Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

Mythago

Vizuálně, a vlastně i celkově, jeden z nejlepších filmů, jaký jsem za poslední hodně dlouhou dobu viděl a k tomu vážně dobrý závěr. Jediné, co bych k tomu ještě mohl říct je, že se teď budu asi ještě víc bát být sám ve tmě. ()

Šakalík

Další z řady rádoby artových hororů, které jsem pří vší snaze nepochopil. I když hororů – strašidelného na filmu vlastně nic není. Ponurá atmosféra totiž nevyvolává strach, nýbrž těžkou ospalost, a tak je jedině dobře, že film trvá jen 80 minut. Film se odehrává na sklonku 16. století na finsko-ruské hranici (respektive švédsko-ruské, protože území dnešního Finska tou dobou formálně patřilo pod švédskou korunu). Jenže postavy a vůbec celé aranžmá filmu jakoby do té doby nepatřily. Tajemná bažina a především záhadná sauna uprostřed ní (překvapivě moderního vzhledu) pak utěšeně zapadají do prazvláštní mystiky celého filmu, jehož poselství mě ale obloukem obešlo. Sem tam sice film nabídne trochu toho napětí, ale naprosto bezobsažný scénář a velmi úsporná výprava veškeré snahy o smysluplné dílo spolehlivě zazdí. ()

DavidS.

Tento severský způsob očistce z válečných hříchů mě nijak nepohltil, nevyděsil ani mnou nepohnul...Uznávám jistou působivost prostředí lesů i celé bažiny, ale jinak jsem se během této alegorie poměrně nudil...Divné kostýmy, díky kterým jsem rozhodně neměl pocit, že sleduji děj zasazený do konce 16.století... ()

bari68

Symbolistický, alegorický,či metafyzický horor.Nie je ľahké dostať sa na vlnu tohto filmu, bo nie je veľa takýchto podobných filmov.Aj keď príbeh je dobre atmosferický, má ľahkosť, tak stále vnímame nejaké obrazy,ktorým až tak nechápeme.Možno práve tu, je ten koreň rovnice, prečo taká rozporuplnosť. ()

lucijelucije

Nevím, není to taková ta natočená bomba, po které máte bezvadný pocit, ať už emotivně silný, či příjemně ztracený. Sauna je velice rozporuplný film. Řekla bych, že od začátku do půlky filmu se v podstatě nic neděje, vlastně nic, co byste už neznali v nějakých jiných snímkách v mnohem lepší kvalitě..Ovšem opak je pravdou..na první pohled se zdá normálně průměrným filmem, bez nápadů, já sama jsem po jeho shlédnutí, absolutně nevěděla, kde jsem, co jsem, proč jsem..Však po delším váhání, každopádně si tento film musíte pustit nejméně dvakrát..má spoustu souvislostí, které na první pohled nemůžete najít, jsem zjistila, že tento příběh je mnohem silnější, mnohem hlubší, než se na první dojem zdá..To mě přimělo, přemýšlet, dávat střípky dohromady, domnívat se, najít nějakou jistotu, ale tu tento film nemá. To mě baví, režisér A.-J. Annila si jednoduše hraje s diváky, nechává jim volný průběh, vy sami si tvoříte tento film a to je na tom to nejvíce bizarní..a už jen pro to, dávám vysoké hodnocení.. ()

Ixbalanke

Film má velmi zvláštní (výbornou) atmosféru a ne tak úplně vysvětluje divákovi, co se v něm děje. Jen to naznačuje. Velmi poutavá je kamera, nádherné obrazy po dobu celého filmu. Je to příběh o nelítostnosti a zbytečnosti války a že každý musí nakonci zaplatit za své hříchy... ()

ondrula

Jednoznačně se přidávám k názoru, že film je strašně zmatenej a divák moc nechápe, o co tam vlastně jde, ovšem atmosféra severské pustiny 16. století je dokonalá. ()

Ricky_CZ

Chladné, drsné, depresivní, atmosférické a sakra dobré dílko, které se divákovi rozhodně nemůže jevit jako lehké sousto. Nadšených 90% ()

Wenca888

Asi jsem úplně nepobral, co se mi film snažil ke konci říct, ale jedno vím jistě - kdyby tam od první minuty běhal ten čipera bez ksichtu a snažil se všechny zabít, tak to mohla být aspoň zábava. ()

zdenur

Finský atmosférický nášup s bombovými strašidelnými momenty. Ostatek jsem nějak moc nepochytil a v půlce mě chytal ten nepříjemný pocit, že už film sleduju tak třetí hodinu. ()

JM87

Tenhle film měl potencial, ale bylo to hrozně nekonkrétní a nedořešený. Spousta situací vůbec nedávala logiku... jakoby to byla nějaká moc sestříhaná verze. ()

Brasi

Solidní tři hvězdičky. Škoda, že jsem do toho šel s očekáváním hororu, jímž to primárně není a zatím se nedokážu tak úplně oprostit od lehkýho zklamání z týhle žánrový disbalance. Což ovšem samo není chybou filmu samotnýho a svoje hodnocení možná ještě s určitým odstupem pozměním. Závěr se mi moc líbil a na každej pád jeden z filmů, na který se v budoucnu klidně podívám znovu. ()

Venous666

Asi jsem tak trochu hlupý pán, snažil jsem se ten film někam zařadit, ale nad mé síly. Nevěděl jsem jestli to mám brát jako historický pochod skupinky šílenců a nebo se bát té primalexem natřené betonové boudy o které všichni mluvili jako sauně... Jediné pozitivní je ta nádherná krajina... Slabé 2* ()

Viperine

Pozoruhodný a vysoce atmosferický snímek, ze kterého čpí severská syrovost v plné parádě. Kdo našel zalíbení ve filmu Dravci, nejspíš se pokochá i u Sauny - ta je ovšem, z mého pohledu, ještě na vyšší příčce směrem art. Sauna je vizuálně tak propracovaná, že jsem měla pocit, že procházím jednou velkou galerií. Scénář, výkony velmi dobře zvolených herců i velmi citlivě zvolený soundtrack dokonale podtrhují psychologickou a filozofickou dramatičnost příběhu... Tenhle film mě rozhodně nenechal chladnou. ()

Matli

Na českou spolupráci celkem slušný počin. Občas nějaká lekačka, i to prostředí je relativně originální. Jen kdyby se celý film nesl v duchu posledních pěti minut, to by pak bylo jiný kafe. 48% ()