Trhliny

• Velká Británie Cracks (více)

Drama, ve kterém zazářila Eva Green, se odehrává na internátní škole kdesi v Británii. Stejně jako britské klima, i tato škola je chladná, ponurá a přísně vyhlížející. Povyražením pro místní schovanky, které trpí ztrátou svých domovů, je jejich skokanský tým, který vede slečna G. (Eva Green). Volnost a povzbuzení se děvčatům dostává pokaždé, když jsou vytrženy ze všedních dnů a mohou spolu se slečnou G. hovořit o čem je napadne či poslouchat historky z dalekých dobrodružných cest své ochránkyně. Bohužel, tuto zdánlivě klidnou atmosféru naruší příjezd španělského děvčete, které vidí dál než za hranice pozemku školy.
Drama na motivy stejnojmenné knihy od spisovatelky Sheily Kohler vás donutí vidět samotu a obavy z jiných perspektiv. (berusche)

sochy.zirafka

Nedůstojná inverze Dead Poets Society. Chlapci jsou nahrazeni dívkami, jazyk je nahrazen skoky do vody, neortodoxní učitel zbožňovaný žáky je nahrazen ženskou kopií, jen ta nevyhnutelná finální rána zůstává. Překvapivé je, že navzdory velmi dobrým výkonům představitelek dvou hlavních postav a krásné vizualizaci internátní školy na anglickém zámečku v přírodě podtržené jemnou piánovou hudbou ve mně film nevzbudil takové emoce jako výše jmenovaný snímek Petera Weira. Nebudu se pouštět do rozboru důvodu, sám bych je nedokázal srozumitelně vyjmenovat. Omezím se pouze na suché hodnocení: Průměr. ()

Ceres

I když je tento snímek spíše pro opačné pohlaví, tak mě čímsi uhranul. To podání, ta atmosféra a skvělé výkony Green (má křivý zub!!!), Temple a spol. si zaslouží ocenit. Není to pro každého, záleží jak vám to sedne, za mě ale velmi dobře. ()

Mishqo

O bande dievčat z internátnej školy sv. Matildy a o novej žiačke, ktorej príchodom sa dajú veci do pohybu. Eva Green zase exceluje. V čo dokáže prerásť nevinnosť? Miestami až znepokojivé. 75% ()

klima777

Kruté prostředí uzavřeného dívčího kolektivu. Potud opravdu dobré. Jenomže pak to "rozbalí" Eva Green a film ztrácí na uvěřitelnosti. Nenávistné pohledy slečny G.; jakož i její přílišná exaltovanost, jsou vyjadřovacími prostředky, patřícími spíše do Harryho Pottera... Navíc osobnostní charakteristika: Kombinace hebefilní (či spíše efebofilní) lesba + poměrně organisovaný psychopat je poněkud přitažená za vlasy... Celkové vyznění díla pak padá za oběť jisté rozdrobenosti a povrchnosti. Zkrátka: Nic moc. ()

Mr.KarlAdler

Emocionální psycho pro Adlera. Co dokážou způsobit zraněná srdce dospívajících holek, není nic v porovnání s charakterem, který děsivě ztvárňuje Eva Green. Trhliny osoby nucené k žití ve lžích, kde závist a touha po chybějícím dohání k šílenství. Pokud někoho motivuji na hranici jeho sil v tom, čeho jsem nikdy nebyl schopen dosáhnout, jen ze sobeckých důvodů, aby ke mně vzhlížel a já si pak nepřipadal jako nula, jsem pořád stejný sráč. A někdy i hůř. Proč my lidi to dokonalé a ryzí vždycky ušlapeme a zničíme s takovou sviňskou krutostí? K čemu nám je potom moc dokázat věci rozlišit a porozumět jim? Jsme celkem dost k smíchu (a k pláči). Určitě ne výjimečný kousek, ale v oblasti vyprávění příběhu - síla. ()

rudess

Tento film je pozoruhodný najmä dvoma vecami: 1. Eva Green dokazuje, že vie vynikajúco hrať, že nepobehuje po pľaci len preto, že je sexi a dobre vyzerá. 2. skvelý výkon mladých dievčat, z ktorých fakt môžu vyrásť herečky par excellance... práve a iba tieto okolnosti držia celý film v hladine slušného priemeru... ()

Almásy

škoda toho záveru- mrs g. je postava ktorú vieme chápať a ktorej zvláštnym spôsobom vieme fandiť, urobiť z nej na záver nestydatú lesbickú zrúdu je hrôzostrašne prvoplánové a pri tak zaujímavej interpretácii tradične skvelej Evy Green je to naozaj škoda. čo je však iná kapitola je to, že naozaj málokedy sa stáva že herecký tím a hlavne mladý herecký tím, je tak skvele zohratí- je pravda že Juno Temple mi typovo zo začiatku prekážala ale akonáhle sa dej približuje ku kľúčovým dejovým zvratom sú všetky situácie správne načasované a správne fungujúce. nechýbalo veľa a bol by z toho triumf. ()

milancecil

275. Trhliny, i ten nejuhlazenější, nejušlechtilejší charakter má pomyslně své trhliny, na pohled nepatrné, mnohdy ale velmi, velmi hluboké, pronikající až do toho nejhlubšího, nejtemnějšího nitra, přehlížené právě pro tu svoji nepatrnost, o to více však bývají pro naši existenci nebezpečnější a ve svém vlivu destruktivní, i roky můžeme pečlivě budovat zdání vlastní bezchybné, chladně vznešené dokonalosti, pak přijde zvrat, udeří láska a mocným rázem se v mžiku vše, tak lopotně strojené zhroutí, ano, láska, jen z nezkušenosti podceňovaný živel, jen dokud se v účincích neprojeví, pak je vše v její moci, jsme ztracení, vášní vláčení, tonoucí v bezmoci, i slečna G., mladá vychovatelka v dívčím ústavu, dříve tak neodolatelná, okouzlující, náhle však situací v naprosto nové pozici, zasažená pokušením, tak smyslným, neodbytným, že naruší tu její dříve tak neohrozitelnou jistotu, podléhá, a to s následky zkázy, které nelze ničím ospravedlnit, jen pro nás odhalují skutečnou závažnost a rozsah vnitřního konfliktu, jehož zhoubnost vystoupila na povrch až v konfrontaci s upřímnou, čistou, bytostně lidskou přirozeností, obraz surové zvrácenosti doby a vlivu uplatňování falešné, upjaté morálky. Poučný komentář: Fridecka ()

zsn

Tuhle krávovinu nezachránila ani po všech směrech dokonalá Eva Green a jestli zdejším pánům podle hodnocení stačí erotická scéna v podobě líbání nezletilé holčiny na rameno, pak je v naší společnosti opravdu něco špatně. ()

ZkuKol

Takové příjemně překvapivé sociální drama z UK 30. let. Jordan má rodinu plnou filmařů, takže něco podědila, s něčím jí bylo pomoženo a na něco přispěno. Tatínek jí obstaral vynikajícího kameramana Johna Mathiesona, soundtrack má na starosti španělský mistr, jenž si dělal zářezy na pažbě po Faunově labyrintu a herecké sestavě vévodí (a svým výkonem příjemně překvapí) bondgirl z Casina Royale. Mladé slečny solidně sekundují a prostředí internátu je dobře fungujícím tlakovým hrncem, jenž prostě musí bouchnout, když ho nikdo včas z vařiče nesundá. Jordan je poměrně schopná jak vizuálně, tak ve vedení herců, drží otěže vyprávění pevně v rukou, jen by se neměla bát opustit okoukané způsoby zvratů a napínání. U filmu diváka nejspíš napadne, že už něco podobného viděl, ale mladá Scottová si našla scénář, jenž umí překvapit a jako celek funguje velmi spolehlivě. Miss G učí skupinu mladých dívek, jež je rozšířena o mladou španělku, ta sebou přináší nejen eleganci a krátký dech, ale řadu odhalení, jež naruší nalinkovaný život celé instituce... 80% ()

LadyVader

Hezky udělaný film, měl pěkně ponurou atmosféru, ale příběh mě nechal docela chladnou. Juno Temple bych řekla, že je docela nadějná, přeju jí úspěch. Hudbu k tomuhle filmu složil stejnej skladatel jako k Faunově Labyrintu, myslím že je to tam hodně poznat, přidalo to na atmosféře. 65% ()

Maynard.

A máme tu další pozastaveníčko s Evičkou. Tentokrát meziválečná Anglie - internátní škola pro mladé dívky. Už jen tahle informace si žádá po skouknutí. Eva jim dělá takovou tu učitelku, kterou mají všichni rády. Pohodu v puritánským intru naruší mladá španělka (taky moc pěkná holčina), která je jiná než všechny ostatní. Něco jako když Nicolson navštíví blázinec, taky se pak normální věci zdají být nenormální. Co mě trošku zklamalo, tak že nám toho Eva neukázala víc, páč je to už dost starej film a v nich tím Eva rozhodně nešetřila. Taky sem čekal vášnivější vzplanutí mezí ní a španělskou studentkou, asi to chce zkusit jiný druh filmů :o)). Každopádně příjemná psychologická podívaná o dívčí školní šikaně. ()

sedm.1

Eva Green. Božsky vypadá, božsky hraje, co chtít víc. Tento film si naprosto ukradla jen a jen sama pro sebe, neboť jakmile není na place, film je šedivý, nevýrazný, mdlý, ovšem jakmile se objeví její tvář, film v tu chvíli ožije, dostane šmrnc a především nehorázné emoce, které Eva rozdává po hrstech, a to pouhým jedním pohledem, kterým rozehraje takový herecký koncert, že ostatní mohou jen tiše závidět a obdivovat. Ona dokáže vážně jen svým pohledem vyjádřit vše, na co ostatní potřebují tisíce slov a stovky jiných pomocných berliček, ona tohle nemá ale zapotřebí, Eva je hereckou královnou, která dělá své filmy skutečnými zážitky. Trhliny jsou nicméně určitě sami o sobě opravdu zvláštním filmem, který především díky prostředí, kde se odehrává, zaujme působivě sychravým vizuálem a vážně až dráždivě dusivou atmosférou, zápletka je ale bohužel dost vlažná a vlastně i nezajímavá, holky se tu prostě hoďku a půl hašteří a ikdyž pak závěr vyústí v nemalou tragédii, výsledný dojem z předchozí rozvláčnosti a nudnosti to už stejně příliš nezachrání. Trhliny je zkrátka psychologické drama, kde se toho tedy opravdu příliš nestane, nicméně jen kvůli hereckému koncertu Evi Green stojí tento snímek určitě za pozornost. ()

casioa....

Eva Green skvelá ako dekadentná učiteľka Miss G., prezentujúca svojím žiačkam---ktoré hereckými výkonmi vôbec nezaostávajú, najmä María Valverde ako španielska študentka na chladnom Anglickom ostrove (kde sa stane doslova korisťou svojej učiteľky vezúcej sa v "chorej električke do stanice zakázaná túžba")---väčšinu možných farieb slova D-E-S-I-R-E. ///////////////////////////////////////////////////Girls, we are angels, eagles! To dive is to fly. Set yourself free of the shackles of conformity. Let nothing hold you back except the air itself. You are between heaven and earth. The rules no longer apply. (Miss G)///////////////////////////////////////////////////Ono som ale rozmýšľal. Kto tu bol vlastne obeť, kto vinný, a kto obetným baránkom za vinníčku. Alebo vinníčka nebola jedna jediná? Bola vinníčka tá zlá? A bol tu vlastne zlo-čin?!? A nakoniec: jedna zomrela, jedna musela odísť a tretia chcela. May I quote U2? ..."And the fever, getting higher Desire, desire, desire, desire.....DESIRE." ()

Hanys_

Cracks sázejí na neokoukané dívčí obsazení a jednu skutečně crazy bitch Evu Green. Celkem to funguje, ikdyž se na můj vkus děj až moc opakuje (holky mě nesnáší, holky mě milují, holky mě nesnáší, milují, atd..) a příště může mladá Scottová i trošku více přitlačit na depresivní pilu. 6/10 ()

prometea

Psychologický koncert ženskosti a podtextov. Charakter Miss G (neviem o úlohe, ktorá by Eve Green svedčila väčšmi) v celej svojej kráse a.k.a. brutálnej realistickosti. Neskutočne premakané, ambivalentné postavy, motivácie, scenár vystavaný v drobných gradujúcich odtienikoch – vlákenká, ktoré nakoniec vytvoria silnú pavúčiu sieť. Nečakajte epickosť, ohromujúcu výpravu... vitajte v ženskom svete, kde je najdôležitejšou vecou hoci kvapka rosy, v ktorej sa pavúčik utopí. Slowmotion, hudba, prostredie a čas vytvárajú čarovnú atmosféru. Plus dievčatá sú také famózne, aké sú mladé. Juno Temple si v nízkom veku stavia hrazdu neobyčajne vysoko. ()

Bety88

Není nad starou dobrou anglickou dramaťárnu. Po nedobrovolné čtrnáctidenní masáži světovou koinematografií, jsem opravdu vděčná za "normální" film, u kterého se vám nechce spát. ()

Erinye

"Slečna G nás má ráda, slečna G nám pomůže." Jak krutě jste se děvčata zmýlila... Nádherný komorní film s vynikajícími hereckými výkony. Naprosto mě uchvátila Eva Green bojující se svými démony, před kterými stejně nakonec není úniku. Film o dívčí snaze mít moc nad ostatními, vyniknout za každou cenu, a nakonec i tato snaha se v důsledku událostí zdá býti nicotná. Rozhodně od tohoto filmu neočekávejte žádnou akci, je to hluboký pohled na dno lidské duše, se všemi špatnostmi, které se v člověku skrývají. Dávám 5*. ()

dormouse

I když je to ženský film, je skvělý. Vztahy mezi mladými studentkami vytváří napětí a Eva Green je neuvěřitelná. Dívčí kolektiv dokáže být v šikaně mnohem horší a krutější než chlapecký. ()

Fresh Film Fest 2010 v Praze

Fresh Film Fest 2010 v Praze