tím, že mi z historického hlediska téma příběhu nepřišlo vůbec zajímavé a o to víc škoda, že je tu spoustu dialogů, které vám ani ždibet v danou chvíli moc nepomůžou v orientaci. Nevím moc, co si o tom myslet, natož jestli se k Sauně znovu vrátit. Mám z toho podobný pocit jako z Refnovy über-zívárny Barbar, jsou si v podstatě ztvárněním docela podobný, i když Sauna je dle mě o něco vydařenější. ()

JohnCZ

Už dlouho jsem se u hororu takhle nenudil a přitom posledních cca 5 minut bylo úplně famózních. Zážitek to ale zlepšit nedokázalo. Podobný přístup jako The VVitch, ale s nezáživným scénářem a nezajímavě napsanými postavami. ()

corpsy

Pre priaznivcov oduševnelého hororu ( pokiaľ ale chápete jeho význam ), to bude lahôdková záležitosť. Pre tých ostatných ( vrátane mňa ), ničím zaujímavý počin na poli mysteriózneho žánru, kde sa nič jednoznačného nedozviete a ani nič strašidelného nezažijete. ()

ledzepfan

No tývole-Některé komenty tu z toho dělají dílo na které by měl být člověk připraven minimálně bakalářem z filosofie. Přitom jde "jen" o parádní atmosférický film uvařený pro četbu intuicí, asociací a fantasií-pojednávající o dopadu války na osobnost jednotlivce, smývání hříchů a o (možnosti a ceně)vykoupení.... Herci, kamera, zvuky, hudba, triky...no prostě všechno parádní. Plný počet ale nedám, protože mám neodbytný pocit, že se film dělá (myšlenkově)moudřejším a hlubším než ve skutečnosti je. ()

NinonL

Atmosféra vskutku skvělá, ponuré bažiny, ponurý středověk. Ale nebudu si hrát na to, že jsem pochopila, o co vlastně ve filmu šlo. Možná tuším, ale nechápu, proč to autoři řešili tak krkolomně a kostrbatě ... Zklamání. ()

kareen

Paradoxně to na mě moc nezapůsobilo jako horor, zato jako zdařilé mysteriózní podobenství o vině a vykoupení, zasazené do drsného severského prostředí, prostoupené velmi silnou atmosférou a výbornými hereckými výkony, už ano. Skutečně bych neuměla rozpitvat Saunu po myšlenkové stránce, tohle není zrovna druh přímočarého filmu a přílišná doslovnost by mu jen uškodila, o to víc však o něm mohu ještě dlouho přemýšlet a snad v něm nacházet i jiné roviny, co mi zatím zůstaly skryty. A někdo další v tom může vidět zas něco jiného, každý podle svého založení i světonázoru. Což je fajn. ()

Freemind

Dávám plný počet, abych vyvážil nespravedlivě nízké hodnocení - styďte se. Chyb bych zde našel jen velmi málo, místy mě trošku iritovala až příliš dobarvená kamera, asi bych taky ocenil ještě větší míru surrealismu, překroucení reality, myslím, že kameramanovi ta atmosféra místy trochu protékala mezi prsty. To je ale jen mumlání starého mrzouta, rozhodně to nějak výrazně neovlivnilo můj dojem. Protože všechno ostatní tady je - originální, nebanální nápad, příroda hrůzostrašná už sama o sobě, skvělá volba herců a hudby, myšlenka, cit a nutná dávka mlhavé nedoslovnosti. Kam vy na to chodíte, kluci skandinávští? ()

kaylin

Mna snímek „Sauna“ jsem se koukal i díky české stopě, která by v něm měla být poznat, ale hraje zde v podstatě pouze Ivo Kubečka. Český vliv je pak znát snad jen v těch financích, které na produkci filmu šly. Celkově je to nakonec jedno, protože získáváte snímek, který na vás dokáže nějakým způsobem zapůsobit. Nemusí vás nadchnout nebo více oslovit, ale přesto se mu to může povést. ()

Helo

To jsem nepochopil. Ošem nemění to nic na tom, že je to opravdu dobře natočené. A přesto, že je na vizuálu znát, že to skutečně pochází od finsko-českých tvůrců, na kvalitě to filmu nijak neubírá. Naopak, film se soustřeďuje hlavně na psychiku a dialogy mezi dvěma bratry. Najde se i pár lekaček. Ale co stojí za zmínku je opravdu podařená atmosféra vesničky uprostřed bažin. Podobnou atmosféru jsem naposled zažil, když jsem hrál Zaklínače 1. ()

Murrro

Technicky výborný film (ako značná časť súčasnej severskej kinematografie), ktorému by ale neuškodila väčšia miera štylizácie (štylizáciou, prosím, nerozumieť obrazové filtre a postsynchróny!), korešpondujúca s nedoslovnosťou scenára. Príbeh samotný možno nie je tak originálny, ako tvrdia viacerí užívatelia csfd, ale jeho zasadenie do časopriestoru Škandinávie 16. storočia a vkusné spracovanie mu na atraktívnosti mnoho pridávajú - horúco a dusno... ()

Dubro

Náročný film vyžaduje náročné komentáre a tie som si požičal z uplynulého týždňa: Nejlepší film všech dob!!........skareda bola ta ryba velmi .......buď som to nepochopil, alebo je to blbosť :).......Nemal som qualitnú nahrávku, takže som si to nemohol naozaj VYCHUTNAT !......For Me 70% ........sweet :)........Všechny tyhle filmy by se měly kopnout do prdele!.....rasisti....Každý díl je celkem stejný takže nevím co sem psát.....Neni to zrovna megaprdel, ale taková standartní příjemná prdel.....700. hodnocený film......Nemámslov......POOOOHOOOODA.... akože fakt som sa bál....Kdybych to viděl o pět sekund později, než jsem to viděl, tak by se mi to líbilo stejně jako teď.....Ach jo!.....Tak asi tak. Pre mňa za mňa 75 percent. ()

d-fens

Najväčšou devízou filmu je hudba a výprava, ktoré podčiarkujú melancholicko-mysterióznu náladu. Tak isto kostýmy, masky a zvuk dobre zapadajú do smútku a chladu, ktorý je však najvýraznejší z kovového nádychu kamery. Atmosféra filmu celkom dobre odráža blízkosť fínskeho naturelu k ruskej melanchólii a tragike. Ako film to však u mňa príliš nefungovalo, skôr by som si to zostrihané vedel predstaviť ako výborný klip k nejakej dead metalovej pomalej skladbe. Obávam sa však, že veľa divákov tu hodnotí najmä fínsku provenienciu a kúzlo exoticky-tajomného severského jazyka... ()

StrYke

Film jakožto samotný za moc nestojí. Atmosféra byla průměrná a příběh nijak zvlášť zajímavý, navíc jsem se v něm dost často ztrácel. Mé hodnocení je potom závislé na třech bodech - na skvělých hereckých výkonech, na bezvadném konci a na faktu, že tenhle horor má co do činění s Českou republikou. Upřímně jsem si ze Sauny nic moc neodnesl. ()

honajz2

Atmosférický horor jako stvořený pro mě - plný podivností. Problém je v tom, že tu moc nefungují, což celý filmový zážitek kazí a ani atmosféra tu moc není, což je obrovská škoda. Jako jo, musím říct, že tohle by byl skvělý horor, chopit se toho někdo, kdo to zvládne po celý film a ne jenom v několika částech. Silné 2* ()

Mefistofelle

Z tohoto filmu mám už delší dobu hodně rozporuplné pocity. Prostředí, ve kterém se odehrává, je sice dost melancholické a dává tak tu správnou pochmurnou atmosféru, ale hrozně dlouho trvalo, než jsem se dočkala určitého žánrového naplnění. Sotva to začalo vypadat, že se začíná schylovat k nějaké té hororové scéně, vyšumělo to kamsi do ztracena. A takových momentů zde bylo víc. Většinu času se to potácí tak trochu na jednom a tom samém bodě, dějový rozvoj zde není moc patrný a i když se nedá říci, že by se u toho člověk nudil, přeci jen jsem od toho čekala něco trochu jiného. Závěr je navíc dost divný, ale na druhou stranu musím ocenit práci kamery a hlavně ty úžasné lokace, ve kterých se natáčelo. ()

Rodriguez

Historický horor? Každopádně kombinace zimního období a syrové krajiny finska, dělá právě z tohoto díla něco výjmečného. Pravda je ta, že dodnes přemýšlím, o čem vlastně ten film měl vyprávět?! 50% ()

Flaxik

No to mě poser. Banda zoufalců se motá po bažinách, na co šáhnou, to je na hovno, koho potkaj, ten je divnej nebo mrtvej. Hnusný ksichti, depresívní atmosféra, bahno, voda, bahno, bahno, špína, bahno, sauna, bahno. Děj je taky na hlavu, skoro žádnej, ale přitom tam je. Ten film má všechno, co potřebuje k poslání do odpadu. Přesto mě nadchnul, protože si ve své samolibosti myslím, že jsem ho pochopil :-) ()